fbpx

Etsy Reklam: Etsy Offsite Reklam İpuçları ve Tavsiyeler

Etsy Offsite Reklamları

İçindekiler:

İnternetin çeşitli alanlarında reklamlarınızın görünmesi ürünleriniz ve mağazanız için potansiyel müşterileri yakalamanın oldukça yaygın bir yolu. Google aramalarında veya sosyal medyada ürünlerinizle ilgilenme ihtimali olan müşterilerinizin karşısına çıkmak mağazanızın satışlarını artırmak için oldukça etkili bir yol. Yeni bir özellik olan Etsy Offsite Reklam hakkında mağaza sahiplerinin birçok endişesi olduğunu tahmin ettik ve sizler için hem endişelerinizi giderecek bazı bilgileri, hem de Etsy’nin sizin ürünlerinizin reklamını öncelikli göstermesi için bilmeniz gerekenleri derledik.

Her ne kadar yaygın bir reklam yolu olsa da nispeten maliyetli sayılabilir. Genel olarak tıklanma başına ücretlendirilir ve zamanla ağır maliyetler ile karşılaşma olasılığınız vardır. Etsy, birçoğu evinden el emeği ile üretim yapan mağazaları barındırdığı için bu maliyetlerden korkan tüm mağaza sahiplerine müjde sayılabilecek türden bir pazarlama yöntemi duyurdu. 4 Mayıs 2020 tarihinden itibaren Etsy, hiçbir mağaza sahibinden hiçbir ön ücret almadan internette ve sosyal medyada ürünlerin reklamlarını göstermeye başladı! Tüm platformların aksine tıklandığında değil, sadece ürünün satışı gerçekleştiğinde ücretlendirme yaparak mağaza sahiplerinin hiçbir sermaye yatırımı gerektirmeden reklam yapabilmesini sağladı. Etsy mağazası sahiplerinin başlıca endişe duyduğu şeyler ise şu şekilde:

Etsy Offsite Reklamlarında Yayınlanacak Ürünleri Ben Kontrol Etmediğim İçin Benim Mağazamda İşe Yaramayacak

Etsy Offsite Ads Nasıl Çalışır

Etsy Offsite Reklam ile milyonlarca kullanıcısı olan Google, Facebook, Instagram, Bing ve Pinterest üzerinde sizin ürünlerinizin reklamını yayınlamak için kendi pazarlama bütçesini kullanır ve sizden hiçbir ön ödeme talep etmez. Tüm bu platformlarda kendiniz reklam vermeyi düşünürseniz her tıklama başına belli bir ücret ödemeniz gerekir. Ancak Etsy Offsite Ads ile yayınlanan reklamlara tıklandığında sizden hiçbir ücret kesilmez. Sadece bu tıklama sonucunda alışveriş gerçekleşirse ürünün satış bedelinden belli bir komisyon kesilir. Böylece reklamınız gerçek bir satışa dönüşmeden hiçbir ücret ödemenize gerek kalmaz.

Etsy’nin kendi bünyesinde barındırdığı pazarlama ekipleri tarafından tüm mağazaların ürünleri incelenir ve doğrudan Google, Facebook gibi platformlara reklam verilir. Etsy nispeten büyük bir şirket olduğundan profesyonel pazarlama ekiplerine de sahip. Böylece ürünlerinizin reklamları tüm platformları tanıyan, algoritmalarına hakim, sürekli optimize ederek reklam performansınızı artırmak için çabalayan ekipler tarafından yönetilecek. Dolayısıyla hem daha çok satış yapma potansiyeliniz doğacak hem de dijital pazarlama konusunda hiçbir şey bilmiyor olsanız dahi profesyonel ekipler tarafından pazarlanan ürünlere sahip olabileceksiniz. Her ne kadar Etsy Offsite Reklam özelliği kapatılabiliyor olsa da Etsy tarafından sık sık kapatılıp açılmaması tavsiye edilmekte. Offsite Reklam özelliği her kapatılıp tekrar açıldığında tüm optimizasyon süreci baştan başlar ve ürünlerinizin doğru insanların karşısına çıkması için gereken süre tekrar tekrar baştan işlemeye başlar.

Her ürün için farklı bir müşteri kitlesi olduğu söylenebilir. Günümüzde dijital pazarlamanın ve e-ticaretin getirdiği rekabet dolayısıyla müşterilerin ilgi duyabileceği ürünleri doğrudan karşısına çıkartmak her ürün satıcısı için bir ihtiyaç haline gelmiş durumda. Bu yüzden ürünlerinizi dijital olarak pazarlamak istediğinizde müşteri kitlenizi iyi tanıyarak, doğru platformlarda doğru demografik hedeflemeler ile reklamlar vermeniz gerekiyor. Tüm bu süreç ciddi bir zaman ve bütçe maliyeti anlamına gelebilir. Ancak Etsy Offsite Reklam özelliğini mağazanız için kullanılabilir hale getirirseniz tüm bu doğru hedef kitleyi bulma işiyle Etsy’nin uzman kadrosu ve profesyonelce hazırlanmış algoritması ilgilenecektir.

Etsy Offsite Reklamın Getirisi Çok Düşük

Etsy’nin Offsite Reklam özelliği ile yaptığınız satışlardan elinize çok az kâr kaldığını düşünüyor olabilirsiniz. Aynı şekilde, alınan komisyonun çok fazla olduğunu düşünen birçok Etsy mağazası sahibi de mevcut. Bu komisyon oranlarının çok ya da az bulunması ürünlerin kâr marjlarına göre değişebilmekte. Offsite Ads ile çok az kâr ettiğini düşünen veya söyleyen birçok mağaza sahibi daha sonra aynı platformlarda reklam vermeye başladığında cebinden daha fazla para çıktığını gözlemlemiş. Bunun sebebi, birçok platformun reklamları gösterim başına veya tıklama başına maliyetlendirmesi. Yani sizin hedeflemenize bağlı olarak alakalı ya da alakasız insanlar reklamlarınızla karşılaştığında ve/veya reklamlarınıza tıkladığında doğrudan sizden ücret kesiliyor ve bu uzun vadede daha maliyetli hale gelebiliyor. Ancak Etsy Offsite Reklam ile reklamlarınız görüntülense de, tıklansa da ücret kesilmiyor. Yalnızca ürünlerinizi Offsite Ads reklamlarından görerek mağazanızdan alışveriş yapan birileri olduğunda satılan üründen komisyon kesiliyor.

Bir müşteri, Etsy Offsite Reklmaları aracılığıyla ürünlerinizi görüp mağazanızı ziyaret ederse bu ziyareti takip eden 30 gün boyunca ilgili ziyaretçi Etsy’nin size getirdiği müşteri olarak kabul edilir. Yani, Offsite Ads ile mağazanızı ziyaret eden bir müşterinin 30 gün boyunca yapacağı herhangi bir alışverişte Offsite Ads komisyonu kesilecektir. Ancak bu müşteri, Offsite Ads aracılığıyla sizin mağazanızın veya ürünlerinizin reklamına tıklarsa hiçbir ücret ödemeniz gerekmez. Dolayısıyla reklamlardan para kazanmadığınız sürece para ödemeniz de gerekmeyecek.

Özellikle el emeği ürünlerin bulunduğu Etsy’de, birçok mağaza sahibi evinden küçük çaplı üretim ile mağazasını büyütmeye ve geliştirmeye çalışıyor. Dolayısıyla birçok Etsy mağazasının pazarlama bütçesinin oldukça küçük olduğu söylenebilir. Bu yüzden Etsy Offsite Reklam, küçük işletmelerin ve evinden üretim yapan birçok mağaza sahibinin işine yarayabilir.

Etsy Offsite Reklam ile Ürünlerimin Nasıl Görüneceğini Kontrol Edemiyorum

Offsite Ads, sizin ürünleriniz için belirlediğiniz başlıklara ve daha birçok şeye göre görüntülenmekte. Offsite Ads görüntülenirken dikkate alınan özelliklerin listesi ise şöyledir:

  • Ürün Başlığı
  • Ürünün İlk Fotoğrafı
  • Ürün Açıklaması
  • Ürünün Stok Durumu (Sadece stoktaki ürünler reklam olarak görüntülenir)
  • Ürünün Kargo Ayarları (Yalnızca ürünü gönderebileceğinizi belirttiğiniz lokasyonlarda ürün reklam olarak görüntülenir)

Ürünleriniz için belirlediğiniz tüm bu açıklamalar ve özellikler Etsy ekibi tarafından tüm platformlar için düzenlenir ve reklam olarak görüntülenmeye başlar.

Her platformun kendi içinde belirlediği bazı reklam politikaları mevcut. Dolayısıyla her türden ürün, her türlü platformda reklam olarak görüntülenemeyebilir. Eğer reklam istatistiklerini takip ediyorsanız ve bu istatistiklerde bir düşüş fark ettiyseniz bunun sebebi ilgili platformun reklam politikalarına aykırı bir ürün listelemiş olmanız olabilir. En yaygın reklam politikası ihlalleri ise şu şekilde:

  • Sağlık ürünleri,
  • Tehlikeli ürünler (Silah, bıçak vb.),
  • Saldırgan ve uygunsuz içerikli ürünler.

Etsy Offsite Reklamları İçin Yararlı İpuçları

Etsy Offsite Reklamları İçin İpuçları

Başlıkları Kısa ve Öz Seçin

Ürün başlıklarınızın nispeten kısa ve açıklayıcı olması, uzun ve kafa karıştıran başlıklara göre daha anlaşılır olmasını sağlayabilir. Böylece ürünlerinizin reklamlarıyla karşılaşan insanlar başlığı okuyarak kafası karışmadan ne sattığınızı anlayabilir. Etsy ürün başlıklarınızın 40 veya daha az karakterden oluşmasını ve anahtar kelimelerin başlıklarda kullanılmasını tavsiye etmekte. Örneğin; “Women’s purple silk floral blouse” başlığı “Women’s blouse, purple blouse, floral blouse, silk blouse, women’s clothing, girlfriend gift, purple shirt” başlığına göre çok daha anlaşılır ve net bir başlık seçimi. Aynı zamanda ürün başlıklarınızda tamamen büyük harfler kullanmaktan da kaçınmanızı tavsiye ederiz.

Kurallara Göre Oynayın

Hem Etsy, hem de Etsy’nin Offsite Reklam özelliği ile reklam yayınladığı Google, Facebook, Instagram, Pinterest gibi platformların çok katı reklam kuralları mevcut. Ürünlerinizin tüm bu katı kurallara aykırı olup olmadığına, başkasının fikri mülkiyet(telif) haklarını ihlal etmediğine ve reklam politikalarına uygun olup olmadıklarına emin olmalısınız. Eğer ürünleriniz arasında bu kuralları ihlal edenler mevcutsa kaldırmalısınız.

Dikkat Dağıtıcı Öğelere ve Filigranlara Dikkat Edin

Ürün fotoğraflarınız söz konusu olduğunda fotoğrafın ana öğesi ürününüz olmalıdır. Bazı mağaza sahipleri üründen çok kendi logolarını öne çıkararak hata yapmakta. Bu hatadan kaçınmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Reklam verilen platformlar genellikle ürün fotoğraflarında bulunan filigranlara izin vermiyor. Aynı zamanda ürününüzün fotoğrafında bulunan dikkat dağıtıcı öğeleri azaltmanız ürününüzün daha ön planda olmasına da yardımcı olacaktır. Ürün fotoğraflarınızı kare seçmeniz (örn 2000×2000 pixel) hem masaüstü hem de mobil cihazlarda ideal şekilde görünmesini sağlar.

Etsy’de reklam vermenin yeni özelliği olan Offsite Ads ile Etsy satışlarınızın artmasını umuyoruz. Herkese bol satışlar!

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

İlginizi Çekebilir:

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. Etsy’de yeni satış yapmaya başlayacak birisi olarak, etsy de reklam verme ile ilgili aklımdaki tüm soruların cevabını ve daha fazlasını almamamı sağladınız. Oldukça faydalı bu yazınız için teşekkür ederim.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll to Top