fbpx

Etsy Satıcı Hesabınız Neden Kapandı? Neler Yapılabilir?

etsy satıcı

İçindekiler:

Etsy, politikalarını ihlal eden hesapları askıya alıyor veya tamamen kapatıyor. Elbette bu dünyanın sonu değil. Etsy satıcı hesabınız askıya alındığında atabileceğiniz birkaç adım var. İlk başta Etsy dükkan kapanma sebepleri arasından hangisini ihlal ettiğinizi bulmanız gerekiyor. Bazen de yanlışlıkla Etsy dükkanınızı kapatabiliyor. Bu yüzden paniğe kapılmamalısınız. O halde Etsy satıcı hesabınızın kapanmasına neden olan detayları içeren kontrol ve yardım listesine yakından bakalım.

Etsy Hesabınız Neden Kapandı? Kontrol ve Yardım Listesi

İlk başta Etsy mağaza kapanma sorununun detayına inmelisiniz. Gerekirse bunu Etsy canlı destek ile iletişime geçerek halledebilirsiniz. Ayrıca bu sorunun cevabını araştırmakla işe başlamalısınız: Etsy hesabı neden kapatılır? Ardından size gönderdikleri e-maile bir göz atmalısınız. Sizden bir şey isteyip istemediklerini kontrol etmelisiniz. İstenen bilgileri sağlıyorsanız, kapsamlı bir şekilde bu e-postayı yanıtlamalısınız. E-posta gönderdikten sonra da Etsy sizden bazı işlemler isteyebiliyor. Bu nedenle e-maillerinizi sık sık kontrol etmenizde fayda var. Neyse ki biz sizin için Etsy satıcı hesabının yaygın kapanma nedenlerini buraya derledik. İşte, Etsy satıcı hesabının yaygın kapanma nedenlerini içeren kontrol ve yardım listesi.

1. Muhtemelen Etsy pazarında yenisiniz

Etsy pazarında yeni bir satıcı olduğunuzdan hesabınız kapanmış olabilir. Bazen Etsy, politikalarını ihlal eden satıcıların hesaplarını devre dışı bırakıyor veya askıya alıyor. Özellikle yeni bir dükkan açmışsanız, Etsy tüm politikalarının uygulandığından emin olmak istiyor. Bu sebeple yeni mağazaları kontrol etmek için hesabınızı sık sık askıya alıyor. Böyle bir durumla karşılarsınız, ilk başta tüm politikalara uyum sağlayıp sağlamadığınıza bir bakmalısınız. Tüm politikalara uyum sağlamışsanız, hesabınız bir veya iki hafta içerisinde açılıyor. Ancak kontrol listesinin geri kalanını incelemenizde fayda var.

2. İlk satışınızdan sonra kimliğinizi doğrulamadınız

Etsy ilk satışınızdan sonra kimliğinizi doğrulamanızı istiyor. Bu sebeple hesabınızı ilk satışınızdan sonra askıya alabiliyor. Ayrıca tatil moduna da sokabiliyor. Muhtemelen bazı bilgilerinizde eksiklikler var. Örneğin, kimliğinizi yüklediniz mi? Vergi mükellefinizi ve konum bilgilerinizi güncellediniz mi? Bazı bilgileriniz eşleşmeyebiliyor veya eksik çıkabiliyor. Dolayısıyla bu bilgileri yeniden yüklemek gerekebiliyor. Elbette bazen Etsy, genel bir kimlik kontrolü de yapabiliyor. Böyle bir durumla karşılaşırsanız, kimliğinizi önlü ve arkalı bir şekilde Etsy satıcı hesabınıza yüklemelisiniz. Mağazanız bir veya iki hafta içerisinde açılır. Ancak tüm bilgilerinizin birbiriyle eşleşmesi gerektiğini unutmamalısınız. Yasal vergi mükellefi adı ile Etsy’de kayıtlı banka hesabı adının eşleşmesi gerekiyor. Aynı zamanda konum olarak seçtiğiniz ülke, banka hesabınızın ve kimliğinizin konumu ile eşleşmeli.

İpucu: ABD’de satış yapıyorsanız, SSN sağlamanız lazım. Bununla beraber vergi beyannamesi verirken kullandığınız mağaza adını kullanmalısınız. Bir harf eksikliği bile hesabınızın askıya alınmasına neden oluyor. Bu nedenle dikkatli olmalısınız.

3. Hem üretim hem tasarım için dış kaynak kullandınız

Etsy’de hem üretim hem tasarım için dış kaynak kullanımına izin verilmiyor. Ürünleriniz size ait olmalı. Dolayısıyla tasarladığınız ürünleri satmanız gerekiyor. Aynı zamanda el yapımı ürünlerinizi satmalısınız. Zanaat malzemeleri ve eski eşyaları da satışa sunabiliyorsunuz. Ancak eski eşya satacaksanız, en az 20 yıllık olması lazım. Örneğin, tasarım yaptığınızı varsayalım. Tasarım yazılımından orijinal bir grafik çizdiniz. Ardından grafiği kupaya ve tişörte basmak için Printful şirketini kullandınız. Printful şirketini kullandığınızı mağazanızda açıkça belirtmelisiniz. Öte yandan, Alibaba’dan ürün alıp Alibaba’yı Etsy’de üretim ortağı olarak listeleyemezsiniz. Başkalarının tasarladığı ürünleri lisansınız olsa dâhi Etsy’de satamazsınız. Yalnızca kendi tasarladığınız ürünler olmalı.

İpucu: Üretim ortağı konusunda daha detaylı bilgi için tıklayın.

4. Ürünlerinizde fikri mülkiyet ihlali yaptınız

Ürünleriniz herhangi birinin fikrini içeriyorsa, hesabınız askıya alınır veya tamamen kapatılır. Fikri mülkiyet ihlali, başka birinin yaratımını kullandığınız zaman başlar. Ayrıca ünlü bir karakter veya varlıksa (Rick and Morty, Marvel, Harry Potter, Pokemon, NBA takımı vb.) söz konusu sahiplerinden lisans satın almadan kullanamazsınız. Dolayısıyla başkalarının tasarımlarını kullanarak bir yerlere gelemezsiniz. Bu sizi iflasın eşiğine doğru sürükleyebilir. Bu sebeple kendi fikirleriniz ile hareket etmenizde fayda var.

etsy dükkan kapanma

5. Yasaklı ürün politikalarını ihlal ettiniz

Ürünleriniz Etsy yasaklı ürün politikasını ihlal ediyor. Örneğin, üzerinde Küba ve İran geçen hiçbir ürünü satmamalısınız, ABD bu ülkelere ambargo uyguluyor. Kehribar takıları satmaya çalışmamalısınız. Ayrıca fildişi ve kemik kelimelerini birlikte kullanmamalısınız. Listelemelerinizde tıbbi iddialarda bulunmamalısınız. Uyuşturucu ile ilgili ürünler satmamalısınız. Unutmayın Etsy politika ihlallerinin tespiti için listelerinizde botlara devriye gezdirtiyor. Bu nedenle listelemelerinizi en ince ayrıntısına kadar kontrol etmelisiniz. Örneğin, bir ürünün rengini açıklarken “kehribar” kelimesini kullanmış olabilirsiniz. Dolayısıyla bu gibi detayları düzeltmelisiniz.

6. Sahtecilikle ilgili sorunları olan markaları sattınız

Etsy’de satılması imkânsız olan bazı markalar var. Bu markalar orijinal olup olmadıklarına bakılmaksızın Etsy’de listelenebiliyor. Örneğin, Nike ve Chanel gibi markaların sürekli sahte ürünleri satışa sunuluyor. Bu da satıcıların hesaplarının kapatılmasına neden oluyor. Ayrıca orijinal markanın ürünlerini boyayıp tekrar satışa sunanlar var. Bu da ürünlerin yayından kaldırılmasına neden oluyor. Aynı zamanda dünyaca ünlü markalardan herhangi birinin resmi listelerinizde yer alıyorsa da hesabınız askıya alınabiliyor. Hatta Etsy’de bir satıcı el yapımı raflar satıyordu. Raflarının birinin üstüne Chanel marka parfüm şişesi koydu. Sonucunda ürünü listelerden kaldırıldı. Kısaca, listelerinizi herhangi bir markadan %100 uzak tutmaya çalışmalısınız.

Bunun tek istisnası marka ürünlerin vintage olması.

7. Etsy hesabınıza VPN ile bağlandınız

Etsy mağazanızın konumu hakkında asla yalan söylememelisiniz. Aksi takdirde, Etsy’de hesap askıya alındı bildirimi ile karşı karşıya kalırsınız. Bu sebeple Etsy VPN kullanımına izin vermez. Örneğin, bilgisayarda VPN yüklü olması bile hesabınızın kapanmasına veya askıya alınmasına sebep olur. Bu sorun ile karşı karşıya kalmamak için satıcı hesabınıza giriş yaparken VPN uygulamalarını cihazınızdan kaldırmalısınız.

8. Sizinle bağı olan bir kişi yüzünden ban yediniz

Sizinle yaşayan veya ailenizden herhangi biri Etsy pazarında ban yemiş olabilir. Bu kişiler sizinle aynı banka hesabını kullanıyorsa, hesabınız direkt olarak askıya alınabiliyor. Dolayısıyla Etsy satıcı hesabının ilişkilendirildiği kişilere dikkat edilmesi gerekiyor. Böyle bir durum yaşarsanız, müşteri hizmetleri ile iletişime geçmelisiniz. Ardından farklı mağazalar olduğunuzu ikna etmeye çalışmalısınız. Ancak son karar Etsy ekiplerinin incelemelerine kalıyor.

9. Müşteri memnuniyeti konusunda kötü bir geçmişe sahipsiniz

Siparişlerinizi sık sık geç gönderirseniz, Etsy hesabınız her an askıya alınabilir. Bu nedenle hızlı gönderim sağlayan kaliteli nakliye şirketleriyle çalışmalısınız. Aynı zamanda olumsuz yorumların yüzdesi yüksekse de hesabınız askıya alınıyor. Dolayısıyla müşteri memnuniyeti konusunda kötü bir geçmişe sahip olmamalısınız. Aksi takdirde, hesabınızı tamamen kaybetme riski ile karşılaşma olasılığınız var.

10. Herhangi bir kişisel bilginizi değiştirdiniz

Etsy kişisel bilgilerinizi değiştirdiğinizde, herhangi bir olası saldırı için hesabınızı kapatır. Çünkü Etsy, hesabınızın saldırıya uğramadığından ve çalınmadığından emin olmak istiyor. Bu durumda Etsy pazarının göndermiş olduğu bağlantıya tıklayarak gerekli adımları izlemelisiniz. Öte yandan, hiçbir şekilde satıcı hesabınızı birine devretmeye kalkmamalısınız. Bunu yaptıysanız, hesabınız büyük bir olasılıkla tamamen kapandı.

11. Yakın zamanda hesabınıza başka bir cihazdan giriş yaptınız

Yakın zamanda hesabınıza başka bir cihazdan giriş yaptığınızı varsayalım. Etsy satıcı hesabınızın saldırıya uğramadığını anlamak için hesabınızı geçici olarak askıya alır. Böyle bir durumda yanıtlamanız için güvenlik soruları veriliyor. Ayrıca canlı sohbetten Etsy ile iletişime geçmelisiniz. Gerekli bilgileri sağladığınızda, mağazanız bir veya iki gün içerisinde açılır. Ayrıca güvenlik soruları sayesinde hesabınızın çalınmasını önlemiş olursunuz. Hesabınızı ele geçirmeye çalışırlarsa da aynı prosedürleri uygulamanız gerekiyor. Yani güvenlik sorularını yanıtlamalısınız ve canlı destek ile iletişime geçmelisiniz.

Bu kontrol ve yardım listesini incelediğinizde, Etsy hesabının yaygın kapanma nedenlerini hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Ancak hesabınız askıya alındığında hiçbir koşulda yeni bir hesap açmamanız gerektiğini unutmamalısınız. Aksi takdirde, bir daha asla Etsy pazarında satıcı olamazsınız. Ayrıca Etsy ile defalarca iletişime geçmeniz bir işe yaramaz. Bunun için sabırlı bir şekilde beklemelisiniz. Etsy ile iletişime geçerseniz de hesabınızın ne zaman oluşturulduğunu ve hangi ülkede bulunduğunuzu bildirmelisiniz. Aynı zamanda ne sattığınızı belirtmelisiniz. Kapanma kararına itiraz için tıklayın. Bol Şanslar Dileriz!

İlginizi Çekebilir:

Konuşmayı Takip Et
Bildir:
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerini merak ediyoruz, lütfen yorum bırak!x
()
x
Scroll to Top