fbpx

Affiliate Marketing Nedir?

affiliate marketing nedir

İçindekiler:

İstediğiniz zaman, istediğiniz yerden para kazanabilecek olma fikri sizi de heyecanlandırıyor mu? Daha önce bu konu üzerine düşündüyseniz ve internetten para kazanma yolları ya da pasif gelir kaynakları hakkında araştırma yaptıysanız, affiliate marketing yani satış ortaklığı pazarlaması kavramıyla karşılaşmış olmalısınız. “Affiliate marketing nedir?” “Affiliate marketing’e nasıl başlanır?” “Hedef kitlenize hitap edecek ürünler nasıl bulunur?” sorularına cevapları ve işinizi büyütmek için nasıl stratejiler geliştirmeniz gerektiğine kadar pek çok önemli detayı burada bulabileceksiniz.

Bu yazıyı e-kitap olarak okumak isterseniz ücretsiz olarak buradan indirebilirsiniz.

İçine gireceğiniz dünyayı her yönüyle tanımanın başarıya giden yolda oldukça önemli olduğunu biliyoruz ve hazırladığımız bu rehberin yolunuza ışık tutmasını diliyoruz.

Affiliate Marketing Nedir?

Türkçe olarak “Satış Ortaklığı” olarak da ifade edilen affiliate marketing, diğer işletmelerin veya markaların ürünlerini ya da hizmetlerini tanıtıp tavsiye ederek gelir elde etmenizi sağlayan ve pazarlama performansına dayanan bir pazarlama türüdür. Satış ortaklığı sisteminde komisyon usulü kazanç elde edersiniz. 

Affiliate Marketing Nedir

Kısaca şöyle özetleyebiliriz; beğendiğiniz ve hedef kitlenizin ilgileneceğini düşündüğünüz bir ürün bulursunuz, bu ürünü kendi sosyal medya, web sitesi ve benzeri kanallarınızda tanıtırsınız ve satış ortaklığı linkleriniz üzerinden yapılan her satış için bir miktar para, komisyon ya da indirim kazanırsınız.

Kendi ürününüzü yaratmak için zaman ve para harcamak yerine zaten var olan ürünleri tanıtarak bir başka şirketin satış yapmasına destek olmak ve bu şekilde para kazanmak, bu işin en iyi yanlarından biridir.

Affiliate marketing programlarına katılmak genellikle ücretsizdir ve yüksek maliyetler olmadan iş kurma imkanı sağlar. Yeterince emek verirseniz kazançlarınız sadece ek gelir olmanın ötesine de  geçebilir. 

Satışları artırmak, bir hizmeti tanıtmak ve çevrimiçi gelir elde etmek için harika bir yol olan affiliate marketing’de başarılı olmak pek çok etkene bağlıdır. Süreç kolay gibi görünebilir ama detaylara baktığınızda bu işin incelikle yürütülmesi gerektiğini anlayacaksınız. Yani ilk denemenizde hızlıca kazanç elde etmeyi beklemek yerine sabırlı olmalı ve adım adım güvenle ilerlemeye devam etmelisiniz. 

Affiliate marketing modelinde hedef sadece satış yaptırmak olmayabilir. Reklamverenler bir etkinliğe katılım sağlanması ya da bir uygulamanın indirilmesi gibi farklı hedefler için de satış ortaklığı pazarlamasından faydalanabiliyor. Söz konusu ürünleri önerebileceğiniz bir kanalınız (web sitesi, blog, sosyal medya hesapları, podcast kanalı, vb.)  ve bağ kurabildiğiniz bir hedef kitleniz varsa, affiliate marketing ile para kazanmaya hemen şimdi başlayabilirsiniz.

Affiliate Marketing Nasıl Çalışır?

“Affilaite marketing nedir?” sorusuna cevap verebildiysek, sistemin nasıl çalıştığına detaylı olarak birlikte bakabiliriz. 

Ürünü yaratan kuruluş ile pazarlayan satış ortağı arasında sorumluluğun paylaşıldığı bir süreç olan affiliate marketing, çeşitli bireylerin yeteneklerinden ve kitlelerinden yararlanarak daha etkili bir pazarlama stratejisi geliştirme esasına dayanıyor. 

Süreç şöyle işliyor: Web sitenizde, bloğunuzda veya sosyal medya kanalınızda bir ürünü ya da hizmeti anlatır ve reklamını yaptığınız ürünün linkini paylaşırsınız. Bir takipçiniz, satış ortağı olarak size özel tanımlanmış olan bu linke tıklar ve satın alma işlemi gerçekleştirir. Bu bağlantı üzerinden yapılan işlem kaydedilir ve anlaşmalı olduğunuz marka tarafından onaylandığında size komisyon ödenir.

Satış Ortaklığı Nedir

Bu pazarlama sürecinin başarıya ulaşmasında etkin rol oynayan 3 taraf bulunur.

 1. Satıcılar veya üreticiler: Piyasaya sürecek bir ürünü ya da hizmeti olan büyük bir işletme, bir marka, bir tüccar ya da sadece tek bir girişimci olabilir. Örneğin, stoksuz satış yöntemi ile e-ticaret yapan biri affiliate marketing için ödeme yaparak ürünlerini yepyeni bir hedef kitle ile buluşturmak isteyebilir. Ortaya konulan ürün, fiziksel bir nesne ya da online eğitim, bilgisayar yazılımı gibi bir hizmet olabilir. 
 1. Satış ortakları: Yayıncı olarak da ifade edilebilir. Ürünü, tanıtımları ve tavsiyeleri ile tüketiciler için daha çekici hale getiren bir kişi ya da bir şirket olabilir. Tüketiciyi, ürünü satın almaya ikna edecek taraftır. Satış ortakları, sahip oldukları kitle ile değer kazanırlar. Kendi hedef kitlelerinin ilgi alanlarına uygun ürünleri sunarak satın alma olasılığını artırabilir ve bu yolla satış üzerinden elde edilen gelirin bir kısmını kazanabilirler. Çalıştığınız kuruluşun sunduğu teklife göre komisyon oranları değişebilir. Genelde her satıştan minimum %5 alırsınız. Daha hedef odaklı ve özel işlerde ise komisyon oranı %50’ye kadar çıkabilir. 

İpucu: Bazı markalar mevcut müşterilerini de satış ortağı haline getirebilir. Örneğin “Arkadaşını getir X puan kazan” tarzı banka kampanyaları bu tip affiliate marketing modellerine örnek olarak gösterilebilir. Yine aynı şekilde referans usülü ile bir yazılımı bir ay ücretsiz kazanmak gibi ortaklıklar da olabilir.

 1. Tüketiciler: Affiliate marketing sisteminin işlemesi için tüketicilerin sürece dahil olmasını sağlamak oldukça önemli. Satış ortakları YouTube videosu, sosyal medya, blog gibi kanallar aracılığıyla ürünü tanıtır ve tüketiciler ürünü faydalı bulursa ortaklık bağlantısına tıklayarak satın alma işlemini gerçekleştirir. Tüketicilerin, satış ortağı olarak sizin bu satıştan komisyon alacağınızı bilmesi önemlidir.

Affiliate Marketing Yasal mı?

Satış ortağı olarak, tanıtımını yaptığınız kuruluşla ilişkinizi açıkça belirttiğiniz ve gerçekleşecek satış ya da hedeflenen eylem üzerinden komisyon alacağınızı bildirdiğiniz sürece affiliate marketing yasaldır. Tüketici haklarının korunması amacıyla dikkat edilmesi gereken bu kural, hedef kitlenizin sizin anlattıklarınıza ne kadar inanacağı veya ürünü alıp almayacağı gibi konularda bilinçli karar verebilmesini sağlar. Sorumluluk reddi beyanında kullanacağınız ifadeler konusunda desteğe ihtiyacınız olursa, önce biraz araştırma yapabilir ya da kesin bir çözüm olarak bir avukata danışabilirsiniz.

Ayrıca paylaştığınız gönderinin satış ortaklığı özelinde hazırlanan linkler içerdiğini ve bir kuruluşla işbirliği yaptığınızı açıklamak, sizi takip edenlerle daha samimi bir bağlantı kurmanıza yarayabilir. Eğer gerçekten beğendiğiniz ve inandığınız ürünlerin reklamını yapıyorsanız, kendinize has bir dil kullanarak bu bağlantıya tıklayıp bir şey aldıklarında sizin de kazanmanıza katkı sağlayacaklarını anlatabilirsiniz. Bunu bilmek bazı takipçilerinizi harekete bile geçirebilir. Bu tamamen hedef kitlenizle aranızdaki güvene dayalıdır. 

İpucu: Affiliate marketing güven üzerine kurulu olduğundan dolayı benzer şeyleri satan farklı markalar ile çalışacağınızda karşılaştırma videoları ya da yazıları üretmek en doğru yoldur. Bir ay tutluyla X ürünü savunup öbür ay Y ürün için aynısını yapmak hem markalar hem de tüketiciler için güven kaybına sebep olur. 

Affiliate Marketing Ne Kadar Kazançlı?

Affiliate marketing, dünya genelinde gitgide daha da popüler hale gelen bir pazarlama stratejisi olarak göze çarpıyor. Yalnızca ABD verilerine bakıldığında bile, 2017’de 5,4 Milyar dolar olan satış ortaklığı pazarlaması harcamalarının, 2022 sonunda 8,2 Milyar dolara yükselmesi bekleniyor. Bu da demek oluyor ki bu genişleyen endüstri içinde kendinize şimdiden yer bulabilirseniz, uzun vadede affiliate marketing kampanyaları üzerinden tatmin edici gelirler elde edebilirsiniz.

Affiliate marketing ile para kazanmak isteyenleri büyük bir potansiyel bekliyor. Ancak bu işten ne kadar kazanacağınız tamamen sizin hedef kitlenizle aranızda oluşturduğunuz bağa, seçtiğiniz pazara ve bu konu üzerine harcadığınız zamana bağlı. Size güvenen ne kadar çok takipçiniz olursa ve onlarla iletişim kurduğunuz kanalları güçlendirmeye ne kadar zaman ayırırsanız o kadar çok kazanırsınız. Ne de olsa başarı tek gecede gelmez, sabırla ve emin adımlarla çalışmaya devam!

Affiliate Marketing Quote

Affiliate Marketing Türleri Nelerdir?

Takipçilerinizle aranızdaki güven ilişkisi, affiliate marketing kampanyalarınızın başarısı açısından önemlidir. Tabii ki herkes aynı yolu izlemeyebiliyor. Bazı satış ortaklığı pazarlamacılarının, tanıttığı ürünü gerçekten kullanıp kullanmadığı ya da sadece para için mi tavsiye ettiği belirsizdir. Yani farklı konseptlere sahip pek çok ürünün yer alacağı bir kanala sahip olmak da bir tercihtir. 

Affiliate marketing konusunda önemli isimlerden biri olan Pat Flynn, 3 tip satış ortaklığı stratejisinden bahsediyor; serbest (unattached), ilişkili (related) ve ilgili (involved). Bu 3 tür, satış ortağı olmayı düşüneceğiniz marka ve ürünlerle kendi kanalınızı nasıl ilişkilendirdiğinize göre değişkenlik gösteriyor. Siz ne tür bir affiliate pazarlamacısı olmak istiyorsunuz? Açıklamaları inceledikten sonra, rotanızı oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Serbest (Unattached) Affiliate Marketing Nedir?

Serbest affiliate marketing iş modelinde, satış ortağı olan kişinin tanıtımını yaptığı ürün ya da hizmetle hiçbir bağlantısı yoktur. İlgili ürün hakkında uzman olmaksızın tanıtım içerikleri oluşturabilir ve Google Adwords, Facebook reklamları gibi araçları kullanarak son tüketiciye ulaşmaya çalışır. Hedef kitle ile bağlılık oluşturmaya değil, para kazanmaya odaklı bir yol izler. Bu modelde satış ortağı, çoğunlukla tıklama başına ödeme veren pazarlama kampanyaları yürütür ve müşterilerin, tanıttığı ürün özelinde kendisine tanımlanan bağlantıya tıklayarak o ürünü satın almalarını umar. Bu iş modelini seçenler, son tüketici ile ilişki kurmak yerine potansiyel gelire daha fazla odaklanır. 

Serbest Satış Ortaklığı

İlişkili (Related) Affiliate Marketing Nedir?

İlişkili affiliate marketing iş modeli, serbest satış ortaklığı ile ilgili satış ortaklığı arasında geniş bir çalışma ortamı sunar. Bu iş modelinde satış ortağı, ürünü ya da hizmeti kullanmıyor olsa da ilgili ürünün niş hedef kitlesi ile ilişkilidir. Konu ile ilişkili bir takipçi kitlesine seslendiği için yaptığı ürün tanıtımı yeterli etkiye sahip olur. Örnek olarak, bir moda blogger’ının daha önce hiç kullanmadığı bir giyim markasını tanıtması düşünülebilir. Modaya ilgi duyan bir hedef kitleye sahip olduğu için satış ortaklığı pazarlaması da başarıya ulaşacaktır. Bu iş modelinde risk, daha önce kullanılmayan bir ürünü önermektir. Önerilen ürün kötü çıkarsa, takipçilerin güveni zedelenebilir ve bu da sonraki kampanyalar için trafiğin azalmasına sebep olur. Ancak doğru bağlantılar kurulursa, elinizdeki kanal ve takipçileriniz sayesinde ekstra gelir elde etmek için iyi bir stratejidir.

İlgili (Involved) Affiliate Marketing Nedir?

İlgili affiliate marketing iş modelinde, satış ortağı ürünü gerçekten kullanmış ve işe yarar bulmuştur. Uzun zamandır bağ kurduğu hedef kitlesine uygun olduğunu düşündüğü ürünleri bizzat dener ve iyi bir deneyim sağlayacağına emin olduktan sonra hedef kitlesine tavsiye eder. Satış ortağı, kendisini ilgiyle takip eden bir hedef kitleye sahip olduğu için tavsiye ettiği ürün, takipçilerin gözünde “sahip olunması gereken” üründür. Çünkü takipçi bu kanalda kendinden bir şeyler bulduğu için bağ kurmuştur ve ailenin bir parçası gibidir.

Bu iş modelinin artısı, içerik sahibinin ürüne dahil olarak gerçek bir deneyim sunması ve hedef kitlesi ile arasındaki güven ilişkisidir. Tabii bu durum, satış ortaklığı pazarlaması yaparken oldukça sorumlu olmayı gerektirir. Hedef kitleniz için en iyisinin ne olduğuna odaklanmalısınız. Doğru ve kaliteli ürünü seçmenin yanı sıra dürüstlük, özgünlük ve izleyicilerle olan güvenli ilişkiyi korumak da önemlidir. Bu iş modelinde itibar ve tavsiye, size komisyon kazandıracak iki önemli unsurdur. 

İlgili Affiliate Marketing Nedir?

Neden Affiliate Marketing Yapmalısınız?

Hedef kitlenizin ihtiyaçlarını doğru anlayıp onlara işlerine yarayacak ürünleri doğru şekilde sunabilirseniz, bu işten elde ettiğiniz geliri istediğiniz seviyelere çıkarabilir ve affiliate marketing’i tam zamanlı işiniz haline getirebilirsiniz. İnsanlar satın alma süreçlerinde seçim yaparken yardıma ihtiyaç duyuyor ve güvendikleri kişilerin yorumlarına değer veriyor. İşte bu aşamada siz devreye gireceksiniz ve kendilerine en uygun ürünü ya da hizmeti bulma süreçlerinde onlara zaman kazandırmış olacaksınız. Bu da size kazanç olarak geri dönecek. Affiliate marketing’in avantajlarını incelediğinizde bu işe başlamanın ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.

Düşük Maliyet, Düşük Risk

Bu işi yapmak için hedef kitlenizle buluşabildiğiniz güçlü bir kanal oluşturmanız yeter. Bunu da düşük maliyetle rahatlıkla yapabilir ve ortaklık linkleri üzerinden gelir elde etmeye başlayabilirsiniz. Ücretsiz olarak affiliate marketing programlarına katılabilirsiniz. Ürün sahibi siz olmadığınız için stoklama ve gönderim gibi detaylarla uğraşmanıza gerek kalmaz. Ürün satılmadığında büyük bir kaybınız olmaz ve bu rahatlatıcıdır. Yeni bir ürün fikri yaratma sorumluluğunuz yoktur. Eğer tercih etmezseniz müşteri desteği sunmak ya da tüketici şikâyetleri ile uğraşmak zorunda değilsiniz. Tüm bunlar, satış ortaklığı pazarlamasına başlamak için harika birer sebep.

Pasif Gelir Potansiyeli

Affiliate marketing’in avantajları arasında pasif gelir potansiyeli öne çıkıyor. Satış ortaklığı için seçtiğiniz ürün, sizin hedef kitleniz için doğru ürünse, tanıtım ve trafik kaynakları oluşturmak için ayırdığınız zamanın karşılığını sonraki günler ve haftalar boyunca alabilirsiniz. Takipçileriniz tavsiye ettiğiniz ürünü aldıkça, neredeyse uyurken bile para kazanabilirsiniz.

Pasif Gelir Affiliate Marketing

İstediğiniz Zaman İstediğiniz Yerde Çalışma Özgürlüğü

Harcadığınız zaman ve çaba sonuçlarını verip de satış ortaklığı bağlantılarınız üzerinden pasif gelir elde etmeye başladığınızda, internete erişebildiğiniz her yerde çalışıp işinizi geliştirmeye devam edebilirsiniz. Bir ofise gitmek zorunda olmadan, evinizin rahatlığında satıcıların ürünleri için kampanyalar başlatmak ve bu şekilde para kazanmak harika olmaz mı? (Harika oluyor, kesin bilgi!)

Performansa Dayalı Kazanç

Satış ortaklığı pazarlaması ile kazancınızı artırmak performansınıza bağlı. Bu da sizi maaşlı bir işte çalışmanın birkaç adım ötesine götürebilir. Affiliate marketing’in dinamiklerini iyi öğrenip, hedef kitlenizle olan bağınızı ve ürün inceleme becerilerinizi geliştirerek gelirinizi iyileştirebilirsiniz. Yaratıcı kampanyalar sunmak ve sonucunda gerçekleşecek satışlardan güzel ödemeler almak için performansınızı artırmaya odaklanın. Kendi hedeflerinizi ve çalışma saatlerinizi belirlemekte özgürsünüz. İlginizi çeken ürünleri seçin, tanıtımlarınızı çeşitlendirin, hedef kitlenize kulak verin… Karşılığını alacaksınız. 

Affiliate Marketing’in Dezavantajları Nelerdir?

Tabii ki her işte olduğu gibi bu işin de eksi yönleri var. Affiliate marketing’in size uygun olup olmadığına karar verirken bilgi sahibi olmanız açısından bunlardan da bahsedeceğiz. Yine de siz işin artılarına odaklanmayı ihmal etmeyin.

Yol Uzun, Sabretmek Gerek

Yeni başlıyorsanız, etki alanınızı ve hedef kitlenizi büyütene kadar biraz sabırlı olmanız gerekiyor. Hızlı bir para kazanma planı olarak satış ortaklığına başlayacaksanız, hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Başlarda ücretsiz olarak blog yazmaya, sosyal medya içerikleri planlamaya zaman ayırmalı ve potansiyel müşterilerinizle buluşabileceğiniz anlar kurgulamalısınız. Hedef kitlenizi tanıma aşamasında, en iyi iletişim kurabildiğiniz kanalı bulmak için farklı kanalları test etmeniz gerekiyor. Bu da biraz zaman alabilir ancak sıkılmadan ilerleyip hedef kitlenizle güven veren bir bağ kurabilirseniz, bu iş olacak demektir!

Affiliate Marketing Para Kazanmak

Komisyon Usulü Çalışma

Emekleriniz ve harcadığınız zaman karşılığında her ay hesabınıza yatan sabit bir maaşınız olmayacak. Satıcılar, içeriğinize eklediğiniz satış ortaklığı linkini takip edebilmek için bir tarayıcı çerezi kullanır ve takipçileriniz bu link üzerinden istenen eylemi gerçekleştirdiğinde size komisyon verir. Tıklama veya satış başına alacağınız komisyon da aydan aya değişkenlik gösterebilir.

Farklılaşmak Biraz Zor Olabilir

Affiliate marketing programlarına dahil olan satıcılar, ürünlerinin tanıtımı için birçok satış ortağı ile iş yapabilir. Ürün ve hizmetin sunulması ile ilgili olarak belli yönergeler veya kurallar verilebilir. Bu aşamada rakiplerinizden ayrışmak ve ürünü hedef kitlenizle en doğru şekilde buluşturmak için yaratıcı kampanya içerikleri ve incelemeler kurgulamanız gerekir. Biraz zorlayıcı olsa da sonunda başarı elde etmek mutluluk verici olacak.

Affiliate Marketing ile Nasıl Para Kazanılır?

Affiliate marketing kampanyaları yaparak oldukça iyi miktarlarda gelir elde edebilirsiniz. Potansiyel geliriniz, takipçi sayınız ile doğru orantılı olarak artış gösterir. Uluslararası alanda yapılan incelemeler, satış ortaklığı pazarlaması ile kazanılan yıllık ortalama maaşın 52 Bin Dolar civarında olduğunu gösteriyor. Kesinlikle dikkate almaya değer. Peki, affiliate marketing ile para kazanma yöntemleri neler?

Satış ortaklığı pazarlamasına giriş yaptığınızda, farklı ödeme modelleri olduğunu göreceksiniz. Bu ödeme modelleri, hangi hedefler için ödeme alacağınıza dair bilgi verir. Affiliate marketing’de talep edilen tek sonuç satış değildir. Satış ortağı olduğunuz kuruluşun sizden beklentisine göre; ücretsiz deneme kaydı, e-bülten aboneliği ya da uygulama indirme gibi hedefler üzerinden de komisyon kazanabilirsiniz. Bu aşamada yaygın olarak 5 yöntem öne çıkıyor.

 1. Satış başına ödeme: E-ticaret tekliflerinde oldukça popüler olan bu yöntemde yaptığınız her satış için komisyon kazanırsınız.
 1. Tıklama başına ödeme: Bu ödeme modelinde, satış ortaklığı bağlantınıza her tıklandığında komisyon kazanırsınız. Bu model, herhangi bir eylem gerektirmediği için nadiren tercih edilir. Genelde marka bilinirliği oluşturmak isteyen ve buna bütçe ayıran kuruluşlar tarafından kullanılır. Tüketicinin sadece bağlantıya tıklaması ve kuruluşun web sitesini ziyaret etmesi yeterlidir.
 2. Eylem başına ödeme: Farklı tekliflere uygulanabilir olduğu için pek çok affiliate marketing programı bu ödeme modelini tercih eder. Bu modelde, form gönderilmesi, iletişim isteği, haber bülteni kaydı gibi eylemler içeriğinizin ana amacı olabilir.
 3. Yükleme başına ödeme: Satış ortağı olduğunuz kuruluş, yeni yazılımının ya da mobil uygulamasının indirilmesini istiyor olabilir. Bu modelde, içerik ürettiğiniz kanalın trafiğinden gelen her yükleme için ödeme alırsınız.
 4. Olası satış başına ödeme: Potansiyel müşteriler oluşturmak, doğrudan satışa ikna etmekten çok daha kolay olabilir. Bu ödeme modelinde satış ortağı, tüketiciyi satıcının web sitesini ziyaret ederek talep edilen işlemi tamamlamaya ikna etmelidir. Tüketici genelde; bir iletişim formu doldurmak, dosya indirmek ya da ürünün deneme sürümüne kaydolmak gibi sonradan satışa dönüşebilecek eylemlere davet edilir ve eylem gerçekleştiğinde komisyon kazanılır.

Yaygın Olarak Kullanılan Affiliate Marketing Kanalları Nelerdir?

Satış ortaklığı ile para kazanmak istiyorsanız, yaralanabileceğiniz farklı pazarlama kanallarından haberdar olmanız önemli. Yeni bir başlangıç yaparken ilk olarak hangi kanalın size daha uygun olduğuna karar vermeniz, hedefinize odaklanmanızı sağlar. Sonrası da çabanızla ve yaratıcılığınızla gelişecektir. 

Influencer’lar

Bugünün dünyasında nüfusun büyük bir bölümü sosyal medyayı aktif olarak kullanıyor. Hepimizin ilgi alanlarımız dahilinde ilgiyle takip ettiği birden fazla influencer olduğu da bir gerçek. Influencer’lar, hedef kitlelerinin satın alma kararlarını etkileme gücüne sahip içerik yaratıcıları olarak, markalar için ideal pazarlama kanalları. 

Hedef kitlesi ile arasında bağ kurabilmiş ve çok sayıda takipçiye ulaşmış bir influencer, affiliate marketing’den yararlanarak para kazanmak için harika bir konumda. Sosyal medya gönderileri ile zaten kendisini takipte olan potansiyel müşterileri, kolaylıkla satıcının ürünlerine yönlendirebilir ve gerçekleşen satışlardan kazanç sağlar. 

Trendyol Satış Ortaklığı

Markalar genelde kendi alanlarında uzman ve söz sahibi olarak görülen influencer’lar ile ortaklık kurmayı tercih eder. Instagram, TikTok, YouTube, Facebook, Pinterest gibi popüler platformlarda, güçlü bir takipçi kitlesi ile var olmak ve yaratıcı içerikler üretmek markaların size ulaşmasını sağlar. Satış ortaklığı sürecinde kuruluşlar sizden içeriklerinize markalarının tanınmasını ve hatırlanmasını sağlayacak unsurlar eklemenizi isteyecektir. Onlar için özelleştirilmiş içerikler hazırlarken kendi özünüzü de kaybetmemeye özen göstermelisiniz. Hatırlayın, takipçi kitleniz sizin özgün tarzınızı sevdikleri için orada!

Bloglar

İçerik pazarlaması kanalıyla da affiliate marketing kampanyaları oluşturmak mümkün. Blog içeriklerinde öne çıkaracağınız konu ile ilgili anahtar kelimeleri kullanarak arama motoru optimizasyonu (SEO) yapabilir ve internette o konuyu arayanların karşısına organik olarak çıkmayı başarabilirsiniz.

Affiliate Marketing Nedir(10)

Trafiği yüksek bir web sitesine sahip olduğunuzda, içerikleriniz artık çok güçlü pazarlama araçları haline gelmiş demektir. Satış ortağı olduğunuz ürünü ya da hizmeti örneklerle, ilgi çekici bir şekilde anlatan kapsamlı inceleme yazıları yazıp sitenize özel tanımlanan ortaklık linkini paylaşabilir ve bu sayede trafiği satıcının sitesine yönlendirebilirsiniz. Ürünün değeri kelimeleriniz sayesinde yayılmış olur ve siz de komisyonunuzu kazanmaya başlarsınız.

Arama Odaklı Mikro Siteler

Bir kuruluşun ana web sitesinden farklı olarak tasarlanan mikro siteler, belirli bir hedef kitleye odaklanır ve o kitle ile alakalı içerikler barındırır. Mikro siteler işinize SEO desteği de sağlar ve arama motorlarında ön sıralara çıkarak trafik sağlamanıza da fırsat tanır. Basit ve anlaşılır mesajlarla hedef kitleyi harekete geçirme potansiyeli olan mikro siteler yaratmak, satış ortaklıkları kurarak gelir elde etmenizi sağlayabilir. 

E-Mail Listeleri 

E-mail pazarlaması, eski bir fikir gibi görünmesine rağmen hala çok etkili bir kanaldır. Satış ortaklığı pazarlamasında da önemli bir kaynak sunan e-mail listeleri; sadakat oluşturma, potansiyel müşterilere ulaşma, yeni ürün ve hizmetleri tanıtma ya da satışları artırma gibi konularda doğrudan hedef kitleye ulaşmayı sağlar. Bu da satıcının istediği dönüşümü elde etmesine olanak tanır. Satıcının ürünlerine köprüler içeren bir e-posta bülteni hazırlayarak listenize ulaştırabilirsiniz. Tüketici ürünü satın aldığında ise komisyon kazanırsınız.

Başka bir kanal üzerinden affiliate marketing yapıyor olsanız da zamanla kendi e-posta listenizi oluşturmaya odaklanabilirsiniz. Önce yaptığınız kampanyaları takipçilerinizin e-mail adreslerini toplamak için kullanır sonra da tanıtımını yaptığınız ürünler ile ilgili e-bültenler hazırlayarak aynı anda listenize ulaştırma fırsatı yakalarsınız. 

Büyük Medya Siteleri

Satıcıları ve yayıncıları buluşturarak güçlü satış ortaklıkları kurulmasında aracılık eden büyük sitelerin affiliate marketing programlarına katılarak da işinizi geliştirebilirsiniz. Çeşitli markalara ulaşarak gelirinizi artırmanıza olanak sağlayan bu siteler, aslında her iki taraf için de faydalıdır. Satıcılar da kendi ürününü en iyi şekilde sunacak satış ortağını bulabilir ve büyük miktarda trafik oluşturmaya odaklanan bu medya siteleri üzerinden görünürlüğünü ve satışlarını artırabilir. Bu konuda dünya genelinde en iyi bilinen sitelerden biri, pazarda oldukça büyük bir paya sahip olan Amazon’un affiliate marketing programı olan Amazon Associates’tir. Satış ortaklığı programı sunan farklı siteleri incelemek isteyenler için buraya birkaç öneri bırakıyoruz: AvantLink, LinkConnector, CJ Affiliate, Affiliate Future, ClickBank, ShareASale, FlexOffers.

Ürün Tanıtımları İçin Hangi Affiliate Marketing Stratejileri Kullanılabilir?

Satış ortaklığı kurduğunuz markanın ürünlerini tanıtırken kullanabileceğiniz bir sürü taktik var. Üstelik affiliate marketing süreci, sıklıkla tercih edilen tanıtımların ötesinde, yaratıcılığınıza dayanarak yeni taktikler geliştirmeye de açık bir alan. İşte size birkaç öneri:

Kapsamlı Bir İçerik Oluşturun

Çevrimiçi kanalınızda ürünü tanıtacak içeriği hazırlarken, sadece ortaklık linkinizi yerleştirecek kısa bir içerik hazırlamayın. Çok daha detaylı düşünün ve inceleme yazınızı, ürünü satın alacak herkesin ürünle ilgili aradığı her şeyi bulabileceği kadar genişletin. Takipçi kitlenizin tüm sorularına cevap verecek bir yazı hazırlamak, hem akılda kalmanızı sağlar hem de tanıtımını yaptığınız ürün hakkında gerçekten bilgi sahibi olduğunuzu gösterir ve güven oluşturur. Böylece insanların satın alma süreçleri kolaylaşır. Ayrıca anahtar kelimeler sayesinde Google’da o ürün için üst sıralarda çıkarsınız ve kapsamlı yazınız pek çok kişinin paylaştığı bir makaleye dönüşebilir. Sizi takip etmeyen biri de ürün ile ilgili araştırma içeriğinize kolaylıkla ulaşabilir.

Ürünü Tanıtan YouTube Videoları Çekin

Oldukça güçlü bir sosyal mecra olan YouTube, günümüzde güçlü bir arama motoru olarak dikkat çekiyor. Ürün hakkında YouTube videoları hazırlamak, güçlü bir affiliate marketing stratejisidir. İnsanlar kısa videolar izlemeyi seviyor. Ürün hakkında, satın alma anınızdan son deneyiminize kadar uzanan detaylı bir video çekebilir ve onu parçalara ayırarak paylaşabilirsiniz. Birden fazla video, daha fazla SEO fırsatı yaratmanızı sağlar. Her videoya ürünle ilgili farklı anahtar kelimeler ekleyebilirsiniz. Kutu açılışı, nasıl kurulur, nasıl çalışır, ne işe yarar videoları ve bunlar gibi ürüne dair aklınıza gelen her konuda tanıtıcı içerikler oluşturabilirsiniz. Ürün sahipleri ile iletişime geçebiliyorsanız bir röportaj videosu çekmek de oldukça dikkat çekici olabilir.

Youtube affiliate marketing

Hazırladığınız videoları kapsamlı tanıtım içeriğinize yerleştirerek çok fazla trafik elde etme şansı bulursunuz ve videoların da Google’da sıralanmasını sağlayabilirsiniz. Ortaklık bağlantınızı video açıklamasının ilk satırlarına yerleştirmeyi unutmayın. Ürün linkiniz, izleyenlerin “daha fazla göster” butonuna tıklamak zorunda kalmadan göreceği bir alanda yer almalı.

Online Seminer Düzenleyin

Çevrimiçi ürün tanıtımını bir adım öteye taşımaya ne dersiniz? Ürün veya hizmet hakkında online seminer düzenleyerek hem takipçilerinizle bağınızı güçlendirip güven yaratacak hem de hedef kitlenize mesajınızı doğrudan iletme şansı bulacaksınız. Sizinle birebir, cana yakın bir iletişim kurmaları, sadece hazırladığınız gönderideki linke tıklamalarından çok daha sıkı bir anlaşma sağlar. Kendinizden yola çıkın, gerçek bir arkadaş tavsiyesi her zaman çok daha değerlidir. Bu seminer sırasında takipçilerinizin ürün ile ilgili sorularını tüm samimiyetinizle yanıtlayın ve ürünü satın almalarını kolaylaştırın.

Bu arada, canlı yayınınızı kaydetmeyi unutmayın. Seminer videosunu web sitenize yerleştirerek canlı olarak katılamayanlara da ulaşabilirsiniz. Tüm bu seminer sürecinde ve seminer videonuzu paylaştığınız gönderide, satış ortaklığı bağlantınızı ara ara hatırlatın ve takipçilerinize ürünü satın almaları için fırsatlar verin.

Takipçilerinize Bonus Verin

Az kullanılan ama gerçekten güçlü stratejilerden biri, bonus vermektir. Bunu, sadece ürün tanıtmanın ötesine geçmek ve ürün bağlantınıza tıklayarak satın alacak herkese bir nevi teşekkür hediyesi sunmak olarak düşünebilirsiniz.

Markalar aynı ürün için birden fazla satış ortağı ile çalışabiliyor. Yani o ürünü tanıtan tek kişi siz olmayabilirsiniz. İnsanların diğer bağlantılar üzerinden değil de sizin bağlantınız üzerinden ürün satın almalarını sağlamak için bonus vermek iyi bir tercih olabilir. Bir kişinin sizin linkinize tıklayarak satın alma eylemini gerçekleştirdiğinden emin olmak için önce makbuzunu görmek isteyebilirsiniz ve doğruladıktan sonra da bonusu iletirsiniz.

Affiliate Marketing (12)

Vereceğiniz bonusun öylesine bir hediye olmaması gerektiğini unutmayın. Takipçileri, ürünü sizin ortaklık linkiniz üzerinden satın almaya teşvik etmek istiyorsanız, söz konusu ürünü gerçekten tamamlayan bir bonus sunmalısınız. Bu konuda da yaratıcılığınız sizi öne çıkaracaktır.

Peki, nasıl bir bonus sunulabilir?

Ürünün nasıl kullanılacağına dair bilgiler içeren bir PDF kılavuz, ürünü tamamlayan bir başka ürüne erişim (shaker blender pazarlıyorsanız, smoothie tarifleri kitabı gibi.), ürün sahibi ile anlaşarak kendi takipçi kitlenize özel sunulacak bir indirim, ürünle ilgili bir başka ürün için kupon kodu ya da takipçilerinizin ürün hakkında size birebir soru sorma imkanı bulabileceği online seminere ücretsiz giriş fırsatı iyi birer bonus fikri olabilir.

Sosyal Medyada Dolaylı Tanıtım Yapın

Affiliate marketing kampanyalarınızın merkezinde web siteniz olabilir. Ancak Instagram, Facebook, Twitter, TikTok gibi sosyal medya kanalları da satış ortaklığı pazarlamasında önemli bir yere sahip. Hepimizin bildiği gibi sosyal medya hesaplarının doğrudan satış için kullanılması takipçilerin pek hoşuna gitmiyor. Bu alanlarda iletişim, güven ve paylaşım çok daha ön planda olmalı. 

Ürün tanıtımlarını ise dolaylı olarak yapabilirsiniz. Örneğin; ortaklık linkinizi direkt olarak paylaşmak yerine, takipçilerinizi ürün hakkında bilgi veren video, seminer kaydı ve kapsamlı inceleme yazısı gibi daha değerli bir içeriğe yönlendirdiğiniz linkler verebilirsiniz. Böylece hedef kitlenize önce ürünün ne olduğu hakkında bilgi kaynakları vermiş olursunuz. Bu güven oluşturur ve insanların ortaklık linkine tıklayarak satın alma potansiyeli artar.

Dolaylı bir süreç, satın almanın gerçekleşmemesi konusunda sizi korkutabilir. Bir an önce satış ortaklığı linkinizi verip hemen komisyon kazanmak isteyebilirsiniz. Şunu unutmayın, çevrimiçi ortamda fazlaca bilgi ve rekabet var ve insanlar hemen bir şeyler satın almak yerine önce araştırıyor. Bu nedenle önceden ne kadar bilgi verir ve güven kazanırsanız, satış yapma olasılığınız da o kadar yüksek olur. Satın almaya karar verme sürecinde yardımcı olacak bilgiler sunmanız, takipçilerinizin hoşuna gider ve bu uğurda ortaklık linkinize ulaşmadan önce birkaç durağa uğramak kendilerine zor gelmez.

Ürünleri Deneme Fırsatı Sunun

Satış ortaklığı yaptığınız marka ile önceden bir anlaşma yaparak takipçilerinize ücretsiz olarak dağıtmak için birkaç ürün ya da sınırlı bir süre için geçerli güzel bir indirim talep edebilirsiniz. Eğer satıcı da buna sıcak bakarsa, inceleme yazınız sonrasında ya da ürünle ilgili bir gönderinizde bu fırsattan bahsedin. Takipçilerinizden, ürünü kazanmak için gönderinizin ya da blog yazınızın altına neden bu ürünü istedikleri ile ilgili bir yorum bırakmasını isteyebilirsiniz. Böylece ürüne neden bu kadar talep olduğuna dair birçok gerçek yorum elde etmiş olursunuz. Gerçek kişilerin yorum ve tavsiyeleri, satın alma sürecinde oldukça ikna edicidir. Bu yorumları görenler de ürünle ilgilenmeye başlayabilir. Kazanamayanlar için teselli olarak sınırlı bir süre için geçerli indirimle birlikte ortaklık bağlantınızı tekrar paylaşabilirsiniz.

E-Posta Üzerinden Dolaylı Tanıtım Yapın

E-posta listeniz, satış ortaklığı kampanyalarınızın başarıya ulaşmasında önemli rol oynar. İşin başında bunun farkında olun ve e-posta datanızı adım adım geliştirmeye odaklanın. Çünkü bu listeler güçlü pazarlama araçlarıdır. 

eposta ortaklık pazarlaması

Sosyal medyada olduğu gibi e-posta listesi ile yürütülecek iletişimde de doğrudan satış odaklı içerikler paylaşmak, takipçilerin sizi zamanla görmezden gelmesine sebep olabilir. Bu nedenle e-bültenlerinizde ilgi çekici bir içerik akışı oluşturabilir, hedef kitlenizi ürün ile ilgili inceleme yazılarınıza, tanıtım videolarınıza ya da seminer kayıtlarınıza yönlendirebilirsiniz.

Aynı Türdeki Farklı Ürünleri İnceleyip Karşılaştırın

İnsanlar alışveriş yapmayı sever, ancak karar verme süreci zordur. Piyasada aynı türden pek çok farklı ürün var ve aralarından en iyisini seçmeye çalışmak biraz stresli olabilir. İnsanlar rahatlığı da sever. Aynı yazı içinde farklı ürünleri inceleyip detaylı bir karşılaştırma yazısı yazarsanız, takipçilerinizin işini kolaylaştırmış olursunuz. Tüm web sitelerinde araştırma yapmak yerine tek bir site üzerinden bilgi almak çok daha rahattır. Aranızda oluşan güven ilişkisi de tavsiyelerinizi onlar için değerli kılar. Bu aşamada tavsiyenizle birlikte satış ortaklığı bağlantınızı da paylaşabilir ve satın alma potansiyelini artırabilirsiniz.

Unutmadan söyleyelim, takipçilerinizde kafa karışıklığına sebep olmamak için aynı tür ihtiyaçlar için farklı ürünleri aynı anda önermemeye dikkat etmelisiniz. Tabii ki bazen aynı işi yapıyor gibi görünen ancak farklı özellikleri ile birbirinden ayrılan ürünler olabilir ve o zaman öne çıkan özelliklerini sıralayarak hangisinin hangi iş için iyi olacağına dair tavsiyeler ve ortaklık linkleri verebilirsiniz. Örneğin, karşılaştırdığınız kameralardan biri makro çekimlerde, biri video çekimlerinde daha başarılı olabilir. Bu farklı yönleri her ikisini de başka amaçlar uğruna tavsiye edilmeye değer kılar. Bu durumda her ikisi için de gönül rahatlığı ile satış ortaklığı bağlantılarını paylaşabilirsiniz.

Affiliate Marketing Yapmaya Nasıl Başlanır?

Her seferinde bir tıklama ile gelirinizi artırma fikri harika değil mi? Özveri ve disiplinle çalışırsanız, başarılı bir satış ortaklığı pazarlamacısı olabilirsiniz.

Platformunuzu ve Pazarlama Yönteminizi Seçin

İlk adım olarak hangi platformun size en uygunu olduğuna karar vermelisiniz. Hedef kitlenizle hangi alanda buluşmak istiyorsunuz?

Belirli konularda inceleme yapılan sitelerde var olabilirsiniz. İnceleme yazıları veya ürün gruplarını rakipleriyle karşılaştırdığınız yazılar yazabilirsiniz. Kitlenizi çekmek için düzenli içerik oluşturmanız önemli.

Dijital içerik üreticisi olmayı seçebilirsiniz. Blog yazarı, YouTuber veya influencer olarak hedef kitlenizde yankı uyandıracak içerikler oluşturabilirsiniz. Amaç hem takipçilerinizin keyifli vakit geçirmesini sağlamak hem de belirli bir ürünü organik olarak onlara tanıtmaktır. 

Karar verirken en çok hangi platformları kullandığınızı ve hangi platformların dinamiklerini en iyi şekilde anladığınızı gözden geçirmelisiniz. Rahat hissettiğiniz bir platformda hedef kitlenizle daha sağlıklı bir bağ kurabilirsiniz, bu da daha çok satış potansiyeli anlamına gelir.

Affiliate marketing için en yaygın kullanılan platformlar arasında; bloglar, Instagram, TikTok, Facebook, Pinterest ve tıklama başına ödeme alacağınız siteler yer alıyor.

Hangi Alanda Hedef Kitle Oluşturacağınıza Karar Verin

Tutkulu ve bilgili olduğunuz bir konuya odaklanmak sizi başarıya götürür. Takipçileriniz sizi uzman olarak kabul ettiğinde, gerçek ve güvenilir bir bilgi kaynağı olarak görülürsünüz. Bu da tavsiyelerinize daha çok önem vermelerini sağlar. Ayrıca niş bir konuya odaklanmak, hangi markaları ve ürünleri tanıtmak istediğinize karar vermenizi de kolaylaştırır.

Odaklandığınız bir konu olduğunda, işinizi büyütmek için içerik pazarlamasına ve SEO çalışmalarına daha etkili şekilde yatırım yapabilirsiniz. 

Ürünlerinizi Bulun

Ürün seçerken hedef kitlenizi iyi tanımak çok önemli. Takipçilerinizin, tanıttığınız ürün hakkında söylediklerinizle bağ kurabiliyor olması gerekir. Affiliate marketing sadece içerik oluşturup link paylaşmaktan öte performansa dayalı bir iş modelidir. Kitlenizin neleri sevdiğini bilmek ve onların ihtiyaçlarını anlayarak ürün seçmek daha fazla kazanç elde etmenizi sağlar.

Başlangıçta satış ortaklığı yapacağınız markaları nerede bulabileceğiniz hakkında pek fikriniz olmayabilir. Bunun için pazaryeri sunan kuruluşları inceleyerek başlangıç yapabilirsiniz. Amazon Associates, Shopify Affiliate Programı, Affiliate Future, AvantLink, CJ Affiliate, ClickBank, FlexOffers, LinkConnector, ShareASale bu konuda hizmet veren kuruluşlardan bazıları. 

Affiliate marketing programları, bazı hizmet şartları sunabiliyor. Dahil olmak istedikleriniz olursa, ayrıntılı bilgileri okumaya özen gösterin ve şartlardan emin olarak işe başlayın. Yazının sonunda birkaç program hakkında daha detaylı bilgi vereceğiz.

İlk Ortaklık Programınıza Başlayın

Hangi platformda var olacağınıza karar verme ve ürün seçme süreçlerinde bolca beyin fırtınası yapmış olmalısınız. İlk ortaklık programınızı seçerken en başta şuna dikkat edin: Seçtiğiniz ürünün hedef kitlesi ile sizin oluşturmayı umduğunuz hedef kitle uyumlu mu? Örneğin bir sporcuysanız, tencere ve yemek takımı tanıtmak yerine sağlıklı beslenme ve spor malzemeleri ile ilgili ürünler tanıtmak daha mantıklı olur.

Bununda yanında, seçtiğiniz ürünün tanıtmak istediğiniz platformla uyumu da başarı için önemli bir detay. Görsel ağırlıklı bir ürün için Instagram harika bir platform olabilir. Bir yazılım programından bahsetmek içinse blog ya da YouTube gibi ürün hakkında daha uzun bilgi verebileceğiniz platformlar tercih edilebilir. Bu seçimler, satış ortaklığı bağlantınızın dönüşüm oranlarını yani komisyon gelirinizi artırır.

En İyi Affiliate Marketing Ürünleri Nelerdir?

Seçenekler sonsuz… Kendinize bir kanal oluşturduktan sonra pek çok ürünün tanıtımını yapabilirsiniz. Ancak sizin için “en iyi” olan biraz daha hedef kitlenize yönelik adımlar atmaksa ilişkili ya da ilgili affiliate marketing yapabilirsiniz. Bu aşamada, ilginizi çeken ve hakkında bilgi sahibi olduğunuz ürünler seçmelisiniz. Böylece daha yaratıcı tanıtım kampanyaları geliştirebilir, söylediğiniz sözlerin arkasında durabilir ve hedef kitlenizle aranızda gelişen güven bağını koruyabilirsiniz. Bir sporcuysanız, spor malzemeleri veya sağlıklı yaşam ve diyet ürünleri hakkında tanıtım yapmak, hem daha eğlenceli olacak hem de takipçileriniz tarafından daha fazla ilgi görecektir.

Hangi tür satış ortaklığı yaparsanız yapın, tanıtacağınız ürünü veya hizmeti seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli detaylardan biri de talep gören ve para kazanma potansiyeli yüksek olan ürünleri tercih etmektir. Bu seçim, rekabeti de beraberinde getirir. Tam da bu sebeple hedef kitlenizi iyi tanımanız ve anlamanız gerçekten önemli. Başarıya ulaşmak için seçtiğiniz ürünün, hedef kitlenize uygun olduğundan emin olmalısınız.

Başarılı Affiliate Marketing Kampanyaları Yürütmenize Yardımcı Olacak İpuçları

Satış ortaklığı pazarlaması işinde kendinizi geliştirmek istiyorsanız, sizi başarıya götürecek ipuçlarını bir kenara not edin. İşte yolculuğunuz boyunca aklınızdan çıkarmamanız gerekenlerin bir listesi:

Komisyonlu Satış
 • Önce güven oluşturun ve işinizi kişiselleştirin. Hem kişisel olarak inandığınız ve sevdiğiniz satıcıların ürünlerini tercih edin hem de tüketicileri gerçekten değerli ürünlerle buluşturun. Deneyimlerinizi kanallarınızda samimiyetle paylaşın. İnsanlar size güvenebileceklerini hissederlerse, tavsiyelerinize uymakta daha rahat olurlar. Hedef kitlede güven sağlamaya özen gösterin. Böylece hem kişisel markanızı oluşturur hem de gelir elde edersiniz.
 • Özel ilgi alanları olan bir hedef kitle geliştirmeye odaklanın ve kampanyalarınızı bu niş kitleye göre uyarlayın. Çok farklı ürünleri tanıtmak yerine kendinizi bir alanda uzman olarak konumlandırın. Bunları yaptığınızda, hedef kitleniz ilgi duyacağı bir ürün ile buluşmuş olacak ve satın alma olasılığı yükselecek.
 • İlgi alanınıza giren niş ürünleri veya hizmetleri inceleyin. Bir uzman olarak duruşunuzu koruyun ve takipçilerinize bu ürünün onlara ne gibi faydalar sağlayacağını anlatın. Satış ortaklığı için fiziksel ya da dijital ürünler, seyahat rezervasyonu yapan web siteleri ya da online araç kiralama sistemleri gibi hizmetler seçebilirsiniz. Seçtiğiniz ürünü, diğerleri ile karşılaştırmak ve ayrıntılı bir inceleme yazmak ortaklık linkiniz üzerinden komisyon dönüşümünüzü hızlandırır.
 • E-posta listeleri yüksek dönüşüm oranlarına sahiptir. Sosyal medya kanalları dışında, sizin içeriklerinizle ve kampanyalarınızla ilgilenen insanlara e-bülten yoluyla ulaşabilirsiniz. Bu yüzden sizden bilgi almak isteyenlerden oluşan e-posta listenizi geliştirmeye önem verin.
 • Ürün tanıtımlarınız için birkaç kaynak kullanın ve hedef kitlenizin hangi kaynaklara daha çok yanıt verdiğini test edin. E-posta kampanyası oluşturun, blog yazın, inceleme sitelerinde paylaşım yapın, sosyal medya gönderileri ile hedef kitlenize ulaşmayı deneyin ya da kanallar arası promosyon çalışmaları yapın. Hangisinin daha iyi dönüşüm sağladığına bakın. Böylece işiniz için en faydalı ortamı sağlayabilirsiniz.
 • Pazarlama becerileriniz harika bile olsa tanıttığınız ürünün kalitesi tüm sonucu değiştirebilir. Kaliteli bir ürün her zaman daha çok kazandırır. Yeni bir satış ortaklığı teklifi geldiğinde, önce ürünü incelemeye ve satıcıyı anlamaya odaklanın. Hedef kitlenize ve kanalınızda ulaşmak istediğiniz kaliteye uygunsa, o zaman ortaklığı kabul edebilirsiniz. Zamanınız değerli, onu nasıl kullandığınıza dikkat edin.
 • Affiliate marketing rekabetçi bir ortam sunuyor. Bu rekabetin içinde kendinize yer bulmak ve öne çıkmak için yapmanız gerekenlerden biri de trendleri takip etmek. Hem ürün hem de pazarlama teknikleri konusunda son trendleri takipte kalın ve stratejinizi buna göre planlayın. Gelirinizin mümkün olduğunca yüksek olmasını garantilemek için her daim aktif bir oyuncu olmalısınız.
 • Hedef kitlenizi doğrudan satın almaya yönlendirmek yerine, onların sorunlarını çözmeye odaklanan içerikler oluşturun ve oradan yönlendirin. Ürün bağlamınıza ve hedef kitlenizin ihtiyaçlarına uygun “nasıl yapılır” videoları çekmek iyi bir fikir olabilir.
 • Sadece kendi hedef kitlenize özel fırsatlar sunmaya çalışabilirsiniz. Bunun için satıcılarla iletişime geçmekten çekinmeyin. Aralarından bunu kabul edenler çıkacaktır ve bu sizi bir adım ileri taşır.
 • Tekrar denemekten çekinmeyin. Hedef kitlenizin işine yarayacağı için tanıtmak istediğiniz bir ürünle ilgili özenli içerikler oluşturdunuz ancak o üründen hayal ettiğiniz komisyon dönüşünü elde edemediniz… Böyle şeyler olabilir. Yılmayın ve buradan öğrendiklerinizle yeni bir ürün bulup yeni bir strateji geliştirin.
 • Sabırlı olun. Hedef kitle oluşturmanın ve etki yaratmanın biraz zaman alacağının farkında olarak, mesajınızı en doğru ve faydalı şekilde ulaştırmaya odaklanın. 

Yapmamanız Gereken Affiliate Marketing Hataları

Affiliate marketing, hayata geçirmesi kolay bir iş modeli. Ancak aynı zamanda hata yapması da kolay bir iş modeli. Uzun vadeli düşünmeli, hem kendiniz hem hedef kitleniz hem de markalar için değer sağlayan satış ortaklıkları yürütmelisiniz. Bu da çaba gerektiriyor.

Affiliate marketing’in ne olduğunu, nasıl çalıştığını, bu işe nasıl başlanacağını ve başarılı olmak için nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlattık. Şimdi de kaçınmanız gerekenlerden biraz bahsedelim. İlk olarak, satış ortaklığı pazarlamasını hızlı para kazanma yöntemi olarak görmemelisiniz. Bu süreç, gerçek ve uzun vadeli ilişkiler geliştirdiğinizde kazanç olarak da çok daha tatmin edici bir hal alacak, sabırlı olun. Sadece tavsiye yazıları yazıp linklerinizi paylaşmak için tüm enerjinizi harcama tuzağına düşmek yerine, daha işin başında paradan önce kitle kazanmaya çabalamak ve oluşturduğunuz hedef kitleye hizmet etmek iyi olabilir.

Hedef Kitleniz İçin Anlam İfade Etmeyen Bir Ürünü Tanıtmak

Bu başta size para kazanma fırsatını reddetmek gibi gelebilir. Ancak uzun vadede doğru hedef kitle ile güçlü bir satış potansiyeline ulaşmak istiyorsanız, seçici ve özenli olmak iyidir. Hedef kitlenizi tanıyın ve onlara yardımcı olabilecek çözümler, ürünler, hizmetler arayın. Hatta zaman zaman satış ortaklığı yapamasanız bile hedef kitlenize yardımı olacağını düşündüğünüz bir üründen bahsedebilirsiniz. Bu aranızdaki güven bağını pekiştirir.

Siz daha geniş bir hedef kitleye ulaşmaya başladıkça markalar da sizi fark etmeye başlar ve böylece güzel satış ortaklıkları yapabilirsiniz. Markalar size ulaşmaya başladığında da seçici ve özenli kalmaya, hedef kitlenizin önceliklerini ve ihtiyaçlarını düşünmeye devam edin. Her zaman daha önce kullandığınız ve kalitesinden emin olduğunuz ürünleri paylaşmaya dikkat edin. Sizi izleyenlerin sizinle kalması için ne paylaştığınıza özen göstermeniz önemli. Bazen markalara “hayır” demenizi gerektirse de itibarınızı korumanız gerekiyor.

Hedef Kitlenizin Deneyim Kalitesine Dikkat Etmemek

Kullanmaktan keyif aldığınız kalitesine güvendiğiniz ve takipçilerinize sürekli tavsiye ettiğiniz ürünler, sonradan bir hayal kırıklığına dönüşebilir. Bu bir ihtimaldir. Bu sebeple, takipçilerinizin ürün hakkındaki kötü deneyimlerine dair yorumlarına dikkat etmelisiniz. Kötü deneyimleri görmezden gelmeyin, takipçilerinize onların yanlarında olduğunuzu hissettirin.

Ürün sahibi siz değilsiniz ama ürün satıcıları ile kurduğunuz ortaklık, sorumluluk almanızı gerektirir. Belki ürünü satan marka el değiştirmiştir ve ürün artık eski kalitesinde değildir. Gelen olumsuz yorumları göz ardı etmeden durumun farkında olmak ve satıcılarla görüşmek ya da eski kalite sağlanamıyorsa artık takipçilerinizle o ürünü paylaşmak yerine başka bir alternatif sunmak, hedef kitleniz ile aranızdaki iletişimin sağlıklı bir şekilde devam etmesi açısından önemli. 

Bir Ürün Hakkında Dürüst Olmamak

Tanıttığınız ürünün yapacakları ve yapamayacakları hakkında dürüst olun. Hedef kitlenizin beklentilerine uygun ürünleri ya da hizmetleri tanıtmadan önce kendiniz denemeniz bu sebeple de önemli. Tabii ki bazen hata yapabilirsiniz. Tavsiye ettiğiniz ürünün uzun vadede beklentileri karşılamadığını görebilirsiniz. Böyle bir durumda yapmanız gereken, hatanıza sahip çıkmak ve bu deneyimi de hedef kitlenizle paylaşmak. Açık sözlü bir yaklaşım, sonradan yaşanacak bir hayal kırıklığının izlerini silmeye çalışmaktan çok daha kolay. Dürüst olmak, güveni beraberinde getirir ve Affiliate marketing’de güven oldukça önemlidir.

Bu İşle Hızlı Zengin Olma Planları Yapmak

Affiliate marketing yaparken, web sitenizi kaliteli ve özenli içeriklerle güvenilir bir kaynak haline getirmeye odaklanmalısınız. İşin başında göstereceğiniz bu çaba, uzun vadede bu işten pasif gelir elde etmenize yardımcı olur. İçerik üretmediğiniz dönemlerde bile linkleriniz tıklanabilir ve komisyon almaya devam edersiniz.

Sadece metin yazarlığı, hedefleme, SEO ve reklamcılık tekniklerini kullanarak satış ortaklığı linklerinize tıklanmasını sağlamaya çalıştığınızda ise çabayı bıraktığınız an gelir akışı durur. Kendi adınızı bir marka haline getiremediğinizde, reklamcılık tekniklerini sizden biraz daha iyi bilen herkes sizin önünüze geçebilir. Para kazanmayı öncelik haline getirmek, bu yolculukta daha yıpratıcı olabilir.

Bu yüzden çabanızı, markanızı ve hedef kitlenizi oluşturmak için harcayın. Hedef kitlenizle size teşekkür edecekleri kadar değerli ürünleri paylaşmaya gayret edin. Uzmanlık alanınızı belirleyin ve o konuda takipçileriniz için güvenilir bir kaynak olun. Tüm bunları inşa etmek için de kendinize ve işinize zaman tanıyın. Doğru markalarla çalışmak ve doğru adımlar atmak için iş planınızı oluşturun. Hızlıca zengin olma planları yapmaktansa uzun vadede güzel bir gelir elde etmeye odaklanmak sizin için de oldukça tatmin edici olacak.

Affiliate Marketing Programları ve Pazarlama Ağları

Affiliate marketing ağları, satış ortaklığı yapabileceğiniz markalarla buluşmanızı sağlayan programlardır. Size uygun satış ortaklığı programlarını bulabilmeniz için destek sağlar. Affiliate marketing programları ise ürün bulmanın ötesinde; komisyon oranları, ödeme koşulları, pazarlama materyalleri, tanıtılacak ürünün promosyon kuralları gibi değerli bilgileri de sunar. Hedef kitlenize ve size gerçekten fayda sağladığı sürece bu sistemlere dahil olmak, işinizi geliştirmenize destek olabilir.

Dünya genelinde popüler olmuş birkaç programdan bahsetmek istiyoruz.

Amazon Affiliate – Amazon Associates

Dünyanın en büyük perakendecilerinden Amazon’u dünya genelinde bilmeyen yoktur ancak bir ortaklık programı sunduğunu yeni öğreniyor olabilirsiniz. Pazarlama stratejilerinizde özellikle fiziksel ürünlere yer vermeyi düşünüyorsanız, burada hedef kitlenize sunabileceğiniz kaliteli seçenekler bulabilirsiniz.

Amazon’un son zamanlarda komisyon oranlarını neredeyse yarı yarıya düşürdüğü biliniyor. Buradan yola çıkarak, hedef kitlenizle güvene dayalı bir bağ kurmanın ve komisyon gelirinizi artırmak için kendi özel tekliflerinizi yaratmanın önemini anlayabilirsiniz.

Amazon’un ortaklık programına katılmanın faydalarından biri, herkesin alışveriş yaptığı güvenilir bir ortam sunması. Çok geniş bir ürün kataloğu sunuyor olması da önemli. Amazon sitelerinde yapılan son optimizasyon, ortaklık linkinize tıklayarak siteye giden ziyaretçinin 48 saat içinde aldığı herhangi bir üründen komisyon kazanmanızı sağlıyor. Bu oldukça iyi bir teklif!

Trendyol Affiliate Sistemi

Çoğumuzun en az 1 kez alışveriş yaptığı Trendyol da favori ürünlerinizi takipçileriniz ile paylaşarak gelir elde etmenize imkan tanıyan bir affiliate sistemine sahip. Sisteme dahil olabilmeniz için bazı ön koşullar bulunuyor. 10 Binin üzerinde Instagram takipçisine sahip olmanız, tüm takipçilerinizin ve etkileşimlerinizin organik olması, bir influencer olarak kazancınızı fatura edebilecek bir şirket veya ajans ile çalışıyor olmanız gerekiyor.

Bu sisteme dahil olduktan sonra dilediğiniz ürün için satış ortaklığı linkinizi Trendyol uygulaması üzerinden kendiniz oluşturabiliyorsunuz. Instagram, YouTube, Facebook, TikTok, Twitch ve Twitter kanallarından paylaşım yapabilirsiniz. Paylaşımlarınızın sonucu her gün mail adresinize rapor olarak gönderiliyor. 

Paylaşım diliniz için Trendyol’dan onay almanız gerekmiyor. Takipçilerinizin ihtiyaçlarını ve gündemi gözeterek içeriklerinizi oluşturabilirsiniz. Linkinize tıklayarak Trendyol’a gelen kullanıcılar başka bir linke tıklamadığı veya uygulamayı kapatmadığı sürece 1 gün boyunca takip edilebiliyor ve bu süre içindeki alışverişi size yansıyor. Paylaştığınız link içinde yer alan elektronik kategorisi için %2, diğer tüm kategoriler için %15 komisyon kazanabilirsiniz. Linkiniz üzerinden gelip linkiniz dışında alışveriş yapıldığında ise %5 komisyon alabiliyorsunuz.

Fiverr Affiliates

Fiverr, freelance hizmetler için popüler bir pazar yeri. Burada, hedef kitlenize tanıtım yapmak için kullanabileceğiniz ürün ve hizmetler bulabilirsiniz. Grafik ve metin yazarlığından eksiksiz web siteleri ve özel uygulamalar oluşturmaya kadar geniş kapsamlı hizmetler sunan Fiverr, işletme sahipleri için birinci sınıf araçlar sunan Fiverr Business, çevrimiçi kurs platformu Fiverr Learn ve ortaklık programı Fiverr Affiliates.

Görüldüğünüz gibi Fiverr, çok farklı işletmeler için uygun bir platform. Farklı komisyon yapıları sunmasıyla dikkat çekiyor. Yönlendirdiğiniz kişinin satın aldığı hizmete bağlı olarak 15-150$’lık eylem başına ödeme alabilirsiniz, Fiverr Learn kurslarının satışından elde edilen gelirin %30’unu satış ortaklarına sunarlar, sizin tavsiyenizle Fiverr’a gelen birinin yıl boyunca gerçekleştireceği tüm diğer satın almalar size %10 kazandırır. Yani Fiverr, gelir paylaşımı modelini benimsiyor. Bu da sabit oranlı ortaklık planlarından çok daha fazla kazanma potansiyeli sağlıyor. 

Impact

Reklam isteyen markaların, içerik üreticileri ile buluşmasını sağlayan bir pazar yeri olan Impact, sorunsuz bir şekilde para kazanmaya yardımcı oluyor. Çeşitli izleme ve otomasyon araçları ile işinize değer katacak bir uygulama olarak dikkat çekiyor. 

Bünyesinde ödeme işleme ve raporlama araçları da bulunduran bu ağ sayesinde, Airbnb ve Adidas gibi küresel markalara doğrudan erişim sağlayabilirsiniz. Hem hedef kitlenize hem iş modelinize uygun markalar ile satış ortaklığı yapmak için bu ağdan destek almak mümkün.

CJ 

Son dönem çalışmaları ile daha fazla marka ve yayıncı ile ilişki kurarak dikkate alınmaya değer bir affiliate marketing platformu oluşturan CJ, hedef kitlenize uygun satıcıları bulmanıza destek oluyor. Yeni başlayanlar için tek tıkla dahil olabilecekleri satış ortaklığı programlarına da yer veren sistem, aynı zamanda tarayıcılar ve cihazlar arasında çok kanallı izleme imkanına sahip. Ayrıca sektörünüze, bulunduğunuz bölgeye ve işletme boyutuna göre stratejik öneriler de sunuyor.

ShareASale

Karlı ve uzun satış ortaklıkları kurmak için dahil olabileceğiniz bir sistem sunan ShareASale, satış ortaklığı pazarlamasına yeni başlayanlar için de bu işte uzman olanlar için de geniş bir ağ sunuyor. Her ay başlatılan 260’tan fazla affiliate programı ile ortaklık bağlantılarınızı hızlı bir şekilde oluşturabilmeniz için ürün keşif kitapçığı, analizler ve raporlama aracı sunuluyor. Bunlar arasında hedef kitlenize tanıtmaya değer bir ürün bulursanız, hemen programa dahil olabilirsiniz. 

ClickBank

Çevrimiçi kurs ve e-kitap gibi bilgi odaklı ürünler için satış ortaklığı programları sunması ile diğer Affiliate Marketing ağlarından ayrılan ClickBank, kullanım kolaylığı ve ödemelerin zamanında yapılması gibi pozitif yönleri ile beğeniliyor. Bu ağda, çok sayıda cazip ortaklık teklifleri yer alıyor. Önereceğiniz ürünü seçtiğinizde önce kalitesinden emin olmayı unutmayın. 

Buraya kadar okuduysanız, ülkemizde de örneklerini görmeye başladığımız heyecan verici affiliate marketing dünyasına adım atmanız için sizi cesaretlendirecek birçok şey öğrendiniz demektir. Bu işte profesyonel olmanıza destek olacak zengin bir içerik sunmaya çalıştık. Umarız tüm bu bilgiler sizin için iyi bir başlangıç noktası olur.

İhtiyacınız olan araçlar, başarıya giden yollar ve uygulamanız gereken stratejiler hakkında öğrendikleriniz, bu yolculukta rehberiniz olacak. Ne kadar emek verirseniz, o kadar kazanacağınız uzun soluklu bir yolculuk… Güveneceğiniz yol arkadaşları bulun ve siz de gerçekten güvenilir bir yoldaş olun. Başarı kendiliğinden gelecek!

İlginizi Çekebilir:

Konuşmayı Takip Et
Bildir:
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerini merak ediyoruz, lütfen yorum bırak!x
()
x
Scroll to Top