fbpx

eBay Hakkında Bilmeniz Gereken İlginç İstatistikler

ebay pazar

İçindekiler:

Çevrimiçi pazar yeri eBay, 1995 yılında ABD’nin Kaliforniya şehrinde Pierre Omidyar tarafından kuruluyor. Bugün, eBay pazarı alıcıları ve satıcıları dürüst bir şekilde bir araya getirme misyonuyla hareket etmeye devam ediyor. Geniş ürün yelpazesi ve rakipsiz fiyatları sayesinde birçok kullanıcıyı kendisine çekmeyi başarır. Hem web hem mobil aracılığıyla birçok işlem sitesinden hızlıca hallediliyor. Uzmanlar eBay’in e-ticaret için çekici bir pazar yeri olduğunu düşünüyor. Biz de e-ticaretin giderek popülerleşmesiyle birlikte, eBay pazarının ilginç ve önemli istatistiklerini gözden geçirmeye karar verdik. Şimdi gelin, eBay istatistikleri ile ilgili bilmeniz gereken detaylara yakından bakalım.

Satıcıların Bilmesi Gereken eBay İstatistikleri

eBay satış yapmak için en çok tercih edilen pazar yerlerinden biri. Lider çevrimiçi pazarlardan biri olan eBay’de satış yapmaya başlamadan önce bu istatistiklere göz atmanızı tavsiye ederiz:

eBay kullanıcı sayısı

2022 yılının üçüncü çeyreği itibari ile dünya çapında 135 milyon eBay kullanıcısı var. Bu sayı eBay’de bir yıl içerisinde en az 1 kez ürün satın alan müşterilerin sayısını ifade ediyor. Dünya çapında eBay’in 190 pazarı var. Biliyorsunuz ki eBay ABD merkezli bir pazar yeri. Fakat daha sonra tüm dünyaya yayılmaya başlıyor. Bir süre sonra, Amazon ve Walmart kullanıcı sayısı ile yarışan bir pazar yeri haline geliyor. Amazon kullanıcı sayısı ile eBay’i geçmiş durumda. Ancak eBay de Amazon’un rakibi olabilecek düzeyde ilerleme gösteriyor.

eBay gelir oranları

Platformu üzerine inşa ettiği partnerler arası iş modeli ile eBay, alıcıları ve satıcıları birbirine bağlıyor. eBay komisyon oranları veya pazarlama hizmetleri yoluyla para kazanıyor. 2022 yılının ikinci çeyreğinde 2,42 milyar ABD doları gelir elde etmiş. 2021 yılında ise 10 milyar ABD dolarını aşmış. Gelirinin çoğunluğu ise pazar yeri işlem ücretlerinden elde ediliyor. Ayrıca 2019’daki ilk yıllık düşüşünün ardından gelirinde yılda 2 artış birden yaşanıyor.

eBay mobil uygulama kullanımı

eBay’i en çok kullanan ülkeler arasında ABD yer alıyor. Özellikle mobil uygulaması ABD’de çok popüler. eBay alışveriş uygulaması 2008 yılında kullanıma sunuluyor. Kullanıma sunulduktan sonra her ay çok sayıda kişi mobil uygulamasını indiriyor. Mayıs 2020’de indirmeler ve kullanım zirveye ulaşıyor. O ay kullanım ve indirim oranı 4,7 milyon oluyor. Ayrıca eBay mobil uygulaması dünya genelinde 2022 Ağustos’ta toplam 2,9 milyon kez indirilmiş. Öte yandan, 2022’nin son çeyreğinde yıllık indirme oranları inişli ve çıkışlı bir yol çizmeye başlamış durumda.

eBay genel bilgi ve veriler

eBay şirketinin CEO’su Jamie Lannone 2020 yılından beri görevini devam ettiriyor. Kaliforniya’da kurulan eBay, herkese açık pazar yerlerinden biri. Yani dünyanın her yerinden satıcılar kolaylıkla eBay’de satış yapma imkânı elde ediyor. Ayrıca eBay mağaza açma adımlarında da birçok kolaylık sunuyor. Bununla beraber ikinci el ürünler eBay’de daha çok satılıyor.

eBay en çok satan ürünler

Elektronik ve aksesuar, eBay’de en çok satılan ürünler arasında bulunuyor. Çünkü eBay’de satılan tüm ürünlerin %16,4’ünü oluşturuyor. Bu; 2018 yılına ait bir istatistik fakat şu anda da hâlâ konumunu koruyor. Örneğin, 2022 yılında cep telefonu aksesuarları ortalama ilan başına 666 adet satmış. Video oyun konsolları ve aksesuarları da popüler ürünler arasında. Bununla beraber medya, eğitim, otomotiv, takı, giyim, sağlık ve güzellik gibi kategoriler en çok satanlar arasında yer alıyor. Giyim, eBay’de en çok aranan kategorilerden biri.

eBay piyasa değeri

Kasım 2022 itibariyle eBay’in 23 milyar dolarlık bir piyasa değeri bulunuyor. Bu veri ile dünyanın en değerli 688 şirketi arasında yer alıyor. E-ticaret oldukça rekabetçi ilerlediğinden Amazon ve Alibaba liderliğini sürdürüyor. Amazon ABD e-ticaret pazarının da %37,8’ini oluşturuyor. İkinci sırayı %6,3 pazar payı ile Walmart alıyor. Öte yandan, Amerika Birleşik Devletleri eBay’in gelirinin çoğunluğunu sağlıyor.

eBay brüt ürün hacmi

eBay pazarı değer verilen platformlar arasında yer alıyor. 2022 yılının üçüncü çeyreğine ait rakamlara göre pazarındaki brüt mal hacmi GMV miktarının 17,7 milyar dolara ulaştığı görülüyor. Basit bir ifade ile bu dönemde pazarlarda 17,7 milyar dolar değerinde mal alınıp satılmış. Bu rakam yıldan yıla etkileyici bir artışa işaret ediyor. Hatta eBay pazarı hızlı büyüme oranları ile dikkat çekiyor. Bu nedenle de eBay’in popülerliğini yıllarca koruyacağını düşünüyoruz.

eBay demografik yapısı

eBay demografik yapısını araştırdığımızda, platformda 35-64 yaşındaki kişiler çoğunluğu oluşturuyor. Kullanıcılarının %67’si erkek, %32’i kadın. 65 yaş üstü eBay’i kullanma olasılığı en düşük grup oluyor. 25-34 yaşındakiler eBay’i en fazla kullanan gurubu oluşturuyor. Ayrıca Facebook, YouTube ve Reddit gibi sosyal medya hesapları eBay trafiğini arttırıyor. Twitter ve Pinterest gibi sosyal medya hesapları ise, eBay trafiğinde düşük performans gösteriyor. eBay satıcılarının çoğunluğu yaklaşık 10 senedir bu platformda ürünlerini satışa sunuyor. Dolayısıyla satıcılar eBay pazar yerine sadık kalmayı tercih ediyor.

eBay yeni veya ikinci el ürün listeleri

eBay’de satılan ürünlerin yaklaşık %80’i yeni olarak alıcılara sunuluyor. Fakat ikinci el ürünler satış oranı bakımından daha iyi performans gösteriyor. Ayrıca eBay pazarında 1,7 milyar liste şu an yayında. Bu ürünlerinizi çevrimiçi satmaya karar verdiğinizde dikkate alınması gereken bir detay, rekabet yüksek. Yeni veya ikinci el ürün satmaya başladığınızda doğru şekilde listelediğinizden emin olmalısınız. Aksi takdirde, eBay’in politikalarını ihlal ederek satıcı hesabınızın askıya alınmasına neden olursunuz.

eBay satıcılarının dağılımı

2020 ölçümlerine göre eBay satıcılarının dağılımı ülkelere göre değişiklik gösteriyor. 2020 yılı itibarıyla eBay satıcılarının %31’i ABD’de satış yapıyor. Dolayısıyla 25 milyon eBay satıcısının 7 milyonu ABD’de bulunmakta. Birleşik Krallık %29 oranla ikinci sırada yer alıyor. Yani eBay satıcılarının yarıdan fazlası bu iki ülkeden satış yapıyor. Bu iki ülkeyi, %15 oranla Almanya ve %12 oranla Çin takip ediyor. Bu dört pazar tüm eBay satıcılarının %86’sına denk geliyor.

Bahsettiğimiz istatistikler ile eBay’in potansiyeli hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Bu sayede eBay stratejinizi oluşturmaya ve çalıştırmaya başlamanız mümkün olur. Bol Satışlar Dileriz!

İlginizi Çekebilir:

Konuşmayı Takip Et
Bildir:
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerini merak ediyoruz, lütfen yorum bırak!x
()
x
Scroll to Top
Scroll to Top