fbpx

eBay Hakkında Bilmeniz Gereken İlginç İstatistikler

ebay pazar

İçindekiler:

Çevrimiçi pazar yeri eBay, 1995 yılında ABD’nin Kaliforniya şehrinde Pierre Omidyar tarafından kuruluyor. Bugün eBay pazarı, alıcıları ve satıcıları dürüstçe bir araya getirme misyonuyla hareket etmeye devam ediyor. Geniş ürün yelpazesi ve rakipsiz fiyatları sayesinde birçok kullanıcıyı kendisine çekmeyi başarıyor. İşlemlerin çoğunluğu hem web hem mobil aracılığıyla eBay sitesinden hızlıca halledilebiliyor. Uzmanlar eBay’in e-ticaret için çekici bir pazar yeri olduğunu düşünüyor. Bu içeriğimizde eBay pazarının ilginç ve önemli istatistiklerini gözden geçirmeye karar verdik. Şimdi gelin, eBay istatistikleri ile ilgili bilmeniz gereken detaylara yakından bakalım!

Satıcıların Bilmesi Gereken eBay İstatistikleri

eBay satış yapmak için en çok tercih edilen pazar yerlerinden biri. Lider çevrimiçi pazarlardan biri olan eBay’de satış yapmaya başlamadan önce bu istatistiklere göz atmanızı tavsiye ederiz:

eBay kullanıcı sayısı

2022 yılının üçüncü çeyreği itibari ile dünya çapında 135 milyon eBay kullanıcısı var. Bu sayı, eBay’de bir yıl içerisinde en az 1 kez ürün satın alan müşterileri ifade ediyor. Dünya çapında eBay’in 190’dan fazla pazarı var. eBay ABD merkezli bir pazar yeri. Fakat daha sonra tüm dünyaya adını duyurmayı başarıyor. Ardından Amazon ve Walmart kullanıcı sayısı ile yarışan bir pazar yeri haline geliyor. Elbette Amazon kullanıcı sayısı ile eBay’i geçmiş durumda. Ancak eBay pazar yeri de Amazon’un rakibi olabilecek düzeyde ilerleme gösteriyor.

eBay gelir oranları

Platformu üzerine inşa ettiği partnerler arası iş modeli ile eBay, alıcıları ve satıcıları birbirine bağlıyor. eBay komisyon oranları veya pazarlama hizmetleri yoluyla para kazanıyor. 2022 yılının ikinci çeyreğinde 2,42 milyar ABD doları gelir elde etmiş. 2021 yılında ise 10 milyar ABD dolarını aşmış. Gelirinin çoğunluğu ise pazar yeri işlem ücretlerinden elde ediliyor. Ayrıca 2019’daki ilk yıllık düşüşünün ardından gelirinde yılda 2 artış birden yaşanıyor.

eBay mobil uygulama kullanımı

eBay’i en çok kullanan ülkeler arasında ABD yer alıyor. Özellikle mobil uygulaması ABD’de çok popüler. eBay alışveriş uygulaması 2008 yılında kullanıma sunuluyor. Kullanıma sunulduktan sonra her ay çok sayıda kişi mobil uygulamasını indiriyor. Mayıs 2020’de indirmeler ve kullanım zirveye ulaşıyor. O ay kullanım ve indirim oranı, 4,7 milyon oluyor. Ayrıca eBay mobil uygulaması dünya genelinde 2022 Ağustos’ta toplam 2,9 milyon kez indirilmiş. 2022’nin son çeyreğindeki yıllık indirme oranları inişli ve çıkışlı bir yol izlemiş. 

eBay genel bilgi ve veriler

eBay şirketinin CEO’su Jamie Lannone 2020 yılından beri görevini devam ettiriyor. Kaliforniya’da kurulan eBay, herkese açık pazar yerlerinden biri. Yani dünyanın her yerinden satıcılar kolaylıkla eBay’de satış yapma imkânı elde ediyor. Ayrıca eBay mağaza açma adımlarında da birçok kolaylık sunuyor. Bununla beraber ikinci el ürünler eBay’de daha çok satılıyor.

eBay en çok satan ürünler

Elektronik ve aksesuar, eBay’de en çok satılan ürünler arasında bulunuyor. Çünkü eBay’de satılan tüm ürünlerin %16,4’ünü oluşturuyor. Bu; 2018 yılına ait bir istatistik fakat şu anda da hâlâ konumunu koruyor. Örneğin, 2022 yılında cep telefonu aksesuarları ilan başına ortalama 666 adet satıldı. Video oyun konsolları ve aksesuarları da popüler ürünler arasında. Bununla beraber medya, eğitim, otomotiv, takı, giyim, sağlık ve güzellik gibi kategoriler en çok satanlar arasında yer alıyor. Giyim, eBay’de en çok aranan kategorilerden biri.

eBay piyasa değeri

Kasım 2022 itibariyle eBay’in 23 milyar dolarlık bir piyasa değeri bulunuyor. Bu veri ile dünyanın en değerli 688 şirketi arasında yer alıyor. E-ticaret oldukça rekabetçi ilerlediğinden Amazon ve Alibaba liderliğini sürdürüyor. Amazon, ABD e-ticaret pazarının da %37,8’ini oluşturuyor. Öte yandan, Amerika Birleşik Devletleri eBay’in gelirinin çoğunluğunu sağlıyor.

eBay brüt ürün hacmi

eBay pazarı değer verilen platformlar arasında yer alıyor. 2022 yılının üçüncü çeyreğine ait rakamlara göre pazarındaki brüt mal hacmi GMV miktarının 18.4 milyar dolara ulaştığı görülüyor. Basit bir ifade ile bu dönemde pazarlarda 18.4 milyar dolar değerinde mal alınıp satılıyor. Bu rakam yıldan yıla etkileyici bir artışa işaret ediyor. Hatta eBay pazarı hızlı büyüme oranları ile dikkat çekiyor. Bu nedenle de eBay’in popülerliğini yıllarca koruyacağını düşünüyoruz.

eBay demografik yapısı

eBay demografik yapısını araştırdığımızda platformda 35-64 yaşındaki kişiler çoğunlukta. Kullanıcılarının %67’si erkek, %32’i kadın. 65 yaş üstü kişiler, eBay’i kullanma olasılığı en düşük grubu oluşturuyor. eBay’i 25-34 yaşındaki kişiler çok fazla kullanıyor. Ayrıca Facebook, YouTube ve Reddit gibi sosyal medya hesapları eBay trafiğini arttırıyor. Twitter ve Pinterest gibi sosyal medya hesapları ise eBay trafiğinde düşük performans gösteriyor. eBay satıcılarının çoğunluğu yaklaşık 10 senedir platformda ürünlerini satışa sunuyor. Dolayısıyla satıcılar eBay pazar yerine sadık kalmayı tercih ediyor.

eBay yeni veya ikinci el ürün listeleri

eBay’de satılan ürünlerin yaklaşık %80’i yeni olarak alıcılara sunuluyor. Fakat ikinci el ürünler satış oranı bakımından daha iyi performans gösteriyor. Ayrıca eBay pazarında 1,8 milyar liste şu an yayında. Bu ürünlerinizi çevrimiçi satmaya karar verdiğinizde dikkate alınması gereken bir detay. Yani rekabet oldukça yüksek. Yeni veya ikinci el ürün satmaya başlamadan evvel ürünlerinizi doğru şekilde listelediğinizden emin olmalısınız. Aksi takdirde, eBay’in politikalarını ihlal ederek satıcı hesabınızın askıya alınmasına neden olabiliyorsunuz.

eBay satıcılarının dağılımı

2020 ölçümlerine göre eBay satıcılarının dağılımı ülkelere göre değişiklik gösteriyor. 2020 yılı itibarıyla eBay satıcılarının %31’i ABD’de satış yapıyor. Dolayısıyla 25 milyon eBay satıcısının 7 milyonu ABD’de bulunmakta. Birleşik Krallık %29 oranla ikinci sırada yer alıyor. Yani eBay satıcılarının yarıdan fazlası bu iki ülkeden satış yapıyor. Bu iki ülkeyi, %15 oranla Almanya ve %12 oranla Çin takip ediyor. Bu dört pazar tüm eBay satıcılarının %86’sına denk geliyor.

Bahsettiğimiz istatistikler ile eBay’in potansiyeli hakkında fikir sahibi olabiliyorsunuz. Bu sayede eBay stratejinizi oluşturmaya ve çalıştırmaya başlayabiliyorsunuz. Bol Satışlar Dileriz!

İlginizi Çekebilir:

Konuşmayı Takip Et
Bildir:
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerini merak ediyoruz, lütfen yorum bırak!x
()
x
Scroll to Top