fbpx

eBay Kargo İpuçları: İşte Sorunsuz Gönderim Sağlamanın Yolları

ebay kargo

İçindekiler:

Popüler pazar yeri eBay, çevrimiçi para kazanmanın etkili yollarını sunar. eBay’de satış yapmak oldukça basit adımlarla gerçekleştiriliyor. Tüketiciden tüketiciye (C2C) e-ticaret sitesi eBay, 2022 yılında mobil cihazdan 600 milyonun üzerinde ziyarete ulaştı. Dolayısıyla birçok alıcının ziyaret ettiği bu pazar yerinde kargo, müşteriyi memnun edecek düzeyde olmalı. Ancak kargo politikaları ve uygulamaları çevrimiçi satışa yeni başlayanlar için korkutucu olabiliyor. Aslında korkulacak bir zorluğu yok. Tecrübeli veya tecrübesiz bir satıcı olabilirsiniz. eBay kargo ipuçlarını göz önünde bulundurarak ilerlediğiniz takdirde bir sorunla karşılaşmazsınız. Biz de bu içerikte, eBay’de sorunsuz gönderim sağlamak için dikkat etmeniz gereken unsurlara değineceğiz. Bunun yanında bilmeniz gereken nakliye ipuçlarını anlatacağız.

eBay Kargo ile İlgili Bilmeniz Gereken İpuçları

eihracatcilar_gumruk_kilavuzu
Ücretsiz ekitabı indirmek için tıklayın.

eBay hesap açma işleminden sonra satış yapmaya başlarsınız. Ardından dünyanın dört bir tarafından insanlar ürünlerinizi görüp sipariş eder. eBay satıcı paneli üzerinden siparişlerinizi görme şansınız bulunur. eBay kargo ayarları ise satıcı hesabınızdan yapılır. Öte yandan, satılan ürünlerinizi müşteriye gönderirken şu ipuçlarından yardım alabilirsiniz:

1. Mağazanıza uygun kargo şirketi belirleyin

eBay mağazanıza uygun kargo şirketini belirlemelisiniz. Kargo şirketleri arasından alıcılar için en uygun olanını seçmeye özen göstermelisiniz. Örneğin, ebay.com.tr Türkiye satış olanaklarından yararlanmak istediğinizi varsayalım. Türkiye’den yurt dışına ürün sattığınızda sürecin sorunsuz ilerlemesini istersiniz. Bunun için Navlungo gibi çözüm odaklı şirketlerle çalışarak zamandan tasarruf edebilirsiniz. Navlungo’nun eBay ile entegrasyonu sayesinde aldığınız siparişleri planlı bir şekilde müşterilerinize ulaştırırsınız.

2. Ücretsiz kargo sunmaya çalışın

Alıcılar ücretsiz kargo seçeneklerini sever. Ürün yorumları bile çoğunlukla ücretsiz kargo seçenekleri ile ilgili olur. eBay satış yapmak isteyen her satıcıya kapılarını açar. Dolayısıyla sizinle aynı ürünü satan birçok satıcı var. Bu nedenle rekabet için ücretsiz kargo imkânı sunmanız tavsiye ediliyor. Elbette bu mağazanızın kâr marjlarına kötü etki etmemeli. Aksi takdirde, mağazanızı büyütmekte zorlanabilirsiniz. Örneğin, gönderim bedelini ürün fiyatına dâhil ederek ücretsiz kargo sunabilirsiniz. Dünya çapında ücretsiz gönderim sunmak için “Economy International Shipping” butonuna tıklamalısınız. Ardından maliyeti 0,00 ABD doları olarak ayarlamalısınız.

3. Ürünleri mümkün olan en kısa sürede alıcıya ulaştırın

eBay açık arttırma usulü veya sabit fiyatlı satış yaptığınızda, ürünleri en kısa sürede müşteriye ulaştırmalısınız. Hızlı kargo firmaları ile çalışarak sorunsuz gönderim sağlayabilirsiniz. Örneğin, açık artırma usulü satış yaptığınızı varsayalım. Açık artırma sırasında ürünlerinizi paketlemeye başlamak zamandan tasarruf etmenizi sağlar. Sabit tutarlı satışlarınızda da ürünlerinizi paketleyip hazır bulundurmanız işinize yarar. Ayrıca ürününüz kırık, kusurlu ve eksikse hızlı gönderim bir işe yaramaz. Bu sebeple eBay kargo süreçlerinde titiz bir çalışma yürütmeye çalışmalısınız.

4. Müşteri deneyimini iyileştirin

eBay, alıcıların alışveriş deneyimlerini iyileştirmek için satıcıların hareketlerini durmadan izliyor. Satıcı standartlarınızı yüksek tutmak istiyorsanız, harika bir müşteri deneyimi sağlamaya çalışmalısınız. Öncelikle eBay satıcı panelinizde verdiğiniz sözleri yerine getirmelisiniz. Örneğin, express kargo avantajı sunuyorsanız bunu yerine getirin. Hızlı kargo hizmeti sağlayan yerlerle anlaşma yapın. Satıcı olarak, gönderim süreleriniz, müşteri hizmetleriniz ve sorunlarla ilgilenme şekliniz eBay tarafından değerlendiriliyor. eBay standartlarını karşılamazsanız, hareketleriniz sınırlandırılabiliyor.

5. Müşterilerinize siparişi ile ilgili bilgi sağlayın

Müşterilerinizi siparişi ile ilgili bilgilendirin. Örneğin, sipariş gönderildiğinde haberdar edin. Alıcılarınızı bilgilendirerek ilerlerseniz güven oluşturursunuz. Siparişlerin bir takip numarası olmalı. Bu sayede alıcılar, siparişlerini takip edebilir. Dolayısıyla müşteriniz siparişi hakkında güncel bilgilere sahip olur. Alıcılar siparişlerinin nerede olduğunu bildiğinde kendilerini daha güvende ve rahat hissediyor.

6. Gümrük mevzuatını iyice anlayın

Paketlerinizin başka bir ülkeye ulaşması için öncelikle gümrükten geçmesi gerekiyor. Bu sebeple gümrük mevzuatlarını da anlamanız tavsiye edilir. Uluslararası kargolarınızda bazı formlar doldurmanız gerekir. Bu formları doldurduğunuzdan emin olmalısınız. Aksi takdirde, bazı sorunlarla karşılaşma riskiniz bulunuyor. eBay gümrük mevzuatını iyice anlamaya çalışmalısınız. Böylece kargonuz varış noktasına güvenli bir şekilde ulaşıyor. Örneğin, gümrük masraflarını alıcalar öder. Bunu alıcılarınıza bildirmelisiniz. Bildirmediğinizde alıcılarla aranızda sorunlar yaşanabilir. Maliyetleri belirlemek için ülkenizdeki gümrük idaresine danışmalısınız.

7. Dolandırıcılara ekstra dikkat edin

Her pazar yerinde ne yazık ki dolandırıcılarla karşılaşma riskiniz var. Dünyanın en büyük şirketleri bile dolandırıcılarla uğraşmak zorunda kalıyor. Yani bazı alıcılar şirketinizi dolandırmakla uğraşır. Bu gibi durumlara ekstra dikkat etmelisiniz.

8. Ülkeye özgü kural ve düzenlemelere uyun

Uluslararası gönderi yaparken ürünü gönderdiğiniz ülkenin kural ve düzenlemelerini de bilmelisiniz. Dikkatli bir şekilde kural ve düzenlemelere uymalısınız. Uymadığınızda çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalırsınız. Bu sorunlardan biri nedir diyorsanız, kolilerinize el konulur. Kolilerinize el konulduğunda ise teslimatta gecikmeler yaşarsınız. Müşteriniz geç teslim aldığı siparişinden dolayı sinirlenebilir. Dolayısıyla ülkelerin kural ve düzenlemelerini siparişinizi göndermeden önce bir araştırmalısınız.

Umarız bu ipuçları, eBay’de başarılı bir uluslararası kargo deneyimi yaşamanızı sağlar. Bol Satışlar Dileriz!

İlginizi Çekebilir:

Konuşmayı Takip Et
Bildir:
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerini merak ediyoruz, lütfen yorum bırak!x
()
x
Scroll to Top