fbpx

Etsy Dükkan Kapanma Sebepleri Nelerdir? Etsy Satış Kuralları

Etsy Dükkan Kapanma Sebepleri

İçindekiler:

Son zamanlarda Etsy’deki grubumuzda çok sayıda dükkan kapanmasıyla alakalı post açılıyor. Bunun üzerine bende en sık karşılaştığımız dükkan kapanma sebepleri hakkında bir video çekmek istedim. Ben Ceren Güneş. Şimdi sizinle beraber Etsy’de dükkan kapanma sebeplerini inceleyeceğiz. 

Rakip Dükkanları Sabote Etmek

Etsy Dükkan Kapanma Sebepleri

Az bilinen dükkan kapanma sebeplerinden bir tanesi rakiplerinizin reklamlarına sürekli olarak tıklamak ve onlara para kaybettirmek. Tabii ki bu durum sizin de başınıza gelebilir; rakibiniz bunu size de yapabilir. Bu gibi durumlarda Etsy dükkanlarınızı kapatıyor. Bunu nasıl anlıyor derseniz; Etsy’nin elinde “Kim bu reklamlara tıklıyor? Tıklayanların kendi dükkanı var mı? Dükkanında neler satıyor?” gibi datalar var. Bunlara dayanarak da eğer sürekli olarak rakibinizin reklamına tıklarsanız dükkanınızı kapatabiliyorlar. 

Spam Mesaj Atmak

Müşterilerinize spam mesaj attığınızda da dükkanınız kapanabilir. Spam mesajdan kastımız şu: mağazanıza gelen ve ürünlerinizi beğenen müşterilere indirim kodunu manuel bir şekilde göndermeniz. Bu durumda spam mesaj atmış oluyorsunuz. Bu mesajlardan dolayı da Etsy dükkanları kapatabiliyor. Eğer ürünlerinizi beğenen müşterilerinize bir indirim kodu göndermek istiyorsanız, manuel bir şekilde yapmak yerine kodlar kısmının içinde yer alan indirimler bölümünü kullanarak kodunuzu oluşturabilirsiniz. Bu oluşturulan kodların Etsy tarafından otomatik olarak gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Bunun dışında da herhangi bir sebepten eğer müşteri sizinle iletişime geçmediyse yani bir ürün almadıysa ya da mesaj atmadıysa sürekli onlara aynı mesajı atamazsınız. Öncelikle müşterinin sizinle iletişime geçmesini beklemeniz lazım.

Müşterilere Rüşvet Teklif Etmek

Etsy Dükkan Kapanma Sebepleri

Etsy müşterilere rüşvet teklif etmenizden de pek hoşlanmıyor. Yani müşterinize şöyle bir şey diyemezsiniz: “Eğer iyi yorum yaparsan, 5 yıldızlı bir review verirseniz bana; ben size indirim kodu göndereceğim.” Ya da ürününüze kötü bir yorum yaptıysa, “Eğer yorumunu değiştirirsen, iade yapacağım” gibi rüşvetlerden Etsy hiç hoşlanmıyor. Ve dükkanlarınızı bu sebepten de kapatabilir. Fakat  paketlerimizin içerisine elbette indirim kodları koyabilirsiniz. Paketin içerisine yerleştireceğiniz nota: “Bana iyi yorum yapmanız benim için çok önemli/beni çok mutlu eder” gibi şeyler iliştirebilirsiniz. Bunlar kurallar dahilinde; sadece rüşvet teklif etmemeniz gerekiyor.

Faturaları Ödememek

Etsy size aylık olarak bir fatura çıkartır. Bunun içerisinde reklam masraflarınız, aldığı vergi, ürün yükleme ücreti gibi ödemeniz gereken şeyler yer alır. Bu ücretlendirmeler normalde satışlarınızdan düşer. Fakat satışlarınız bunu karşılayamıyorsa kredi kartınızla ödeme yapmanız gerekir. Fatura tarihiniz yaklaştığında Etsy size fatura hatırlatma/uyarı maili atar. Bu faturayı ödemediğinizde ya da geciktirdiğinizde dükkanlarınız kapatılabilir.. Bu da en sık gördüğümüz, grup içerisinde dükkan kapanma sebeplerinden bir tanesi. 

Al-Sat Yapmak

Etsy’de dört ana kategori var. Bunlar: dijital, antikalar/vintagelar, handmade ve craft supplies yani el yapımı ürünler yapmak için gereken malzemeler. Etsy’de en kalabalık kategori Handmade’dir. Bu kategoride al-sat yapmak Etsy kurallarına aykırıdır ve Etsy bunu kesinlikle kabul etmez. Fakat craft supply kategorisinde al-sat yapacaksanız mesela bir ip aldınız ve satmak istiyorsunuz, onu markası ile beraber satabilirsiniz. Ya da antikayı kendiniz üretecek haliniz olmadığına göre antika kategorisinde de al-sat yapmanızı kabul eder. Fakat eğer handmade kategorisinde satıyorsanız; başka bir yerden ürün alıp üzerine hiçbir şey katmadan Etsy içerisinde satamazsınız. 

Dropshipping Yapmak

Etsy Dükkan Kapanma Sebepleri

Dropshipping yapmakta Etsy kurallarına aykırı. Dropshipping nedir kısaca bahsedecek olursak; örneğin Trendyol’da, N11’de ya da GittiGidiyor’da bir ürün gördünüz ve ürünü Etsy içerisinde listelediniz. Müşteriniz ürünü sizden aldı ve o aldığında, ürünü o üreticiye sipariş veriyorsunuz ve müşterinize kargolatıyorsunuz. Bu durumda dropshipping yapmış oluyorsunuz ve bu Etsy kurallarına tamamen aykırı. Çünkü ürünü siz üretmediniz, tasarlamadınız, paketlemediniz ve hatta ürünü görmediniz bile. Bunu Etsy’nin hiçbir kategorisinde yapamazsınız. Dropshipping ile alakalı bir detay var: Ürünü siz yapıyorsunuz, siz satıyorsunuz, her şey tamamen size ait fakat kargolamayı başkası yaptı. Örneğin eşinize verdiniz; eşiniz kendi adına kargoladı ve eşinizin dükkan üyeleri içerisinde ismi yer almıyor. Bu durumda eğer müşteri bunu fark ederse şikayet edebiliyor ve dropshipping şüphesi ile Etsy dükkanı kapatabiliyor. Eğer kargolar başka birisinin adıyla gidecekse o kişiyi veya o firmayı dükkan üyesi olarak eklemeniz lazım. 

Dükkan Üyelerini Belirtmemek

Dükkan üyelerini belirtmemek de Etsy kurallarına aykırı. Yani siz yanınızda dört kişiyi çalıştırıyor olabilirsiniz, iki arkadaş açmış olabilirsiniz vs. Bu kişiler dükkan üyeleri olarak gözükmediğinde, kurallara aykırı bir şey yapmış oluyorsunuz. Her şeyi açık açık yazmanız Etsy için çok önemli. Bu yüzden yanınızda birileri çalışıyorsa eğer, bir takım yardım alıyorsanız, bir üretim ortağınız varsa bunları dükkanınızda belirtmeniz lazım. 

Kategori Hataları

Kategori hataları da çok sık yapılan hatalardan bir tanesi. Bundan neyi kastediyoruz? Şöyle: Örneğin vintage tarzında bir ürün yaptınız. Bunu handmade olmasına rağmen vintage kategorisine koyarsanız ya da ürün gerçekten vintage ama aynı zamanda da handmade yani elle yapılmış; bunu handmade kategorisine koydunuz diyelim. Bu kategori hataları da kurallara aykırı ve dükkan kapanmasına sebep olabiliyor. Dikkat etmeniz gereken şey şu: Bir ürünün vintage olabilmesi için üretimin üzerinden en az 20 yıl geçmiş olması lazım. Eğer antikaysa da en az 70 yıl geçmiş olması lazım. Ürünü yeni yaptıysanız ama vintage tarzındaysa o zaman handmade kategorisinde ama başlıklarda veya hakkında kısmında belirtmek isterseniz ”Vintage style” gibi terimler kullanarak belirtebilirsiniz.

Kötü Hizmet Vermek

Etsy Dükkan Kapanma Sebepleri

Tahmin edebileceğiniz gibi kötü hizmet vermekte Etsy kurallarına aykırı ve dükkan kapanmasına sebep olabiliyor. Yeni çıkan bir özellik ile ODR yani Order Dissatisfaciton Rate’in kısaltmasıdır. ODR’nizi görebilir ve ne kadar bir memnuniyetsizlik oranı var bunu oradan ölçebilirsiniz. Müşteri memnuniyetsizliği şöyle ölçülür: Örneğin üst üste çok fazla 3 yıldız veya altı yorum alabilirsiniz. Bu memnuniyetsizliği çok etkiler. Üst üste çok sayıda case açılmış olabilir. Yani müşteriniz ile bir anlaşmazlık yaşayabilirsiniz, kargonuz gitmemiş olabilir, iade talebi olabilir. O zaman müşteriniz para iadesi yapmak için case açabilir. Bu tarz konularda case açılması dissatisfaction rate’i arttırır. Bunun dışında önemli bir başka konuda: siparişi aldınız ve ürünün içerisine de kargo yapacağınız tarihi girdiniz. Eğer o tarihi geçirdikten sonra ürünü yollarsanız ne yazık ki kötü hizmet vermiş sayılırsınız. Bu tarz küçük detaylara dikkat etmeliyiz. Ama bir tane müşteri ile de anlaşmazlık yaşadınız diye dükkanım kapanır mı diye paniklemenize de gerek yok. Bu kolektif olarak üst üste gelmesi ile alakalı. Bir süre sonra açılar case’ler kapandığında, satış yapmaya devam edip problemlerle karşılaşmadığınızda müşteri memnuniyetiniz tekrardan makul bir seviyeye ulaşır.

Ödeme Bilgisi Hataları

Etsy diyor ki: Eğer bir dükkanınız varsa bunun içerisinde sizin ya da dükkan üyelerinizin ödeme bilgileri kullanılabilir. Yani diyelim ki kredi kartınızı girdiniz fakat limiti Etsy’nin faturasını ödemeye yetmedi, evdeki başka birinden yardım isteyip onun kredi kartı bilgilerini girdiniz ve öyle ödeme yaptınız. Bu kurallara aykırı. Bu işlemi yaparken aykırı olmaması için, o kişiyi de dükkanın içerisine eklemeniz lazım. Yoksa Etsy dolandırıcı olduğunuza karar veriyor; çünkü diğer kişinin bu duruma izin verip vermediğini bilmiyor. Eğer başkasının ödeme bilgilerini kullanacaksanız; bu PayPal’de olabilir, Etsy Payments içinde olabilir, başkasının Shopier’i de olabilir, kredi kartı da olabilir. Bu ödeme işlemlerini yapmadan önce mutlaka dükkana kişiyi eklemiş olmalısınız. “Ben dükkana adını öylesine de yazabilirim, yine de haberi olmayabilir.” diye düşünüyor da olabilirsiniz. Yine de Etsy sizden bu bilgiyi girmenizi istiyor.

Topluluk Kurallarına Uymamak

Yine çok az bilinen kurallardan bir tanesi ”Topluluk kurallarına uymamak” tan dolayı dükkan kapatılması. Topluluk kurallarından şunu kastediyoruz: Etsy içerisindeki halka açık yerler dediğimiz forumlarda/gruplarda ayrımcı, ırkçı söylemlerden bulunmak, hakaret etmek ve bunun gibi eylemlerde bulunmak Etsy kurallarına aykırı.

Müşteri Bilgilerini Korumamak

Etsy sizden müşteri bilgilerini de korumanızı bekliyor ve vergi verme veya kargo haricinde üçüncü partilerle, üçüncü kurumlarla bunları paylaşmamanızı bekliyor. Örneğin müşteri ile bir diyalog yaşadınız ve ”Ya bu ne diyor ben anlamadım.” diye alıp görüntüyü Facebook grubuna koydunuz diyelim ki ama adı, soyadı orada gözüküyor. Bu durumda bu da kurallara aykırı. Birisi şikayet ederse dükkanınız kapatılabilir. Böyle durumlarda müşterinizin ismini kapatmanız lazım. Kargo, vergi verme ya da fatura kesme haricinde müşteri bilgilerini hiç kimse ile paylaşmamanız gerekiyor. 

Müşteriyi Yanlış Yönlendirmek

Müşteriyi yanlış yönlendiriyorsanız da dükkanınız kapanabilir. Buradan neyi kastediyoruz? Örneğin bir yastık kılıfı satıyorsunuz fakat bunu yastık olarak listelemişiniz ve içerisini yani pillow insert dediğimiz o elyaflı kısmını göndermediğinizi yazmamışsınız. Bu durumlarda müşteriler zaten ”Bunun içi neden yok?” diyerek case açarlar. Eğer case içerisinde ”Ben listelemem de kılıf satıyorum, içerisini satmıyorum aslında.” diyerek kendinizi kanıtlayamazsanız ya da hiçbir yerde yazmamışsanız müşteriyi yanlış yönlendirmekten de dükkanınız kapanabilir ne yazık ki. 

Telif Hakkı İhlali Yapmak

Etsy Dükkan Kapanma Sebepleri

Telif hakkı ihlalleri ne yazık ki çok sık gördüğümüz ve Etsy’nin genel olarak yani sadece Türkiye’de değil Amerika’da da çok fazla dükkanın kapanmasına sebep olan kurallardan bir tanesi. Örneğin bir Disney Mickey Mouse’unun ürününü yaptınız. Mickey Mouse’un hem şekli hemde Mickey Mouse isim olarak teliflidir. Frida Kahlo da öyle ya da televizyonda gördüğünüz herhangi bir şey. Bunların hepsi telifli ürünler ve telifli şekiller veya telifli isimler. Bunları telif sahibinin izni olmadan kullanamazsınız; bunlar üzerinden para kazanmamanız gerekir. “Ama o dükkan satıyor” ya da “Bir sürü satan dükkan var.” diye de düşünüyor olabilirsiniz. Küçük bir detaydan bahsedecek olursak, sizde Disney’e ya da telif sahibi kimse onunla iletişime geçerek telif ödeyebilirsiniz. Bu bazen % halinde oluyor satıştan belli bir % kesiyorlar; bazen toplu halde önceden bir ücret talep edebiliyorlar. Bu dükkanlar yani ”Onlar satıyor ben niye satamıyorum?” dediğiniz dükkanlar telif veriyor olabilir. 

Çoklu Dükkan Kurallarına Uymamak

Etsy’nin dükkan kapanma sebebi olarak çok sık gösterdiği şeylerden bir tanesi de ”Çoklu dükkan kurallarına uymamak”. Etsy içerisinde milyonlarca farklı dükkanınız olabilir; bunda hiçbir sorun yok fakat çoklu dükkan kurallarına uymanız gerekli. Bu kural ne diyor? Diyor ki: Eğer bir dükkanınız varsa, bir başka dükkan açacaksanız bu dükkanlar aynı şeyi kesinlikle satamazlar. Ama direkt olarak kurallarda şu örneği vermişler: Bir dükkanınız var; kadın elbiseleri satıyorsunuz. Başka bir dükkan açtınız ve onda çocuk elbiseleri satabilirsiniz. Ya da üçüncü bir dükkan açtınız; bir tanesinde yazlık elbiseler satarken bir diğerinde abiye elbiseler satabiliyorsunuz. Yani sattığınız ürünlerin aynı sektörde olsa bile birbirinden net bir şekilde belki tarz olarak, belki malzeme olarak ayrılması lazım.

Etsy’nin sayfalarca kuralı var. Mağazanız için de bu kuralları okumanız da yarar var.

Bol satışlar!

İlginizi Çekebilir:

Konuşmayı Takip Et
Bildir:
1 Yorum
En Eski
En Yeni En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör

Merhabalar. Ben etsyde tshirt tasarımı yapıyorum. Pinterestden bazı resimler aldım. Resimleri paylaşan kişilerle telif hakkı sebebi ile iletişime geçmeye çalıştım ama geri dönüt alamadım. Resimleri kullanıp paylaşırsam telif yemekten kurtulabileceğim bir yol var mı? Teşekkürler

1
0
Düşüncelerini merak ediyoruz, lütfen yorum bırak!x
()
x
Scroll to Top