fbpx

IGTV Nedir? IGTV Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

igtv nedir instgram

İçindekiler:

Şubat 2022 Güncellemesi:

Instagram IGTV uygulamasını 28 Şubat tarihinde yaptığı bir açıklama ile kapatacağını açıkladı. Instagram’ın planı yeni bir uygulama yerine video içerikleri tamamen Instagram uygulamasından yönetmek istediğini açıkladı. IGTV uygulamasının Mart ayının ortalarında yayından kaldırılması bekleniyor.

IGTV nedir?

Genellikle IGTV olarak bilinen Instagram TV, Instagram’da nispeten uzun sürelere sahip videoları paylaşmaya yönelik bir özelliktir. Sıradan Instagram gönderilerinde video süreleri 120 saniyeyle sınırlıyken, IGTV web’den 60 dakikaya kadar (mobilden yüklerseniz 15 dakikaya kadar) video yüklemenize olanak tanır. Eğer bir Instagram canlı yayınını eklerseniz mobilde olan 15 dakika sınırlamasına takılmıyorsunuz. IGTV; video aracılığıyla ilgi çekici hikayeler anlatmaları için kullanıcılara ve markalara çok daha iyi bir fırsat veriyor.

İşletmeniz için neden IGTV kullanmalısınız?

Video, tüketicilerin ilgisini çekmesi için markaların ve pazarlamacıların kullandığı güçlü bir araç haline geldi. Yani bu açıdan bakıldığında IGTV nedir? İlgi çekici videolar işletmenizi tanıtmada çok önemli rol oynayabilecek bir içerik formatı.

Aslında 10 kişiden 6’sı çevrimiçi videoları televizyon üzerinden izlemeyi tercih ediyor. Tüketicilerin %72’si videolar aracılığıyla bir ürün veya hizmet hakkında bilgi edinmeyi tercih ediyor. Bu bilgiler doğrultusunda tüketicilerin %54’ünün daha fazla video içeriği görmek istemesi hiç de şaşırtıcı değil. IGTV’nin yeni ve güçlü bir video paylaşım aracı olmasından dolayı hiç şüphesiz Instagram, sizin de pazarlama stratejinizin bir parçası olmalı.

Instagram TV Stratejiniz İçin 5 Fikir

IGTV Fikirleri

IGTV’yi hemen denemek isteyebilirsiniz, ancak acele etmeden önce uygun bir plan oluşturmak daha iyi olabilir. Instagram TV stratejinizden en iyi şekilde yararlandığınızdan emin olmak için, önce yayınlamanız gereken içerik türleri hakkında bir fikir edinmeniz önemli.  Bir strateji oluşturarak, zamanınızı ve enerjinizi nereye odaklayacağınız konusunda yol haritası çıkarabilirsiniz. İşte sizlere tavsiye ettiğimiz birkaç IGTV fikri:

1. Bir video dizisi oluşturun

IGTV’nin en popüler kullanımlarından biri, belirli bir konu veya tema üzerine birkaç bölümden oluşan videolar yayınlamak. Bu, içerik stratejinize daha derinlemesine eğilmenize ve gönderi paylaşma programınızda tutarlılık sağlamanıza olanak tanıyabilir. Ayrıca, kitlenizin daha fazla video için size geri dönmesini sağlamanın harika bir yoludur.

Örneğin, Madewell’in fenomen kişilikleri içeren birkaç IGTV video dizisi var. Sofa Show serileri, evlerinden mini bir performans sunan sanatçıları içeriyor. Benzer şekilde Pazar Yemeği serisi, yemek endüstrisindeki diğer fenomen kişiliklerin tariflerini paylaşmalarını içeriyor.

2. Kapsamlı eğitimler sağlayın

Ürün eğitimlerini sunmanın videodan daha iyi bir yolu var mı? IGTV bunu mümkün kılan bir özellik. Sıradan gönderilere kıyasla daha uzun videolar yüklemenize izin verdiği için, hedef kitlenize ürününüzü nasıl kullanacaklarını gösteren videoları kolayca paylaşabilirsiniz. 

Lightroom Instagram hesabı, Lightroom kullanılarak belirli özelliklerin nasıl kullanılacağına dair ipuçlarını IGTV aracılığıyla paylaşıyor. Bu video serisine #LrInsiderTips adını vermiş ve oldukça da başarılı. Bu eğitimler, kullanıcıların mevcut becerilerini geliştirmelerine veya ürünlerini kullanmaları için yeni ve yaratıcı bir yol sağlamalarına olanak tanıyor.

3. İzleyicilerinizi perde arkasına götürün

IGTV videoları ile izleyicilerinize perde arkasında neler olup bittiğine dair fikir verin. Onlara ürünlerinizin üretim sürecinin nasıl yürütüldüğünü, çalışanlarınızın nerede ve nasıl çalıştığını, çekim hatalarını vs. gösterin. Bu, şeffaflığı korumanın ve müşterilerinizle güven oluşturmanın harika yollarından biri olacaktır.

Örneğin LEGO, takipçilerini LEGO DUPLO Fabrikasının perde arkasına götürmek için bir IGTV videosu paylaşmıştı ve oldukça iyi etkileşim almıştı.

4. Etkinliği yayınlayın

Bir seminer veya kongre gibi önemli bir etkinliğe ev sahipliği yapıyorsanız Instagram TV, sanal katılım sağlamak için pratik bir yol. Etkinliği IGTV üzerinden yayınlamayı düşünebilir ve fiziksel olarak orada olamayanların katılımını sağlayabilirsiniz.

Stella McCartney Instagram hesabı, 2020 Yaz moda şovunun önemli anlarını sergilemek için IGTV’yi kullandı.

5. İlgi çekici röportajlar yayınlayın

Röportajlar da IGTV stratejinize mükemmel bir katkı sağlayacaktır. Sektörünüzle ilgili fenomen kişileri davet edip onların ilgi çekici içgörülerini paylaşmalarını veya izleyicilerinizden gelen ısrarcı soruları yanıtlamalarını sağlayabilirsiniz.

Örneğin American Elle, Camila Cabello ve Billie Eilish gibi ünlülerin yanı sıra Temsilci Lauren Underwood gibi önemli insanlarla düzenli olarak IGTV röportajları yapıyor.

Akılda tutulması gereken en iyi IGTV uygulamaları

Bu fikirler IGTV stratejinizi güçlendirmek için fazlasıyla yeterli olsa da, aşağıdaki uygulama yöntemleriyle IGTV etkinizi arttırabilirsiniz:

1. Tutarlı bir estetiği koruyun

Instagram’da marka yaratma çabalarınız için tutarlı bir estetik son derece önemli. Sadece Instagram Feed’inizde durmamalı, aynı zamanda IGTV videolarınıza da yer almalı. Marka renklerinizle uyumlu bir renk şemasını takip etmenin yanı sıra, benzer yazı tiplerine ve temalara da bağlı kalmanız markalaşmanız açısından önem arz ediyor.

2. Videolarınıza çapraz tanıtım(cross-promote) uygulayın

IGTV videolarınıza daha fazla katılım sağlamak için, önce hedef kitlenizin onları görmesini sağlamanız gerekiyor. Bu, videolarınızı birden çok kanal ve platform aracılığıyla çapraz tanıtmak anlamına geliyor. Feed’iniz ve/veya Hikayeleriniz aracılığıyla bunların bir önizlemesini paylaşmanın yanı sıra, bağlantıyı Facebook, Twitter ve e-posta bültenlerinde paylaştığınızdan emin olun.

3. Hashtag’lerle açıklamaları optimize edin

IGTV videolarınızın görünürlüğünü daha da artırmak, takipçiniz olmayanların bile keşfetmesini sağlamak için açıklamaya ilgili Instagram hashtaglerini eklediğinizden emin olun. Bu şekilde videolarınız yalnızca mevcut takipçilerinize değil, potansiyel olarak markanızla ilgilenebilecek kitlenin de önüne düşecektir.

4. Çabalarınızı organize etmek için yayın takviminizi planlayın

Tıpkı diğer sosyal medya gönderileriniz için uygun bir yayın takvimi takip ettiğiniz gibi, bir IGTV içerik takvimi oluşturmaya da eşit derecede yatırım yapmalısınız. Sprout Social gibi araçlar, yayın programınızın bir planını oluşturmanıza ve içerik takviminizi görselleştirmenize yardımcı olabilir. Böylece gelecekte paylaşacağınız gönderileri planlamayı ve gönderilerinizi verimli bir şekilde düzenlemeyi kolaylaştırabilirsiniz.

IGTV Nasıl Kullanılır: Temel bilgiler

Artık Instagram TV’yi kullanmak için bazı çarpıcı fikirler elde ettiğinize ve çeşitli araçları keşfettiğinize göre, özelliği nasıl kullanmaya başlayacağınıza geçebiliriz. Temel olarak IGTV’nin nasıl kullanıldığını inceleyelim:

Uygun IGTV boyutlarını koruyun

Öncelikle, önerilen IGTV boyutlarına uygun videolar oluşturduğunuzdan emin olun. Eğer IGTV videoları mobil üzerinden yüklüyorsanız 15 dakika sınırıyla karşılaşırsınız; 60 dakikaya varan uzun videolar ekleyebilmek için Instagram Web’i kullanmayı unutmayın. Ek olarak bilmeniz gereken özellikler ise şunlar:

  • Videonuz MP4 formatında olmalı. 
  • Dikey videolar için 9:16 en boy oranını korumalısınız. 
  • Yatay videolar için 16:9 en boy oranını korumalısınız.
  • Videonuzun kare hızı en az 30 FPS olmalı.
  • Videonuz minimum 720 piksel çözünürlüğe sahip olmalı.
  • 10 dakikadan kısa videolar için maksimum dosya boyutu 650 MB olmalı.
  • 60 dakikaya kadar videolar için maksimum dosya boyutu 3,6 GB olmalı.

IGTV’ye nasıl video yüklenir

Instagram mobil uygulamasını kullanarak videoları IGTV’ye yüklemek için: 

Feed’inizin (özet akışınızın) altındaki “+” butonuna dokunun:

60 saniyeden uzun bir video seçin ve “İleri”ye dokunun

“Uzun video”yu seçin ve devama tıklayın.

IGTV videonuz için kapak resmi olarak kullanmak üzere bir video çerçevesi seçin. Alternatif olarak, galerinizden bir kapak resmi yükleme seçeneğiniz de var. Ardından “İleri”ye tıklayın.

Ardından videonun başlığını ve açıklamasını doldurun. Bu adım, videonuz için ayarları özelleştirmenize de olanak tanır. Videoyu IGTV serinize ekleme, yayınınızda bir önizleme yayınlama, önizlemeyi ve profil kapağını düzenleme ve Facebook’ta görünmesini isteyip istemediğinizi seçme gibi çeşitli seçeneklerden size uygun olanları seçebilirsiniz. Daha sonra “Gönder”e dokunun, hepsi bu kadar!

Web’den bir IGTV videosu yüklemek için: 

Instagram sitesini açın ve profilinize gidin. Ardından “IGTV”yi seçin. 

“Yükle” yi tıklayın ve yüklemek istediğiniz videoyu seçin.

Ardından, başlık ve açıklama ekleyip bir kapak seçerek videonuzun ayrıntılarını doldurun. Ayrıca, yayınınızda bir önizleme yayınlayıp yayınlamayacağınızı ve bunu Facebook’ta paylaşıp paylaşmayacağınızı da seçebilirsiniz. Daha sonra “Gönder” e tıklayın. İşte bu kadar!

IGTV’ye İçerik Üretmeye Hemen Başlayın

Bu yazıda, Instagram TV hakkında bilmeniz gereken en önemli şeylerden bazılarını özetlemeye çalıştık. Bahsettiğimiz fikirleri ve araçları kullanarak iyi bir IGTV stratejisi oluşturmak için hemen çalışmalara başlamanızı öneririz. IGTV videolarınızı daha çok tanıtmak için, onları yalnızca gönderilerinizde değil, hikayelerinizde de paylaşmayı unutmayın. Diğer Instagram makalelerimizi de incelemenizi tavsiye ederiz, herkese mutlu günler!

İlginizi Çekebilir:

Konuşmayı Takip Et
Bildir:
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerini merak ediyoruz, lütfen yorum bırak!x
()
x
Scroll to Top