fbpx

eBay Time Away Özelliği Nedir? Nasıl Kullanılır?

ebay time away

İçindekiler:

eBay çevrimiçi işe sahip olmanın sayısız avantajını sunuyor. Küresel nakliye programı, kârlı satış olanakları ve düşük işletme maliyetleri pek çok satıcıyı cezbedebiliyor. Ancak bazen eBay’deki işe ara vermek gerekebiliyor. Örneğin, satıcılar zaman zaman tatile çıkmak veya sevdikleriyle vakit geçirmek isteyebiliyor. Bunun yanında satıcıların stok için beklemesi gerekebiliyor. Neyse ki bunun için eBay Time Away özelliğini sunuyor. Peki, eBay Time Away özelliği nedir? Nasıl kullanılır? Biz bu içeriğimizde eBay Time Away özelliğinin ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını anlattık. Başlayalım!

eBay Time Away Özelliği Nedir?

eBay time away özelliği işlerine geçici olarak ara vermek isteyenler için önemli bir araç. eBay satış yapmak söz konusu olduğunda birçok özellik ile fayda sağlar. Time Away özelliği de mağazanızın hep açık kalmasına yardımcı olur. Örneğin, yazın tatile çıktığınızı varsayalım. Time Away özelliği ile eBay satıcı hesabınızı kapatmanıza veya listelerinizi sonlandırmanıza gerek kalmıyor. Daha önce bu özelliği yalnızca eBay mağazası aboneleri kullanabiliyordu. Satışları askıya alma durumuna “Tatil Ayarları” adı verilirdi. Artık eBay’deki tüm satıcılar Time Away özelliğini kullanabiliyor.

Özellik, dışarıda geçireceğiniz zamanı ayarlama şansı da veriyor. Bunun yanında satışlarınızı duraklatabiliyor veya satış yapmaya devam edebiliyorsunuz. Öte yandan, eBay mesaj aracılığıyla iletişim kuran kişilere otomatik yanıt ayarlayabiliyorsunuz. Time Away özelliğini ayarlamadan önce satılan ürünlerle ilgili alıcı isteklerini yerine getirmeniz gerekiyor. eBay listeleme ve abonelik ücretleri ise ara verdiğiniz süre boyunca uygulanmaya devam ediyor.

Time Away Özelliği Nasıl Ayarlanır?

 1. eBay hesabınıza giriş yapmalısınız.
 2. eBay satıcı hesabı üzerinden ayarlara gidip “Time Away” özelliğine tıklamalısınız.
 3. “Time Away planla” düğmesine basmalısınız.
 4. “Ürün satışlarına izin ver” veya “Ürün satışlarını duraklat” arasında seçim yapmalısınız.
 5. Uzakta geçireceğiniz zaman için “Başlangıç ve bitiş tarihi” planlamalısınız.
 6. Değişikleri kaydetmek için “Uygula” seçeneğine tıklamalısınız.

eBay Time Away özelliğini ayarlamadan önce şunları bilmeniz gerekiyor:

 • Time Away özelliğini hemen ayarlamak istediğinizi varsayalım. Yalnızca bugünün tarihini seçmelisiniz. Ardından uygula demelisiniz. Bugünün tarihini seçtikten sonra ürün listelerinizin başında “Satıcı şu tarihe kadar uzakta” yazan bir banner çıkar.
 • Daha sonraki tarihi seçerseniz planlanan başlangıç tarihinde saat 12.01’de Time Away özelliği başlar. Ayrıca planlanan bitiş tarihinde saat 23.59’da sona erer.
 • Belirli bir zaman dilimini seçemiyorsunuz. Yalnızca ara vereceğiniz sürenin başladığı ve bittiği tarihi seçebiliyorsunuz.
 • eBay bekleyen siparişlerinizi yerine getirmeniz ve müşterilerinizin isteklerini gerçekleştirmeniz için ilk gün temkinli davranmanızı öneriyor. Çünkü son güne kalan siparişlerin teslimat süresi değiştirilemeyebiliyor.
 • Ürün satışına izin verirseniz ara vereceğiniz zaman 15 gün sürer. Ürün satışlarını duraklatırsanız 30 gün ara verme şansınız olur.

Ürün satışına izin ver seçeneği

eBay’de mağaza açma derdi olmadan satış yapmak istediğinizde satışlara izin verme seçeneğinden yararlanabiliyorsunuz. Ürün satışına izin ver derseniz göz önünde bulundurmanız gereken ayrıntılar ise şöyle:

 • Uzakta geçireceğiniz zaman 15 günü geçmemeli.
 • İlanlarınız görünüyor ve alıcılar ürünlerinizi satın almaya devam ediyor.
 • Alıcılar eBay Time Away başlangıç tarihinizi listelerinizin üst kısmında görüyor.
 • Teslimat tarihlerinizde herhangi bir değişiklik yapmanıza gerek yok.
 • eBay teslimat tarihini tatilinizin bitimine otomatik olarak ayarlıyor.

Ürün satışını duraklat seçeneği

eBay ürün satışını duraklatmayı da seçebiliyorsunuz. Ürün satışını duraklattığınızda ise şu detayları göz önünde bulundurmanız gerekiyor:

 • Sabit fiyat listeleriniz alıcılara görünmez ve alıcılar mağazanızdan ürün satın alamaz.
 • Müşteri ürünlerinizi favoriye eklemişse ve siz yokken satın almaya çalışırsa, satış işlemi tamamlanamaz.
 • Alıcılar tatilinizin bitiş tarihine kadar siparişi işleme koymayacağınızı belirten bildiri görür.
 • Tatil başlangıcında sabit fiyatlı listelerinizin gizlenmesi birkaç saat sürer. Yani ürün listeleriniz arama sonuçlarında birkaç saat daha görünmeye devam eder.
 • Aynı şekilde tatil bitiminde ürün listelerinizin arama sonuçlarında çıkması birkaç saat sürebiliyor. Otomatik olarak görünmeye başlayacağından tekrar düzenleme yapmanıza gerek yok.
 • Açık arttırma listelerinizi alıcılar görebiliyor ve satın alabiliyor. Ancak ara verdiğinizin bildirisini de alırlar. Hâlâ satın alıyorlarsa tahmini nakliye ve teslimat tarihi ayarlanıyor.

Not: Ara verme sürenizi belirttiğiniz bitiş tarihinden önce sonlandırabiliyorsunuz. Sonlandırmak için eBay satıcı hesabınızdan “Time Away” özelliğine tıklamalısınız. Ardından bitiş tarihinizi daha erken zamana ayarlayıp “Uygula” demelisiniz.

Uyarı: Ürün satışlarına izin verseniz de duraklatsanız da teslimat ve gönderim aşağıdakiler için otomatik olarak uygulanmaz:

 • Otomatik olarak kabul edilen teklifler
 • Dijital ürünler (e-kitap vb.)
 • Yerel teslim alma, mağazadan teslim alma veya küresel gönderim seçenekleriyle listelenen ürünler
 • Bekleyen karşı teklifler
 • İkinci şans teklifleri
 • Satıcı tarafından başlatılan teklifler

Ara vermeden önce bu ürünler için gönderi biçiminizi ve sevkiyata hazırlık sürenizi ayarlamanızı tavsiye ederiz. Böylece alıcı ile sorun yaşamazsınız.

eBay “Time Away” hakkında verdiğimiz bilgiler umarız işinize yarar. Bol Satışlar Diliyoruz!

İlginizi Çekebilir:

Konuşmayı Takip Et
Bildir:
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerini merak ediyoruz, lütfen yorum bırak!x
()
x
Scroll to Top