fbpx

Snapchat’te Dijital Pazarlama

snapchat'te dijital pazarlama

İçindekiler:

Snapchat 2012’de ortaya çıktığında, insanların hikayeler anlatmalarına, eğlenceli filtreler kullanmalarına ve abartısız içerik oluşturmalarına izin vererek kullanıcıları heyecanlandırdı. O zamandan beri Instagram, Facebook ve şimdi TikTok gibi diğer uygulamalar bu tarz hikaye anlatımının kendi versiyonlarını oluşturdu. Her ne kadar Snapchat bu içerik tarzına öncülük etse de, günümüzde artık daha az insan platform hakkında konuşuyor diyebiliriz. Peki Snapchat, 2020’de bir sosyal medya platformu ve pazarlama aracı olarak nerede duruyordu? Snapchat’te dijital pazarlama nasıl yapılır?

2020’nin ilk çeyreğinin sonunda Snapchat dünya çapında hala 229 milyon günlük aktif kullanıcıya sahip olduğunu açıkladı. Snapchat’i iş için daha az kişi kullanıyor gibi görünse de, 2019’dan bu yana kullanımda %20,5’lik bir artış gördü ve o zamandan beri artmaya da devam ediyor.

Twitter ve Facebook ile karşılaştırıldığında Snapchat, gençler ve genç yetişkinler arasında çok daha aktif kullanılan bir sosyal platform. Snapchat kullanıcıları platformda her gün 210 milyondan fazla anlık görüntü(snap) yayınlıyor.

Snapchat’te Dijital Pazarlama Kimler İçin Uygun?

Markanız Z veya daha genç olan Y kuşağına hitap ediyorsa, Snapchat’in işletmeniz üzerinde önemli bir etkisi olabilir. Bu nesiller milyarlarca dolarlık doğrudan harcama gücüne ve hane halkı harcamaları üzerinde ciddi etkilere sahip.

Snapchat ayrıca, bir e-ticaret sitesine (veya uygulamasına) trafik çekmek için uygulamayı kullanan tüketici markaları ile en iyi şekilde çalışmaya müsait. İşletmelerin kısa, ilgi çekici içerikler oluşturmasına imkan sunarak, kullanıcıların bu hikayelerle etkileşime girmesini sağlıyor. Yüksek etkileşim oranları nedeniyle, Snapchat kullanıcılarının uygulamada gördükleri ürünler için hızlı satın alma kararları verme olasılığı %60 daha yüksek. Bu nedenle de aslında Snapchat’te dijital pazarlama yapmak rakiplerin ulaşmadığı bir kitleye doğrudan dokunmak anlamına geliyor.

Snapchat’i Dijital Pazarlama İçin Kullanmanın Yolları

Peki bir dijital pazarlamacı ya da bir küçük işletmenin tek kişilik dev kadrosu olarak, platformda mevcut olan demografik özelliklerle ve yöntemlerle Snapchat’i nasıl kullanabilirsiniz? Snapchat’i pazarlama stratejilerinize dahil etmenizin birkaç yolu mevcut. Bu yolları birlikte inceleyebiliriz:

Snapchat’e diğer platformlardaki kitlenizi yönlendirin

Snapchat’te dijital pazarlama yapmak ve başarıyla kullanmak için platformda takipçilere ihtiyacınız olacak. Başka bir platformda büyük bir kitleniz varsa, bu kitleyi Snapchat’e yönlendirebilir ve Snapchat hesabınız hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayabilirsiniz. Böylece Snapchat içeriklerinizi merak edenler platforma girerek işletme hesabınızı takip etmeye başlayabilir. Snapchat’in çeşitli araçları ve filtreleri ile diğer platformda üretemediğiniz çeşitli içerikleri üretebilirsiniz. Bu da markanıza yeni bir içerik türü ve alanı kazandıracaktır.

Yalnızca Snapchat için ürettiğiniz içerikleri kitlenize diğer platformlar aracılığıyla duyurmanız, merak uyandırabilir ve daha fazla insanın işletmenizi takip etmesine yol açabilir. Aynı zamanda bu, insanları heyecanlandırıp, sizi o platformda takip etmelerine teşvik edecek etkili bir yol. Fakat bunu sürekli olarak yapmak kitlenin platform seçmesine sebep olabilir. Yani aynı anda birkaç sosyal medya hesabında aynı içeriği paylaşırsanız birini seçip diğer hesapları takipten çıkabilirler. Her yere özgün içerik üretmek gerektiğini unutmadan mecralar arası içerik tanıtımı yapmak bu açıdan önemli.

Her zaman yeni ve ilgi çekici içerikler oluşturduğunuzdan emin olmak için en son sosyal medya trendlerini takip etmelisiniz. Özellikle trendleri yakından takip eden yaş grupları, Snapchat’i daha çok kullanıyor. Snapchat üzerinden yürüttüğünüz pazarlama çalışmalarında trendi takip etmek de bu yüzden son derece önemli. 

Markanız için interaktif filtreler oluşturun

Snapchat’i bu kadar popüler kılan şeylerden biri de filtreler veya bunlara atıfta bulunulduğu şekliyle “Lensler” ve uygulamadaki coğrafi etiketlerdir. İşletmeler, Snapchat kullanıcılarının kullanmak isteyeceği interaktif filtreler oluşturarak mesajlarını Snapchat kullanıcılarına ulaştırma fırsatına sahip. Neden bahsettiğimizi en iyi anlatan lenslerden birisi Crocs markasına ait. Binlerce insan bu filtreyi kullanarak kendi takipçilerine Crocs terliklerinin reklamını yaptı. Bu noktada şunu sorabilirsiniz; “Onlar kafasını terliğin içine soktu diye bir sürü insan Crocs mu aldı?” Güzel soru. Hemen o an koşup almadılar belki ama marka bilinirliği için mükemmel bir kampanyaydı. Bu tip kampanyalar o an satış getirmesi beklentisi ile değil isim duyurmak ya da markanın piyasadaki yerini korumak için yapılıyor.

snapchatte dijital pazarlama

Ortalama bir Snapchat kullanıcısı, Snapchat Lens ile en az 20 saniye etkileşime girip filtreyi kullanarak kendi fotoğrafını veya videosunu paylaşıyor. Bu şekilde temelde markanızı hedef kitlenize tanıtan, doğrudan kullanıcı tarafından oluşturulmuş içerikler doğuyor. Siz sadece filtreyi üretip onu duyuruyorsunuz, binlerce insan ücretsiz olarak sizin için içerik üretiyor. Tek yapmanız gereken markalı filtrenizi oluşturmak ve bunu duyurmak. Komik filtrelerin daha çabuk benimsenip yayıldığını eklemek gerek.

Coğrafi filtrelerle, kullanıcıların işletmenize veya konumunuza geldiği durumlar için konuma özgü filtreler oluşturabilirsiniz. Bu özellik mağazalar, restoranlar veya dört duvardan oluşmuş olan diğer işletmeler için son derece iyi sonuç verebilir. Birisi Snapchat üzerinden bir Geofilter veya Lens kullandığında, kullanan kişinin takipçilerini hızlıca ücretsiz reklama ve sosyal kanıta maruz bırakmış olursunuz.

Markalı bir coğrafi filtre oluşturmak, filtreyi ne kadar geniş ölçüde tanıtmak istediğinize bağlı olarak $5 ila $5.000 arasında bir bütçe gerektiriyor. Bütçesi yüksek olan ulusal bir kampanya, Snapchat kullanıcılarının % 60’ına bir günde ulaşabiliyor.

Örneğin ABD’nin popüler zincirlerinden biri olan Dunkin Donuts, kafanızı dev, pembe, parlak bir donut haline getiren saçma ve eğlenceli bir Snapchat filtresi oluşturarak Ulusal Donut Günü’nden yararlanmıştı. Filtreye(Lense) ek olarak, mağazasını ziyaret eden kullanıcılara özel kilidi açılan coğrafi filtreler tasarlamıştı. Sadece bu kampanya ile Dunkin Donuts, Snapchat takipçi sayısını 10 kat artırdı.

snapchatte dijital pazarlama

Hesabınızda çeşitli “marka devralmaları” organize edin

Fenomenlerle çalışıyorsanız, içerik sözleşmenize bir Snapchat devralma (takeover) dahil edebilirsiniz. Fenomenlerin Snapchat hesabınızı bir günlüğüne kullanmasına izin vermek, kendi kitlesine sizin Snapchat hesabınızı tanıtma fırsatı sunacaktır. Aynı zamanda kendi hesabından da sizin Snapchat hesabınıza trafik sağlayabilir.

Bir Snapchat devralma işlemi yaparken, onu platforma özel kılmaya çalışın. Instagram devralmasından Snapchat’e kadar olan hikayeleri yeniden yayınlamak iyi bir fikir gibi görünebilir, ancak insanları platformun tam etkisini elde etmek için sizi Snapchat ve Instagram’da takip etmeye teşvik etmek istiyorsanız Snapchat’e özgü devralmalar organize edin ve uygulamada zaten aktif olan fenomenlerle çalışın. Snapchat’te etkin olmayan birisi ile sırf Instagram takipçisi çok diye işbirliği yapmamalısınız. Fenomenin kitlesi Snapchat’te vakit geçirmiyor olabilir, bu da kampanyanın boşa gitmesine sebep olur. Mutlaka Snapchat içerisinde aktif ve etkili fenomenlerle hesap devri çalışması yapmalısınız.

Snapchat için genel pazarlama hedeflerinize katkıda bulunan kampanyalar belirleyin

Snapchat reklamları

Spesifik sosyal medya pazarlama hedefleri belirlemek, Snapchat’i bu hedeflere ulaşmanızda nasıl kullanabileceğinizi anlamanıza da yardımcı olur. Amacınız trafiğinizi artırmaksa, Snapchat kullanıcıları web sitenize çekmeye yardımcı olabilir. Platform kısa süre önce, web sitenizdeki ürünleri veya indirimleri tanıtırken oldukça işe yarayan bir özellik duyurdu: Snap’lerinize bağlantılar ekleme.

Her Snapchat işletme hesabı, platformun kendi istatistik aracı Snapchat Insights aracılığıyla kendi hesap analizlerine erişebilir.

Bu ölçümler, yaş, cinsiyet, konum ve genel ilgi alanları dahil olmak üzere snap görüntülenmelerinizin demografik özelliklerini içerir. Ayrıca Snapchat hikayenizi sonuna kadar kimlerin izlediğini ve snaplerinizi görenlerin sayısını da öğrenebilirsiniz. Bu dataları yakından takip etmek sonraki kampanyalarınız için de harita işlevi görür. Kitlenin ne tarz içeriklerden hoşlandığını rahatlıkla ölçüp gelecekte o tarz snapler paylaşabilirsiniz.

Reklam için bütçe ayırın

Snapchat için bir reklam bütçeniz ve geniş bir kitleniz varsa, Snapchat reklamları sosyal medya pazarlama stratejinizin kazançlı bir parçası olabilir.

Snapchat’de kullanabileceğiniz temel reklam çeşitleri

Koleksiyon reklamları

Koleksiyon reklamları, kullanıcıların doğrudan uygulamadan alışveriş yapabilecekleri ürünlere bağlanmak için tıklanabilir karolar kullanır. Bu alışveriş yapılabilir reklamlar, e-ticaret işletmeleri için idealdir. Snapchat bu reklam türünü test ederken eBay ile birlikte çalışmıştı. Açıklanan raporda belirttiklerine göre, eBay aynı ürünlerde Koleksiyon reklamlarını kullanarak beş kat daha fazla etkileşim görmüş.

Filtreler ve Lensler

Filtrelerin ve lenslerin uygulamada etkileşimi ve marka bilinirliğini nasıl artırabileceğinden daha önce bahsetmiştik. Bu Snapchat özellikleri aynı zamanda reklam platformunda da yer alıyor. Bir filtre veya lens oluşturma ücretine ek olarak, Snapchat’in hedef kitlenizde kullanıma sokacağı sponsorlu filtrelere veya lenslere de bütçe ayırabilirsiniz. Dağıtım bütçeniz ne kadar yüksekse, filtreleriniz veya lenslerinizle o kadar fazla kişiye ulaşırsınız. Aktif olduğunuz diğer platformlarda markalı filtrelerinizin reklamını yapmak ve onları duyurmak bütçeyi düşürmenizi de sağlayabilir.

Hikaye (Snap) Reklamları

dijital pazarlama

Hikaye reklamları, Snapchat’in Keşfet bölümünde sponsorlu olarak görünür. Hikaye reklamları ile 3 adetten 20 adede kadar fotoğraf veya video kullanabilirsiniz. Bunlar genellikle basit, tam ekran reklamlardır ve harekete geçirici mesajlar içerir. Bu reklamların çoğu, kullanıcıların hızlıca kaydırıp başka bir web sitesine gitmelerine olanak tanıyan bir bağlantı da içerir. Aslında bu açıdan Instagram’daki yukarı kaydır özelliği ile aynı.

Bölgesinde uçuş fırsatları olan insanları coğrafi olarak hedefleyen Hopper, statik hikaye reklamları oluşturmak için Snapchat ile bir çalışma gerçekleştirdi. Reklamlar anlaşılır olduğu kadar uygulamayı yüklemek için harekete geçirici mesaj da içeriyordu ve başarılı da oldu.

Hopper, bu reklamlarla Snapchat kullanıcılarının uygulamayı indirme ve belirli bir uçuşu izleme olasılığının diğer veri edinme kanallarına göre %37 daha fazla olduğunu keşfetti. Aynı zamanda Snapchat reklamlarını kullanarak, uygulamayı indirme başına maliyetlerini de %50 azalttığını açıkladı.

Reklamlar (Commercials)

Bu reklamlar en az 6 saniye boyunca atlanamaz ve Snapchat’in seçilmiş içeriğinde görünür. Aynı zamanda bu reklam türüyle uygulamada marka bilinirliği oluşturmak ve yeni kitlelere ulaşmak daha kolay.

Yeterince büyük bir bütçeniz varsa ve hedef kitleniz Snapchat’in hedef demografisine uyuyorsa, platformda ticari reklamlar yayınlamayı mutlaka denemenizi öneririz.

Uygulamayı kullananların demografileri sınırlı da olsa, Snapchat’te dijital pazarlama yapmak ve platformu iş için kullanmanın markanızı büyütmenize yardımcı olabileceği yollar var. Snapchat’i bilinçli ve stratejik bir pazarlama kanalı olarak kullandığınızda, Y kuşağı ve Z kuşağı arasında bilinen bir marka olmanız, trafiği artırmanız ve satışları diğer platformlardan daha etkili bir şekilde artırmanız mümkün olabilir.

İlginizi Çekebilir:

Konuşmayı Takip Et
Bildir:
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerini merak ediyoruz, lütfen yorum bırak!x
()
x
Scroll to Top