fbpx

2023 Influencer Marketing Trendleri: Pazarlamacıyı Neler Bekliyor?

2023 trendleri

İçindekiler:

İnternet dünyasında her şey durmadan değişiyor. Influencer marketing de büyümesini ve gelişmesini sürdürüyor. Doğal olarak, bu durum e-ticareti şekillendirmeye devam ediyor. 2021 yılında influencer pazarlama harcamaları %42 artarak 13,8 milyar dolara ulaşmayı başardı. Pazarlama ajanslarına ve markalara yönelik global 2022 anketine göre, yanıt verenlerin %39’u bütçelerinin %20’sini influencer pazarlamaya yatırıyor. 2028 yılında influencer marketing pazar büyüklüğünün 84,89 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Dolayısıyla 2023 ve sonrasında bazı influencer marketing trendleri karşımıza çıkacak. İşletmelerin ve pazarlamacıların bu trendleri yakından takip etmesi gerekiyor. Biz de karşınıza çıkabilecek 2023 influencer marketing trendleri hakkında bilmeniz gereken detayları buraya derledik. İşte, 2023’te radarınızda olması gereken influencer marketing trendleri ve detaylar.

2023’te Bilmeniz Gereken 8 Influencer Marketing Trendi

1. Canlı yayın alışverişi büyüyecek

Sosyal medyada canlı yayın alışverişi popüler hale gelecek. Çin’de hızla büyüyen bir trend oldu. Şimdi de dünya çapında büyüyeceğini söyleyebiliriz. Hatta 2023 dijital pazarlama trendleri arasına gireceğini düşünüyoruz. İlk başta influencerlar Instagram, Facebook ve TikTok gibi platformlarda canlı yayın açar. Sonrasında ürünleri açıklayarak denerler. İzleyiciler ürünlerle alakalı sorular sorar. Ardından tüketiciler canlı yayında alışveriş yapar. Dolayısıyla potansiyel müşterilerin canlı yayın yolu ile ürün satın alabileceği anlamına gelir. Eylül ayında Instagram canlı yayın ve alışveriş deneyimini birleştiren bu e-ticaret trendini tanıttı. Live shopping adı verilen bu trend, şimdiden e-ticaret pazarında önemli bir yer tutacağının garantisini vermeye başladı. Ayrıca Instagram, TikTok ve Facebook gibi platformların dünya çapındaki erişiminden dolayı canlı yayın alışveriş trendi 2023 sonrasında da popüler olmaya devam edebilir.

2. Influencer ile daha güçlü ilişkiler kurulacak

2023 influencer marketing trendleri arasında uzun vadeli ilişkiler kurmak da yer alacak. Yani influencerlarla daha güçlü ilişkiler kurulup uzun vadeli anlaşmalar yapılacak. Dolayısıyla uzun vadeli ilişkiler bir norm haline gelecek. Elbette bir kereye mahsus ortaklıklar da sürmeye devam eder. Ancak bazı durumlarda, kısa kampanya çalışmaları uzun vadeliler kadar etkili olmayabiliyor. Bu nedenle, sosyal medya pazarlaması yapan şirketler uzun vadeli ilişkiler ile ilerlemeyi daha sağlıklı bulmaya başlayacak. Örneğin, marka elçileri bu tekniğin bir parçası. Çünkü marka elçileri, bir markayla yıllarca çalışır. Bunun en güzel örneği, Lancôme ile çalışan Julia Roberts. Bu tarz birçok örnek sayabiliriz.

3. Video tabanlı içerik sürekli yükselecek

TikTok ve Instagram Reels yükselişi, sponsorlu içeriklere yeni bir yaklaşım sunacak. Birçok influencer, tüketimi kolay ve eğlenceli içerik oluşturarak kendisini ifade ediyor. Bu sebeple, 2023’ün en iyi influencer pazarlama trendi arasında video tabanlı içeriğin yükselmesi de yer alacak. Elbette TikTok ve Instagram algoritmaları da bunu destekliyor. Markalar veya işletmeler, kendilerini ifade etmek ve ürünlerini tüm dünya ile paylaşmak için Reels kullanıyor. Çünkü video içeriği metin ve resimlerden daha kolay dikkat çekiyor. Bu nedenle, daha sık kullanılıyor. Ancak bu metin ve resimlere zaman ayırmamanız gerektiği anlamına gelmiyor. Resim ve metinleriniz benzersiz olduğu sürece onları da kullanmaya devam edebilirsiniz.

influencer pazarlama

4. Abonelere özel içerikler oluşturulacak

2023 influencer marketing trendleri sosyal medya platformlarında şimdiden kullanılmaya başlandı. Influencer abonelikleri de kullanılıyor. Ancak bu trend yaygınlaşacak. Sosyal platformlar, ücretli abonelikler ile deney yapıyor. Influencer abonelikleri, markaların tüketiciler ile yakın bir bağ kurmasını sağlar. Çünkü influencerlar içeriklerine özel erişim sağlayarak izleyicileri ile doğrudan bağlantı kurar. Mevcut sosyal ağ hizmetleri veya ayrı bir abonelik platformu aracılığıyla yapılan abonelikler, influencer ve takipçileri arasında daha güçlü bir ilişki kurulmasını sağlar. Bu da markalara sıkı sıkıya bağlı bir abone topluluğuna ulaşma fırsatı ile değer sunar.

5. Kanallar arası kampanyalar kaçınılmaz hale gelecek

Bugün insanların 3-4 adet sosyal medya hesabı var. Ortalama bir kullanıcı 6-7 adet sosyal medya platformu ile etkileşim halinde. Bu sebeple de kanallar arası kampanyalar markaların kullanması gereken stratejiler arasında yer almalı. Çünkü sosyal medya kanalları arasında kampanyalar yaparak çok geniş bir kitleye ulaşmanız mümkün. Örneğin, TikTok esasında eğlence amaçlı kullanılıyor. Instagram sosyalleşmenizi sağlıyor. Yani TikTok için içerik üretirken yaratıcı ve eğlenceli olmalısınız. Instagram için içerik yaratırken estetiğe ve bilgiye önem vermelisiniz. Dolayısıyla kanallar arası kampanyalar için her platformun kurallarına uymaya çalışmalısınız.

6. Gerçek zamanlı veri ve raporlar takip edilecek

Çoğu pazarlamacı ve işletmeci, influencer marketing çalışmalarını e-posta yoluyla yönetiyor. Bu da bazı sorunların ortaya çıkmasına yol açıyor. Gerçek zamanlı veri ve raporlarınız olmadığında, influencer çalışmalarınızın başarıya ulaşıp ulaşmadığını göremiyorsunuz. Dolayısıyla influencer çalışmalarınızda gerçek zamanlı veri ve raporlarla ilerlemelisiniz. 2023 yılında da markaların bu şekilde ilerleyeceği tahmin ediliyor. Ayrıca influencer seçimi yaparken hedef kitlenizle uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü influencer markalara sosyal medya aracılığı ile doğrudan ve gerçek zamanlı kitle demografisi sağlar. Influencer marketing sonuçları burada devreye girer. Kitle demografisinin etkileşimlerini durmadan takip etmenize yardımcı olur. Bu sayede paylaşılan her içeriğin gerçek erişimini, beğenilerini ve yorumlarını ölçmenize olanak tanır.

7. Influencer tarafından oluşturulan içerik daha fazla kullanılacak

Kaliteli ve profesyonel içerik oluşturmak, influencerların süper güçlerinden biri. Bu nedenle, markaların çoğunluğu sosyal medya kanallarında influencer içeriklerini yoğunlaştıracak. Bu trend geçen yıl ivme kazanmıştı. 2023 yılında da büyüyen bir trend olarak karşımızda. Biz hiç şaşırmadık. Çünkü markaların modaya uygun hareket etmesini sağlıyor. Öte yandan, influencer içeriği profesyonelce ürettiğiniz içeriklerden daha özgün hissettirir. Dolayısıyla etkileşim sayınızı arttırır. Çoğu tanınan marka şimdiden influencerlar ile zamandan ve maliyetten tasarruf etmek için çalışmaya başladı.

8. Çeşitlilik ve eşitlik daha önemli olacak

Influencer marketing çalışmalarında çeşitlilik, eşitlik, kapsayıcılık ve güvenilirlik önemli hale gelmeye başladı. Toplumda herkese eşit fırsatlar sunan markalar bir adım önde olur. Çünkü her insan kendisini özel hissetmek ister. Irk veya cinsiyet eşitliği markaların imajını arttırır. Yani bütün insanları kapsayan dijital pazarlama trendleri ön planda olmalı. Bu nedenle, çeşitliliğin, hoşgörünün ve farklı yaşam tarzlarına açıklığın, markaların DNA’sına sağlam bir şekilde yerleştirilmesi gerekir. Dolayısıyla 2023 yılında markalar, bu tarz değerlere sahip influencerlarla çalışmayı ilke edinecek.

Influencer marketing; özgünlüğe, değere dayalı ortaklıklara ve çeşitli içerik türlerine odaklanarak büyümeye devam edecek. 2023’te karşınıza birçok trend çıkacak. Influencer marketing trendlerine karşı çevik kalmaya devam etmelisiniz ve strateji değiştirmeye hazırlıklı olmalısınız. Bol Şanslar Diliyoruz.

İlginizi Çekebilir:

Konuşmayı Takip Et
Bildir:
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerini merak ediyoruz, lütfen yorum bırak!x
()
x
Scroll to Top
Scroll to Top