fbpx

Walmart Satıcı Hesabının Askıya Alınmasının Nedenleri

walmart satıcı

İçindekiler:

Walmart satış yapmak için katı kuralları olan bir pazar yeri. Dolayısıyla tüm satıcıların Walmart Pazar Yeri Politikalarına uyması gerek. Bu kurallara uyulmadığı takdirde, Walmart satıcı hesabınızı askıya almaktan çekinmiyor. Satıcının hesabı kalıcı veya geçici olarak askıya alınabiliyor. Askıya alma durumu, satıcının genel performansına ve puanlarına bağlı.

Walmart sayesinde satıcılar ürünlerini tüm dünyaya tanıtabiliyor. Bugün Amazon gibi büyük bir pazar yerine rakip konumunda olan Walmart, satıcılardan belli başlı standartlara uymasını istiyor. Walmart’ın standartlarına uymayan satıcılar “Satıcı hesabınız askıya alındı” şeklinde bir bildirim alır. O zaman gelin, Walmart neden satıcı hesabınızı askıya alır sorusunun cevabını detayları ile birlikte inceleyelim.

Walmart Satıcı Hesabını Neden Askıya Alır?

Walmart online alışverişte tüketicilerine tutarlı bir hizmet verir. Kalite konusunda da yüksek standartlara sahip olan Walmart, satıcı hesabını şu nedenlerden dolayı askıya alabiliyor:

Satıcı performans standartlarının ihlali

Walmart performans standartları şunları içerir:

 • Zamanında teslimat oranı (OTD), beklenen teslimat tarihinde ve öncesinde sipariş edilen ürünlerin yüzdesi demek. Yani zamanında teslimat oranı yüzdesi %95 ve üzeri olmalı.
 • İptal oranı, Walmart’tan ürün satın alındıktan sonra iptal edilen siparişlerin yüzdesini ifade ediyor. Yani 14 gün içerisinde %2’yi geçmemeli.
 • İade oranı, yanlış ve hasarlı ürün gibi satıcının yaptığı hatalardan dolayı müşterinin iade ettiği siparişin yüzdesidir. 90 gün içindeki iade oranı, %6’dan az olmalı.
 • Geçerli izleme oranı (VTR), beklenen teslimat tarihinde veya öncesinde taraması yapılan ve geçerli takip bilgileri sağlanan siparişlerin yüzdesi demek. Dolayısıyla Walmart satıcılarının 14 günlük süre içerisinde %99’u aşan geçerli izleme oranı tutmaları şart. Ayrıca satıcıların nakliye politikasında Walmart standartlarına uyması gerekiyor.
 • Satıcı yanıt oranı, sipariş alındıktan sonra 48 saat içerisindeki müşteri yanıtları yüzdesi demek. Yani satıcı 14 günlük süre içerisinde %90 yanıt oranına sahip olmalı.

Satıcı sözleşmesi hüküm ve koşullarına uymama

Walmart satıcı hesabı kurulumu sırasında tüm satıcılardan bazı hüküm ve koşulları kabul etmelerini istiyor. Walmart için standart olan bu belli başlı hüküm ve koşullar, satıcı tarafından onaylanır. Bu yüzden satıcı sözleşmesinin dikkatlice okunması gerekiyor. Çünkü Walmart tarafından herhangi bir koşula uymadığınız tespit edilirse hesabınız direkt olarak askıya alınıyor.

Operasyonel prosedürleri karşılamama

Satıcılar Walmart’ta operasyonları üst düzey karşılamalı. Yani satıcıların alıcılar için sağlıklı ve güvenli bir ortam yaratmaları gerekiyor. İşte Walmart’ın operasyonel prosedürleri şunları içeriyor:

 • Bireylere saygı ve eşitlik: İnsanlara Walmart pazar yerinde din, dil, cinsiyet, ırk, yaş ve inanç ayrımı yapmadan satış yapmak şart. Satıcılar zorla ve reşit olmayan işçi çalıştırma uygulamalarına dahil olmamalı. Ayrıca satıcılar, çalışanları yasalara uygun ücret ve çalışma saatleri ile çalıştırmalı. Hatta çalışanların ücretleri yasa dışı yollarla alıkoyulmamalı ve kesilmemeli. Bununla birlikte temiz bir çalışma ortamı olmalı. Satıcı, tüm çalışanlara eşit ve saygılı çalışma koşulları sağlamalı.
 • Müşteri hizmetleri: Satıcılar tüm bilgilerin şeffaf olmasına özen göstermeli. Yani müşteri ürünü aldıktan sonra hayal kırıklığına uğramamalı. Müşteriden gelen sorular anında cevaplanmalı. Bununla beraber Walmart ile iş birliği yapılmalı. Bir de Walmart’ta zaman zaman değişiklikler yapılıyor. Bunlara satıcılar ayak uydurmalı.

Güven ve güvenlik standartlarını sürdürmeme

Walmart tarafından belirlenen güven ve güvenlik standartları var. Bu standartlar ise şu şekilde:

 • Rahatsız edici ürün satma: Ayrımcılığı ve şiddeti teşvik eden ürünler satılmamalı. Dolayıyla rahatsız edici ürünlerden uzak durmalısınız.
 • Mevzuata uygunluk: Yasaklı ürünler satıcı listelerinde asla yer almamalı. Yani riskli ve yasaklı ürünler sattığınızda bu standart ihlal edilmiş oluyor. Bu nedenle Walmart’ta satılabilecek ürünler iyice incelenmeli.
 • Fikri mülkiyet: Birinin malları ve fikri yaratıcısının ismi olmadan listelendiğinde ihlal ortaya çıkar. Yani satıcı ürünün sahibini mutlaka belirtmeli.

Askıya Alınan Walmart Hesabını Kurtarmak İçin Neler Yapabilirsiniz?

Walmart pazar yerinde satıcı hesabınız askıya alındıysa bu yolları izleyebilirsiniz:

 1. Satıcı performans standartlarını iyice incelemelisiniz. Ardından politikalara bağlılığınızı analiz etmelisiniz. Bunun için bir uzmana da danışabiliyorsunuz.
 2. Walmart satıcı hesabının askıya alınmasını öğrenmek ve karara itiraz etmek için müşteri hizmetleri ile iletişime geçebiliyorsunuz.
 3. Nedenini öğrendikten sonra ona göre bir yol izlemelisiniz. Çünkü nedenini bilmeden ilerlediğinizde hesabınızı kurtaramayabiliyorsunuz.
 4. Zamanında teslimat ile ilgili sorun yaşadığınızı varsayalım. Bu sorunu nasıl iyileştirebileceğiniz üzerinde çalışmalısınız.

Bol Satışlar Diliyoruz!

İlginizi Çekebilir:

Konuşmayı Takip Et
Bildir:
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerini merak ediyoruz, lütfen yorum bırak!x
()
x
Scroll to Top