fbpx

Yeni Başlayanlar İçin Etsy’de Arama Kılavuzu

Etsy'de Arama Kılavuzu

İçindekiler:

Etsy Arama Kılavuzu

Etsy ziyaretçilerinin birçoğu satın almak istedikleri ürünü Etsy’de arama yaparak buluyor. Bu yüzden ürünlerinizin doğru ziyaretçilerin karşısına çıkması son derece önemli. Ürünlerinizi Etsy’nin arama motoruna göre optimize etmeniz gerekiyor. Bu kılavuzda temel olarak ürünlerinizi Etsy aramaları için nasıl optimize edeceğinize dair ipuçları paylaşacağız.

Etsy Arama Motoru Nasıl Çalışır?

Etsy’de bir anahtar kelime arandığında Etsy’nin arama motoru algoritması ilgili anahtar kelimeye dair en alakalı sonuçları göstermek üzerine kurulmuştur. Bu algoritmayı doğrudan etkileyen birçok faktör bulunur ve bunların önemli bir kısmını ürünlerinizi Etsy’e yüklerken yönetebilirsiniz.

Etsy’de Ürünler Arama Motoru İçin Nasıl Optimize Edilir?

Ürünlerinizin Etsy’de yapılan aramalarda en alakalı kişilere gösterilebilmesi için çeşitli optimizasyonlar yapmanız gerekiyor. Bu optimizasyonu yaparken aşağıdaki başlıkları göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz:

 • Ürün etiketlerinin ve başlığının alaka düzeyi.
 • Ürün özelliklerinin alaka düzeyi.
 • Listing kalitesi.
 • Müşteri ve pazar deneyimi.
 • Ücretsiz kargo seçeneği. (Yalnızca ABD müşterileri için)

Ürün Etiketlerinin ve Başlığının Alaka Düzeyi

Her ürün bir “listing” olarak yayınlanır ve her listing bir başlığa sahiptir. Bu başlık ürün sayfanızda, mağaza sayfanızda ve Etsy arama sonuçlarında görünmektedir. Dolayısıyla ürünlerinizle karşılaşan ziyaretçilerin gördüğü ilk şeylerden biri başlık olur. Bu yüzden başlığınızın satılan ürünü olabildiğince net ve hızlı bir şekilde tarif edebilmesi son derece önemlidir.

Etiket ise bir ürünü tanımlamak için kullanılan kısa metinlere verilen isimdir. Etsy arama sonuçlarında en alakalı ürünleri gösterebilmek için bu kısa metinlerden yararlanır. Tek bir etiket kısa ve açıklayıcı bir ifadeden oluşabilir. Örneğin “gümüş kolye”.

Etsy’de Başlık ve Etiket Optimizasyonuna Dair İpuçları

 • Etsy’nin her bir listing için maksimum sınırı olan 13 etiketin tamamını kullanın.
 • Tek tek kelimelere göre çeşitli kelime öbekleri kullanmak daha güçlü bir eşleşme getirme şansına sahiptir. Örneğin “yeşil sırt çantası” hem “yeşil” hem de “sırt çantası” aramalarında görüntülenebilir ancak “yeşil sırt çantası” şeklinde yapılan aramalarda daha öncelikli gösterilme şansına sahiptir.
 • Bir ziyaretçinin arama yaptığı kelime veya kelime öbeği herhangi bir mağazadaki ürünün hem başlığında hem de etiketlerinde yer alıyorsa, yalnızca başlığında veya yalnızca etiketlerinde bu kelimeleri kullanmış mağazalara göre daha avantajlıdır.
 • Ürün başlıklarının başındaki ifadeler sonundaki ifadelere göre algoritma açısından daha önemli olarak kabul edilir.

Etsy’de Ürün Başlığı Güncellemek

 1. Etsy’e girin ve “Shop Manager” butonuna tıklayın,
 2. Soldaki menüden “Listings” seçeneğine tıklayın,
 3. Güncellemek istediğiniz ürünü seçin ve “Title” alanını değiştirin.

Etsy’de Ürün Etiketlerini Güncellemek

 1. Etsy’e girin ve “Shop Manager” butonuna tıklayın,
 2. Soldaki menüden “Listings” seçeneğine tıklayın,
 3. Güncellemek istediğiniz ürünü seçin ve sayfayı aşağı doğru kaydırın,
 4. “Tags” alanını bulun ve ürün etiketlerinizi tercihlerinize göre düzenleyin.

Ürün Özelliklerinin Alaka Düzeyi

Etsy'de Ürün Özellikleri

Listing özelliklerini ürününüz doğrultusunda spesifik bir şekilde doldurmak potansiyel müşterilerin ürünlerinizle daha kolay karşılaşmasını sağlayabilir. Etsy arama sonuçlarını listelerken listing özelliklerini de dikkate alır. Etsy mağazanıza bir ürün girişi yaparken öncelikle ne tür bir ürün(el yapımı, vintage veya ham malzeme) listelediğinizi seçmeniz ve ardından ilgili ürünün kategorisini seçmeniz gerekir. Daha sonra karşınıza seçtiğiniz kategoriye özel çeşitli “özellikler” alanı gelecektir.

Ürün özelliklerinizi arama sonuçlarına optimize etmek için aşağıdaki ipuçlarından yararlanabilirsiniz:

 • Karşınıza gelen özellik alanından ürününüze en uygun olanı seçmeye özen gösterin.
 • Her bir ürün için mümkün olduğunca doğru özellikler belirtmeye çalışın.
 • Etsy ziyaretçilerinin belirli özelliklere göre arama yapabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Örneğin ziyaretçiler renge, boyuta ve bunun gibi birçok özelliğe göre filtreleyerek arama yapabilir.

Etsy’de Ürün Özelliklerini Güncellemek

 1. Etsy’e girin ve “Shop Manager” butonuna tıklayın,
 2. Soldaki menüden “Listings” seçeneğine tıklayın,
 3. Güncellemek istediğiniz ürünü seçin ve sayfayı aşağı doğru kaydırın,
 4. “Listing details” alanını bulun ve ürün özelliklerini tercihlerinize göre düzenleyin,
 5. “Publish” butonuna tıklayarak kaydedin.

Listing Kalitesi

Etsy Ürün Fotoğrafları Nasıl Olmalı

Etsy arama sonuçlarını sıralamak için kullandığı algoritmada ziyaretçilerin ürünler ile etkileşime geçme veya satın alınma oranlarını da dikkate almakta. “Listing kalitesi” olarak isimlendirilen bu performans ile her bir listing’in tek tek ne tür dönüşümlere sahip olduğu göz önünde bulundurulur ve iyi performans gösteren ürünler, aramalarda üst sıralarda gösterilebilmek için öncelik kazanır.

Listing kalitesini etkileyen başlıca kriterler: ürünün “thumbnail” adı verilen küçük resmi, net bir başlık kullanımı ve ziyaretçilerin ilgili ürün ile nasıl etkileşime geçtiğidir. Eğer bir listing, gösterildiği arama sonuçları aracılığıyla ziyaretçiler tarafından tıklanır, favorilere eklenir veya satın alınırsa bu listing kalitesini de olumlu etki eder.

Etsy yeni kurulan mağazaların rekabette haksızlığa uğramaması adına listing kalitelerini tarafsız bir şekilde belli bir düzeyden başlatmakta. Dolayısıyla yeni mağaza açmanın listing kalitesi açısından bir dezavantajı yok.

Listing kalitenizi artırmak istiyorsanız bu ipuçları işinize yarayabilir:

 • Ürünlerinizi ziyaretçilerin daha yakından bakmak isteyeceği fotoğraflar ile sergileyin.
 • Ürün başlıklarınızın kolay okunabildiğinden ve ürünü hızlıca açıklayabildiğinden emin olun.
 • Farklı etiketler deneyerek, yeni fotoğraflar ekleyerek ve sosyal medyada pazarlayarak listing etkileşiminizi artırmayı hedefleyin.

Müşteri ve Pazar Deneyimi

Etsy'de Müşteri Deneyimi

Etsy diğer birçok pazar yeri gibi haklı olarak ziyaretçilerinin iyi bir deneyim yaşamasını hedeflemekte. Dolayısıyla satış yapan her mağazanın tabiri caizse “sicilini” yakından incelemektedir. İncelediği mağazaların Etsy kuralları açısından iyi veya kötü durumda olup olmadığını da değerlendirmektedir.

Etsy mağazanızda müşteri deneyimini optimize etmek isterseniz aşağıdaki bilgiler sizin için yararlı olabilir:

 • Ürünlerinizi ziyaret eden potansiyel müşterileri işlem süreleriniz hakkında detaylı bir şekilde bilgilendirmek için kargo profillerinden yararlanın. Bir ürünü kargoladığınızda ise müşterilerinizin beklentilerini karşılayabilmek için satış panelinizden “Tamamlandı” olarak işaretlemeyi unutmayın.
 • Mağazanızın “Hakkında” bölümünde tüm detayları açıkladığınızdan emin olun.
 • Mağaza politikalarınızı mutlaka belirleyin ve Etsy politika şablonlarından yararlanın.
 • Geçmiş müşterileriniz ile iletişim halinde kalın ve eğer varsa mağazanız hakkındaki şikayetleri çözmek için hızlı adımlar atın.

Ücretsiz Kargo Seçeneği (Yalnızca ABD müşterileri için)

Etsy yaptığı pazar araştırmaları doğrultusunda özellikle ABD müşterilerinin ücretsiz kargo seçeneği sunulan ürünlere daha çok ilgi gösterdiği sonucuna ulaşmış. Bu sonuç doğrultusunda Etsy’de satış yapan mağazalara $35 üzerindeki siparişlerde ücretsiz kargo garantisi sunma seçeneği getirilmiş. Bu seçeneği aktif hale getiren mağazaların, aktif hale getirmeyen mağazalara göre ABD’den yapılan arama sonuçlarında daha avantajlı konuma sahip olduğu tespit edilmiş.

Dolayısıyla ABD’ye satış yapmayı düşünüyorsanız ve bir Etsy mağazası sahibiyseniz bu özelliği mağazanızdan aktif ederek avantaj elde edebilirsiniz.

Etsy Reklamları

Etsy, arama sonuçlarında reklamlar için de yer ayırmakta. Etsy’nin kendi reklamlarını kullanarak aramalarda öne çıkmayı deneyebilirsiniz. Unutmayın ki Etsy reklamları da ürünlerinizi nasıl optimize ettiğiniz ile doğrudan alakalı. 

Aynı zamanda Etsy’de reklam vermek pazarlama çalışmalarınızın da bir parçası olabilir. Eğer Etsy’de yeniyseniz Yeni Başlayanlar İçin Etsy’de Pazarlama Kılavuzunu okumanızı tavsiye ederiz.

Herkese bol satışlar!

İlginizi Çekebilir:

Konuşmayı Takip Et
Bildir:
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerini merak ediyoruz, lütfen yorum bırak!x
()
x
Scroll to Top