fbpx

Yeni Başlayanlar İçin Etsy’de Pazarlama Kılavuzu

Etsy'de Pazarlama Kılavuzu

İçindekiler:

Pazarlama, bir işin başarılı şekilde yürütülebilmesi için en önemli kriterlerden birisi. Etsy mağazanızı ve ürünlerinizi pazarlamak en az sattığınız ürünler kadar önemli. Sizin için hazırladığımız bu kılavuzda ürünlerinizi ve mağazanızı hem Etsy içinde hem de Etsy dışında pazarlayabilmeniz için ipuçları bulabilirsiniz.

Etsy’de Listelediğiniz Ürünleri Pazarlama İçin Hazırlamak

Etsy'de Ürün Pazarlama

Daha önce hazırladığımız Etsy makalelerinde bahsettiğimiz gibi, Etsy’de ürünler “Listing” başlığı altında yayınlanır. Bu ürünlere gelen ziyaretlerin satışa dönüşmesi ise mağazanız açısından belki de en önemli kriter. Peki ziyaretleri satışa dönüştüren “Listing” nasıl olmalı?

İyi bir listing oluşturmak için aklınızda bulundurmanız gereken başlıca ipuçları:

 • Kullandığınız başlıkların kısa ve anlaşılır olmasına özen gösterin.
 • Ürünlerinizi doğru bir şekilde tanımlayın.
 • Net, çarpıcı ürün fotoğrafları kullanın.
 • Rekabetçi bir fiyat belirleyin.
 • Kargo süreleri, ücretleri ve opsiyonları gibi satın alma detaylarını açıkça belirtin.

Tüm ürünlerinizi bu kriterlere göre optimize ettikten sonra aşağıda bulabileceğiniz farklı pazarlama kanallarını ve yöntemlerini kullanmaya başlayabilirsiniz.

Etsy Reklamları

Mağazanıza ve ürünlerinize ziyaretleri artırmak için Etsy aramalarında reklam aracılığıyla öne çıkmak bir seçenek olabilir. Üstelik bunu yapmak son derece kolay. Yalnızca reklam bütçenizi ve hangi ürünlerin reklamını yapmak istediğinizi seçmeniz yeterli. Diğer tüm detayları (tıklama başına ücret, reklamın gösterileceği konum, reklamın açık olacağı saatler vb.) Etsy kendisi belirlemekte. Tüm bu detayları belirlerken veri analizlerini ve uzmanlığını sizin mağazanız için kullanmakta.

Etsy’de Nasıl Reklam Verilir?

 1. Etsy’e girin ve “Shop Manager” butonuna tıklayın.
 2. Menüden “Marketing” seçeneğine tıklayın.
 3. Açılan menüden “Etsy Ads” seçeneğine tıklayın.
 4. Reklam vermek istediğiniz ürünleri ve günlük bütçenizi bu sayfada belirleyebilirsiniz. Belirlediğiniz bütçe tüm ürünler için toplam bütçedir ve günlük harcanabilecek maksimum tutardır. Minimum tutar ise $1 olmalıdır.
 5. “Start Advertising” butonuna tıklayarak reklamlarınızı başlatabilirsiniz.

Etsy Offsite Reklamları

Etsy Offsite Reklamı

Etsy 2020 yılında duyurduğu Offsite reklamları ile mağaza sahiplerinden hiçbir ön ücret almadan arama motorlarında ve Facebook gibi sosyal medya platformlarında ürünlerin reklamlarını göstermeye başladı. Eğer bir Etsy mağazası sahibiyseniz ve Offsite reklamlarını ürünleriniz için açtıysanız gösterimlere ve tıklamalara hiçbir ücret ödemezsiniz. Yalnızca bu reklamlar aracılığıyla satış gerçekleştiğinde ücretlendirilirsiniz.

Etsy Offsite reklamları kullanmak yeni açılan mağazalar ve son 12 ay içinde $10,000 cironun altında kalan mağazalar için opsiyonel, mağaza dilerse reklamları kapatabiliyor. Ancak $10,000 cironun üstündeki mağazalar için offsite reklamları kapatma seçeneği maalesef bulunmuyor.

Sosyal Medya

Etsy mağazanızı ve ürünlerinizi pazarlamanın en güçlü yollarından biri de sosyal medya platformları. Bir Etsy mağazası sahibiyseniz panelinizdeki sosyal medya aracı ile mağazanızın kilometre taşlarını, önemli güncellemeleri veya promosyonlarınızı bağlı sosyal medya hesaplarınızda kolayca paylaşabilirsiniz.

Paylaşabileceğiniz örneklerden bazıları ise şunlar:

 • Son eklediğiniz ürünler.
 • Mağazanızın ilk doğduğu gün gibi özel günler.
 • Aktif veya yaklaşan indirimler ve kuponlar.
 • Ürünlerinize yapılan 5 yıldızlı yorumlar.
 • Favori öğeleriniz.
 • Mağazanızda yaptığınız güncellemeler.

Etsy Mağazasına Sosyal Medya Hesabı Nasıl Bağlanır?

 1. Etsy’e girin ve “Shop Manager” butonuna tıklayın.
 2. Soldaki menüden “Marketing” seçeneğine tıklayın.
 3. Açılan menüden “Social Media” seçeneğine tıklayın.
 4. Açılan sayfadan “Social Accounts” butonuna tıklayın.
 5. Bağlamak istediğiniz sosyal medya platformunu seçin ve hesabınızı bağlayın.

Sosyal medya hesaplarınızı bağladıktan sonra ürünlerinizi doğrudan Etsy içinden sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Böylece yeni veya mevcut ürünlerinizi yeni insanlarla buluşturmanız, dolayısıyla satış potansiyelinizi artırmanız mümkün. 

Ürünlerinizi paylaşmak için izlemeniz gereken adımlar ise şöyledir:

 1. “Shop Manager” butonuna tıklayın.
 2. Menüden “Listings” seçeneğine tıklayın.
 3. Paylaşmak istediğiniz ürünün yanındaki dişli çark ikonuna tıklayın.
 4. “Share” seçeneğine tıklayarak paylaşabilirsiniz.

Kuponlar ve İndirimler

Etsy İndirim Kuponları

Etsy mağazanızda bir indirim sunmak yeni müşteriler kazanmanın yanı sıra mevcut müşterilerinizin sadakatini kazanmak adına akıllıca bir pazarlama stratejisi olabilir. Stratejik promosyonlar sunmak ziyaretçilerinizin satın alma olasılığını artırabilir hatta müşterilerinizi normalde harcayacağı tutardan daha fazla harcamaya teşvik edebilir.

Etsy’de İndirim veya Kupon Nasıl Oluşturulur?

 1. “Shop Manager” butonuna tıklayın.
 2. Menüden “Marketing” seçeneğine tıklayın.
 3. Açılan menüden “Sales and coupons” seçeneğine tıklayın.
 4. Açılan sayfadan “New special offer” butonuna tıklayın.
 5. Ne tür bir indirim yapmak istediğinizi bu adımda seçebilirsiniz:
 • Run a Sale: Bu seçenek ile ücretsiz kargo promosyonu veya ürün fiyatlarınızda belli bir yüzde oranında indirim seçeneği sunabilirsiniz. Böylece ziyaretçileriniz hem arama sonuçlarında hem de mağazanızın sayfasında hangi ürünlerde ne kadar indirim olduğunu görüntüleyebilir.
 • Send offers to interested shoppers: Bu seçeneği kullanarak ürünlerinizle ilgilenip favorilerine ekleyen ziyaretçilere otomatik indirim kuponu gönderebilirsiniz. 
 • Create a coupon: Bu seçenek ile spesifik kuponlar yaratabilir, özel kupon kodları oluşturarak çeşitli pazarlama kanallarında kullanabilirsiniz.

Bir Etsy Team’e Katılmak

Etsy bir satış platformu ve pazaryeri olmasının yanında kendi bünyesinde forum formatında bir platform da sunuyor. Bu platformu da genellikle Etsy’de satış yapan kişiler kullanmakta. Etsy Team olarak adlandırılan bu platformda kendinize, mağazanıza, sattığınız ürünlere uygun bir Etsy Team bularak çeşitli fikir alışverişlerinde bulunabilirsiniz.

Lokal Etsy Etkinlikleri

Her ne kadar ülkemizde çok yaygın olmasa da yurt dışında yaşıyorsanız ve bir Etsy mağazanız varsa Etsy tarafından düzenlenen lokal etkinliklere katılmayı düşünebilirsiniz. Böylece mağazanızı ve ürünlerinizi fiziksel olarak da pazarlama imkanı bulabilirsiniz.

Başarılı bir Etsy mağazasına sahip olmak için pazarlama stratejileri olmazsa olmaz. Hem dijital pazarlama hem de Etsy’de satış yapma üzerine bilgi edinmek isterseniz sitemizde bulunan diğer makalelere de göz atabilirsiniz.

Herkese bol satışlar!

İlginizi Çekebilir:

Konuşmayı Takip Et
Bildir:
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerini merak ediyoruz, lütfen yorum bırak!x
()
x
Scroll to Top