fbpx

Etsy’de Dijital Ürün Satmak

etsy'de dijital ürün nasıl satılır

İçindekiler:

Etsy’de ürün satılabilecek birçok kategori var. Bunların neredeyse tamamında el yapımı olması, fabrikasyon veya al-sat ürün olmaması kriterleri mevcut. Bu kriterler vintage ve supply (el emeği ürün yapmak için kullanılan malzemeler) kategorisi için geçerli olmasa da, Etsy’nin en hassas olduğu konulardan biri. Birçok fiziksel ürünün satışı yapılan Etsy’de aynı zamanda dijital ürünler de var. Bu ürünler için ayrı kategoriler açılmış ve satış yapan birçok kişi de bundan faydalanıyor. 

Eğer bir tasarımcıysanız ve poster tasarlıyorsanız tasarımlarınızı şimdiye dek basılmış ve hatta çerçevelenmiş halde satmayı düşünmüş olabilirsiniz. Ancak bundan çok daha pratik ve daha hızlı satış yapabileceğiniz bir alan sunuyor Etsy. Tasarımlarınızı baskıya hazır, dijital olarak indirilebilir halde satabilirsiniz. Kargolamak, paketlemek, tablonuzun başına yolda gelebilecek birçok riskli durum gibi moralinizi bozacak veya enerjinizi bölmenize neden olacak çoğu detaydan kurtulmanız da cabası. Etsy’de yerleşmiş olan dijital ürün müşterilerinin potansiyelinden faydalanmak sizin için oldukça avantajlı olabilir. Aynı zamanda mağazanızda hem dijital hem de fiziksel olarak iki ayrı şekilde satmanız da mümkün. Böylece eserinizin çerçevelemesini kendi zevkine göre yapmak isteyen müşterileriniz kargo sürecini aradan çıkararak sizin eserinizi kendi evinin duvarlarında çok daha hızlı sergileyebilir.

Etsy’de dijital ürün satmanın bir başka avantajı ise fiziksel ürün satmak kadar vakit ayırmanız gerekmemesi. Sadece dijital ürün sattığınız bir Etsy mağazasına sahipseniz kargo profilini girmeyi, doğru paketlemeyi bulmayı, doğru kargo şirketlerini entegre etmeyi ve yolda ürünlerinizin başına gelebilecek sorunlarla uğraşmayı düşünmeniz bile gerekmeyecektir. Etsy mağazanıza dijital ürünlerinizi yüklemeniz yeterli. Doğru ayarları ve optimizasyonu yaptıktan sonra tam zamanlı çalıştığınız bir işiniz olsa dahi Etsy mağazanız kendi kendini çevirmeye devam edecektir.

Etsy’de Dijital Ürün Satışına Hemen Başlayın

Etsy’de dijital ürün listelemenin temelde fiziksel ürün listelemekten farkı yok. Tek fark müşterileriniz mağazanızdan alışveriş yaptığında satın aldığı ürünü upload etmeniz yani Etsy’e yüklemeniz gerekiyor. Alışverişini tamamlayan müşteriler satın aldığı dijital ürüne “İndirmeler” sayfasından hemen ulaşabilir hale gelecektir. Dijital ürünlerinizi ses dosyası, resim dosyası veya metin dosyası olarak listelemeniz de mümkün.

Sattığınız dijital ürüne göre değişkenlik gösterse de düğün davetiyesi tasarımları yapan biriyseniz tasarımlarınızın müşterinin istekleri üzerine özelleştirilebileceğini ve bazı boyut değişiklikleri için sizden ricada bulunmalarını önceden tahmin ederek çalışmalısınız. Aynı örnek üzerinden devam edersek tasarımlarınızı Adobe Illustrator üzerinde yapmanız vektör tabanlı bir program olmasından dolayı kayıpsız şekilde boyutlarıyla oynayabileceğiniz anlamına gelir. Ham dosyayı saklamanız müşterinizin istediği özelleştirmeyi doğrudan tasarım dosyasıyla çok daha hızlı ve kolay yapabilmenize olanak sağlayacaktır.

Etsy mağazası oluşturmak aynı zamanda yolda öğreneceğiniz bir dizi bilginin de başlangıcı olacak. Her ne kadar makalelerimizi okuyarak başlasanız da kendi ürünleriniz ve sektörünüzle alakalı birçok deneyim edinmiş olacaksınız. Bu yüzden bir Etsy mağazası açmak için yüzlerce tasarım hazırlamayı beklemeniz gerekmiyor. Birkaç tasarımla başlayıp müşterilerinizin tepkilerini ölçebilirsiniz. İlgi gösterdikleri bir alan fark ederseniz o alana yoğunlaşabilirsiniz. 

Başarıya Ulaşmak İçin İpuçları

Eğer fiziksel ürünler sattığınız bir Etsy mağazanız varsa hali hazırda Etsy’de ürün listeleme ve satış sürecini deneyimlemiş olabilirsiniz. Ancak dijital ürün satarken fotoğraflama, fiyatlandırma ve müşterilerle iletişim gibi bazı konularda bilmeniz gereken ayrıntılar mevcut.

Ürün Fotoğrafları

Etsy’de fiziksel veya dijital ürün listelemenin en önemli ipuçlarından biri ürün fotoğraflarının kalitesidir. Daha önce sizler için fiziksel ürünler odağında yazdığımız Etsy’de Ürün Fotoğrafları Nasıl Olmalı? yazımızı okuyarak daha teknik bilgilere ulaşabilirsiniz. Şimdi dijital ürünlere odaklanarak anlatmayı hedefliyoruz.

Ürün fotoğrafları, müşterinizin ne satın aldığını olabildiğince açık şekilde göstermeli. Müşterinizin aklında ne kadar az soru işareti yaratırsanız alışveriş yapmaya o kadar yakın olacaktır. Eğer nakış örnekleri tasarlayan biriyseniz yaptığınız tasarımın hem kendisini hem de kullanımını gösteren bir mock-up eklemeyi düşünebilirsiniz. Ziyaretçileriniz olabildiğince sizin tasarımınızı kullandığı anı hayal etmeli. Böylece onları manipüle edebilir ve satışa bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Aynı şekilde poster için de oda mockupları insanları satın almaya bir adım daha yaklaştırır.

Mock-up kullanmak müşterilerinizin hayal kurmasına yardımcı olsa da ciddi bir kafa karışıklığına da yol açabilir. Bu yüzden dijital olarak indirilebilir bir ürün sattığınızı başlıklarınızda ve açıklamalarınızda olabilecek en net şekilde belirtmelisiniz.

Dijital olarak bir poster veya bir tişört tasarladığınızda bunları desteklemek için internetten mock-up bulmak bir yoldur, evet. Ancak birçok tasarımcının da bu yola başvuracağını göz ardı etmemelisiniz. Bu yola başvurduğunuzda diğer Etsy satıcılarından ayrılmanız daha zor olacaktır. Klişe fotoğraflara sahip olmayı kimse istemez. Bu yüzden yaptığınız tasarımların kullanım fotoğraflarını kendiniz çekerseniz mağazanızın görüntüsüne net bir şekilde olumlu katkısı olacaktır. 

Satış Sonrası Destek

Dijital ürün satmak sizi paketleme ve kargolama gibi çok fazla vakit alan birçok işlemden kurtaracaktır ancak sattığınız ürün türüne göre satış sonrasında müşterileriniz sizin yardımınıza ihtiyaç duyabilir. Örneğin Etsy’de örgü örneği satan bir dükkanınız varsa örgü yapmaya yeni başlamış müşterileriniz tarafından sık sık mesaj almanız olasıdır. Daha önce hiç örgü yapmamış bir müşteriniz bile olabilir ve ekstra açıklamalara ihtiyaç duyabilir. Dolayısıyla siparişinizin tedarik süreciyle uğraşmasanız dahi satış sonrasında vakit ayırmanız gerekebilir. Bunu kolaylaştırmak için de bazı yollara başvurabilirsiniz. Müşterilerinizin en çok sorduğu soruların bir listesini yaparak başlayabilirsiniz. Bu soruların cevaplarını blog yazıları halinde yazabilir veya YouTube videoları çekerek destekleyebilirsiniz. Böylece sürekli aynı sorular gelmeye başladığında sadece link vererek müşterilerinizin sorunlarını çözmeniz mümkün.

Başka bir örnek üzerinden gitmek gerekirse üç boyutlu yazıcılar için baskıya hazır tasarımlar satan bir mağaza sahibiyseniz bu tasarımların baskıdan sonra nasıl birleştirilebileceğini gösteren YouTube videoları mağazanız için çok yararlı olacaktır.

Müşterilerinizin size sorduğu soruları birer geribildirim olarak düşünebilirsiniz. En çok takıldıkları yerleri çözmek için vakit ayırmak daha başarılı tasarımlar satmanızın ilk anahtarı olacaktır. Tabii ki tek problem tasarımlarınız olmayabilir. Kendinizi doğrudan kendi bilgisayarıyla alakalı sorular soran müşterilerle mesajlaşırken bulabilirsiniz. Nasıl PDF indireceğini bilmeyen müşterilerden tutun yazıcıdan nasıl baskı alabileceğini size soran birçok kişiyle karşılaşmanız oldukça normal. Bu yüzden ürününüz hakkındaki yönlendirmeleri olabildiğince detaylı, açık ve net bir şekilde yazmalısınız.

Yazıcı ile baskı alınacak ürünler satıyorsanız müşterilerinizin problemlerini önceden tahmin etmek için tasarımlarınızı birden fazla yazıcı ile bastırmanız iyi bir seçenek olabilir. Olabildiğince fazla yazıcıdan baskı alarak tasarımınızın birçok varyasyonunu inceleyebilirsiniz ve doğabilecek sorunları görerek erkenden çözebilirsiniz.

İpucu: Amerika’da yaygın olarak kullanılan kağıt boyu A4 (21 x 29.7 cm) değil; Letter (22 x 28 cm). Yazıcıdan çıktı alınacak ürünlerde müşteriler en çok bu farktan dolayı sorun yaşıyor. Amerikalı müşteriler için indirilmek üzere bu formatta da ürün çalışmanızı öneririz.

Fiyatlandırma

Bir ürüne fiyat biçmek oldukça zordur. Özellikle de bu ürün kendi emeğinizle ürettiğiniz bir ürün ise. Hem alan kişi için cazip olmalı, hem de sizi motive edecek kadar kazandırmalı. Bu konuda daha önce fiziksel ürünler için oldukça detaylı şekilde hazırladığımız El Yapımı Ürünler İçin Satış Fiyatı Belirlemek makalemiz de işinize yarayabilir..

Dijital ürünlerinizi fiyatlandırırken müşterilerinizin tasarım yaptığınız öğenin tamamlanmış halini alması durumunda daha masraflı olduğunu düşünmesini sağlamak anahtar nokta olabilir. Yani müşterilerinizi yaptıkları ödeme konusunda da memnun etmelisiniz. Yaptığınız tasarımlara ne kadar vakit harcadığınızı da göz önünde bulundurarak makul kar oranlarıyla satış yapmalısınız.

Hali hazırda bir Etsy mağazası sahibi olabilir ve tamamlanmış ürünlerinizin yanına dijital ürünler koymayı düşünüyor olabilirsiniz. Ancak dijital ürünlerin fiyatından dolayı fiziksel ürünlerinizi baltalayacağından endişe duyuyor da olabilirsiniz. Birçok Etsy satıcısı da sizinle bu endişeyi paylaşıyor. Ancak iki ürünün alıcısı birbirinden çok farklıdır. Her ne kadar aynı tasarım da olsa birbirinden farklı kitlelere sahip iki ayrı ürün olarak değerlendirebilirsiniz.

Dijital ürünler satmak, mağazanızın hedef kitlesini genişletebilir ve yeni potansiyelleri değerlendirmenize olanak sağlayabilir. Aynı zamanda size biraz vakit de kazandırabilir. Böylece bu vakti yeni ürünler tasarlamaya ve mevcut ürünlerinizi geliştirmeye harcayabilirsiniz. 

Siz de dijital ürünler satan bir Etsy mağazasına sahipseniz yorumlar kısmından tecrübelerinizi aktarmaktan çekinmeyin. Herkese bol satışlar!

İlginizi Çekebilir:

Konuşmayı Takip Et
Bildir:
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerini merak ediyoruz, lütfen yorum bırak!x
()
x
Scroll to Top