fbpx

Etsy’de Mağaza Adı Seçmek ve Etsy Mağaza Adı Değiştirmek

Etsy'de Mağaza Adı Seçmek

İçindekiler:

Etsy’de Mağaza Adı Seçmek

Etsy’de satış yapmaya başlamak için aşmanız gereken en büyük engel; başlamak. Başlamanın ilk ve en zor adımlarından biri ise mağaza adı seçmek. Markanızı yansıtmak için güçlü bir araç olan mağaza adı, hem akılda kalıcı olmalı hem de markanızın tarzını ve ürünlerinizi yansıtan bir yapıda olmalıdır. Bir mağaza adı hâlâ bulamadıysanız, bu yazımızda sizler için önemli ipuçlarımız ve nasıl bulabileceğiniz üzerine bazı fikirlerimiz olacak.

Beyin Fırtınası Yapın

Mağaza adınız için ilham ararken çevrenizden yararlanmayı göz ardı etmeyin. Hem günlük yaşantınızda denk geldiğiniz marka isimlerine kulak kabartın, hem de Etsy içinde gördüğünüz mağazaların isimleri üzerine düşünün. Bu isimler arasında hoşunuza gidenler hangileriydi? Neden hoşunuza gitti? Akılda tutmakta zorlandınız mı? Duyduğunuzda size ne hissettiriyor? Bu soruların yanıtlarını arayarak başlayabilirsiniz. 

Açıklayıcı İsimler

Mağaza adı ararken kendinize bir formül oluşturabilirsiniz. Örneğin markanızın adıyla uyandırmak istediğiniz hissiyatı sattığınız ürünlerin açıklamasıyla birleştirebilirsiniz. Enerji veren taşlardan yapılmış takılar satıyorsanız “Ritüel Bijuteri” gibi bir isim hem akılda kalıcı olabilir hem de sattığınız ürünleri net bir şekilde belirtir.

Markanızın ve ürünlerinizin tarzını mağaza adınızda yansıtmaya özen gösterin. Sattığınız ürünleri iyi tanıyın ve yarattığı algıyı mağaza adınızla destekleyin. Minimal, zarif takılar sattığınız bir dükkanınız varsa “zarafet” kelimesini mağaza adınızda kullanarak ürünlerinize peşin bir algı yerleştirebilirsiniz. Ürün üretirken ve tasarlarken yararlandığınız yaratıcılığınızı mağaza adınız için de kullanmaktan çekinmeyin.

Bu tür isimler kullanmanın en büyük faydası ziyaretçilerinizin ne sattığınızı hemen anlamasına olanak sağlamasıdır. Aynı zamanda sattığınız ürünlerin açıklamasını mağaza adınızda kullanmanız Google ve Etsy aramalarında insanların karşısına çıkmanızda da fayda sağlayabilir. Tabii ki mağazanızın bulunabilmesi için tek kriter bu değil, ancak Etsy SEO çalışmalarınıza küçük de olsa katkı sağlayabilir. İçinde sattığınız ürünü tanımlayan kelimeler bulunan bir mağaza adının potansiyel dezavantajı ise zamanla sattığınız ürünleri değiştirmek ve farklı bir sektörde satış yapmaya başlamak olacaktır. Mağaza adınızda “Bijuteri” geçiyorken el yapımı ahşap oyuncak satan bir mağaza ziyaretçilerin kafasını karıştıracaktır. 

Soyut İsimler

Mağazanız için soyut bir isim düşünmek yaratıcılık sınırlarınızın oldukça esnemesini sağlar. Bir kelimeden veya kelime öbeğinden oluşacak bu isim mağazanız için benzersiz olabilir. Alışılmadık olduğu için fonetik olarak size güzel gelen bir ismi mağazanız için seçebilirsiniz. Soyut isimler düşünürken hayvanlardan, enstrümanlardan veya çevrenizdeki herhangi bir şeyden yararlanabilirsiniz. Tek bir kelime düşünmek zorunda değilsiniz, iki kelimenin birleşmesinden oluşan oldukça yaratıcı isimler ortaya çıkabilir. Aynı zamanda bulduğunuz ismi hikayeleştirerek Etsy About Shop bölümünde bu hikayeden bahsedebilir ve mağazanıza ilgi çekici birkaç nokta ekleyebilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak mağaza adınızı aratan ziyaretçiler bu isim benzersiz olduğu için doğrudan sizin mağazanızı bulabilir.

Sizin İsminiz

Mağaza adınız olarak kendi adınızı da kullanmayı düşünebilirsiniz. Kendi adınızı kullanmak ürün yelpazeniz için size daha geniş bir alan tanır. Etsy mağazanız büyüdükçe ve satışlarınız arttıkça yeni ürünler eklemek isterseniz bir karışıklık doğmaz. Ancak dezavantajı markanızla karşılaşan ziyaretçilerin doğrudan ne sattığınızı anlayamaması olabilir. Eğer adınız bir şekilde Etsy mağazası olarak kullanımdaysa veya kullanıma uygun değilse başına veya sonuna “Studio” veya “Workshop” gibi ek kelimeler getirmeyi düşünebilirsiniz.

Etsy profilinizdeki adınız ve mağaza adınızın birbirinden farklı iki isim olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Etsy profilinizdeki adınız sizi kişisel olarak temsil ederken mağaza adınız belki de birden fazla çalışanı olan bir markayı temsil edecek. Etsy mağazanıza yazdığınız ismi bir dükkan tabelası olarak hayal edebilirsiniz.

Etsy mağazanızın adı üzerine düşünürken odağınızı kaybederseniz veya aklınız karışırsa durup düşünce yolunuzu tekrar gözden geçirin. Öncelikle markanızı ilişkilendirmek istediğiniz birkaç kelime düşünerek başlayabilirsiniz. Eğer giyim sektöründe satış yapan bir mağazanız varsa “modaya uygun” sizin için başarılı bir ilişkilendirme olabilir. İlişkilendirdiğiniz kelime üzerine alternatif, benzer veya eşanlamlı kelimelerin bir listesini yaparak devam edin. Sadece tek bir kelime üzerine ilişkilendirme yapmayın ve mutlaka yedek kelimelere yer verin. Zamanınızı %70 keşfetmek, %30 keşfettiklerinizi düzenlemek olarak ayırmak odağınızdan kopmamak için etkili bir yol olacaktır.

Tedbirli Olun

Sizi heyecanlandıran bir isim bulduğunuzda tüm planınızı bu mağaza ismine göre yapmadan önce bazı araştırmalar yapmalısınız ki sonradan canınızı sıkacak problemler doğmasın. 

Etsy Giris Egitimi

Etsy Giriş Eğitimi

Etsy’yi en hızlı şekilde anlamak ve en etkili yoldan başlangıç yapmak isteyen, öğrenmeye ve emek vermeye niyetli herkese hitap eden bir kılavuz ve yol haritası.

Eğitimi İncele

Etsy’i Kontrol Edin

Mağazanız için seçtiğiniz ismi öncelikle Etsy’de araştırın, ancak sadece Etsy’de arama yapmak yeterli değil. Mağaza oluşturma adımında kullanmak istediğiniz ismi yazdıktan sonra “Check Availability” butonunu kullanabilirsiniz. Bu buton ile kontrol ettiğinizde, isim müsait görünüyorsa kullanabilirsiniz.

Eğer isim müsait görünmüyorsa ve aramalarda da çıkmıyorsa bu durum biraz canınızı sıkabilir. Neden böyle bir mağaza olmadığı halde bu ismi kullanamadığınızı merak ediyor olabilirsiniz. Ancak Etsy’de mağaza isimleri benzersizdir ve sizden önce kullanılmış olan mağaza adını, o sırada mağaza kapanmış dahi olsa kullanamazsınız. Etsy hem müşterileri hem de mağaza sahiplerini korumak amacıyla böyle bir uygulamaya sahip.

Etsy dışında satış yaptığınız platformlarda bir isme sahip olabilirsiniz. Aynı ismi Etsy’de kullanmak istediğinizde müsait görünmüyorsa ve bu isim üzerinde markalaşmak için ısrarcıysanız başına veya sonuna, yine, “Studio” gibi ekler getirmeniz mantıklı bir alternatif olabilir.

Google’da Arayın

Etsy'de Mağazamın Adını Nasıl Seçmeliyim

Etsy mağazanız için bulduğunuz ismi Google’da aratmak da kontrol aşamasının bir parçasıdır. Google’da bir arama yaptığınızda birçok siteyi de aramış olacağınızdan isminizin ne kadar benzersiz olduğu hakkında daha çok fikir edinebilirsiniz. İsminiz ne kadar benzersiz ise markanızla o kadar ilişkilendirilecektir. Bu yüzden genelgeçer isimler kullanmaktan kaçınmalısınız.

Çevrenizden Geribildirim Alın

Bulduğunuz ismi ailenizle veya arkadaşlarınızla paylaşarak onların fikirlerini sorun. Bunu yaparken öncelikle bulduğunuz ismi paylaşıp ne üzerine satış yapan bir mağaza algısı yarattığını sorabilirsiniz. Sadece yakın çevrenizle kısıtlı kalmayın. Facebook sayfamızda veya Etsy forumlarında da birçok kişiden geribildirim alabilirsiniz.

Telifi Göz Önünde Bulundurun

Bulduğunuz isim bir başkası tarafından tescillenmiş bir marka olabilir. Bunu göz ardı ederek markalaşmanız ilerde büyük sorunlara yol açabilir. Bu yüzden markanız için seçtiğiniz ismi ilgili patent veya marka tescili kurumlarında kontrol ettirin. Eğer tescillenmemişse siz tescil etmeyi düşünebilirsiniz. Böylece markanızı isminiz ile ilişkilendirme konusunda daha az zorlanırsınız.

Sosyal Medyayı Önemseyin

Her yerde aynı ismi kullanmak markanızın bulunabilirliğini kolaylaştıracaktır. Bu yüzden Etsy Mağazanız için bir isim düşünürken bulduğunuz ismi Facebook, Instagram gibi büyük platformlarda da aratın. Böylece sizi Instagram’da görenler Etsy’de, Etsy’de görenler ise Instagramda bulmakta zorlanmayacaktır.

Global Düşünün

Etsy'de Mağaza Adını Nasıl Seçmeliyim

Bulduğunuz isim sizin için hoş anlamlara geliyor olabilir. Ancak Etsy birçok ülkeden ziyaret alan, birçok dilde görüntülenen bir pazar. Bu yüzden mağaza adınızda geçecek olan kelimelerin diğer dillerde kötü çağrışım yapmadığından emin olun. Bunun için konum bazlı arama yapan Google yerine küresel arama yapan Bing’i deneyebilirsiniz.

Etsy Mağazanızı Unutulmaz Kılın

Bir mağaza adına “iyi” diyebilmek için ilk kriter akılda kalıcı olmasıdır. Kolay hatırlanan bir mağaza adı bulmak için dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar ise şöyle;

Yazılışına Dikkat Edin

Telaffuzu ve hecelenmesi kolay olan bir mağaza adı tercih edin. Bunu yaparken hitap ettiğiniz pazarın diline göre tercih yapmalısınız. Kolay telaffuz edilebiliyor olması hatırlanmasını, kolay hecelenmesi ise mağazanızın tekrar bulunabilmesini sağlayacaktır. Etsy kurallarına göre mağaza adınız 20 karakteri geçemez, boşluk veya noktalama işareti içeremez.

Hafıza Testi Yapın

Elinize bir kağıt kalem alın ve daha önce Etsy’de sizinle benzer ürünler satanları incelediyseniz veya genel olarak bir Etsy kullanıcısıysanız kendinize “Hangi mağazaların isimlerini biliyorum?” diye sorun. Bildiğiniz mağazaların isimlerini yazın ve ortak bir yönleri olup olmadıklarını inceleyerek devam edin. Başarılı bir mağaza adı bulmak için ilk olarak listeye yazdığınız isimleri hatırlamanızı sağlayan şeyi bulmalısınız.

Büyük Harf Kullanın

Etsy kurallarına göre mağaza adınızda boşluk kullanmanız uygun değil. Ancak birden fazla kelime içeren bir mağaza adınız varsa sadece ilk harfinin büyük olması veya tamamının küçük harfle yazılması okunuşunu zorlaştıracaktır. Bu yüzden birleşik yazdığınız her kelimenin baş harfini büyük yazmayı tercih edebilirsiniz. Mağaza adı olarak ’RenkliYastıklar’ı okumak “Renkliyastıklar”ı okumaya göre çok daha kolaydır.

Tamamlamak Mükemmeli Beklemekten Daha İyidir

Verdiğimiz tüm tüyoları, Etsy mağazasına isim arayanlara yol göstermesi ve beyin fırtınası yapmalarına yardımcı olması amacıyla yazıyoruz. Ancak Etsy mağazanızı açmak için ismine takılıp kalıyorsanız veya seçtiğiniz isim bir türlü içinize sinmiyorsa, mağaza adınızı sonradan değiştirebileceğinizi aklınızdan çıkarmayın. Kurduğunuz mağazanızın adını hiçbir koşul olmadan yalnızca bir defa değiştirebilirsiniz. Daha sonra tekrar değiştirmek isterseniz Etsy ile iletişime geçmeniz gerekebilir. Kusursuz bir isim ararken motivasyonunuzu ve enerjinizi kaybetmeniz belki de birçok satışı ertelemeniz anlamına gelebilir.

Umuyoruz ki aradığınız ismi bir an önce bulur ve hayalini kurduğunuz satışlara ulaşırsınız.

Etsy Mağaza Adı Değiştirmek

Seçtiğiniz Etsy mağaza adını değiştirmek için ise

  1. Etsy.com’da Shop Manager‘a tıklayın.
  2. Settings tıklayın.
  3. Info & Apperance kısmını tıklayın.
  4. Mağaza adının yanındaki Change kısmına tıklayın.
  5. Yeni mağazanızın adını girin.
  6. Kaydet’i tıklayın.

Mağazanız henüz açılmadıysa, mağazanızı açmadan önce istediğiniz sıklıkta adınızı değiştirebilirsiniz.

Mağazanız açıldıktan sonra yukarıdaki şekilde mağaza adınızı beş defaya kadar değiştirebilirsiniz. Beşinci değişimden sonra tekrar değiştirmeniz gerekirse, Etsy Destek sistemi üzerinden isim değişim talebi oluşturmanız gerekiyor.

Etsy Giris Egitimi

Etsy Giriş Eğitimi

Etsy’yi en hızlı şekilde anlamak ve en etkili yoldan başlangıç yapmak isteyen, öğrenmeye ve emek vermeye niyetli herkese hitap eden bir kılavuz ve yol haritası.

Eğitimi İncele

İlginizi Çekebilir:

Konuşmayı Takip Et
Bildir:
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerini merak ediyoruz, lütfen yorum bırak!x
()
x
Scroll to Top