fbpx

Etsy’de Satılabilecek Ürünler

Etsy'de Satılabilecek Ürünler

İçindekiler:

Bu yazımızda Etsy’de ne satılır konusuna değineceğiz. Etsy, dünyanın en büyük el yapımı ürünlere odaklanmış pazaryeri. Barındırdığı ürünlerin birçoğu, dünyanın birçok yerindeki Etsy mağazası sahipleri tarafından üretilen benzersiz ürünler. Etsy’de satılabilecek ürünler ya sizin tarafınızdan üretilerek “handmade” olmalı, ya “vintage” olmalı ya da bir ürünü üretmek için ihtiyaç duyulan ham malzemeler olmalı. 

Etsy’nin odaklanmış olduğu bir ürün çeşitliliği olduğundan Etsy’de satışı yasak ürünler de mevcut. Etsy’de ne satılır konusu tamamen mağaza sahiplerinin sorumluluğunda. Dolayısıyla eğer Etsy satış için dükkanınız varsa ya da açmayı düşünüyorsanız mutlaka gerekli araştırmayı yapmalısınız. Bu yazıda temel olarak satabileceğiniz ürünleri öğrenebilirsiniz.

El Yapımı Ürünler

El yapımı ürünler Etsy mağazası sahibi veya üyesi olarak sizin tarafınızdan üretilen veya tasarlanan ürünlerdir.

El yapımı ürünler satıyorsanız aşağıdaki ipuçlarını göz önünde bulundurabilirsiniz:

 • Ürünlerinizin orjinal tasarımlarını fiziksel olarak yapmayı düşünebilirsiniz.
 • Mağazanızın “Hakkında” bölümünde üretim sürecinizle alakalı detayları ve işin yürümesini sağlayan herkesi anlatabilirsiniz. Bir üretim ortağınız varsa bunu mutlaka ürünlerinizi girerken belirtmeniz gerekir.
 • Sattığınız ürünlerin fotoğrafları size ait olmalıdır.

Etsy’de El Yapımı Ürünleri Al-Sat Yapmak

Etsy, mağaza sahiplerinin “handmade” kategorisinde al-sat yapmasına izin vermemekte. Tasarımından üretimine kadar olan hiçbir aşamada mağaza sahibinin müdahalesi olmadığı için al-sat yapmak Etsy tarafından yasaklanmış durumda. 

Vintage Ürünler

Etsy’de satmak istediğiniz vintage ürünler en az 20 yıllık olmalı. Dolayısıyla Etsy’nin vintage kategorisinde yeni, eskitme yapılmış veya koleksiyonluk ürünlerin satışına izin verilmiyor.

Ham Malzemeler

Bir ürünün üretilmesinde kullanılabilecek malzemeleri Etsy üzerinden satmanız mümkün. Bu malzemelerin de el yapımı olması şartı yok. Dolayısıyla seri üretim malzemeler bu kategoride satılabilir. Aynı zamanda parti malzemeleri de bu kategoriye dahil olarak değerlendirilir.

Etsy’de Satılması Yasak Ürünler

Etsy'de ne satılır, yasaklı ürünler

Eğer Etsy’de ne satılır sorusuna cevap verebildiysek bir de Etsy’de satılması yasak olan ürünlerden bahsedelim. Başlıca aşağıdakiler olmak üzere Etsy’de satmanın yasak olduğu bazı ürünler mevcut:

 • Alkol, tütün, uyuşturucu, uyuşturucu malzemeleri ve tıbbi uyuşturucular.
 • Belirli hayvansal ürünler ve insan kalıntıları.
 • Silah ve benzeri tehlikeli patlayıcı/tehlikeli ürünler.
 • Nefret içeren, nefrete teşvik eden ve destekleyen ürünler.
 • Üst düzey izinler gereken, yasa dışı ve yasa dışı faaliyetlere teşvik eden ürünler.
 • Uluslararası satışı yasaklanmış ürünler.
 • Yetişkinlere yönelik ürünler.
 • Şiddet içeren, şiddete yönelten ve şiddeti destekleyen ürünler.

Etsy’de Fikri Mülkiyet Hakları

Etsy'de ne satılır, telif hakları.

Etsy diğer birçok pazaryeri gibi sattığınız ürünlerin fikri mülkiyet haklarını sorgulayan/sorgulaması gereken bir konumda değil. Barındırdığı yüzbinlerce mağaza sahibi olduğu göz önünde bulundurulduğunda pratikte böyle bir sorgulama da son derece zor. 

Sattığınız ürünlerin bir kişinin veya bir ticari kuruluşun fikri mülkiyet haklarını ihlal edip etmediğini bilmiyorsanız doğrudan şüphelendiğiniz kişi veya kurumlarla ya da bir avukatla iletişime geçebilirsiniz. 

Etsy’de satılan ürünlerin bir telifi ihlal ettiği Etsy’e bildirildiğinde satan mağazadan ürün kaldırılır ve hatta bazı durumlarda uyarı ya da mağaza kapanması gibi sonuçlar doğurabilir. Dolayısıyla sattığınız ürünlerin fikri mülkiyet haklarına hakim olmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Etsy Mağaza Kapanma Sebepleri hakkında bilgi almak isterseniz YouTube videomuzu seyredebilirsiniz.

Etsy’de Hizmet veya Kiralık Ürün Satmak

Etsy’de kiralık ürün veya hizmet satmak yasak. Ancak satılabilecek bazı hizmetler mevcut. Etsy tarafından belirlenmiş kurallar çerçevesinde yeni bir “somut ürün üreten” hizmetler Etsy’de satılabilir.

Etsy’de Doğaüstü Hizmetler veya Ürünler Satmak

Etsy’de reiki gibi enerji aktarımı hizmetleri veya çeşitli büyü yapma hizmetlerinin satışı yasak. Bunun yanı sıra içeriğinde reiki veya büyü barındıran fiziksel veya dijital ürünler (örneğin tarot dizilmiş bir fotoğraf) Etsy’de satılabilir.

Aynı zamanda şifalı bitkiler, mumlar, tentürler ve benzeri büyüyle alakalı malzemeler de içeriğinde metafiziksel iddialar barındırmıyorsa Etsy’de satılabilir.

Etsy’nin Politikalarını İhlal Etmek

Etsy'de ne satılır, Etsy politikaları

Etsy’de satış yaparken kuralları ihlal etmenin çeşitli sonuçları olabilir. Buna ihlal eden ürünlerin mağazadan kaldırılmasından, bir süre mağazanın daha az görünür olması ve hatta mağaza sahibinin ömür boyu Etsy’de satış yapmasının yasaklanması da dahil. Eğer Etsy kurallarını ihlal eden bir ürün veya mağaza gördüyseniz bunu Etsy’e bildirebilirsiniz.

Etsy’de ne satılır artık öğrendiğimize göre size Etsy kurallarını ihlal etmeden uzun vadede başarılı bir Etsy mağazanız olmasını temenni ederiz. 

Herkese bol satışlar!

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

İlginizi Çekebilir:

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll to Top