fbpx

İşletmeler için Twitter’ın 4 Faydası

işletmeler için twitter kullanmak

İçindekiler:

Twitter, en son trendleri takip etmek için en iyi platformlardan bir tanesi. İnsanların hangi TV şovlarını izlediklerini, hangi sosyal medya “challenge”larını denediklerini ve çok daha fazlasını bu platform aracılığıyla keşfedebilirsiniz.

En sevdiğiniz markaları takip etmek ve trend sohbetlere katılmak için zaten Twitter’ı günlük olarak kullanıyor olabilirsiniz. Peki, işiniz için Twitter’ı nasıl kullanabilirsiniz?

Belki de Twitter’ın faydalarını biliyorsunuz ama bunları işinizde tam olarak nasıl kullanacağınızdan emin değilsiniz. Bu yazıda, Twitter’ın işletmeler için neden önemli olduğu ve bundan en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğiniz konusunda size ayrıntılı bilgi vermek istiyoruz.

1. Müşteri sezgileri edinin

İşletmeler İçin Twitter'ın Faydaları

Twitter’da her saniye 6000 tweet atılıyor. Bu, platformun ne kadar aktif bir kullanıcı kitlesi olduğunu gösteren istatistiklerden yalnızca bir tanesi. İşletmeler için bu tweetler değerli bir “müşteri sezgi kaynağı” olabilir. Twitter’ı kullanmak, kitlenizin ilgilendiği trendleri ve konuları araştırmanıza yardımcı olabilir, böylece onlara daha etkili bir şekilde nasıl ulaşacağınızı Twitter’dan öğrenebilirsiniz.

Twitter’ın EMEA Veri ve Kurumsal Çözümlerini yöneten Joe Rice şöyle diyor:

“Twitter dünyanın en büyük odak grubu, çünkü özünde Twitter bir tüketici sezgi motoru. İnsanlar belirli bir konu hakkında ne düşünüyor? İhtiyaçları, ruh halleri ve zihniyetleri ne? Bunların hepsi Twitter’da mevcut ve bu bilgiler, markaların yeni ürün veya hizmetlerin lansmanından, halihazırda sahip oldukları ürünleri iyileştirmeye kadar her türlü aksiyonu almasına yardımcı olabilir. Aynı zamanda burası tüketicilerle nispeten ‘özgün’ ve ‘bağımsız’ bir şekilde etkileşim kurup markanıza kişilik katmaya son derece müsait bir platform.”

Twitter’ın “Keşfet” (Explore) sayfası, bölgenizde trend olan ve ilgi alanlarınızla alakalı güncel bir konu ve hashtag listesini sunar. Bu bölümü, takipçileriniz için önemli olan Twitter hashtag’lerini ve konuşmaları keşfetmek için kullanabilirsiniz.

2. Marka kişiliği ve marka farkındalığı oluşturun

İşletme Twitter'ı Nasıl Büyür

Tweetlerinizi nasıl şekillendirdiğiniz ve Twitter’da takipçilerinizle nasıl etkileşim kurduğunuz, marka kişiliğinizi oluşturmak ve markanıza yönelik farkındalığı artırmak için oldukça etkilidir.

İşletmeler için Twitter’ın en önemli avantajlarından biri, bilgileri hızlı bir şekilde paylaşmanıza ve hedef kitlenizle adeta bir sohbet başlatmanıza olanak vermesidir. Buna karşılık, takipçileriniz tweetlerinizi ve içeriğinizi değerli bulabilir, tıpkı hedeflediğiniz gibi kendi takipçileriyle de paylaşabilir.

Markanız sesiniz ve kişiliğinizle uyumlu bir üslup kullandığınızdan emin olmalısınız. İlgilendiğiniz trendler, konular ve tweetlerinizdeki üslup, görüşleri sizinkiyle örtüşen bir kitleyi çekmenize yardımcı olabilir. Yeni başlıyorsanız veya yenilenmiş bir stratejiye ihtiyacınız varsa, Twitter’ın markaların sesini ve kişiliğini oluşturmalarına yardımcı olmak amacıyla hazırladığı “Organik Tweetler” dökümanını inceleyebilirsiniz.

Örneğin, Ben & Jerry’s dondurma satarken Twitter üzerinden düzenli olarak politik ve sosyal konular hakkında konuşuyor. Bu nedenle markanız için önemli olan sosyal duyarlılıkları tanıtmak amacıyla Twitter kullanmak, aynı duyarlılıklara önem veren insanlar üzerinde büyük bir etki yaratabilir. 

Bununla birlikte, takipçilerinizin yanıtları ve mention’larıyla etkileşim kurmak, takipçi olmayanların akışlarında görünme şansınızı da artıracaktır. Böylece marka farkındalığınızı artırırken Twitter’ın avantajlarından da yararlanabilirsiniz. 

Twitter’daki en başarılı markaların hem ücretli hem de organik stratejileri var. Örneğin, profilinizde sağlıklı bir organik içerik akışı varsa, bir “Takipçiler” kampanyasının başarılı olma olasılığı daha yüksektir. Buna karşılık, bir tweeti tanıtmak ona organik bir ivme de kazandırabilir.

Sprout Social’ın gerçekleştirdiği #BrandsGetReal anketi, markaların tüketicilerle bağlantı kurmasına yardımcı olan ilk üç davranışın şunlar olduğu ortaya çıkarmıştır:

  • Müşterilerin Tweetlerini beğenmek veya onlara yanıt vermek
  • Marka kişiliğini sergilemek
  • Tüketicilerin kişisel olarak desteklediği bir konuyu desteklemek

3. Twitter’da müşteri desteği sağlayın ve geri bildirim toplayın

İşletmeler İçin Twitter'ın Faydaları

Daha önce de alıntı yaptığımız Joe Rice’a göre iyi yönetilen markalar, Twitter’ı, işlerinin her yönüyle ilgili değerli bilgiler sağlayabilen hayati bir pazarlama, müşteri hizmetleri ve pazar araştırma aracı olarak görüyor. Birçok uzman da bu görüşe katılıyor. Platform, müşterilerin markalara ulaşmasını, geri bildirimde bulunmasını veya yardım istemesini kolaylaştırıyor.

Markalar Twitter’ı yalnızca ürünlerini iyileştirmelerine yardımcı olan hayati geri bildirimleri toplamak için değil, aynı zamanda müşterilerinin ihtiyaç duyduğu desteği sağlamak için de bir fırsat olarak değerlendirebilir.

Netflix ve daha pek çok büyük şirketin destek sağlamak için kurduğu özel Twitter hesaplarına denk gelmiş olabilirsiniz. Şirketler kurdukları bu Twitter hesapları aracılığıyla birçok dilde ve dünyanın çeşitli yerlerinde destek hizmeti sunuyorlar.

Netflix örneğinden devam edecek olursak şirket, hizmet ve kullanıcı deneyiminin nasıl iyileştirilebileceğine ilişkin geri bildirim toplamak için de aynı Twitter hesabını kullanıyor. Buradan edindiği tüm geri bildirimleri ise araştırma ekibine iletiyor.

4. Twitter’da bir marka topluluğu oluşturun

Markalar ve tüketiciler arasındaki iletişim kolaylığı sayesinde, Twitter kullanmanın önemli faydalarından bir diğeri ise “marka topluluğu” oluşturmak ve geliştirmek. Markalar, ilgili konuşmaları başlatmak ve bunlara katılmak, topluluklarıyla etkileşim kurmak ve sadık bir takipçi kitlesi oluşturmak için platformu kullanabilir.

Biraz önce bahsettiğimiz #BrandsGetReal anketinin sonuçlarına göre, tüketicilerin % 55’i kendileriyle benzer fikirlere sahip kişilerle bağlantı kurmak istiyor ve markalardan bu konuda yardım istiyor. %36’sı ise markaların, tüketicilerin ait olabileceği topluluklar oluşturmasını bekliyor.

twitterda işletme hesabı

Dolayısıyla, iş için Twitter’ın en önemli faydalarından birinin bir marka topluluğu oluşturmak ve insanları ortak bir ilgi alanı veya amaç etrafında bir araya getirmek olması hiç de şaşırtıcı değil.

Örneğin geçmişte Taco Bell, Twitter aracılığıyla marka topluluğunu geliştirmek için olağanüstü bir iş çıkarmıştı. Marka, müşterilerinin ve “en iyi” hayranlarının Tweetlerini düzenli olarak paylaşırken, kendine yeni takipçiler de edinmişti.

Geleneksel pazarlama yollarını takip ediyorsanız, potansiyel müşterilerin ayağınıza gelmesini bekliyor olabilirsiniz. Ancak günümüzde yapabileceğiniz en büyük hatalardan biri ne yazık ki budur. Çünkü değişen dünya düzeni ve alışveriş alışkanlıklarıyla birlikte artık markanızla ilgilenebilecek kitle neredeyse, markanız da orada olması gerekiyor. Sitemizde tüm sosyal medya platformları için bulabileceğiniz bilgi kaynakları ile dilediğiniz her platforma için strateji geliştirebilirsiniz. Hâlâ başlamadıysanız, bugünün o gün olmasına izin verin! 

İlginizi Çekebilir:

Konuşmayı Takip Et
Bildir:
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerini merak ediyoruz, lütfen yorum bırak!x
()
x
Scroll to Top