fbpx

Sanatçılara Instagram’da 1000 Takipçi Kazandıracak Tavsiyeler

takipçi kazandıracak tavsiyeler

İçindekiler:

Sanatçıların Instagram’da olması gerektiğini defalarca duymuşsunuzdur. Kulağa klişe gibi geliyor olsa da doğru kullanıldığında Instagram sanatçılar için bir dönüm noktası olabilir.

Kabul edelim ki hepimizin Instagram hesabının ilk birkaç yüz takipçisi ailesi ve arkadaşları. Hal böyle olunca Instagram’dan gelecek her bildirimin adeta yolu gözleniyor ve zamanla bu süreç yıpratıcı bir hale dönüşebiliyor. 

Tek planınız bir fotoğraf yayınlamak ve arkasından oturup beklemekse, önünüzde uzun bir yol olacağını söylemek mümkün. Gerçek şu ki, Instagram’da takipçi edinmek verimli bir çaba ve strateji gerektiriyor.

İnternette takipçilerinizi nasıl artırabileceğinizle ilgili yüzlerce ipucu ve püf nokta bulabilirsiniz. Ancak bunların çoğu ya büyük hesaplara yöneliktir ya da Instagram hesaplarının yoğunlaştığı konuları göz ardı eder. Hal böyle olunca, sanat ile ilgilenen bir kitle bulmak da haliyle zorlaşıyor. 

Tüm bunlara rağmen ümidinizi yitirmenize hiç de gerek yok! Bin takipçi barajına ulaşmak doğru strateji ile son derece mümkün.

Temel bilgilerle başlayın

Sanatçılara Instagram'da Takipçi Kazandıracak Tavsiyeler

Instagram başarısı söz konusu olduğunda elimizde denenmiş ve gerçek bir “tarif” mevcut. Evet, farklı aşçılar zaman zaman farklı baharatlar ekliyor olabilir, ancak hiç kimse ana malzemeleri tariften çıkarmayacaktır. Ana malzemeler değişirse ya yeni bir tarif oluşur ya da yeni bir ürün.

Peki söz konusu Instagram kullanımı olduğunda nedir bu tarif? Hep birlikte yavaş yavaş inceleyelim:

Fotoğraflar

Her şeyden önce her zaman yüksek kaliteli fotoğraflar paylaşın. Buna iyi kompozisyon, ışıklandırma, kırpma vb. detaylar da dahil. Sanat eserlerinizin fotoğraflarını yayınlarken filtreleri çok dikkatli ve tedbirli kullanın. Fotoğraflarınız gerçeği çarpıtıyorsa kimse Instagram hesabınızla ve eserlerinizle ilgilenmeyecektir.

Kullanıcı Adı

Eğer bir sanat işletmeniz varsa mesela atölyeniz; tutarlı olması için doğrudan atölyenizin adıyla hesap açabilirsiniz. Bir diğer yaygın kullanım ise tam adınızın ardına “art” ekini getirmek. Hangisinin daha kolay hatırlanabileceğini düşünüyorsanız onu kullanmanızı tavsiye ederiz.

Özgeçmiş

Kısa, tatlı ve dikkat çekici olmalı. İnsanların sizi takip ederek ne tür bir değer elde edeceğini son derece açık bir şekilde belirtin. Açıklamada kitlenizin arayacağı anahtar kelimeleri de kullanabilirsiniz.

Gizlilik Ayarları

Hesabınızı sanat eserlerinizi tanıtmak için kullanıyorsanız, gizli hesap olmamalıdır! Hesabınızı gizli hesap olarak kullanıyorsanız, sosyal medyada zaman kaybetmenizin hiçbir anlamı yok.

İnsanlar sayfanıza geldiğinde hiçbir onay sürecinden geçmeden eserlerinize hızlıca göz atabilmeli.

Bu “hızlı düzeltmeleri” yok sayın

Instagram’da “geri takip et” hilesini duymuş olabilirsiniz. Eğer duymadıysanız, kısaca bahsedelim. Basitçe anlatmak gerekirse, rastgele Instagram hesaplarını takip edip, o hesapları yöneten kişilere bildirim göndermeniz üzerine kurulu bir yöntemdir. Bildirimden görüp kim olduğunuza bakmak için sizin Instagram hesabınızı ziyaret ederler. Eğer gönderilerinizi yeterince etkileyici bulurlarsa, sizi takip etmeye başlayabilirler. 

Bu bazı durumlarda işe yarayabilir, ancak tüm büyüme stratejinizi bu yöntem üzerinde kurgulamak problem yaratabilir.

Bir, kimin takip edecek rastgele 1.000 hesap bulacak vakti var? İkincisi, takip ettiklerinizin sizi geri takip etme ihtimalleri ne? Üçüncüsü, sizi takip eden insanların gerçekten ulaşmak istediğiniz insanlar olma ihtimali ne?

Bir sürü Instagram takipçisine sahip olmak gururunuzu okşayacaktır, kabul ediyoruz. Ancak sanatınızı desteklemeyi gerçekten önemsemiyorlarsa, işinize pek bir faydası olmayacağı da bir gerçek.

Bu nedenle, hesabınızı büyütmeye çalışırken hedef kitlenizin peşinden gittiğinizden her zaman emin olmalısınız. Sizler için doğru yoldan takipçi edinmenize yönelik birkaç fikir hazırladık, umuyoruz ki her biri işinize ayrı ayrı yarayacak: 

.Doğru kişilerle bağlantı kurun

Instagram'da Takipçi Kazanmak için Tavsiyeler

Aileniz ve arkadaşlarınızla zaten takipleşiyor olsanız da, bir sonraki adım hedef kitlenize bağlı bazı Instagram hesaplarını belirlemek olmalı. Bu galeriler, iç mimarlar, sanat danışmanları, diğer sanatçılar, sanatçı organizasyonları vs. olabilir.

Peki bu hesapları belirledikten sonra ne yapmalısınız? Onları takip etmek, basitçe atacağınız adımlardan ilki olmalı. Sizi geri takip ederlerse harika! Ama hikayenin bittiği yer burası değil.

Yavaş ama tutarlı bir şekilde en son gönderilerini beğenmeye ve yorum yapmaya başlayın. İltifat edin veya sorular sorun, ancak her zaman anlayışlı olmaya özen gösterin. Bir Instagram kullanıcısının diğer hesapları kendi çıkarları için açıkça kullanmasından daha antipatik bir şey yoktur.

Amaç, bu hesapların (ve onları takip edenlerin) yorumlarınızı görmesi ve onları hesabınızı kontrol edecek kadar etkileyip, olabildiğince etkileşime geçmek. Yalnızca kendi sayfanız hakkında merak uyandırmayacak, aynı zamanda ilişkiler kurmaya başlayacaksınız ve bu etkileşimler onların da sizin gönderilerinizle etkileşimde bulunmalarını sağlayacak. Bu da bizi Instagram algoritmasına getiriyor…

Her ilişkide olduğu gibi, iletişim anahtardır

Sanatçılara Takipçi Kazandıracak Tavsiyeler

Instagram’ın sürekli değişen algoritması sebebiyle artık takip ettiğiniz kişilerin gönderilerinin yalnızca %10’unu gördüğünüz tahmin ediliyor. Aynı şey sizi takip eden insanlar için de geçerli.

Peki bu %10’a girmenin püf noktası nedir? Etkileşim.

Gönderilerinizle ne kadar çok kişi etkileşimde bulunursa, takipçilerinizin ana sayfalarında o kadar fazla görünür. Benzer şekilde, sizinle sürekli olarak etkileşim kuran kişilerin gelecekte gönderilerinizi görme olasılığı da artar. Dolayısıyla, sadece bir gönderi paylaşmayı planlayıp, işinizin bittiğini düşünüyorsanız şunları göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz:

Gönderilerinize ne kadar çok ilgi gösterirseniz, o kadar fazla kişi kendi sayfalarında ve arama sonuçlarında görür. Bu da, daha fazla kişiyle etkileşim kurabilmeniz ve hesabınızı keşfetmeleri anlamına gelir. Ne kadar çok etkileşim elde ederseniz, o kadar çok insan sizi takip etmek isteyecek. Bu nedenle, daha fazla takipçi kazanma ihtimaliniz de her gün artacak.

Sonuç olarak deyim yerindeyse “ne kadar ekmek o kadar köfte” diyebiliriz. Başkalarıyla etkileşim kurmanız gerekir, böylece kendi kendinize etkileşim ve takipçi kazanabilirsiniz. 

Bahsettiğimiz etkileşim yalnızca kendi gönderilerinizi kapsamıyor. Daha önce belirleyip takip etmeye başladığınız hesapların gönderileriyle sık sık etkileşime geçmeli ve vakit harcamalısınız. Böylece çok daha büyük bir kitle tarafından fark edilme şansınız artar ve büyümenize etkili bir rol oynayabilir.

Mümkün olan en iyi içeriği yayınlayın

Temel bilgiler listemizdeki ilk öğeyi hatırlıyor musunuz? Yüksek kaliteli fotoğraflar. Instagram’da gezinirken “beğendiğiniz” gönderileri düşünün. Arkadaşlarınız bulanık bir fotoğrafı sizi tanıdıkları ve sevdikleri için affedebilirler. Ancak dünyanın dört bir yanındaki koleksiyonerlerin ilgisini çekmeye çalışırken, fotoğraflarınız ve açıklamalarınız zayıfsa tolere edilmeniz oldukça zor.

Fotoğraflarınızla dikkat çekmeli ve kitlenizi heyecanlandırmalısınız. Onları bir sanatçı olarak yeteneklerinize hayran bırakmalısınız.

Ayrıca, sanatçıların Instagram’a ve Instagram Hikayelerine içerik üretmelerinin pek çok yaratıcı yolu var. Hızlıca birkaç örnek vermek gerekirse “ilerleme” fotoğrafları, çekimlerden öncesi ve sonrası, stüdyoda sahne arkası görüntüleri, sürecin hızlandırılmış(timelapse) çekimi, iki ayrı çalışmayı anket aracılığıyla oylama, çalışmanız hakkında referanslar, heyecan verici haberler vb…

Sadece fotoğraflarınız değil, altına yazacağınız açıklamalarda görüntünün kendisi kadar önemlidir.

Bir eserin adını ve fiyatını yazmak kolay olsa da, takipçileriniz daha fazlasına ihtiyaç duyar. Genel geçer bir şekilde satın almak istemezler, bunun en büyük nedeni gün boyunca reklam bombardımanı altında kalmaları.

Kimsiniz, ne hissediyorsunuz, ilham kaynağınız ne, çözdüğünüz sorunlar ne, sanat eserinin nasıl ortaya çıktığı gibi hikayeleri öğrenmek isterler. Gerçek anlamda bir resim yaptınız, ancak şimdi mecazi olarak da yapmanız gerekiyor.

Her gönderi bir konuşma başlatmalıdır. Başlatılan konuşmanın amacı ise hep aynı, etkileşim.

Bunu yapmanın en iyi yollarından biri, gönderilerinizin sonunda özenli sorular sormak. Takipçileriniz ilk başta cevap vermiyor olsalar bile, er geç cevap verecekler. Özellikle de başkalarının sorularına cevap veriyorsanız. Sormaya ve cevap vermeye istikrarlı bir şekilde devam edin.

Son olarak, herhangi bir şey paylaşmadan önce kendinize bu gönderiyle ilgilenip ilgilenmeyeceğinizi sorun. Paylaşmaya değer mi? Cevabınız hayır ise veya gönderiyle ilgilenip ilgilenmeyeceğinizden şüphe duyuyorsanız, o zaman belki bir yerlerde değişiklik yapmak isteyebilirsiniz.

Hedef kitlenize uygun hitap şeklini ve gönderi türlerini bulun, ardından bulduklarınızı zaman içerisinde türetin.

#Hashtagler

Instagram'da Takipçi Kazandıracak Tavsiyeler

Etkileyici güçleri olan Hashtagler, bir görseli aranabilir hale getiren anahtar kelimeler ve ifadelerdir. Bu nedenle gönderiniz, onu görmekle en çok ilgilenen kişiler, nam-ı diğer hedef kitleniz tarafından keşfedilebilir.

Ancak bu hedefleme güçlerinden yararlanmak için doğru hashtag’leri kullanmanız gerekiyor. Aklınıza hemen “anahtar kelimeler” geliyorsa, iyi bir başlangıç noktası olduğunu söyleyebiliriz. Ancak hashtagler anahtar kelimelere kıyasla biraz daha dar tanımlanmalı.

Örneğin #Art son derece popüler bir hashtag olsa da (911 milyondan fazla gönderide etiketlenmiş), her şeye uygulanabilir: Müzede gezinen biri, bir kutu pastel boya, stilize edilmiş bir tabak yemek ve hatta bir gün batımı… Hepsi birbirinden son derece farklı sonuçlar. Bu yüzden daha spesifik olmanız gerekiyor.

Kullanıcılara sorulduğunda genel anlamda hashtagler konusunda şöyle diyorlar: “Bir kullanıcı olarak ‘belirli bir şeyi’ ararsam ihtiyacım olanı bulma olasılığım daha yüksektir. İşletmeniz benim özel olarak aradığım bir sorgunun sonucunda karşıma gelirse, bulduğum şeyden daha çok mutlu oluyorum”

Kitlenizin tam olarak arayacağı anahtar kelimeleri düşünmelisiniz. Örneğin, #abstractart, #art’tan daha spesifik olabilir, ancak #blueabstract size yeni bir müşteri getirecek kadar daraltılmış ve özeldir.

Hem insanların arayacağı kadar popüler hashtagler, hem de 911 milyon gönderide etiketlenmemiş hashtagler arama konusunda haklısınız. Bu dengeyi sağlamak için bir hashtag yazmaya başladığınızda Instagram’ın size sunduğu önerilerden yararlanabilir veya daha basit olarak takip ettiğiniz hesapların kullandığı hashtagleri inceleyebilirsiniz.

Instagram, her gönderide maksimum otuz hashtag kullanmanıza izin veriyor ancak farklı rakamlar farklı hesapların işine yarayabilir. Yapılan araştırmaların istatistiğine bakıldığında sihirli rakamın yedi veya yirmi olabileceği görünüyor. Ancak söz konusu sanat olduğunda neyin işe yaradığını anlamanın en iyi yolu basitçe test etmek.

Sosyal medyada başarılı olmanın en büyük püf noktalarından biri, açık denizleri test etmek ve buna göre yelkenlerinizi ayarlamaktır. 

Gönderilerinizi daha hızlı paylaşabilmek adına farklı gönderi türleri için farklı hashtag’lerle dolu güncel bir doküman hazırlayabilirsiniz. Böylece gönderinize en uygun olan hashtagleri seçip, kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.

Bir plan yapın ve ona bağlı kalın

Instagram'da Takipçi Kazanmak

Düzenli olarak gönderi paylaştığınızda, takipçilerinizin radarında kalırsınız. Sürekli olarak gönderilerinizi beğendikleri ve yorum yaptıkları için bir ilişki kurmanız kolaylaşır. Ancak istikrarınızı koruyamazsanız, etkileşimi kaybetme ve korkunç algoritma karışıklığı içinde kaybolma olasılığınız artacaktır.

Haftada birkaç kez bile olsa, kendinizi rahat hissettiğiniz bir gönderi paylaşma programı planlayın. İnsanların radarlarına girmek için yeterli, ama sanatınıza engel olacak kadar da sık değil. Sanat yapmak için de zamana ihtiyacınız var!

Ücretsiz bir işletme hesabıyla Instagram, takipçilerinizin demografisi, gönderilerinizin ne sıklıkla görüntülendiği, sizi hashtag’ler aracılığıyla bulup bulmadıkları, takipçilerinizin ne zaman çevrimiçi olduğu gibi çeşitli bilgiler sunar. Paylaşım yapmak için doğru zamanı bilmek, etkileşim söz konusu olduğunda büyük bir fark yaratabilir. Ne kadar doğru nişan alırsanız o kadar iyi bir atış yaparsınız.

Unutmayın, gönderi paylaşmanın yanı sıra programınıza çeşitli hesaplarla kaliteli etkileşimlerde bulunmak için zaman da ayırmanız gerekiyor. Belki bir ajanda tutmak bu konuda işinize yarayabilir.

Hesabınızı gizli tutmayın

Bazen daha fazla Instagram takipçisi elde etmek için ihtiyacınız olan tek şey biraz daha fazla görünür olmaktır. Instagram dışındaki sosyal medya hesaplarınızın açıklama kısımlarına Instagram hesabınızın linkini koymak iyi bir fikir olabilir. Yalnızca link koymakla kalmayarak, periyodik olarak sizi Instagramdan da takip etmelerini hatırlatmanız işe yarayabilir. 

Benzer şekilde eğer elinizde bir e-posta listesi varsa ve kitlesi Instagram hesabınız için uygunsa, onlara sizi Instagram’dan da takip etmeleri için e-postalar atabilirsiniz. 

İlk bin takipçi barajına ulaşmak hiç bitmeyen bir savaş gibi hissettirebilir. Biraz zaman ve sıkı çalışma gerektiriyor olsa da, bu ipuçlarını birleştirdiğinizde işinize çok yarayacağına eminiz. Tüm bu unsurlarla ilgilenmek, günün sonunda küçük Instagram hesabınızın sanat işiniz için gelişen bir varlığa dönüşmesine yardımcı olabilir. Eğer çok daha derinlemesine bir sosyal medya stratejisi oluşturmayı düşünüyorsanız, içeriklerimize göz atmanızı tavsiye ederiz.

İlginizi Çekebilir:

Konuşmayı Takip Et
Bildir:
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerini merak ediyoruz, lütfen yorum bırak!x
()
x
Scroll to Top