fbpx

TikTok Analitik Kılavuzu: Başarınızı Nasıl Ölçersiniz?

tiktok analitik kılavuzu

İçindekiler:

Markanız TikTok’ta yeniyse analitik, içerik stratejisindeki “tahminlerin” bir kısmını ortadan kaldırabilir. Hedef kitlenizin en çok ne tür içeriği tükettiğini analizlerle öğrenebilirsiniz.

Sosyal medyada TikTok’un hızla büyüdüğünü hep birlikte görüyoruz. İşte bu nedenle TikTok’da analiz yapmak ve analitiği anlamak çok önemli. Doğru metrikleri takip ederek gerçek olanla aldatıcı olanları ayırt edebilirsiniz.

TikTok profesyonel hesaplarında erişilebilir olan veriler; ne paylaşmanız gerektiğinden, ne zaman paylaşmanız gerektiğine kadar birçok konuda içerik stratejinize ışık tutabilir. Bu makalede TikTok’un sunduğu verileri adım adım inceleyeceğiz. 

TikTok pro hesabı nedir?

Bir TikTok pro hesabı ile normal bir hesap arasındaki temel fark, TikTok analitiğine dayanıyor. Normal hesaplarda analitik yer almazken, profesyonel hesaplarda analitiği bulabilirsiniz.

Instagram Creator profillerine çok benzer şekilde TikTok Pro hesapları, içerik oluşturucuların takipçi ve performans bilgilerini ölçmesine olanak tanıyor. Pro hesap sahipleri, TikTok analiz panosundan takipçileri hakkında bilgi edinebiliyor, görüşleri ve etkileşimi izleyebiliyor. 

TikTok Pro hesabına nasıl geçilir?

1. Profil sayfanızdan, sağ üst köşedeki üç noktayı tıklayın.

2. Hesabımı Yönet’i seçin.

TikTok Pro

3. Pro Hesabına Geç’e tıklayın.

Tiktok Pro

4. Uygun bir kategori ve cinsiyet seçin.

5. Telefon numaranızla kaydolmadıysanız, bir telefon numarası girmeniz istenir. Girdikten sonra gelen onay kodunu ekrana girin. Hepsi bu kadar.

TikTok analizlerinizi nasıl kontrol edebilirsiniz?

Peki pro hesaba geçtiniz, TikTok analizlerinizi nerede bulabilirsiniz? Mobil cihazınızdaki profilinizden, sağ üst köşedeki üç noktayı tıklayın. Hesap altında bir Analitik sekmesi göreceksiniz:

TikTok Analizleri

TikTok analizini masaüstünde görmek için; TikTok’ta oturum açın, profil resminize tıklayın, ardından Analizleri Görüntüle’yi seçin. Verileri indirmeyi planlıyorsanız, bunu yalnızca masaüstü kontrol panelinden yapabilirsiniz.

TikTok Analizleri

TikTok Takipçi Analizi

TikTok takipçi analizleriniz ilk olarak Genel Bakış sekmesinde bir grafik biçiminde görünür. Hesabınızın kısa ve uzun vadeli büyüme modellerinin grafiğini çizmek için 7 günlük veya 28 günlük görünüm arasında seçim yapabilirsiniz

TikTok Analizleri

Daha derin kitle analizleri için sağ üst köşedeki Takipçiler sekmesine tıklayabilirsiniz. Bu bölüm cinsiyet ve konum demografisinin yanı sıra takipçi etkinliğini, takipçilerinizin izlediği videoları ve takipçilerinizin dinlediği müzikleri incelemenizi sağlar.

TikTok Profil Analizi

Genel Bakış sekmesinde TikTok profil analizinizin anlık görüntüsünü görebilirsiniz. Profil Görüntülemelerinizi görmek için Takipçiler grafiğini kaydırabilirsiniz. Trafikteki ani artışları tam olarak belirlemek için dilerseniz 28 günlük geniş bir görünüm veya 7 günlük yakın bir görünüm arasında seçim yapabilirsiniz.

TikTok Video Analizi

TikTok en kapsamlı bilgileri videolar için sunuyor. Genel Bakış’ta, geçen hafta veya geçen aydaki video görüntülemelerini gösteren bir çubuk grafik bulabilirsiniz. Belirli TikTok video analizlerini incelemek için İçerik sekmesine tıklayabilirsiniz.

TikTok Analizleri

Bu sekmede, son yedi güne ait son içeriklerinizi ve trend olan paylaşımlarınızı görebilirsiniz. Herhangi bir videoya tıklayarak toplam beğenileri, yorumları, paylaşımları, oynatma süresini, trafik kaynağını, hedef kitle demografisini ve daha fazlasını görebilirsiniz. 

Profil sayfanızdan da TikTok video analizlerine göz atabilirsiniz. Videoyu açın, Diğer’e tıklayın ve ardından Analitik’i seçin. Böylece ilgili videonun verilerini inceleyebilirsiniz.

TikTok Analizleri

TikTok Ölçümlerini Anlama

“Viral”, TikTok ile ilgili olarak sıklıkla duyduğunuz bir kelime olabilir. Ancak bir kelimenin moda olması, doğru verilerle desteklenmediğinde pek bir şey ifade etmiyor. Dolayısıyla neyin “viral” olduğunu anlamak için dikkat etmeniz gereken bazı veri noktaları mevcut. Hep birlikte bu noktaları inceleyelim:

TikTok Analytics Genel Bakış

Genel Bakış sekmesinden aşağıdaki ölçümlerin bir özetini görebilirsiniz.

Video görüntülemeleri: Belirli bir dönemde hesabınızdaki videoların toplam görüntülenme sayısı.

TikTok Görüntülenmeleri

Takipçiler: Hesabınızı takip eden TikTok kullanıcılarının toplam sayısı. 

TikTok  Followers

Profil görünümleri: Profilinizin seçilen dönem içinde görüntülenme sayısı. 

Bu TikTok ölçümleri, markanıza olan ilginin iyi bir göstergesidir. Videonuzu profilinize bakacak kadar beğenen veya markanızın platformda neler yaptığını merak eden kişilerin sayısını net bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

Takipçi Sekmesi: Hedef kitleniz hakkında bilgi edinmek için Takipçi Sekmesini inceleyebilirsiniz. Önemli demografik istatistiklere ek olarak, takipçilerinizin neyle ilgilendiğini de görebilir ve içerik stratejiniz için kaynak olarak bu bölümü kullanabilirsiniz. 

Cinsiyet: Burada takipçilerinizin cinsiyete göre dağılımını göreceksiniz. Eğer hedef kitlenizden memnunsanız, aynı kitleye içerik üretmeye devam edebilirsiniz.

Kitlenizi büyütmek istiyorsanız, daha evrensel içerikler üretmelisiniz. Örneğin farklı kitlelere ulaşmak için kendi sektörünüzle ilgili fenomenlerle çalışmak iyi bir yöntemdir. Daha somut bir örnek vermek gerekirse, bir kozmetik markası kendi kitlesine ulaşmak için Tyler Brown gibi bir TikTok fenomeniyle birlikte çalışabilir.

En iyi bölgeler: Takipçilerinizin yaşadığı yerlerin ülkelere göre dağılımını görebilirsiniz. İçeriği ve reklamları yerelleştirmenin mantıklı olması ihtimaline karşı bu yerleri aklınızda bulundurabilirsiniz. 

Takipçi etkinliği: Bu alan, takipçilerinizin TikTok’ta en aktif olduğu saatleri ve günleri gösterir. Etkinliğin sürekli olarak yüksek olduğu zamanları inceleyin ve bu zaman aralığında düzenli olarak videolarınızı paylaşın. Böylece verimli bir içerik stratejisi yürütmeye çok daha yakın olacaksınız.

Takipçilerinizin izlediği videolar: Bu bölümde, takipçileriniz arasında en popüler olan video içeriğini göreceksiniz. Gelecekteki içerikleriniz için ilhama ihtiyacınız olacak, dolayısıyla bu alanı sık sık kontrol ederek benzer içerikler üretmeye çalışabilirsiniz. 

Takipçilerinizin dinlediği müzikler: TikTok trendlerinin vazgeçilmezi: Müzikler. Neyin popüler olduğunu görmek için takipçilerinizin en fazla dinlediği müzikleri kontrol edin. Trendler TikTok’ta çok hızlı değişiyor, bu nedenle gözlemlediğiniz sonuçları yeni fikirler için kullanıp hızlı bir geri dönüş planlamak iyi bir fikir olabilir.

İçerik Sekmesi: İçerik sekmesinden içeriğinizin performansını ölçebilirsiniz.

Trend videolar: Son yedi gün içinde görüntüleme sayısında en hızlı artış gösteren ilk dokuz videonuzu gösterir.

Tekil video İstatistikleri:

Tiktok Video İstatistiği

Toplam beğeni sayısı: Bir gönderinin kaç beğeni aldığını gösterir.

Toplam paylaşım sayısı: Videonun paylaşılma sayısını gösterir.

Toplam oynatma süresi: Kullanıcıların videonuzu izleyerek geçirdiği toplam süreyi gösterir. Aslında tek başına pek bir anlamı olmayan bu istatistiği, hesabınızın ortalama toplam oynatma süresini belirlerken diğer videolarla karşılaştırmak için kullanabilirsiniz. 

Toplam video görüntüleme sayısı: Bir videonun toplam görüntülenme sayısını gösterir.

Ortalama izlenme süresi: Kullanıcıların videonuzu izleyerek geçirdikleri ortalama süreyi gösterir. Bu, videonuza olan ilgiyi sürdürmekte ne kadar başarılı olduğunuzun iyi bir göstergesidir.

Trafik kaynağı türleri: Yayınınızın trafiğinin nereden geldiğini gösterir. Trafik kaynakları, “Sizin İçin” bölümünü, profilinizi, “Takip edilenler” bölümünü, şarkıdan gelen izlenmeleri, aramalardan gelen izlenmeleri ve hashtag’lerden gelen izlenmeleri kapsar. Etkileşimi artırmak için hashtag’ler veya müzikler kullanıyorsanız, bunun ne kadar işe yaradığını bu istatistik alanında görebilirsiniz.

Tiktok Trafikleri

Hedef kitle bölgeleri: Bu bölüm, ulaştığınız kitleyi (videonuzu izleyen toplam kullanıcı sayısı) ve videoyu izleyen takipçilerinizin bulunduğu yerleri gösterir. Eğer belirli bir konum için video veya kampanya oluşturduysanız, ne kadar başarılı olduğunu bu alandan takip edebilirsiniz.

Diğer TikTok Analitikleri

Hashtag görünümleri: Belirli bir hashtag’e sahip gönderilerin izlenme sayısını gösterir.

Tiktok Analitikleri

Bir hashtag’in kaç kez görüntülendiğini görmek için, Hashtag’i Keşfet sekmesine bakın. Bu sekmenin üst kısmında arama sonuçlarının bir özeti görünecektir. Buradan görüntüleme sayısını, ilgili hashtag’leri ve etiketi kullanan en popüler videolardan bazılarını görebilirsiniz.

Tiktok Analitikleri

Toplam beğeni sayısı: TikTok profilinizde, tüm içeriğinizin aldığı toplam beğeni sayısını doğrudan görebilirsiniz. Bu veri, ortalama bir etkileşim tahmini için kullanılabilir.

TikTok katılım oranları: Sosyal medya katılım oranlarını hesaplamanın farklı yolları mevcut ve bu yollar TikTok için de aynı. Pazarlamacıların kullandığı iki temel formül var:

((Beğenme sayısı + Yorum sayısı) / Takipçi Sayısı) * 100

veya

((Beğenme sayısı + Yorum sayısı + Paylaşım sayısı) / Takipçi Sayısı) * 100

Beğenme ve yorum ölçümleri platformda göründüğünden, TikTok ölçümlerinizin diğer TikTok hesaplarıyla nasıl karşılaştırıldığını kolayca görebilirsiniz. Benzer şekilde eğer bir markaysanız, fenomenlerin katılım oranlarını onlarla çalışmaya başlamadan önce inceleyebilirsiniz.

Ortalama etkileşim tahmini: Bir hesabın ortalama etkileşimini tahmin etmek için yuvarlak bir hesap yapabilirsiniz. Bunu yapmak için aşağıdaki maddeleri göz önünde bulundurmanız yararlı olabilir:

  • Toplamı görmek için bir profilden Beğeniler’i tıklayın.
  • Kaç video paylaşıldığını not edin.
  • Toplam beğeni sayısını, toplam video sayısına bölün.
  • Bulduğunuz sayıyı hesabın toplam takipçi sayısına bölün. 
  • 100 ile çarpın.

Birçok etkileşim oranı tahmini yalnızca beğenileri değil, yorumları da hesaba katar. Dolayısıyla yukarıdaki maddelerin yalnızca “yuvarlak hesap” olduğunu unutmayın. Toplam yorum sayısı herkese açık bir bilgi olmadığı ve saymanın nispeten çok vakit alacak olması nedeniyle bu pratik yolu kendiniz için kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:

Konuşmayı Takip Et
Bildir:
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerini merak ediyoruz, lütfen yorum bırak!x
()
x
Scroll to Top