fbpx

Walmart’ta Satıcı Olmak İçin Nasıl Onay Alırsınız?

walmart'ta satıcı

İçindekiler:

Walmart pazarında kimin satış yapacağı konusunda oldukça temkinli davranır. Satıcı hesabı açmak için zorlu şartları dayatmaktan çekinmez. Hatta katı gereksinimleri ile birçok e-ticaret satıcısını korkutmuştur. Walmart’ta satıcı olmak için yerleşik bir perakendeci olmanız şart. Yerleşik bir e-ticaret satıcısı olduğunuzda Walmart başvuru ve kabul sürecinde avantajlı olursunuz. Tabii ki tek başına bu yeterli olmayacak. Aynı zamanda Walmart’a uygun olduğunuzu kanıtlamanız gerekiyor.

Şirket; her yerdeki satışlarınızı kontrol eder ve herhangi bir sorun çıktığında başvurunuzu reddetmekten çekinmez. Bu sebeple Walmart’ın ne istediğini iyi bilmeniz gerekiyor. Peki, Walmart’ta satıcı olmak için onaylanma şansınızı nasıl artırırsınız? Bu yazımızda Walmart’ta onay almanız için yapmanız gereken detayları ele alacağız. İşte, Walmart pazar yerinde onay almanız için yapmanız gereken ipuçları.

Walmart’ta Satıcı Olmak İçin Nasıl Onay Alırsınız?

1. E-ticaret işi kurun

Walmart’ta satıcı olmak istiyorsanız ilk önce eBay, Etsy ve Amazon’da satış yapmaya başlamalısınız. Her türlü e-ticaret deneyimi yeterli. Ancak Amazon, Etsy ve eBay gibi platformlarda satış yapmanız, Walmart için ideal olacak. Bu gibi büyük sitelerde satış yapıyor olmanız, alıcıları mutlu etme yeteneğinizi belirliyor. Ayrıca Walmart satış başarınızla ilgileniyor. Ürünlerinizi ne kadar çok sattığınız önemli. Aynı zamanda alıcılar ürünlerinizden memnun kalmalı.

Walmart pazarında ilk defa online satış yapıyor olabilirsiniz. Böyle bir durumda da başvurunuzda “Duraklat” butonuna tıklayabilirsiniz. Devam etmeden önce Amazon, Etsy, eBay gibi sitelerde şansınızı denemelisiniz. Bu platformlarda satış yaparken müşterilerden olumlu yorum almaya çalışmalısınız. Böylece Walmart’ta satıcı olma süreciniz sorunsuz ilerler.

2. Müşteri hizmetlerini en üst düzeyde sunun

Müşteri beklentilerini yerine getiren şirketlerle çalışmak Walmart’ın hedefi. Bu sebeple diğer satış yaptığınız yerlerde birincil müşteri hizmeti deneyimi sunmanızda yarar var. Özellikle potansiyel müşterilerinizin beklentilerini detaylıca araştırmalısınız. Müşteri gereksinimlerini karşılamak için şu detaylara dikkat etmelisiniz:

 • Herhangi bir e-maili 1 gün içerisinde insan yanıtı ile cevaplamalısınız.
 • Gerçek bir iş telefonu numarası kullanmalısınız.
 • Şirketinizin acil bildirim sistemi olmalı.
 • Müşteri hizmetleri temsilciniz sabah saat 9’dan akşam 18’e kadar alıcılara hizmet vermeli.
 • Tüm temsilciler diğer müşterilere yardım ettiği sırada sesli mesaj kullanılmalı.
 • Sesli mesajlar 24 saat içerisinde yanıtlanmalı.

3. Ürünleriniz Walmart standartlarına uygun olsun

Walmart’ta satılan ürünleri ilk başta detaylıca incelemelisiniz. Ardından ürünleriniz bu standartlara uyuyor mu diye kontrol etmelisiniz. Yani Walmart’ta satılabilecek ürünleri iyice araştırmanız yararınıza olur. Ürünleriniz herkes için uygun olmalı. Walmart performansı düşük ürünleri yayından kaldırır. Dolayısıyla satmadan önce ürünlerinizin benzersiz olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca fiyatlandırmalarınız Walmart hedefine uymalı.

Pazar yeri satıcıları için yasaklı ürünleri asla satmayı düşünmemelisiniz. Yasaklı ürünler satacaksanız zaten Walmart hiçbir şekilde başvurunuzu onaylamaz. Bir daha başvursanız bile sizinle çalışmayı düşünmeyebilir. Öte yandan, Walmart’ta satış yaparken sezonluk ürünlerle de ilerleyebiliyorsunuz. Çünkü bu pazar yeri, mevsimselliğin sorun olmasını önleyen değerlendirme sunuyor.

4. Walmart’ın istediği belgeleri eksiksiz tamamlayın

Walmart’ta satıcı olmak için birtakım belgeleri tamamlamasınız. Bu belgeleri eksiksiz bir şekilde tamamladığınızdan emin olmalısınız. Dolayısıyla Walmart’ta satıcı onayı almak için şu belgelere ihtiyacınız var:

 • ABD İşletme Vergi Kimliği (SSN kabul edilmez)
 • W9 veya W8 formu
 • Hazine Bakanlığı’ndan EIN doğrulama mektubu
 • Fiziksel işletmelerinizin adresi
 • ABD iş adresiniz
 • Ürün kataloğunuz için entegrasyon yöntemi
 • Birincil ürün kategorileri, katalog boyutu ve benzeri bilgiler

Tüm belgelerinizi topladıktan sonra dikkatlice gözden geçirmelisiniz. Aynı zamanda tüm bilgilerin tutarlı ve şeffaf olması gerekiyor. Herhangi bir tutarsızlık durumu, onay sürecinizde gecikmeye neden olabiliyor. En kötüsü reddedilmenizle sonuçlanabiliyor. Bu nedenle belgelerinizi defalarca kontrol etmeniz tavsiye ediliyor.

5. Hızlı sevkiyat ve verimli karşılama yöntemleri kullanın

Walmart satıcı hesabı açmak ile iş bitmemekte. Bunun öncesinde hızlı sevkiyat ve verimli karşılama yöntemleri kullanan şirketlerle çalışmalısınız. Walmart satıcı hesabı açmadan önce profesyonel sevkiyat sağlayıp sağlamadığınızı kontrol eder. Özellikle Walmart Türkiye üzerinden ürün satmak istiyorsanız teknoloji odaklı lojistik şirketleri ile çalışmalısınız. Deponuzda müşterilerinizin zaman ve paradan tasarruf etmelerini sağlayacak ekipler çalıştırmalısınız.

walmart'ta satış

Öte yandan Walmart, pazar yeri satıcılarına Amazon Lojistik’e (FBA) benzer Walmart Fulfillment Service (WFS) sunar. Bir müşteri platform üzerinden sipariş verdikten sonra Walmart ürünleri satıcı adına seçer ve gönderir. Bu sayede satıcı olarak sadece ürünleri satmakla ilgilenirsiniz.

6. Fiyatlarınızın ürün modeline uyduğundan emin olun

Ürünlerinizi çok ucuza satmak zorunda değilsiniz. Ancak ürün modellerine uyan fiyat belirlemeniz şart. Walmart bütün pazar yerlerindeki fiyatlandırmalarınızı araştırır. Dolayısıyla bütün pazar yerleri ile tutarlı bir fiyat belirlemelisiniz. Ayrıca mağazanızla aynı modeldeki ürünü satan işletmeler daha uygun fiyat belirlemişse başvurunuz reddediliyor.

Elbette kâr marjlarını hesaba katarak fiyatları belirlemelisiniz. Örneğin, uygun fiyata ürün satamıyorsanız bunu ücretsiz teslimat sunarak telafi edebiliyorsunuz. Bununla beraber hızlı teslimat avantajları sunabiliyorsunuz. Çünkü zaman, Walmart için oldukça önemli bir kavram.

Walmart Onaylanma Süreci Ne Kadar Sürer?

Walmart satıcı başvurunuzu göndermekle işe başlamalısınız. Ardından ekipler başvurunuzu inceler ve değerlendirir. Onaylanma süreci 2 ila 4 hafta sürebiliyor. Bilgileriniz eksikse Walmart sizinle iletişime geçiyor. Onaylandığınızda Walmart satıcı hesabınızı kullanarak satış yapmanız mümkün hale geliyor.

4 haftayı geçen süreçte hâlâ Walmart’tan bir haber alamadıysanız Walmart Satıcı Desteği ile iletişime geçmeniz önerilir. “Destek” sekmesine tıkladıktan sonra “Parola veya Diğer Erişim Sorunu” bölümünü seçmelisiniz. Desteğe e-mail atabilmek için “Diğer Erişim Sorunu” bölümünü kullanmalısınız. Ayrıca mailinizde Walmart’a kayıt olurken kullandığınız tüm bilgileri vermelisiniz. Bununla birlikte sorununuzu net bir şekilde açıkladığınızdan emin olmalısınız.

Tüm bunlar neticesinde Walmart satıcı onayını alıp satış yapmaya başlayabiliyorsunuz. Umarız bu yazımız Walmart satıcı hesabınızın onaylanmasına ve başarınıza başarı katmanıza yardımcı olur.

Bol Satışlar Dileriz!

İlginizi Çekebilir:

Konuşmayı Takip Et
Bildir:
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerini merak ediyoruz, lütfen yorum bırak!x
()
x
Scroll to Top