fbpx

Walmart’ta Satıcı Olmak İçin Nasıl Onay Alırsınız?

walmart'ta satıcı

İçindekiler:

Walmart, pazarında kimin satış yapacağı konusunda oldukça temkinli davranır. Satıcı hesabı açmak için zorlu şartları size sunmaktan çekinmez. Hatta katı gereksinimleri ile birçok e-ticaret satıcısını korkutmuştur. Walmart’ta satıcı olmak için yerleşik bir perakendeci olmanız şart. Yerleşik bir e-ticaret satıcısı olduğunuzda, Walmart başvuru ve kabul sürecinde size avantaj sağlar. Tabii ki tek başına bu yeterli olmayacak. Bunun yanında Walmart’a uygun olduğunuzu kanıtlamanız gerek.

Şirket; her yerdeki satışlarınızı kontrol eder ve herhangi bir sorun çıktığında başvurunuzu reddetmekten çekinmez. Bu sebeple Walmart’ın ne istediğini iyi bilmeniz gerek. Peki, Walmart’ta satıcı olmak için onaylanma şansınızı nasıl artırırsınız? Bu yazımızda Walmart’ta onay almanız için yapmanız gereken detayları ele alacağız. İşte, Walmart pazar yerinde onay almanız için yapmanız gereken ipuçları.

Walmart’ta Satıcı Olmak İçin Nasıl Onay Alırsınız?

1. E-ticaret işi kurun

Walmart’ta satıcı olmak istiyorsanız, ilk önce eBay, Etsy ve Amazon’da satış yapmaya başlamalısınız. Her türlü e-ticaret deneyimi yeterli. Ancak Amazon, Etsy ve eBay gibi platformlarda satış yapmanız, Walmart için ideal olacak. Bu gibi büyük sitelerde satış yapıyor olmanız, alıcıları mutlu etme yeteneğinizi belirler. Ayrıca Walmart satış başarınızla ilgilenir. Ürünleri ne kadar çok sattığınız önemli. Aynı zamanda alıcıların ürünlerden ne kadar memnun kaldığı oldukça mühim bir konu.

Walmart pazarında ilk defa online satış yapıyor olabilirsiniz. Böyle bir durumda da başvurunuzda “Duraklat” butonuna tıklayabilirsiniz. Devam etmeden önce Amazon, Etsy, eBay gibi sitelerde şansınızı denemelisiniz. Bu platformlarda satış yaparken müşterilerden olumlu yorum almaya çalışmalısınız. İşte bundan sonraki süreç sorunsuz ilerleyecek.

2. Müşteri hizmetlerini en üst düzeyde sunun

Müşteri beklentilerini yerine getiren şirketlerle çalışmak, Walmart’ın hedefi. Bu sebeple diğer satış yaptığınız yerlerde birincil müşteri hizmeti deneyimi sunmanızda yarar var. Müşteri gereksinimleri içerisinde şunlar var:

 • Herhangi bir e-maili 1 gün içerisinde insan yanıtı ile cevaplamalısınız.
 • Gerçek bir iş telefonu numaranız olmalı.
 • Şirketinizin acil bildirim sistemi olmalı.
 • Müşteri hizmetleri temsilciniz sabah saat 9’dan akşam 18’e kadar alıcılara hizmet vermeli.
 • Tüm temsilciler diğer müşterilere yardım ettiği sırada sesli mesaj kullanılmalı.
 • Sesli mesajlar 24 saat içerisinde yanıtlanmalı.

3. Ürünleriniz Walmart standartlarına uygun olsun

Walmart’taki satılan ürünleri ilk başta incelemelisiniz. Ardından ürünleriniz bu standartlara uyuyor mu diye kontrol etmelisiniz. Yani Walmart’ta satılabilecek ürünleri iyice araştırmanız yararınıza olur. Ürünleriniz herkes için uygun olmalı. Walmart performansı düşük ürünleri yayından kaldırır. Dolayısıyla satmadan önce ürünlerinizin benzersiz olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca fiyatlandırmalarınız Walmart hedefine uymalı.

Pazar yeri satıcıları için yasaklı ürünleri asla satmayı düşünmemelisiniz. Yasaklı ürünler satacaksanız zaten Walmart hiçbir şekilde başvurunuzu onaylamaz. Bir daha başvursanız bile sizinle çalışmayı düşünmeyebilir. Öte yandan, Walmart’ta satış yaparken sezonluk ürünlerle de ilerleyebilirsiniz. Çünkü bu pazar yeri, mevsimselliğin sorun olmasını önleyen değerlendirme sunar.

4. Walmart’ın istediği belgeleri eksiksiz tamamlayın

Walmart’ta satıcı olmak için birtakım belgeleri tamamlamasınız. Bu belgeleri eksiksiz bir şekilde tamamlamanız şart. Dolayısıyla onaylanmak için şu belgelere ihtiyacınız var:

 • ABD İşletme Vergi Kimliği (SSN kabul edilmez)
 • W9 veya W8 formu
 • Hazine Bakanlığı’ndan EIN doğrulama mektubu
 • Fiziksel işletmelerinizin adresi
 • ABD iş adresiniz
 • Ürün kataloğunuz için entegrasyon yöntemi
 • Birincil ürün kategorileri, katalog boyutu ve benzeri bilgiler

Tüm belgelerinizi topladıktan sonra bunları dikkatlice gözden geçirmelisiniz. Ardından tüm bilgilerin tutarlı olması gerek. Herhangi bir tutarsızlık durumu, onay sürecinizde gecikmeye neden olabilir. En kötüsü reddedilmenizle sonuçlanabilir. Belgelerinizi bu bağlamda iki kez kontrol etmeniz tavsiye edilir.

5. Hızlı sevkiyat ve verimli karşılama yöntemleri kullanın

Walmart satıcı hesabı açmak ile iş bitmemekte. Bunun öncesinde hızlı sevkiyat ve verimli karşılama yöntemleri kullanan şirketlerle çalışmalısınız. Walmart satıcı hesabı açmadan önce profesyonel sevkiyat sağlayıp sağlamadığınızı kontrol eder. Özellikle Walmart Türkiye üzerinden ürün satmak istiyorsanız, teknoloji odaklı lojistik şirketleri ile çalışmalısınız. Deponuzda müşterilerinizin zaman ve paradan tasarruf etmelerini sağlayacak ekipler çalıştırmalısınız.

walmart'ta satış

Öte yandan Walmart, pazar yeri satıcılarına Amazon Lojistik’e (FBA) benzer Walmart Fulfillment Service (WFS) sunar. Bir müşteri platform üzerinden sipariş verdikten sonra Walmart ürünleri satıcı adına seçer ve gönderir. Bu sayede satıcı olarak, sadece ürünleri satmakla ilgilenirsiniz.

6. Fiyatlarınızın ürün modeline uyduğundan emin olun

Ürünlerini çok ucuza satmak zorunda değilsiniz. Ancak ürün modellerine uygun fiyat belirlemeniz şart. Walmart ayrıca ürünleri sattığınız diğer yerlerdeki fiyatlandırmalarınızı bir araştırır. Sizin veya başka bir satıcının aynı modeldeki ürünü daha ucuza sattığı Walmart tarafından tespit edilirse, başvurunuz reddedilir.

Tabii ki de kâr marjlarını hesaba katarak fiyatları belirlemelisiniz. Yani en düşük fiyata ürün satamıyorsanız bunu ücretsiz teslimat sunarak telafi edebilirsiniz. Bununla beraber ürünü diğer satıcılardan daha hızlı gönderebilirsiniz. Zaman da Walmart için oldukça önemli bir kavram.

Walmart Onaylanma Süreci Ne Kadar Sürer?

Walmart satıcı başvurunuzu gönderdikten sonra ekipler başvurunuzu inceler ve değerlendirir. Onaylanma süreci 2 ila 4 hafta sürer. Bilgileriniz eksikse, Walmart bu süreçte sizinle iletişime geçer. Onaylandığınızda Walmart satıcı hesabınızı kullanarak satış yapmanız mümkün hale gelir.

4 haftayı geçen süreçte hâlâ Walmart’tan bir haber alamadıysanız, Walmart Satıcı Desteği ile iletişime geçmeniz önerilir. “Destek” sekmesine tıkladıktan sonra “Parola veya Diğer Erişim Sorunu” bölümünü seçmelisiniz. Ardından desteğe e-mail atabilmek için “Diğer Erişim Sorunu” bölümünü kullanmalısınız. Ayrıca mailinizde Walmart’a kayıt olmak ile alakalı tüm bilgileri vermelisiniz. Bununla birlikte sorununuzu net bir şekilde açıkladığınızdan emin olmalısınız.

Tüm bunlar neticesinde Walmart satıcı onayını alıp, satış yapmaya başlayabilirsiniz. Umarız, bu yazımız size faydalı olur ve başarılarınıza başarı katar.

Bol Satışlar Dileriz!

İlginizi Çekebilir:

Konuşmayı Takip Et
Bildir:
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerini merak ediyoruz, lütfen yorum bırak!x
()
x
Scroll to Top
Scroll to Top