fbpx

Walmart ile İlgili Satıcıların Bilmesi Gereken 17 Temel İstatistik

Walmart İstatistikleri

İçindekiler:

Walmart dünyanın en bilinen markalarından birisi. Sam Walton tarafından 1962 yılında Bentonville, Arkansas’ta kurulmuş. Doğru stratejik adımlarla da büyüyüp dünyanın en büyük şirketleri arasına girmeyi başarmış. Bugün hem fiziksel hem çevrimiçi mağazasında dünyanın her yerinden müşterisi ve satıcısı var.

Eğer henüz okumadıysanız Walmart Nedir? sorusuna cevap verdiğimiz makalemiz size satış yapmaya başlama ve dükkan açma konularında bilgi verebilir.

Walmart pazar yerinde de birçok satıcı ürünlerini dünyanın her yerine kolayca ulaştırabiliyor. Hatta online satışta birçok pazar yerine güçlü bir rakip konumunda. Rekabette üstünlük sağlayan düşük fiyatları ve geniş bir ürün yelpazesi var. Biz de bu küresel devin yıllar içinde hem fiziksel hem çevrimiçi pazarda nasıl güçlendiğini görmenizi sağlayacak istatistikleri buraya derledik. Haydi, başlayalım!

Satıcıların Bilmesi Gereken Walmart İstatistikleri

Walmart

Genel İstatistikler

  1. Walmart 2021 yılında 555 milyar ABD doları küresel net satış gerçekleştirmiş.

Verilere göre Walmart, 2021 yılında 555 milyar ABD doları küresel net satış gerçekleştirerek önemli ölçüde gelirini arttırmış. Bir önceki mali yıla göre baktığımızda, %6,8 oranında büyüme göstermiş. Brüt kâr marjı ise, %25 civarında sabit kalmış. Şirket gelişmeye devam ettikçe bu rakam artmaya devam edecek.

2. Dünya çapında her hafta yaklaşık 230 milyon ziyaretçi almış.

Araştırmalara göre Walmart, 2022 mali yılı içerisinde dünya çapında yaklaşık 230 milyon haftalık ziyaretçi almış. Bu rakam bir yıl önce 240 milyon civarlarında. Öte yandan dünya geneline baktığımızda, haftalık 265 milyon müşterisi var.

3. Yıllık geliri dünya çapında 573 milyar ABD dolarına ulaşmış.

31 Ocak 2022’de sona eren mali yıla göre, Walmart’ın yıllık geliri dünya çapında 573 milyar ABD dolarına ulaşmış. Dolayısıyla 1 yıl öncesine kıyasla perakendecilerin geliri yaklaşık olarak %7 oranlarında artmış. Ayrıca şirket, rakiplerinin neredeyse 2 katı perakende satış gerçekleştirmiş. Amazon ve Costco da Walmart’ın istikrarlı büyümesine tanıklık etmiş.

4. Amazon ile aynı perakende paylarına sahip.

Amazon ve Walmart neredeyse aynı perakende paylarına sahip. Amazon’un %9,2 perakende pazar payı var. Walmart’ın ise, %9,5 perakende pazar payı bulunuyor. Öte yandan, tarihi satış gelirleri açısından Amazon, Walmart’ın istikrarlı büyümesine tanıklık etmiş.

5. ABD’de yaşayan insanların büyük bir çoğunluğu Walmart’ı biliyor.

Araştırma verilerine göre Walmart, konu ün olunca en üst sıralarda. Özellikle kadınlar arasında daha da popüler. ABD’deki insanların büyük bir çoğunluğu Walmart’ı duymuş, biliyor.

6. Sam Walton şirketi açmadan önce bir market şubesini işletmiş.

Walton mağazayı açmadan önce bir market şubesini işletiyormuş. Daha sonra Walmart mağazasını açmış ve şirketin yıllık gelirini yılda yaklaşık 125 bin dolar artırmayı başarmış.

Mağaza İstatistikleri

7. Küresel ölçekte yaklaşık 11 binden fazla mağazası var.

Verilere göre, Walmart’ın 11 binden fazla mağazası var. Bu sebeple hem uluslararası hem yerel perakendeci sahnesinde dikkate alınması gereken şirketlerden biri. Walmart, 2020 yılı itibariyle ABD’deki net satışların yaklaşık %65’inden sorumlu.

8. ABD’de 4 binden fazla mağazası bulunuyor.

Walmart’ın Amerika Birleşik Devletleri’nde toplamda yaklaşık 4 binden fazla mağazası bulunmakta. İlk başta tek indirim mağazası olarak başlamış. Bugünse, dünyanın en büyük perakendecisi haline gelmiş. Walmart’ın en güçlü segmenti, ABD iç pazarında perakende mağazaları işleten “Walmart ABD”.

9. 24 farklı ülkede mağazası var.

Bugün Walmart, 24 farklı ülkede mağazası bulunan bir şirket. En fazla satış noktasına sahip ülkeler ve bölgeler; Meksika, Birleşik Krallık, Çin, Afrika, Kanada ve Orta Amerika. Yaklaşık olarak 1,7 milyon ABD’de olmak üzere, dünya çapında 2,3 milyon çalışan istihdam etmiş. Yani en çok çalışanı olan şirketler arasında yer almakta.

10. Meksika, ABD dışında en fazla mağazaya sahip ülke.

ABD, dünyada en fazla Walmart mağazasına sahip ülke konumunda. Ardından Meksika gelir. Meksika’da 2021 yılında yaklaşık 2.600’den fazla mağaza olduğu tespit edilmiş.

Online Satışta Walmart İstatistikleri

Walmart İstatistik

11. 2020 yılında e-ticaret satışlarında eBay’i %0,6 ile geçmeyi başarmış.

E-ticaret satışlarında Amazon, Etsy, Walmart Nedir? ve eBay önde gelen şirketler. 2020 yılında yapılan bir araştırmaya göre Walmart, eBay’i %0,6 ile geçmeyi başarmış. Ayrıca 2021 yılının 4. çeyreğinde şirket, e-ticaret satışlarında yaklaşık %69 artış kaydetmiş.

12. Çevrimiçi pazar yeri satıcıları %20’nin üzerinde kâr marjına sahip.

Pazar yerindeki satıcıların %73’ü yaklaşık olarak %20 kâr marjına sahip. Ayrıca %95’i kârlı e-ticaret işi olduğunu bildirmiş. Yani orta ve küçük ölçekli satıcıların yarısından fazlası yıllık 100 bin dolardan fazla gelir elde ediyor. Bununla birlikte kurumsal satıcıların %57’si 2 ila 10 milyon dolar arasında yıllık gelir kazanıyor.

13. Tüketicilerin %41’i Walmart’ın çevrimiçi sitesinde alışveriş yapmakta.

Tüketicilerin çoğu sadık çevrimiçi müşterilere dönüşmüş. Ayrıca tüketiciler en çok otomotiv parçaları ve aksesuarlarını, elektronik ve egzersiz ürünlerini çevrimiçi almayı tercih ediyor.

14. Online satışlar 2020’nin ilk çeyreğinde %74 oranlarında artmış.

2020 yılının ilk çeyreğinde pandemi vardı. Dolayısıyla pandemi de çevrimiçi satışların artmasını sağlamış. Covid vakalarının ilk artmaya başladığı sıralarda, çevrimiçi satışta yaklaşık %74 oranında bir artış kaydedilmiş.

15. Çevrimiçi satışta neredeyse 75 milyon ürün sunar.

Walmart çeşitli ürünler sunan çok uluslu bir şirket. Çevrimiçi olarak tüketiciler yaklaşık 75 milyon ürünü satın alabilir. Bakkaliye ürünleri Walmart’ın gücü. Bunu sağlık ve zindelik ürünleri izler. Ayrıca Walmart mağazasında yaklaşık 120 bin farklı ürün bulunur.

16. ABD’deki çevrimiçi satışlar 2021’de 43 milyar dolara ulaşmış.

Verilere göre 2021 yılında ABD’deki çevrimiçi satışlar, 43 milyar dolara ulaşmış. Hatta 2020 yılına baktığımızda da %70’in üzerinde bir artış olduğunu görebiliriz.

17. Çevrimiçi pazar yerindeki satıcı sayısı 2021 yılı sonunda 131 binin üzerine çıkmış.

Çevrimiçi satıcı sayısı 2021 yılı sonunda 131 binin üzerine çıkmış. Zaten şirket, müşteriler için harika bir çevrimiçi müşteri deneyimi sunulması açısından yeni satıcılar istediğini duyurmuş. Bu sebeple bu sayının durmadan artacağını söyleyebiliriz.

İlginizi Çekebilir:

Konuşmayı Takip Et
Bildir:
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerini merak ediyoruz, lütfen yorum bırak!x
()
x
Scroll to Top