fbpx

Etsy Komisyon Hesaplama

Etsy Komisyon ve Kar Hesaplama

İçindekiler:

Etsy Komisyon Hesaplama Excel tablosunu ve bu tabloyu nasıl kullanacağınıza dair videoyu Selin Türkiye’den Etsy’de satış yapmak isteyen satıcılara kolaylık sağlamak için hazırladı. Siz de aşağıdaki linkten Etsy Komisyon Hesaplama dosyasını indirerek, bu formüllü Excel üzerinden hem gerçekleşen satışlarınızdan ne kadar kar ettiğinizi kolayca hesaplayabilecek hem de ürünleriniz için en doğru ve uygun fiyatı belirleyebileceksiniz.

Etsy Komisyon Hesaplama Excel Tablosunu İndirin

Etsy Komisyon Hesaplama Video

Etsy Komisyon Oranları

Etsy komisyon hesaplama içim herkesin bilmesi gereken Etsy komisyon oranları:

  • Ürün listeleme ücreti
  • Etsy Satış komisyonu
  • Etsy Payments için ödeme komisyonu

Etsy’de sattığınız ürünlerden alınan komisyon ve ücretleri görüntülemek isterseniz aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  1. Etsy’e girin ve “Shop Manager” butonuna tıklayın,
  2. Soldaki menüden “Finances” seçeneğine tıklayın,
  3. Açılan menüden “Payment account” seçeneğine tıklayın.
  4. Açılan sayfadan her satış sonrası ücretlendirildiğiniz komisyon tutarlarını görüntüleyebilirsiniz.

Eğer ödemeniz gereken bir faturanız varsa yine aynı sayfadan görüntüleyebilir ve ödeme dönemi geldiyse “Pay Now” butonuna tıklayarak Etsy mağazası oluştururken kayıt ettiğiniz kredi kartı aracılığıyla ödeyebilirsiniz.

Etsy Komisyon Hesaplama: Ürün Listeleme Ücretleri

Etsy komisyon

Etsy’e bir ürün yüklediğinizde bu “Listing” olarak adlandırılır. Etsy’de satmak için yüklediğiniz her ürün için ise ödemeniz gereken makul bir listeleme ücreti mevcut. 

Etsy’de bir listing oluşturmak sabit olarak $0,20 tutarında ücretlendirilir. Bu ücret ürünün satılıp satılmamasından bağımsız olarak tahsil edilir. Bir listing oluşturduğunuz anda ücret hesabınıza otomatik olarak yansıtılır.

Buna ek olarak otomatik listing yenileme(auto-renew), çoklu miktar ve özel listing oluşturma ücretleri de mevcut. Kısaca açıklamak isteriz:

Otomatik listing yenileme(auto-renew):

Otomatik listing yenileme mağazanızdan bir ürün satıldığında aynı ürünü ve listingi mağazanıza manuel olarak tekrar eklemenizi ortadan kaldırır ve otomatik olarak listing yenilenir. Böylece zamandan tasarruf edebilirsiniz. Otomatik listing yenilemenin hiçbir ek ücreti yoktur, tıpkı manuel listing eklediğinizde olacağı gibi yine $0,20 tutarında ücretlendirilirsiniz.

Çoklu miktarda listing ücretleri

Tek bir listing içerisinde birden fazla ürün varyasyonuna sahipseniz ve bir müşteri birden fazla varyasyonu satın alırsa satın alınan her bir varyasyon için ayrı ayrı listing ücreti ödeme hesabınıza yansıtılacaktır. Yansıtılan bu listing ücretlerinin yine her biri $0.20 tutarında olacaktır. Ancak varyasyonlara sahip bir listing oluştururken ekstra varyasyon ücreti ödemeniz gerekmez. Yalnızca birden fazla varyasyon satıldığında ekstra listing ücreti ödemeniz gerekir. 

Örneğin oluşturduğunuz listing için birden fazla varyasyon ve stok girişi yaptıysanız ve bir müşteri aynı ürünün iki farklı varyasyonunu satın aldıysa tarafınıza bir adet $0.20 listing ücreti, bir adet $0.20 varyasyon ücreti yansıtılır.

Özel listing ücretleri

Bazen müşteriler ürünlerinizi beğenip kendisine özel bir ürün tasarlamanızı/hazırlamanızı rica edebilir. Böyle durumlarda müşterinizin satın alabilmesi için özel bir listing açabilirsiniz. Bu özel listingin de tıpkı standart listingde olduğu gibi ücreti $0.20 olarak hesabınıza yansıtılır.

Etsy Komisyon Hesaplama: Etsy Satış Komisyonları

Etsy Satış Komisyonu

Etsy kendi bünyesinde satılan her ürün için belli oranda satış komisyonu almakta. Satıştan alınan komisyonun listing ücretlerinden farkı yalnızca bir satış gerçekleştiğinde tarafınıza yansıtılması ve satış fiyatınızın yüzdesine göre ücretlendirilmesi. Satış fiyatını belirlerken dikkat etmeniz gereken unsurlar için El Yapımı Ürünler İçin Satış Fiyatı Belirlemek makalemizi okuyabilirsiniz.

Temel olarak Etsy satış komisyonunu şöyle açıklayabiliriz:

  • Etsy, mağazanızda sattığınız ürün için belirlediğiniz ücretin (ve varsa hediye paketinin) toplamından %5 oranında satış komisyonu keser.
  • Etsy’nin talep ettiği bu tutar yalnızca satış gerçekleştiğinde, otomatik olarak kesilir.

Etsy’de kargo komisyonu:

  • Sattığınız ürün için bir kargo ücreti belirlediyseniz Etsy bu tutardan da %5 oranında komisyon keser. Dolayısıyla ücretsiz kargo seçeneğiyle satmak veya bir kargo ücreti belirlemek arasında komisyon açısından fark bulunmaz.

Etsy Komisyon Hesaplama: Etsy Ödeme Komisyonları

Etsy'de Ödeme Komisyonu

Etsy kendi bünyesinde gerçekleşen ödeme işlemlerinden de komisyon talep ediyor. Bu komisyon belirli bir oran + toplam satış tutarının belirli bir yüzdesi şeklinde. Etsy Payments komisyonları her ülke için farklı yüzdeler üzerinden kesiliyor. 

Etsy Payments aracılığıyla ödeme alan Etsy mağazasına sahipseniz ödeme için kesilen komisyonu yine Etsy hesabınızdaki panelden görüntüleyebilirsiniz. Bir satışın ücreti banka hesabınıza transfer edilmeden önce tüm komisyonlar otomatik olarak kesilir ve kalan tutar banka hesabınıza transfer edilir.

Şu an için Türkiye’den ödeme alan Etsy mağazaları için ödeme komisyonu %6,5 + 3 TL’dir.

Etsy Giris Egitimi

Etsy Giriş Eğitimi

Etsy’yi en hızlı şekilde anlamak ve en etkili yoldan başlangıç yapmak isteyen, öğrenmeye ve emek vermeye niyetli herkese hitap eden bir kılavuz ve yol haritası.

Eğitimi İncele

Video Transcript

Herkese merhaba! Bildiğiniz gibi 2020 yılının Mayıs ayında Etsy Payments Türkiye’ye geldi ve Etsy Türkiye’den satış yapmak isteyen satıcılara bu ödemem sistemini kullanmaları koşulunu getirdi. Bu durum aslında birçok satıcı için sevindirici bir haber oldu diyebiliriz çünkü PayPal Türkiye’de faaliyet göstermediği için PayPal hesabı açamayan satıcılar yurt dışından ödeme almakta zorlanıyorlardı. Şimdi artık bu sayede yurt dışındaki müşteriler doğrudan kredi kartlarını kullanarak Türkiye’deki Etsy satıcılarına ödeme yapabiliyorlar. Bu ödeme sisteminin satış komisyonundan hariç başka bazı komisyon oranları bulunuyor ve bunlar ülkeden ülkeye değişiklik gösteriyor. Etsy komisyon hesaplama ve Türkiye’ye ait komisyonlar Etsy’deki farklı makalelerde biraz dağınık bir biçimde bilgilendirmesi yapılmış durumda fakat hepsini topluca görebildiğiniz tek bir tablo bulunmuyor. İşte bu videoda bir hesaplama excel’i üzerinden tüm komisyonları ve maliyetleri uygulayarak kar hesaplamasının nasıl yapıldığını gösteriyorum. Excel’i ayrıca videonun altında da paylaştım. Siz de indirerek bu formüllü excel üzerinden hem gerçekleşen bir satışınızdan ne kadar kar ettiğinizi kolayca hesaplayabilecek hem de ürünleriniz için en doğru ve uygun fiyatı belirleyebileceksiniz. 

Şimdi 100 Dolar’lık bir satış gerçekleşmiş gibi bu 100 Dolar üzerinden maliyet ve kesintileri uygulayıp karımızı hesaplayacağız. Başlayalım. Dolar kurunu 7 olarak aldım. Tabii Etsy her satışta farklı bir kuru baz alıyor, kurda sürekli dalgalanma olduğu için. Belli bir satış için hangi kuru baz aldığını görebildiğiniz bir yer var hesap panelinizde. Onunda neresi olduğunu yine videonun altına bırakacağım; oradan görebilirsiniz. 

Dükkan para birimi : Dolar dedim. Yani listelemelerimizi TL olarak değil Dolar olarak yapıyoruz. Şimdi burada maliyetler ve tercihe bağlı reklam ve kampanyalar diye iki ayrı bölüm açtım. Maliyetler olarak belirttiğim: Etsy’nin yaptığı kesintilerin haricinde, sizin satıcı olarak kendinize ait işte paketleme malzemesi, kargo firmasına ödediğiniz ücret, ürün ya da diğer bir deyişle hammadde maliyeti de diyebilirsiniz gibi mali kalemleri… Bunların haricinde aşağıya birkaç örnek daha ekledim. Sizin kendinize ait başka bazı maliyetleriniz olabilir. Örneğin benzin gibi. Kargoya eğer aracınız ile gidiyorsanız. Kargolarınızı sigortalatıyorsanız, sigorta gibi. Veya örnek olarak bir de son aya ait Etsy faturası diye ekledim. Çünkü Etsy faturanızı içerideki bakiyeden düşüyor Etsy. Daha sonra tercihe bağlı reklam ve kampanyalar. Adı üzerinde sabit olmayan, tercihe bağlı maliyet oluşturan kalemler. Tabii en önemlisi reklamlar. 

Şimdi Etsy’de iki tür reklam var; Etsy Ads, Offsite Ads. Bunların ne olduğuna, detayına yine burada girmiyorum. Ama reklamlarla da ilgili; Etsy’deki reklam türleri nedir? Reklam ücretleri nedir? Nasıl reklam verilir? Bununla ilgili de bir yazı yazmıştım, onunda linkini açıklamaya bırakacağım. Altına yine bir, iki başka örnek ekledim; Etsy kampanyası gibi. Bu nedir? Etsy sene içerisinde dönemsel olarak; anneler günü gibi, özellikle Black Friday, Cyber Monday gibi dönemlerde site çapında indirim kampanyaları düzenliyor. Belli bazı şartları oluyor. Eğer bunları karşılıyorsa satıcı dilerse bu kampanyalara katılabiliyor. Dolayısıyla sizin normalde 100 Dolar’a sattığınız ürünü diyelim o kampanya için %20 indirim uyguladınız. 80 Dolar’a satıyor olacaksınız ve hesaplamalarınızı ona göre burada yapıyor olacaksınız. Bir diğeri sosyal medya reklamları. Yine eğer sosyal medyada reklam veriyorsanız gider olarak bunu tabloya ekleyebilirsiniz. 

Evet, Etsy komisyon hesaplama işlemine başlayalım. İlk adım da Etsy Payments, Etsy Satış ve reklam komisyonları. Şimdi bu satışın sipariş tutarı yani ürün + kargo ücreti = 100 Dolar olduğunu var sayalım. Ürünü ve kargoyu neden ayırmadım? Ayrı ayrı hesaplamıyorum çünkü Etsy’de bütün kesintiler kargodan da yapıldığı için bunu tek başına düşünebilirsiniz. Bu şekilde 100 Dolar ve direkt TL karşılığını alıyorum. Şöyle göstereyim Dolar kuru üzerinden. Şimdi satış her ne kadar Dolarla da olsa satış gerçekleştiği andan itibaren Etsy bütün hesaplamaları TL üzerinden yapıyor Dolayısıyla hesaba başlarken direkt TL karşılığını alarak başlıyoruz. İlk kesinti; Etsy Payments işlem komisyonu. Processing fee olarak geçiyor: %6.5 + 3 TL. Şimdi %6.5 ürünlerden yapılıyor, 3 TL ise işlem başına yani sipariş başına yapılan bir kesinti. Bu ne demek? Yani bir siparişin içinde üç tane ürün varsa diyelim ki birden fazla ürün varsa %6.5 tüm ürünlerden 3 TL ise 3×3=9 TL olarak değil, işlem başına sadece sipariş başına 3 TL +  bir komisyon oluyor. Hemen şöyle göstereyim. 700 TL’nin %6.5+3 TL dediğimiz zaman =48.5 TL. Şimdi tabii ki bu KDV hariç fiyat. Etsy’de eğer şirket bilgilerinizi girdiyseniz yani vergi numaranızı girdiyseniz Etsy sizden %18 KDV almıyor ama eğer bireysel satıcıysanız, vergi numaranızı girmediyseniz o zaman yaptığı tüm komisyonların üzerine, yaptığı tüm kesintilerin üzerine bir de %18 VAT KDV ekliyor. Ben bu hesaplamayı sanki bireysel satıcıymışsınız gibi KDV dahil fiyatlar üzerinden devam ettireceğim. Ama siz vergi numaranızı girdiyseniz hariç fiyat üzerinden de düşünebilirsiniz. Hemen 48.5’un üzerine bir 18’i ekledim. =57.23 TL. Devam ediyorum. 

İkinci olarak: Satış komisyonu var; transaction fee. %5 yine hem ürün hem kargodan. 700 TL’nin %5’i =35 TL. Şimdi Etsy’de bu satış komisyonunun üzerine bir de %2.5 kur dönüşüm oranı uygulanıyor yani üzerine %2.5 ekliyor. 35 TL’nin %2.5’u = 0.88 Kuruş. Üzerine ekledim 35 Tl 0.88 Kuruş yaptı. Yine üzerine KDV’yi ekliyorum = 42TL 0.33 Kuruş. Devam ediyorum. 

Bu satış bir reklamdan gelmiş gibi varsaydım. Tabii reklam olmayabilirdi de ama Offsite Ads’ten geldiğini düşündüm. %15 Şöyle göstereyim: 700 TL’nin %15’ini benden aldı =105 TL. Tabii yine üzerine KDV’yi ekliyorum.  123 TL 0.90 Kuruş. 

Son olarak bir de yenileme ücreti var. Eğer satılan ürünün devamı varsa, aynı ürünü tekrar listeleyecekseniz O zaman sizden yenileme, renew,  ücreti alıyor, o da 20 Cent = 1 TL 0.40 Kuruş. Şimdi bu dördünün toplamını tüm komisyonlar  toplamı olarak burada gösteriyorum. İşlem komisyonu, satış komisyonu, reklam bir de yenileme ücreti. Bu dördünün toplamı KDV dahil 224 TL 0.86 Kuruş. Tüm aldığı komisyonlar. Dolayısıyla bu satışın değeri 700 TL’idi, bu kadar kesinti yaptı. İkisini birbirinden çıkarttığımız zaman hesap panelinizde finans bölümünde, finans dökümünde Current Balance olarak yazan yerde görünen sizin bakiyenizdeki kalan kesintilerden sonra, kesintilerden sonra kalan tutar olacak. 

Şimdi son olarak bir de şöyle bir kesinti var: Eğer Current Balance yani Etsy bakiyenizdeki para 600 TL’nin altındaysa available for deposit’e geçmeden önce yani available for deposit sizin Türkiye’deki banka hesabınıza gönderilecek olan para. 600 TL’nin altındaysa hesap bakiyeniz buradan son bir 42 TL kesinti uyguluyor Etsy tabii bu KDV hariç yine. KDV dahil 49 TL 0.56 Kuruş kesip banka hesabınıza öyle gönderiyor. O zaman şunu diyebilirsiniz: Ben o zaman çekmeyeyim 600 TL’yi geçmesini bekleyeyim çekmek için. Orada da şöyle bir şey var maalesef; Parayı bir aydan fazla içeride bekletme imkanı şu anda bulunmuyor. Bir aylık periyot dolduğu zaman isteseniz de istemeseniz de parayı banka hesabınıza gönderiyor Etsy. Bu para çekim periyotları ile ilgili vs. bununla ilgili detayları da yine Etsy Payments ile ilgili bir yazım var blogumda orada anlattım. Onunda linkini videonun altına bırakacağım ulaşabilirsiniz. Şu an için sadece bunu söylemek ile yetineyim. Şimdi available for deposit’e kesinti yaptıktan sonra 425 TL 0.58 Kuruş geçti banka hesabımızda göreceğimiz miktar tam olarak bu. Bankalar Türkiye’ye gönderilirken arada başka hiçbir banka; ne Türkiye’deki bir banka ne bir başka aracı kurum herhangi bir kesinti yapmıyor. Burada gördüğünüz ne ise hesabınızda da o miktarı görüyorsunuz. Şimdi Etsy’nin kesintileri bu kadar. 

Daha sonra maliyetler diye bir sütun açtım. Burada da yukarıda görünen, bahsettiğim sizin kendinize ait maliyetleriniz: Paketleme, kargo, ürün. Şöyle göstereyim; tabii ben bu rakamları örnek olarak girdim, bu üçünü topladım = 150 TL benim bu satış için maliyetim olduğunu varsayalım. Ben tüm komisyon ve maliyetleri toplam olarak görmek için şöyle toplam gider diye bir sütun açtım. Şöyle göstereyim; yapılan kesintiler + son banka hesabına gönderirken aldığı 49.5 TL + maliyetlerim = 424 TL 0.42 Kuruş. Satışın bedeli 700 TL’idi, ikisini birbirinden düştüğümde 275 TL 0.58 Kuruş bu satıştan bana kalan kar oldu. Şöylede düşünebilirsiniz, böyle göstereyim: Banka hesabıma gönderdiği tutar buydu. İçinden maliyetlerimi düştüğümde de aynı şekilde karıma ulaşıyorum. Hesaplama bu şekildeydi. Son olarak şunu söyleyeceğim; tabii ki vergi yükümlülükleri hariçtir diye buraya not düştüm. Eğer şirket üzerinden satış yapıyorsanız tabii ki siz vergilerinizi de göz önüne alırsınız. Bir de buradaki tutarla hesap panelinizde finans dökümündeki tutarlar arasında bir, iki kuruş fark çıkabilmektedir. Etsy bazen bir kuruş aşağı, bir kuruş yukarı yuvarlıyor ama toplamda en fazla bir ya da iki kuruş fark çıkabiliyor. Bilginiz olsun. 

Ben bu Excel’i videonun altına herkese açık şekilde, indirilebilecek bir link olarak paylaşacağım. Google Drive linki. Ona tıklayarak linkten excel’i formüllü olarak indirebilirsiniz. Satış tutarınızı buraya girdiğiniz zaman, otomatik olarak giderlerinizi de girdiğiniz zaman size kar hesaplamanızı yapıyor olacak. Soru ve yorumlarınız varsa hem blog yazılarımın altına hem de bu videonun altına bırakabilirsiniz. Herkese bol, karlı satışlar diliyorum. Hoşçakalın!

Etsy Komisyon Hesaplama Excel Tablosunu İndirin

Etsy Giris Egitimi

Etsy Giriş Eğitimi

Etsy’yi en hızlı şekilde anlamak ve en etkili yoldan başlangıç yapmak isteyen, öğrenmeye ve emek vermeye niyetli herkese hitap eden bir kılavuz ve yol haritası.

Eğitimi İncele

İlginizi Çekebilir:

Konuşmayı Takip Et
Bildir:
5 Yorum
En Eski
En Yeni En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör

emeğinize sağlık çok teşekkürler.

excel tablonuzu paylaşmanız çok değerli oldu bunun için de teşekkür ederim. çok faydalı bir video olmuş.

merhaba excel güncel midir sevgilerle…

Evet, güncel.

Bu çok faydalı bir videonuz için çok teşekkürler. Video altında iligli blog yazınızın linkine erişemiyorum. “bir aydan fazla bekletme opsiyonu olmaması” kısmında bahsettiğiniz link ve blogunuzu paylaşabilirseniz çok sevinirim.

Sevgiler

Son düzenlenme 1 yıl önce ve cdemirci tarafından

Merhabalar Hocam,

Etsyde ürün satıyorum ancak bir kaç şey kafamı karıştırdı.
Listing fees$0.20 USD per listingCharged when you create or renew a listing. This is converted to the currency you’ve selected for your Payment account.
$

Transaction fees6.5% of the order total (excluding tax)Charged when you make a sale on Etsy’s marketplace.

Processing fees6.5% of the order total plus ₺3.00Charged on sales made through Etsy Payments.

Regulatory Operating fee1.1% of the order total (excluding tax)Sellers in certain countries, where the cost of doing business has increased due to local regulations, are charged a small Regulatory Operating fee.

%2,5 Kur Dönüşüm

Bunlarda hem fikiriz. Ancak excel tablonuz da extra olarak Etsy Satış Komisyonu (Transaction Fee) (%5) mevcut. Bu etsy üzerinden gözükmeyen bir komisyon. Bunu ne olarak hesaplayacağız?

2. sorum olarak %18KDV dahil fiyatlar Vergi numarasını girmiş kişiler için geçerli değilmi? Girmemişsek yukarıda fiyatlar geçerli oluyor değilmi?
Teşekkür ederim.

5
0
Düşüncelerini merak ediyoruz, lütfen yorum bırak!x
()
x
Scroll to Top