fbpx

Etsy Komisyon Oranları Kılavuzu

Etsy Komisyon Kılavuzu

İçindekiler:

Etsy Komisyon Oranları

Etsy’de satış yapmaya başlamak ücretsiz olsa da tabii ki her pazaryeri gibi Etsy’de de satış yapmanın çeşitli ücretleri mevcut. Genel anlamda Etsy’ komisyon oranları son derece şeffaf ve anlaşılır diyebiliriz.

Etsy’de satış yapmak isteyen herkesin bilmesi gereken Etsy komisyon oranları ise şunlar:

 • Ürün listeleme ücreti
 • Satış komisyonu
 • Etsy Payments için ödeme komisyonu

Eğer Etsy’de reklam vermek isterseniz bazı ek ücretler ve komisyonlar ile karşılaşabilirsiniz ancak tüm bunlar opsiyonel. 

Etsy’de sattığınız ürünlerden alınan komisyon ve ücretleri görüntülemek isterseniz aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. Etsy’e girin ve “Shop Manager” butonuna tıklayın,
 2. Soldaki menüden “Finances” seçeneğine tıklayın,
 3. Açılan menüden “Payment account” seçeneğine tıklayın.
 4. Açılan sayfadan her satış sonrası ücretlendirildiğiniz komisyon tutarlarını görüntüleyebilirsiniz.

Eğer ödemeniz gereken bir faturanız varsa yine aynı sayfadan görüntüleyebilir ve ödeme dönemi geldiyse “Pay Now” butonuna tıklayarak Etsy mağazası oluştururken kayıt ettiğiniz kredi kartı aracılığıyla ödeyebilirsiniz.

Etsy’de Ürün Listeleme Ücretleri

Etsy komisyon

Etsy’e bir ürün yüklediğinizde bu “Listing” olarak adlandırılır. Etsy’de satmak için yüklediğiniz her ürün için ise ödemeniz gereken makul bir listeleme ücreti mevcut. 

Etsy’de bir listing oluşturmak sabit olarak $0,20 tutarında ücretlendirilir. Bu ücret ürünün satılıp satılmamasından bağımsız olarak tahsil edilir. Bir listing oluşturduğunuz anda ücret hesabınıza otomatik olarak yansıtılır.

Buna ek olarak otomatik listing yenileme(auto-renew), çoklu miktar ve özel listing oluşturma ücretleri de mevcut. Kısaca açıklamak isteriz:

Otomatik listing yenileme(auto-renew):

Otomatik listing yenileme mağazanızdan bir ürün satıldığında aynı ürünü ve listingi mağazanıza manuel olarak tekrar eklemenizi ortadan kaldırır ve otomatik olarak listing yenilenir. Böylece zamandan tasarruf edebilirsiniz. Otomatik listing yenilemenin hiçbir ek ücreti yoktur, tıpkı manuel listing eklediğinizde olacağı gibi yine $0,20 tutarında ücretlendirilirsiniz.

Çoklu miktarda listing ücretleri

Tek bir listing içerisinde birden fazla ürün varyasyonuna sahipseniz ve bir müşteri birden fazla varyasyonu satın alırsa satın alınan her bir varyasyon için ayrı ayrı listing ücreti ödeme hesabınıza yansıtılacaktır. Yansıtılan bu listing ücretlerinin yine her biri $0.20 tutarında olacaktır. Ancak varyasyonlara sahip bir listing oluştururken ekstra varyasyon ücreti ödemeniz gerekmez. Yalnızca birden fazla varyasyon satıldığında ekstra listing ücreti ödemeniz gerekir. 

Örneğin oluşturduğunuz listing için birden fazla varyasyon ve stok girişi yaptıysanız ve bir müşteri aynı ürünün iki farklı varyasyonunu satın aldıysa tarafınıza bir adet $0.20 listing ücreti, bir adet $0.20 varyasyon ücreti yansıtılır.

Özel listing ücretleri

Bazen müşteriler ürünlerinizi beğenip kendisine özel bir ürün tasarlamanızı/hazırlamanızı rica edebilir. Böyle durumlarda müşterinizin satın alabilmesi için özel bir listing açabilirsiniz. Bu özel listingin de tıpkı standart listingde olduğu gibi ücreti $0.20 olarak hesabınıza yansıtılır.

Etsy Satış Komisyonları

Etsy Satış Komisyonu

Etsy kendi bünyesinde satılan her ürün için belli oranda satış komisyonu almakta. Satıştan alınan komisyonun listing ücretlerinden farkı yalnızca bir satış gerçekleştiğinde tarafınıza yansıtılması ve satış fiyatınızın yüzdesine göre ücretlendirilmesi. Satış fiyatını belirlerken dikkat etmeniz gereken unsurlar için El Yapımı Ürünler İçin Satış Fiyatı Belirlemek makalemizi okuyabilirsiniz.

Temel olarak Etsy satış komisyonunu şöyle açıklayabiliriz:

 • Etsy, mağazanızda sattığınız ürün için belirlediğiniz ücretin (ve varsa hediye paketinin) toplamından %5 oranında satış komisyonu keser.
 • Etsy’nin talep ettiği bu tutar yalnızca satış gerçekleştiğinde, otomatik olarak kesilir.

Etsy’de kargo komisyonu:

 • Sattığınız ürün için bir kargo ücreti belirlediyseniz Etsy bu tutardan da %5 oranında komisyon keser. Dolayısıyla ücretsiz kargo seçeneğiyle satmak veya bir kargo ücreti belirlemek arasında komisyon açısından fark bulunmaz.

Etsy’de Ödeme Komisyonları

Etsy'de Ödeme Komisyonu

Etsy kendi bünyesinde gerçekleşen ödeme işlemlerinden de komisyon talep ediyor. Bu komisyon belirli bir oran + toplam satış tutarının belirli bir yüzdesi şeklinde. Etsy Payments komisyonları her ülke için farklı yüzdeler üzerinden kesiliyor. 

Etsy Payments aracılığıyla ödeme alan Etsy mağazasına sahipseniz ödeme için kesilen komisyonu yine Etsy hesabınızdaki panelden görüntüleyebilirsiniz. Bir satışın ücreti banka hesabınıza transfer edilmeden önce tüm komisyonlar otomatik olarak kesilir ve kalan tutar banka hesabınıza transfer edilir.

Etsy Payments komisyonu:

 • Şu an için Türkiye’den ödeme alan Etsy mağazaları için ödeme komisyonu %6,5 + 3 TL’dir.

Ürün maliyetlerinizi hesaplarken zarar etmemek adına tüm komisyonları da maliyetlerinize eklemenizi şiddetle tavsiye ederiz. Etsy Komisyon Hesaplama makalemizden, komisyon hesaplama tablosuna ve bu tabloyu nasıl kullanacağınız ile ilgili videoya ulaşabilirsiniz.

Herkese bol satışlar!

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

İlginizi Çekebilir:

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll to Top