fbpx

Etsy Offsite Ads Nedir?

etsy offsite ads nedir

İçindekiler:

İnternetin çeşitli alanlarında reklamlarınızın görünmesi; ürünleriniz ve mağazanız için potansiyel müşterileri yakalamanın oldukça yaygın bir yoludur. Google aramalarında veya sosyal medyada ürünlerinizle ilgilenme ihtimali olan müşterilerinizin karşısına çıkmak Etsy mağazanızın satışlarını artırmak için oldukça etkili olabilir. Etsy offsite ads de tam olarak bununla ilgili.

Google reklamları her ne kadar yaygın bir reklam yolu olsa da nispeten maliyetli sayılabilir. Genel olarak tıklanma başına ücretlendirilir ve zamanla ağır maliyetler ile karşılaşma olasılığınız vardır. Etsy, birçoğu evinden el emeği ile üretim yapan mağazaları barındırdığı için bu maliyetlerden korkan tüm mağaza sahiplerine müjde sayılabilecek türden bir pazarlama yöntemi duyurdu. 4 Mayıs 2020 tarihinden itibaren Etsy, hiçbir mağaza sahibinden hiçbir ön ücret almadan internette ve sosyal medyada ürünlerin reklamlarını göstermeye başladı! Tüm platformların aksine tıklandığında değil, sadece ürünün satışı gerçekleştiğinde ücretlendirme yaparak mağaza sahiplerinin hiçbir sermaye yatırımı gerektirmeden reklam yapabilmesini sağladı. Yeni bir özellik olan Etsy Offsite Ads hakkında mağaza sahiplerinin birçok endişesi olduğunu tahmin ettik ve sizler için hem endişelerinizi giderecek bazı bilgileri, hem de Etsy’nin sizin ürünlerinizin reklamını öncelikli göstermesi için bilmeniz gerekenleri derledik. Etsy mağazası sahiplerinin başlıca endişe duyduğu şeyler ise şu şekilde:

“Etsy Offsite Ads Reklamlarında Yayınlanacak Ürünleri Ben Kontrol Etmediğim İçin Benim Mağazamda İşe Yaramayacak”

Etsy Offsite Ads ile milyonlarca kullanıcısı olan Google, Facebook, Instagram, Bing ve Pinterest üzerinde sizin ürünlerinizin reklamını yayınlamak için kendi pazarlama bütçesini kullanır ve sizden hiçbir ön ödeme talep etmez. Tüm bu platformlarda kendiniz reklam vermeyi düşünürseniz her tıklama başına belli bir ücret ödemeniz gerekir. Ancak Etsy Offsite Ads ile yayınlanan reklamlara tıklandığında sizden hiçbir ücret kesilmez. Sadece bu tıklama sonucunda alışveriş gerçekleşirse ürünün satış bedelinden belli bir komisyon kesilir. Böylece reklamınız gerçek bir satışa dönüşmeden hiçbir ücret ödemenize gerek kalmaz.

Etsy offsite ads nedir

Bonus: Yıllık 10.000 Dolar ve üzeri kazanan dükkanlar Etsy offside ads özelliğini kapatamazlar ve bu sistem üzerinden gelen satışlardan %12 komisyon öderler. 10.000 Dolar altında kazanan dükkanlar ise offsite ads kapatabilir fakat %15 komisyon ödemeleri gerekir. 

Etsy’nin kendi bünyesinde barındırdığı pazarlama ekipleri tarafından tüm mağazaların ürünleri incelenir ve doğrudan Google, Facebook gibi platformlara reklam verilir. Etsy nispeten büyük bir şirket olduğundan profesyonel pazarlama ekiplerine de sahiptir. Böylece ürünlerinizin reklamları tüm platformları tanıyan, algoritmalarına hakim, sürekli optimize ederek reklam performansınızı artırmak için çabalayan ekipler tarafından yönetilecek. Dolayısıyla hem daha çok satış yapma potansiyeliniz doğacak hem de dijital pazarlama konusunda hiçbir şey bilmiyor olsanız dahi profesyonel ekipler tarafından pazarlanan ürünlere sahip olabileceksiniz. Her ne kadar Etsy Offsite Ads özelliği kapatılabiliyor olsa da Etsy tarafından sık sık kapatılıp açılmaması tavsiye edilmiyor. Offsite Ads özelliği her kapatılıp tekrar açıldığında tüm optimizasyon süreci baştan başlar ve ürünlerinizin doğru insanların karşısına çıkması için gereken süre tekrar tekrar baştan işlemeye başlar.

Bonus: Aynı durum organik değişiklikler için de geçerli. Başlık ve etikette değişiklikler yaptığınızda motor ürünü tekrar bir yerlere yerleştirmeye başlar. Bu sebeple de bir süre dalgalanan bir görüntülenme grafiği görebilirsiniz. Etsy’de başlık ve etiketler hakkında detaylı yazımız için tıklayabilirsiniz. 

Online satışta her ürün için farklı bir müşteri kitlesi olduğunu bile söylenebilir. Günümüzde dijital pazarlamanın ve e-ticaretin getirdiği rekabet dolayısıyla müşterilerin ilgi duyabileceği ürünleri doğrudan karşısına çıkartmak her ürün satıcısı için bir ihtiyaç haline gelmiştir. Bu yüzden ürünlerinizi dijital olarak pazarlamak istediğinizde müşteri kitlenizi iyi tanıyarak, doğru platformlarda doğru demografik hedeflemeler ile reklamlar vermeniz gerekecektir. Tüm bu süreç ciddi bir zaman ve para maliyeti anlamına gelebilir. Ancak Etsy Offsite Ads özelliğini mağazanız için kullanılabilir hale getirirseniz tüm bu doğru hedef kitleyi bulma işiyle Etsy’nin uzman kadrosu ve profesyonelce hazırlanmış algoritması ilgilenecektir.

“Etsy Offsite Ads’in Getirisi Çok Düşük”

etsy offsite ads nasıl kapatılır

Etsy’nin Offsite Ads özelliği ile yaptığınız satışlardan elinize çok az kâr kaldığını düşünüyor olabilirsiniz. Aynı şekilde, alınan komisyonun çok fazla olduğunu düşünen birçok Etsy mağazası sahibi de mevcut. Bu komisyon oranlarının çok ya da az bulunması ürünlerin kâr marjlarına göre değişiyor. Offsite Ads ile çok az kâr ettiğini düşünen veya söyleyen birçok mağaza sahibi daha sonra aynı platformlarda reklam vermeye başladığında cebinden daha fazla para çıktığını gözlemlemliyor. Bunun sebebi, birçok platformun reklamları gösterim başına veya tıklama başına maliyetlendirmesi. Yani sizin hedeflemenize bağlı olarak alakalı ya da alakasız insanlar reklamlarınızla karşılaştığında ve/veya reklamlarınıza tıkladığında doğrudan sizden ücret kesilir. Ancak Etsy Offsite Ads ile reklamlarınız görüntülense de, tıklansa da ücret kesilmez. Yalnızca ürünlerinizi Offsite Ads reklamlarından görerek mağazanızdan alışveriş yapan birileri olduğunda satılan üründen komisyon kesilir.

Bir müşteri, Etsy Offsite Ads aracılığıyla ürünlerinizi görüp mağazanızı ziyaret ederse bu ziyareti takip eden 30 gün boyunca Etsy’nin size getirdiği müşteri olarak kabul edilir. Yani, Offsite Ads ile Etsy mağazanızı ziyaret eden bir müşterinin 30 gün boyunca yapacağı herhangi bir alışverişte Offsite Ads komisyonu kesilecektir. Ancak bu müşteri, Offsite Ads aracılığıyla sizin mağazanızın veya ürünlerinizin reklamına tıklarsa hiçbir ücret ödemeniz gerekmez. Dolayısıyla reklamlardan para kazanmadığınız sürece para ödemeniz de gerekmeyecektir.

Özellikle el emeği ürünlerin bulunduğu Etsy’de, birçok mağaza sahibi evinden küçük çaplı üretim ile mağazasını büyütmeye ve geliştirmeye çalışıyor. Dolayısıyla birçok Etsy mağazasının pazarlama bütçesinin oldukça küçük olduğu söylenebilir. Bu yüzden Etsy Offsite Ads, küçük işletmelerin ve evinden üretim yapan birçok mağaza sahibinin işine yarayabilir.

“Etsy Offsite Ads ile Ürünlerimin Nasıl Görüneceğini Kontrol Edemiyorum”

Etsy Offsite Ads, sizin ürünleriniz için belirlediğiniz başlıklara ve daha birçok şeye göre görüntüleniyor. Offsite Ads görüntülenirken dikkate alınan özelliklerin listesi ise şöyle:

  • Ürün Başlığı
  • Ürünün İlk Fotoğrafı
  • Ürün Açıklaması
  • Ürünün Stok Durumu (Sadece stoktaki ürünler reklam olarak görüntülenir)
  • Ürünün Kargo Ayarları (Yalnızca ürünü gönderebileceğinizi belirttiğiniz lokasyonlarda ürün reklam olarak görüntülenir)

Ürünleriniz için belirlediğiniz tüm bu açıklamalar ve özellikler Etsy ekibi tarafından tüm platformlar için düzenlenir ve reklam olarak görüntülenmeye başlar.

Her platformun kendi içinde belirlediği bazı reklam politikaları mevcuttur. Dolayısıyla her türden ürün, her türlü platformda reklam olarak görüntülenemeyebilir. Eğer reklam istatistiklerini takip ediyorsanız ve bu istatistiklerde bir düşüş fark ettiyseniz bunun sebebi ilgili platformun reklam politikalarına aykırı bir ürün listelemiş olmanız olabilir. En yaygın reklam politikası ihlalleri ise şu şekildedir:

  • Sağlık ürünleri,
  • Tehlikeli ürünler (Silah, bıçak vb.),
  • Saldırgan ve uygunsuz içerikli ürünler.

Etsy Offsite Ads Özelliğini Nasıl Kapatabilirim?

Bizce, eğer kar marjınız çok düşmüyorsa, kapatmayın. Fakat illa kapatmak isterseniz:

Shop Manager -> Settings -> Offsite Ads -> Stop promoting my products menülerini izleyerek kapatabilirsiniz.

Etsy Offsite Reklamları Hangi Platformlara Veriliyor?

Web siteleri:

Arama motorları ve sosyal medya:

Küçük İşletme Hareketi’ndeki yazıları sürekli olarak güncelliyoruz fakat yine de bizden önce kontrol etmek isterseniz güncel Etsy Offsite Ads platformları listesi için tıklayın. 

Etsy Offsite Ads İçin Yararlı İpuçları

Başlıkları Net ve Öz Seçin

Ürün başlıklarınız anlaşılır kelime gruplarına bölünmüş olsun. Örneğin “Women’s purple silk floral blouse, Girlfriend gift, …” şeklinde başlayan bir başlık “Women’s blouse, purple blouse, floral blouse, silk blouse” şeklinde bölünmüş bir başlıktan daha iyidir. Reklamlarda başlığın ilk 40 karakteri gözükeceğinden bu ilk kısıma da önem vermeniz gerekiyor. Sizin için en önemli olan kelimeler burada yer almalı. Aynı zamanda ürün başlıklarınızda tamamen büyük harfler kullanmaktan da kaçınmanız tavsiye edilmektedir.

Kurallara Göre Oynayın

Hem Etsy, hem de Etsy’nin Offsite Ads özelliği ile reklam yayınladığı Google, Facebook, Instagram, Pinterest gibi platformların çok katı reklam kuralları mevcuttur. Ürünlerinizin tüm bu katı kurallara aykırı olup olmadığına, başkasının fikri mülkiyet haklarını ihlal etmediğine ve reklam politikalarına uygun olup olmadıklarına emin olmalısınız. Eğer ürünleriniz arasında bu kuralları ihlal edenler mevcutsa kaldırmalısınız.

Dikkat Dağıtıcı Öğelere ve Filigranlara Dikkat Edin

Etsy offsite ads nedir

Ürün fotoğraflarınız söz konusu olduğunda fotoğrafın ana öğesi ürününüz olmalıdır. Bazı mağaza sahipleri üründen çok kendi logolarını öne çıkararak hata yapmaktadır. Reklam verilen platformlar genellikle ürün fotoğraflarında bulunan filigranlara izin vermemektedir. Aynı zamanda ürününüzün fotoğrafında bulunan dikkat dağıtıcı öğeleri azaltmanız ürününüzün daha ön planda olmasına da yardımcı olacaktır. Ürün fotoğraflarınızı kare seçmeniz (örn 2000×2000 pixel) hem masaüstü hem de mobil cihazlarda ideal şekilde görünmesini sağlayacaktır.

Bonus: Etsy’deki görsellerinize logo, filigran ve benzeri şeyler koyduğunuzda Etsy ürünlerinizi editörün seçtikleri ya da mail kampanyaları gibi etkinliklere almıyor, Instagram gibi sosyal medya hesaplarına paylaşmıyor. 

Etsy’nin yeni özelliği olan Offsite Ads ile satışlarınızın artmasını umuyoruz. Herkese bol satışlar!

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

İlginizi Çekebilir:

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll to Top