fbpx

Etsy’de Reklam Vermek

Etsy Reklam Vermek

İçindekiler:

Diğer satış sitelerine benzer şekilde Etsy de reklam vermek için mağaza sahiplerine imkan tanıyan bir platform. Etsy dükkanınızın reklamını yapmak, bir küçük bir işletme olarak benimsemeniz gereken birçok farklı stratejiden bir tanesi. Biz de bu yazımızda yazımızda sizler için Etsy’de reklam vermeyi inceleyeceğiz.

Reklam, ticari amaç güden hemen her kuruluşun rekabet etmek için başvurduğu temel yollardan biri. Yalnızca kuruluşların değil, kişisel hesapların dahi zaman zaman kitle edinmek için kullandığı alternatif bir kanal. 

Etsy her ne kadar el yapımı ürünlerin merkez pazarı durumunda olsa da satışları iyi giden mağazalar zamanla işlerini büyütüyor ve kurumsallığa adım atabiliyor. Bunun yanı sıra satış yapan Etsy mağazası sayısı arttıkça görünür olmak ve dolayısıyla başarılı olmak da bir o kadar zorlaşabiliyor. Bu zorluğu aşmak için genellikle atılan ilk adım ise reklam vermek.

Etsy’de Reklam Vermek: Etsy ve Etsy Offsite Reklamları

Etsy Reklamları

Etsy arama sonuçlarında ve ürün önerdiği alanlarda hemen her pazaryeri gibi reklam gösterebiliyor. Bu alanlarda ürünlerinin gösterilmesini isteyen mağaza sahipleri ise Etsy Reklamlarına (Etsy Ads) başvuruyor. 

Etsy Reklamları Nasıl Çalışır?

Etsy’de reklamlar diğer birçok platformda da olduğu gibi “tıklama başına maliyet” sistemi ile çalışmakta. Buna göre Etsy’de reklam verildiğinde ürünler arama sonuçlarında ve diğer reklam alanlarında gösterilir ve yalnızca tıklandığında reklamı veren mağazaya ücret yansır.

Genel olarak çalışma mantığı diğer reklam verilen platformlara benzese de en çok eleştirilen tarafı tıklama başına maliyetin manuel girilememesi ve reklamın açık olacağı saatlerin seçilememesi. Bu yönüyle Etsy, gelişmiş platformlardan geri kalsa da reklamlardan olumlu sonuçlar aldığını bildiren birçok mağaza da mevcut.

Etsy reklamları mağaza sahiplerine yalnızca günlük maksimum bütçeyi belirleme ve reklamı gösterilecek ürünleri seçme şansı tanıyor. Geriye kalan tüm detayları ise kendi algoritması üstleniyor. 

Etsy’de Reklam Kampanyası Nasıl Yönetilir?

Etsy Reklamları ürün listelerinin SEO kalitesiyle doğrudan bağlantılı çalışır. Dolayısıyla başarılı bir reklam kampanyası yönetmek için en önemli kriterlerden biri ürün listelerinizin iyi şekilde hazırlanmış olması. Bir ürün listesini iyi yapan şeyler ise temel olarak şöyle listelenebilir:

 • SEO(Search Engine Optimization)
 • Ürünü tanımlayan başlık
 • Ürünü açıklayan tanıtım yazısı
 • Kaliteli ürün fotoğrafları

Her ne kadar başlık ve açıklama SEO’ya dahil olsa da, dikkat etmeniz gereken şey hem insanların nasıl arayacağına odaklanmak hem de ürünü tanımladığına emin olduğunuz kelimeler seçmek. Tüm bunlar bir araya geldiğinde hem Etsy Reklamları için hem de organik arama sonuçlarında görünmek için çok daha fazla potansiyelden yararlanabilirsiniz.

Etsy’de Nasıl Reklam Verilir?

 1. Etsy’e giriş yapın ve sağ üstte bulunan Shop Manager() ikonuna tıklayın.
 2. Soldaki menüden Marketing() seçeneğine tıklayın.
 3. Açılan menüden “Etsy Ads” seçeneğine tıklayın.
 4. Daha önce hiç reklam vermediyseniz “Get Started” diyerek bütçenizi ve reklam verme amacınızı belirtin.
 5. Daha önce reklam verdiyseniz bütçenizi belirleyerek “Restart your campaign” butonuna tıklayın.

Etsy’de reklam vermek bu kadar kolay! Etsy Reklamlarını açtıktan sonra bütçenizi değiştirmek isterseniz aynı sayfada bulunan “Manage budget” butonuna, reklam verdiğiniz ürün listelerini değiştirmek isterseniz “Manage advertised listings” butonuna tıklayabilirsiniz.

Etsy Reklam İstatistik

Etsy Reklamları Nasıl Kapatılır?

 1. Etsy’e giriş yapın ve sağ üstte bulunan Shop Manager() ikonuna tıklayın.
 2. Soldaki menüden Marketing() seçeneğine tıklayın.
 3. Açılan menüden “Etsy Ads” seçeneğine tıklayın.
 4. Açılan sayfadan “Other options” butonuna tıklayın.
 5. Açılan menüden “Turn off ads” seçeneğine tıklayın.

Etsy Reklamlarını Analiz Etmek

Etsy’nin sunduğu reklam verileri arasında Ad views (Reklam gösterimi), Ad clicks (Reklam tıklamaları), Orders from ads(Reklamdan gelen sipariş sayısı), Revenue from ads(Reklamdan elde edilen kazanç) bulunuyor. Aynı zamanda bu verileri günlük, aylık, haftalık, yıllık veya belirlediğiniz bir zaman aralığı için inceleme fırsatı da veriyor. Ek olarak genel reklam performansının yanı sıra tüm bu bilgileri reklam verilen her ürün listesi için de ayrı ayrı incelemek mümkün.

Bu veriler arasında dikkat edilmesi gereken şeylerden biri, reklam gösterimi ile reklam tıklamalarını karıştırmamak. Reklam gösterimi, Etsy’de gezinen insanların kaç kez reklamlarınızı gördüğünü temsil ediyorken reklam tıklamaları bu insanların kaç kez ürün listenize tıklayarak reklamınıza ilgi gösterdiğini ifade ediyor.

Reklam gösteriminin yüksek, reklama tıklanmanın düşük olduğu durumlarda genellikle Etsy reklam kalitesinin kötü olduğuna kanaat getirir ve reklamı daha az gösterme, tıklanma başına daha yüksek maliyet yansıtma gibi yollara başvurur. Reklamlarınızı analiz ederken bu tarz bir durumla karşılaştığınızda ürün listelerinizi gözden geçirmeniz yararlı olabilir.

Tıklanmanın yüksek, siparişin az olduğu durumlarda ise genel anlamda insanların ürüne ilgi duyduğu fakat “bir şeyin” onları satın almaktan vazgeçirdiği yorumlanır. Bu “şey” ürünün fiyatı, kargo ücreti, ürün tanıtımının yeterince açıklayıcı olmaması gibi birçok değişkenden biri olabilir.

Etsy Reklamlarının sonuçlarını genel olarak incelemenin yanı sıra, ürün listelerinin her birinin performansını ölçmek de önem arz ediyor. Bir ürün listesi diğer ürün listelerine kıyasla kötü bir reklam performansı sergiliyorsa, ilk yapılması gereken ilgili ürün listesindeki kusurları bularak düzeltmek olmalı. Eğer buna rağmen hala kötü bir reklam performansı sergiliyorsa ilgili ürünün daha fazla reklam bütçesi harcamasına engel olmak, hatta bazı durumlarda ilgili ürünün satışını durdurmak en doğru karar olabilir.

Bu duruma zıt olarak bir ürün listesi diğer ürünlere kıyasla iyi bir reklam performansı sergiliyorsa, ilgili ürüne benzer/alternatif yeni ürünler üretmek ve listelemek yararlı olabilir.

Ne yapılırsa yapılsın, kötü bir reklam performansı görmek hiçbir zaman hiç kimse için uzak bir ihtimal değil. Sınırsız reklam bütçeleri ayıran şirketler dahil olmak üzere herkesin başarısız kampanyalar yürütme şansı var. Eğer hiçbir şekilde Etsy Reklamlarından verim alamadıysanız alternatif olarak sosyal medya reklamlarına yönelebilir veya organik müşteri edinme yollarına başvurabilirsiniz.

Etsy Offsite Reklamları

Etsy; 2020 yılında yeni bir pazarlama kanalını duyurdu: Offsite Reklamları. Bu durum hem mevcut Etsy satıcılarının hem de Etsy’de yeni bir mağaza açmak isteyenlerin kafasını karıştırdı.

Offsite reklamları, Etsy’nin Etsy dışında gösterdiği reklamlara verdiği isim. Etsy reklamlarından tamamen farklı bir çalışma mantığına sahip. Offsite reklamları ile Etsy’de satışı yapılan ürünler internetin en popüler ve en çok kullanıcıya sahip platformlarında gösteriliyor ve reklamı gösterilen ürünleri satan mağazalardan hiçbir gösterim veya tıklama ücreti talep edilmiyor. Bunun yerine yalnızca Offsite reklamlarına tıklayarak gelinirse ve ürün satılırsa Etsy ekstra komisyon talep ediyor. Dolayısıyla aşağıdaki platformlarda ürünleri reklam olarak gösterilen mağazalar yalnızca satış gerçekleşirse ücret ödüyor;

 • Facebook
 • Instagram
 • Google
 • Pinterest
 • Bing
 • Google Display Network
 • Etsy Publishing Partner Siteleri

Hiçbir tıklama veya gösterim ücreti olmaması genellikle Etsy mağazası sahipleri tarafından olumlu karşılanıyor olsa da komisyon oranının %15 olması da eleştirilerin odak noktasında.

Etsy Offsite Reklamları Nasıl Açılır/Kapatılır

 1. Etsy’e girin ve sağ üstte bulunan Shop Manager() ikonuna tıklayın.
 2. Soldaki menüden Settings() seçeneğine tıklayın.
 3. Açılan menüden “Offsite Ads” seçeneğine tıklayın.
 4. Açılan sayfadan Offsite reklamlarını açabilir veya kapatabilirsiniz.

Not: $10.000 sınırını aşan mağazalarda Offsite reklamlarının iki adet istisnası mevcut. Bunlardan biri %15 yerine %12 komisyon alınması, ikincisi ise Offsite reklamlarını kapatmanın mümkün olmaması. 

Etsy Offsite Reklamlarında Yayınlanacak Ürünleri Ben Kontrol Etmediğim İçin Benim Mağazamda İşe Yaramayacak

Etsy Offsite Ads Nasıl Çalışır

Etsy Offsite Reklam ile milyonlarca kullanıcısı olan Google, Facebook, Instagram, Bing ve Pinterest üzerinde sizin ürünlerinizin reklamını yayınlamak için kendi pazarlama bütçesini kullanır ve sizden hiçbir ön ödeme talep etmez. Tüm bu platformlarda kendiniz reklam vermeyi düşünürseniz her tıklama başına belli bir ücret ödemeniz gerekir. Ancak Etsy Offsite Ads ile yayınlanan reklamlara tıklandığında sizden hiçbir ücret kesilmez. Sadece bu tıklama sonucunda alışveriş gerçekleşirse ürünün satış bedelinden belli bir komisyon kesilir. Böylece reklamınız gerçek bir satışa dönüşmeden hiçbir ücret ödemenize gerek kalmaz.

Bonus: Yıllık 10.000 Dolar ve üzeri kazanan dükkanlar Etsy offside ads özelliğini kapatamazlar ve bu sistem üzerinden gelen satışlardan %12 komisyon öderler. 10.000 Dolar altında kazanan dükkanlar ise offsite ads kapatabilir fakat %15 komisyon ödemeleri gerekir. 

Etsy offsite ads nedir

Etsy’nin kendi bünyesinde barındırdığı pazarlama ekipleri tarafından tüm mağazaların ürünleri incelenir ve doğrudan Google, Facebook gibi platformlara reklam verilir. Etsy nispeten büyük bir şirket olduğundan profesyonel pazarlama ekiplerine de sahip. Böylece ürünlerinizin reklamları tüm platformları tanıyan, algoritmalarına hakim, sürekli optimize ederek reklam performansınızı artırmak için çabalayan ekipler tarafından yönetilecek. Dolayısıyla hem daha çok satış yapma potansiyeliniz doğacak hem de dijital pazarlama konusunda hiçbir şey bilmiyor olsanız dahi profesyonel ekipler tarafından pazarlanan ürünlere sahip olabileceksiniz. Her ne kadar Etsy Offsite Reklam özelliği kapatılabiliyor olsa da Etsy tarafından sık sık kapatılıp açılmaması tavsiye edilmekte. Offsite Reklam özelliği her kapatılıp tekrar açıldığında tüm optimizasyon süreci baştan başlar ve ürünlerinizin doğru insanların karşısına çıkması için gereken süre tekrar tekrar baştan işlemeye başlar.

Her ürün için farklı bir müşteri kitlesi olduğu söylenebilir. Günümüzde dijital pazarlamanın ve e-ticaretin getirdiği rekabet dolayısıyla müşterilerin ilgi duyabileceği ürünleri doğrudan karşısına çıkartmak her ürün satıcısı için bir ihtiyaç haline gelmiş durumda. Bu yüzden ürünlerinizi dijital olarak pazarlamak istediğinizde müşteri kitlenizi iyi tanıyarak, doğru platformlarda doğru demografik hedeflemeler ile reklamlar vermeniz gerekiyor. Tüm bu süreç ciddi bir zaman ve bütçe maliyeti anlamına gelebilir. Ancak Etsy Offsite Reklam özelliğini mağazanız için kullanılabilir hale getirirseniz tüm bu doğru hedef kitleyi bulma işiyle Etsy’nin uzman kadrosu ve profesyonelce hazırlanmış algoritması ilgilenecektir.

Etsy Offsite Reklamın Getirisi Çok Düşük

etsy offsite ads nasıl kapatılır

Etsy’nin Offsite Reklam özelliği ile yaptığınız satışlardan elinize çok az kâr kaldığını düşünüyor olabilirsiniz. Aynı şekilde, alınan komisyonun çok fazla olduğunu düşünen birçok Etsy mağazası sahibi de mevcut. Bu komisyon oranlarının çok ya da az bulunması ürünlerin kâr marjlarına göre değişebilmekte. Offsite Ads ile çok az kâr ettiğini düşünen veya söyleyen birçok mağaza sahibi daha sonra aynı platformlarda reklam vermeye başladığında cebinden daha fazla para çıktığını gözlemlemiş. Bunun sebebi, birçok platformun reklamları gösterim başına veya tıklama başına maliyetlendirmesi. Yani sizin hedeflemenize bağlı olarak alakalı ya da alakasız insanlar reklamlarınızla karşılaştığında ve/veya reklamlarınıza tıkladığında doğrudan sizden ücret kesiliyor ve bu uzun vadede daha maliyetli hale gelebiliyor. Ancak Etsy Offsite Reklam ile reklamlarınız görüntülense de, tıklansa da ücret kesilmiyor. Yalnızca ürünlerinizi Offsite Ads reklamlarından görerek mağazanızdan alışveriş yapan birileri olduğunda satılan üründen komisyon kesiliyor.

Bir müşteri, Etsy Offsite Reklmaları aracılığıyla ürünlerinizi görüp mağazanızı ziyaret ederse bu ziyareti takip eden 30 gün boyunca ilgili ziyaretçi Etsy’nin size getirdiği müşteri olarak kabul edilir. Yani, Offsite Ads ile mağazanızı ziyaret eden bir müşterinin 30 gün boyunca yapacağı herhangi bir alışverişte Offsite Ads komisyonu kesilecektir. Ancak bu müşteri, Offsite Ads aracılığıyla sizin mağazanızın veya ürünlerinizin reklamına tıklarsa hiçbir ücret ödemeniz gerekmez. Dolayısıyla reklamlardan para kazanmadığınız sürece para ödemeniz de gerekmeyecek.

Özellikle el emeği ürünlerin bulunduğu Etsy’de, birçok mağaza sahibi evinden küçük çaplı üretim ile mağazasını büyütmeye ve geliştirmeye çalışıyor. Dolayısıyla birçok Etsy mağazasının pazarlama bütçesinin oldukça küçük olduğu söylenebilir. Bu yüzden Etsy Offsite Reklam, küçük işletmelerin ve evinden üretim yapan birçok mağaza sahibinin işine yarayabilir.

Etsy Offsite Reklam ile Ürünlerimin Nasıl Görüneceğini Kontrol Edemiyorum

Offsite Ads, sizin ürünleriniz için belirlediğiniz başlıklara ve daha birçok şeye göre görüntülenmekte. Offsite Ads görüntülenirken dikkate alınan özelliklerin listesi ise şöyledir:

 • Ürün Başlığı
 • Ürünün İlk Fotoğrafı
 • Ürün Açıklaması
 • Ürünün Stok Durumu (Sadece stoktaki ürünler reklam olarak görüntülenir)
 • Ürünün Kargo Ayarları (Yalnızca ürünü gönderebileceğinizi belirttiğiniz lokasyonlarda ürün reklam olarak görüntülenir)

Ürünleriniz için belirlediğiniz tüm bu açıklamalar ve özellikler Etsy ekibi tarafından tüm platformlar için düzenlenir ve reklam olarak görüntülenmeye başlar.

Her platformun kendi içinde belirlediği bazı reklam politikaları mevcut. Dolayısıyla her türden ürün, her türlü platformda reklam olarak görüntülenemeyebilir. Eğer reklam istatistiklerini takip ediyorsanız ve bu istatistiklerde bir düşüş fark ettiyseniz bunun sebebi ilgili platformun reklam politikalarına aykırı bir ürün listelemiş olmanız olabilir. En yaygın reklam politikası ihlalleri ise şu şekilde:

 • Sağlık ürünleri,
 • Tehlikeli ürünler (Silah, bıçak vb.),
 • Saldırgan ve uygunsuz içerikli ürünler.

Etsy Offsite Reklamları Hangi Platformlara Veriliyor?

Web siteleri:

Arama motorları ve sosyal medya:

Küçük İşletme Hareketi’ndeki yazıları sürekli olarak güncelliyoruz fakat yine de bizden önce kontrol etmek isterseniz güncel Etsy Offsite Ads platformları listesi için tıklayın. 

Etsy Offsite Reklamları İçin Yararlı İpuçları

Etsy Offsite Reklamları İçin İpuçları

Başlıkları Kısa ve Öz Seçin

Ürün başlıklarınızın nispeten kısa ve açıklayıcı olması, uzun ve kafa karıştıran başlıklara göre daha anlaşılır olmasını sağlayabilir. Böylece ürünlerinizin reklamlarıyla karşılaşan insanlar başlığı okuyarak kafası karışmadan ne sattığınızı anlayabilir. Etsy ürün başlıklarınızın 40 veya daha az karakterden oluşmasını ve anahtar kelimelerin başlıklarda kullanılmasını tavsiye etmekte. Örneğin; “Women’s purple silk floral blouse” başlığı “Women’s blouse, purple blouse, floral blouse, silk blouse, women’s clothing, girlfriend gift, purple shirt” başlığına göre çok daha anlaşılır ve net bir başlık seçimi. Aynı zamanda ürün başlıklarınızda tamamen büyük harfler kullanmaktan da kaçınmanızı tavsiye ederiz.

Kurallara Göre Oynayın

Hem Etsy, hem de Etsy’nin Offsite Reklam özelliği ile reklam yayınladığı Google, Facebook, Instagram, Pinterest gibi platformların çok katı reklam kuralları mevcut. Ürünlerinizin tüm bu katı kurallara aykırı olup olmadığına, başkasının fikri mülkiyet(telif) haklarını ihlal etmediğine ve reklam politikalarına uygun olup olmadıklarına emin olmalısınız. Eğer ürünleriniz arasında bu kuralları ihlal edenler mevcutsa kaldırmalısınız.

Dikkat Dağıtıcı Öğelere ve Filigranlara Dikkat Edin

Etsy offsite ads nedir

Ürün fotoğraflarınız söz konusu olduğunda fotoğrafın ana öğesi ürününüz olmalıdır. Bazı mağaza sahipleri üründen çok kendi logolarını öne çıkararak hata yapmakta. Bu hatadan kaçınmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Reklam verilen platformlar genellikle ürün fotoğraflarında bulunan filigranlara izin vermiyor. Aynı zamanda ürününüzün fotoğrafında bulunan dikkat dağıtıcı öğeleri azaltmanız ürününüzün daha ön planda olmasına da yardımcı olacaktır. Ürün fotoğraflarınızı kare seçmeniz (örn 2000×2000 pixel) hem masaüstü hem de mobil cihazlarda ideal şekilde görünmesini sağlar.

Bonus: Etsy’deki görsellerinize logo, filigran ve benzeri şeyler koyduğunuzda Etsy ürünlerinizi editörün seçtikleri ya da mail kampanyaları gibi etkinliklere almıyor, Instagram gibi sosyal medya hesaplarına paylaşmıyor. 

Etsy Reklamları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Etsy Reklamlarında maksimum bütçemi artırmak istiyorum, nasıl yaparım?

Etsy, mağazaların harcadığı reklam bütçelerine göre maksimum limit belirlemekte. Bu limit bazı hesaplarda $25 iken, bazı hesaplarda $500 olabilir. Eğer maksimum reklam bütçesini artırmak isterseniz maksimum bütçeden birkaç gün reklam vermeniz yeterli.

Etsy’de maksimum $2 reklam verebiliyorum, ne yapmalıyım?

Etsy’de zaman zaman bu tarz sistem hataları olabiliyor. Birkaç gün reklam vermeye devam ederek artmasını bekleyebilirsiniz, hala artmıyorsa Etsy Support ile iletişime geçmeniz en doğrusu olacaktır.

Etsy’de verdiğim reklamın görüneceği ülkeleri nasıl seçerim?

Maalesef Etsy Reklamlarında lokasyon, saat gibi detayları seçebileceğiniz alan mevcut değil. Ancak reklamlar, “Shipping profile” ayarlarınızda kargo göndermeyi tercih ettiğiniz tüm ülkelerde görünür.

Etsy Reklamlarını ne zaman açmalıyım/kapatmalıyım?

Bu sorunun cevabı her mağazaya, sektöre, döneme göre değişebileceği için net bir cevap vermek maalesef mümkün değil. Ancak Etsy, reklam verilen ürün listelerinin reklam algoritmasına optimize olabilmesi için açıldıktan sonra minimum 30 gün açık kalmasını öneriyor.

İlginizi Çekebilir:

Konuşmayı Takip Et
Bildir:
1 Yorum
En Eski
En Yeni En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör

[…] Etsy Ads: Etsy.com’da yapılan aramaların sonuçlarında gösterilen reklamların istatistiğini gösterir. Etsy’nin mobil uygulamasında gösterilen veya Etsy dışında(Offsite) yapılan reklamlar dahil değildir. […]

1
0
Düşüncelerini merak ediyoruz, lütfen yorum bırak!x
()
x
Scroll to Top