fbpx

Etsy’de İndirim Nasıl Verilir?

Etsy'de İndirim

İçindekiler:

İndirimler ve indirim kuponları hayatımızın bir parçası! Tüketimin çılgın hacimlere ulaştığı günümüzde hemen herkes istediği veya beğendiği ürünlerin/markaların indirimlerini yakından takip ediyor. Bu furyaya tabii ki Etsy gibi e-ticaret platformları da destek oluyor. Özellikle son yıllarda lokal pazar yerlerimiz hemen her ay “büyük” indirim reklamları yapıyor. Bunun tüketici davranışına etkisi ise yadsınamaz seviyede. Böylelikle Etsy’de indirim yapmak da satıcılar için önemli hale gelmiş oluyor.

Amazon gibi global pazar yerleri sık sık indirimleri destekliyor ve “indirim günleri” düzenliyor. Örnek verecek olursak Amazon 2015 yılından beri “Prime Day” adı altında indirim etkinliği yapıyor ve Prime Day satış hacimleri son derece ilgi çeken seviyelerde. 2021 yılında yapılan Amazon Prime Day etkinliğinde sadece 1 günde 11 Milyar Dolarlık satış gerçekleşti.

Etsy de tıpkı Amazon gibi indirimleri destekliyor ve indirim yapan mağaza sahiplerine dönem dönem bazı teşvikler yapıyor. Örneğin “Holiday Season” döneminde özellikle Christmas’a yakın tarihlerde indirim yapan mağazalara arama sonuçlarında öncelik verebiliyor. Tüm bu duyuruları ve güncellemeleri Etsy mağazanızın ana sayfasından öğrenebilirsiniz. Eğer herhangi bir indirim etkinliği düzenleniyor veya indirim yapan mağazalara teşvik sağlanıyorsa dashboard sayfanızda bulunan “Your shop’s checklist” başlığı altından veya “Recommended for you” başlığı altından detaylarını öğrenebilirsiniz.

Bu iştah kabartan indirim etkinliklerinin yanı sıra kendiniz de Etsy mağazanızda çeşitli indirimler sunabilir, kendi pazarlama stratejinize göre kampanyalar yapabilirsiniz. Etsy’de 3 farklı “hedeflenmiş” kampanya, 3 farklı “özel kampanya” olmak üzere 6 farklı indirim stratejisi izleyebilirsiniz:

Etsy’de Hedeflenmiş Kampanya Türleri

 • Sepette ürün unutanlara otomatik indirim kuponu göndermek.
 • Ürünlerinizi favorilerine ekleyenlere otomatik indirim kuponu göndermek.
 • Etsy mağazanızdan alışveriş yapanlara bir sonraki alışverişleri için otomatik indirim kuponu göndermek.

Etsy’de Özel Kampanya Türleri

 • Mağazanızda belirlediğiniz ürünlere belirlenen oranlarda indirim tanımlamak.
 • Ürünlerinizle ilgilenen (sepetine ekleyen veya favorilerine ekleyen) ziyaretçiler için indirim tanımlamak.
 • Özel bir kupon kodu oluşturup dilediğiniz kişi veya kişilere belirlediğiniz oranda veya tutarda indirim tanımlamak.

Etsy’de İndirim Nasıl Yapılır?

Etsy'de İndirim Nasıl Yapılır

Etsy mağazanızda belirlediğiniz ürünlere (veya tüm ürünlerinize) belirlediğiniz oranlarda indirim yapmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 1. Etsy hesabınıza giriş yaptıktan sonra sağ üstten Shop Manager ikonuna tıklayın.
 2. Soldaki menüden “Marketing” seçeneğine tıklayın.
 3. Açılan menüden “Sales and coupons” seçeneğine tıklayın.
 4. Açılan sayfada sağ üstten “New special offer” seçeneğine tıklayın.
 5. Açılan pencereden “Run a Sale” seçeneğine tıklayın.
 6. Açılan “Discount Details” sayfasından indirimin geçerli olduğu tarihleri, indirimin hangi ülkelerde geçerli olduğunu, indirimin alt limitlerini ve buna benzer detaylarını ayarlayabilirsiniz. Ardından aşağıda bulunan “Continue” butonuna tıklayın.
 7. Daha sonra açılan “Choose listings for discount” sayfasından indirimin geçerli olduğu ürünleri seçebilirsiniz. Etsy’de indirim nasıl verilir sorusunun cevbı aslında bu; hepsi bu kadar.

Dönemsel indirimler yapmak için “Run a Sale” seçeneği harika bir tercihtir. Eğer sosyal medya müşterileriniz gibi kişiye özel indirimlere ihtiyacınız olursa, Etsy’de kupon da oluşturabilirsiniz.

Etsy’de İndirim Kuponu Nasıl Oluşturulur?

 1. Shop Manager ikonuna tıklayın.
 2. Soldaki menüden “Marketing” seçeneğine tıklayın.
 3. Açılan menüden “Sales and coupons” seçeneğine tıklayın.
 4. Açılan sayfada sağ üstte bulunan “New special offer” butonuna tıklayın.
 5. Açılan pencereden “Create a coupon” seçeneğine tıklayın.
 6. Açılan “Discount details” sayfasından tüm detayları ayarlayabilirsiniz. Bu sayfadaki “Customize your coupon code” sekmesinden kupon kodunuzu özel olarak belirleyebilirsiniz. Müşterileriniz bu kodu kullanarak indirimli alışveriş yapabilir.
 7. Hemen ardından indirimin geçerli olduğu ürünleri seçip müşterilerinizle kupon kodunuzu paylaşabilirsiniz.

Etsy’de İndirim Sunarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Etsy'de İndirim Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyim

Pazarlama çalışmaları yaparken satış yaptığınız veya aktif şekilde kullandığınız kanalların kurallarını da göz önünde bulundurmalısınız. Küçük işletmeler için pazarlama tavsiyeleri yayınladığımız internet sitemizde hem Etsy özelinde, hem Instagram’da satış ve pazarlama özelinde pek çok öneri yayınladık. Tüm bunları uygularken istenmeyen sonuçlardan kaçınmak için platformunuzun kurallarına hakim olmanızı tavsiye ederiz.

Facebook grubumuzda en sık karşılaştığımız hatalardan biri, Etsy mağazası sahiplerinin favorilerine ekleyen kullanıcılara manuel olarak mesaj atması ve indirim sunması. Bu, Etsy’nin otomatik olarak sunduğu bir özellik ve eğer bu tür bir pazarlama çalışması yürütmek istiyorsanız Etsy’nin mevcut özelliğini kullanabilirsiniz. Ancak tek tek mesaj atmak ne yazık ki “spam” olarak algılanmaya başlıyor ve bir süre sonra spam yapılan hesaplar çeşitli yaptırımlarla karşılaşıyor. Bu nedenle platformun özelliklerini detaylıca öğrenmek son derece önemli.

Etsy’de Favorilerine Ekleyen Kullanıcılara Nasıl Otomatik İndirim Sunulur?

 1. Shop Manager ikonuna tıklayın.
 2. Soldaki menüden “Marketing” seçeneğine tıklayın.
 3. Açılan menüden “Sales and coupons” seçeneğine tıklayın.
 4. Açılan sayfadan “Recently favorited” sekmesinin karşısında bulunan “Set up campaign” butonuna tıklayın.
 5. Açılan “Set up a targeted offer” penceresinden ürünlerinizi favorilerine ekleyen kullanıcılara ne tür bir indirim sunmak istediğinizi veya indirim oranınızı belirleyebilir, aktif bir pazarlama çalışması yürütmeye başlayabilirsiniz.

İndirimler hiç şüphesiz pazarlama çalışmalarının vazgeçilmez bir parçası. Umuyoruz ki siz de doğru pazarlama stratejileriyle birlikte doğru indirimler yaparak hayalini kurduğunuz cirolara bir an önce ulaşabilirsiniz.

Herkese bol satışlar!

İlginizi Çekebilir:

Konuşmayı Takip Et
Bildir:
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerini merak ediyoruz, lütfen yorum bırak!x
()
x
Scroll to Top