fbpx

Kaçınılması Gereken 8 Yaygın Instagram Pazarlama Hatası

instagram pazarlama hataları

İçindekiler:

Instagram, 2010 yılında ortaya çıktığından bu yana markalara takipçileriyle etkileşim kurma ve hikayelerini görsellerin gücüyle anlatma fırsatı verdi. Meta’nın sahip olduğu uygulama, 2014 yılında en hızlı büyüyen büyük sosyal ağlardan biri oldu ve şu anda 1 Milyardan fazla kullanıcıya ulaşıyor.

Instagram, kullanıcı tabanını büyütmenin yanı sıra özelliklerini de genişletti. Yalnızca son beş yılda; işletme hesaplarını, canlı videoları ve reklamları ele geçirdi. Aynı zamanda sosyal medya hikayeleri için de lider bir platform haline geldi.

Ağın etkileyici büyümesine ek olarak, kullanıcılar aynı zamanda platforma son derece bağlı. Her gün, tüm kullanıcıların yarısı uygulamayı kullanıyor ve uygulamada ortalama 21 dakika geçiriyor. Markaların büyük bir çoğunluğunun da, potansiyel Instagram avantajlarından hızlıca yararlandığını söyleyebiliriz. Ancak bir dizi marka Instagram’da başarılı olsa da, çoğu hala Instagram’da kitlelerini büyütmek için mücadele ediyor. Bunun nedeni, göze küçük görünen bazı hataların hızlı tempolu bir ortamda tüm stratejinizi etkileyebilmesinden kaynaklanıyor.

Instagram’a yeni katılmayı düşünüyor da olsanız, aktif kullandığınız bir Instagram’ınız da olsa eğer stratejinizin eksik olduğunuzu hissediyorsanız, stratejinizi belirlerken yaptığınız hataları öğrenmeniz gerekir. Böylece bu hatalardan kaçınarak, etkili bir sosyal medya stratejisi oluşturabilirsiniz. Bu makalede sizler için Instagram’da yapılan en yaygın 8 hatayı derledik. 

Markaların Instagram’da Yaptığı En Yaygın Hatalar

1. Markalar bir Instagram stratejisi planlamaya zaman ayırmıyor.

Instagram Pazarlama Hataları

Saydıklarımız gibi pek çok alternatifin olması gösteriyor ki, Instagram’da olasılıklar neredeyse sınırsız. Ancak diğer dijital pazarlama biçimlerinde olduğu gibi, hedefleri erkenden tanımlamak onlara ulaşmanızı hızlandırır. Hedeflerinize ulaşırken tek ihtiyacınız olan şey doğru bir strateji.

İster marka bilinirliğini artırmak, ister yeni bir ürün grubu sergilemek veya markanıza bir kişilik eklemek için Instagram’da olun, platformda yayınladığınız her içerik parçası markanıza değer katmalı ve hedeflere ulaşmanıza yardımcı olmalıdır.

Bunu doğru yapan markalara bir örnek verelim mi? Quest Nutrition

Quest Nutrition, düşük kalori değerlerine sahip atıştırmalıkları ile ilgi alanında fitness bulunan birçok kişinin bildiği bir sağlıklı beslenme şirketi. İnsanların kendi sağlık ve zindelik hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak için besleyici yiyecek ve içecek ürünleri üretiyorlar. TOTEMS Analytics’e göre Quest Nutrition, takipçi sayısında aylık olarak yaklaşık 15 bin büyüme gösteriyor. Takipçileriyle ve onların yaşam tarzlarıyla bağlantı kurarak Instagram’da var olmayı oldukça başarılı şekilde yürütüyorlar.

Dahası, video içeriklerinde de çok başarılılar. Instagram, Haziran 2013’te platformlarına 15 saniyelik bir video bileşeni sundu. Ancak o dönemde benimsenme ve etkileşim oranlarının fotoğraf içeriğinden daha düşük olduğunu gördü. Ancak günümüzde videolar, en hızlı ve en çok tüketilen içerik formatı haline geldi. Quest Nutrition da PicStats’a göre, video içeriğiyle çok daha fazla etkileşim kuruyor.

2. Markalar, kitle değerinden çok üretim kalitesine odaklanır. 

Instagram Pazarlama Hataları

Küçük markaların en büyük hatası, büyük markaların Instagram hesaplarını inceleyerek gereğinden iyi bir kamera ve stüdyo ihtiyacı olduğunu düşünmesidir. Evet, büyük markalar prodüksiyonu ağır fotoğraf ve videolar yayınlıyor olabilirler. Ancak başarılı olmak için bunların hiçbiri şart değil. HubSpot’un Sosyal Medya Müdürü Kelly Hendrickson şöyle diyor:

“Kalite, film çekmek için kullandığınız video ekipmanından veya yaratmak için kullandığınız tasarım yazılımından daha fazlasıdır. Kalite, değer sağlamakla ilgilidir.” 

Hedef kitlenizin hoşuna giden veya değer verdiği bir içerik oluşturmaya odaklanmadığınızda; beğenme, paylaşma veya sizi takip etme olasılıkları daha düşük olacaktır. Instagram’ın nasıl çalıştığını düşünmek için bir saniyenizi ayırın. Kullanıcılar genellikle tek bir fotoğraf sütununda gezinir, fotoğraflara hızlıca bakar ve başlıkları gözden geçirir. Yalnızca gözlerine bir şey çarparsa veya bir şey ilgilerini çekerse yavaşlar ve dururlar.

Bunun dışında kalan zamanlarda hashtag’ler aracılığıyla içeriği keşfediyorlar, Instagram hikayelerine hızlıca bakıyorlar veya bir fotoğraf/video öne çıkana kadar 3 sütunlu bir “keşfet” düzeninde geziniyorlar.

Instagram’da yayınladığınız içeriğin kalitesine ve değerine ne kadar odaklanırsanız, kullanıcıların yavaşlaması, durması ve içeriğinizle etkileşim kurma olasılığı o kadar yüksek olacaktır.

Hedef kitlenize başka bir yerde bulamayacağı ne verebilirsiniz? Deneyimlerini olumlu yönde nasıl etkileyebilirsiniz? Kitlenizle ortak yönleriniz neler? Onlarla nasıl özdeşleşebilirsiniz? Markanızın Instagram hesabını yönetirken bu soruların yanıtlarını aramayı da unutmamalısınız.

Taco Bell, hedef kitlesine en iyi ulaşan markalardan biri. Marka uzun bir süredir sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanıyor. 2020 yılının yaz aylarına gelindiğinde, 1.4 Milyondan fazla takipçiye, binden fazla gönderiye ve bu sayılardan kat kat fazla etkileşime sahipti. Genel olarak fast food’un ve fotoğrafçılığın bir arada kullanıldığını görmesek de, Taco Bell bunu denedi ve başarılı oldu. Instagram’ın sadık kullanıcı tabanından da tam olarak yararlandığını söyleyebiliriz.

Taco Bell çoğu zaman lezzetli yemek fotoğrafları içeren gönderiler ve hikayeler paylaşıyor. Böylece kitlesininin, Taco Bell ürünlerini arzulamasına neden oluyor. Açlık uyandıran yemek fotoğraflarının yanı sıra, günlük hayatta ürünlerini tüketen müşterilerin fotoğraflarını da düzenli olarak vurguluyor.

3. Markalar, kendileri için doğru olan bir gönderi sıklığı belirlemez.

Instagram Pazarlama Hataları

Son on yılda yapılan bir dizi çalışma, her gün daha sık paylaşım yapmanın daha fazla etkileşim yaratacağını göstermişken; yeni araştırmalar Instagram’da başarılı olmak için “mümkün olduğunca çok” paylaşım yapmanız gerektiği teorisini çürüttü.

Instagram stratejinizin bir parçası olarak gönderi paylaşma sıklığı ele alınmalı ve incelenmelidir; ancak etkileşimden daha fazlasını hesaba katmalısınız. Örneğin çok fazla gönderi yayınlamak size yüksek etkileşim sağlamıyorsa; fakat yine de genel sosyal medya stratejinize harcayacağınız vakitten çalıyorsa, daha az gönderi paylaşmayı düşünebilirsiniz. 

Öte yandan, her gün daha fazla ilgi çekici içerik yayınlayacak kaynaklara sahip büyük bir şirketseniz, sık paylaşım yapmak devam etmeniz gereken bir taktik olabilir.

Nihayetinde, birini diğeri için feda etmeden, miktar ve kalite arasında mutlu bir ortam yaratmak isteyeceksiniz. Günde 15 kez kaliteli içerik yayınlayabildiğinizi belirlerseniz, benzer bir yayın programına bağlı kalabilirsiniz. Ancak etkileşim sayılarınız değiştiğinde bu yolu tekrar gözden geçirmeniz önemlidir.

Miktar/Kalite dengesini iyi belirleyen bir örnek incelemek ister misiniz? 

MAC Cosmetics, 1984 yılında Toronto, Kanada’da kurulmuş bir kozmetik üreticisi. TOTEMS Analytics’e göre, MAC Cosmetics’in Instagram’daki takipçi sayısı aylık ortalama 231 Bin artıyor. PicStats’a göre Instagram’daki bir gönderi, kozmetik üreticisine ortalama 34 Bin beğeni ve ortalama 300’den fazla yorum kazandırıyor.

MAC Cosmetics, biz bu yazıyı hazırlarken 24 Milyon takipçi sayısını aşmıştı. Bu kısmen sık ve tutarlı gönderi paylaşma programlarından kaynaklanıyor. Markadan birkaç kaliteli gönderi görmeden geçirdiğimiz gün sayısı son derece az diyebiliriz.

4. Markalar takipçi veya etkileşim satın alıyor. 

Instagram Pazarlama Hataları

“Biraz” da olsa takipçi veya etkileşim satın almayı düşünüyorsanız, durun! Instagram, yıllardır sahte ve spam hesaplara karşı ciddi önlemler alarak çok sayıda hesabı temizliyor.

Sosyal medya şirketleri düşündüğünüzden çok daha profesyonel araçlara sahip. Facebook istediğinde tüm sahte hesapları silebilir, Instagram sahte beğenileri tek seferde yok edebilir ya da YouTube sahte izlenmeleri birkaç saniyede içerisinde tespit edebilir. Bunu ne zaman yapacaklarını bilmiyoruz. Dolayısıyla sahte etkileşimlere veya takipçilere yatırım yapmak, maddi yönden anlamsızdır. Her an satın aldığınız “hizmet”, elinizden uçup gidebilir. Bunun yanı sıra insanlara güven vermek için satın aldığınız sahte takipçiler, gerçek hedef kitlenize düşündüğünüzün tam aksine zarar verir. Yüzbinlerce takipçiye sahip bir işletme hesabının, neden çok az beğeni aldığını herkes merak edecektir. Beğenileri son derece yüksek olan bir işletme hesabının ise, neden hiç yorum almadığını…

“Büyük olasılıkla satın alınan bir takipçi hesabı, markanızın Instagram’da olma hedefini ilk etapta karşılamayacak,” diye açıklıyor Hendrickson. “Aslında, onlara zarar verebilir. Satın alınan takipçiler, gerçek kitlenizin markanız için bir yakınlık oluşturmasına yardımcı oluyor mu? Değer için markanıza bakmalarını sağlıyor mu? Size güvenmelerini sağlıyor mu?”

Peki takipçi veya beğeni satın almak yerine ne yapmalısınız? Makalemizde verdiğimiz markaların yaptığı gibi, gerçek etkileşime odaklanın.

Nike bu konuda Instagram’ı iyi kullanan bir diğer marka. 

Nike; ayakkabı, giyim, spor malzemeleri ve hizmetleriyle tanınan çok uluslu bir şirkettir. Marka genellikle yenilikçi pazarlama stratejileriyle anılırken 213 milyon takipçiye sahip etkileyici bir Instagram kitlesine de sahip.

Nike’ın kaliteli, çekici, etkili mesajlara gösterdiği ilgi ve takipçileriyle fotoğraf/video yoluyla gerçek bağlantılar kurma yeteneği, kendisine Instagram’da oldukça kalabalık bir kitle kazandıran sebeplerden biri.

5. Markalar takipçi kazanmaya odaklanır, ancak ellerinde tutmaya odaklanmaz

Instagram Pazarlama Hataları

Instagram kullanıcıları içeriklerle sürekli etkileşim halindeler ve markalı içerikleri etkileyici oranlarda tüketerek platformun keyfini sürmekteler. Dolayısıyla Instagram, markalara büyüme için büyük fırsatlar sunmaya devam ediyor. Ancak, bugün etkileşim sağlayan bir takipçinin, yarın da etkileşim sağlayacağı garanti edilemez. Instagram takipçinizle nasıl etkileşimde bulunduğunuz ve aranızdaki iletişimi nasıl geliştirdiğiniz, platformda başarılı olmanız ile başarısız olmanız arasındaki fark anlamına da gelebilir.

İlginizi Çekebilir: Müşteriyi Elde Tutmak

Başarılı bir Instagram “varlığı” oluşturmak için ihtiyaç duyacağınız ek kaynakları hedef kitlenizde bulma ihtimaliniz oldukça yüksek. Instagram, kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği (UGC) tanıtmak için diğer birçok sosyal medya platformunun aksine mükemmel bir alan. Bir fotoğraf yarışması düzenliyor olun ya da markalı bir hashtag kullanımını teşvik ediyor olun; Instagram gerçek insanlarla gerçek ilişkiler kurmak için kesinlikle size yardımcı olacak.

Takipçilerinize mesajınızı yayma, içeriğinizi paylaşma, hashtag’lerinizi kullanma ve markanızın “savunucusu” olarak hizmet etme fırsatını vermelisiniz.

BarkBox markası köpekler için oyuncaklar, ikramlar ve eşantiyonlar içeren sürpriz paketleri her ay evinize gönderiyor. Kârının %10’unu ihtiyacı olan köpeklere bağışlıyor ve şimdiden 800 yavruyu kurtardı bile. Marka, Instagram’daki en komik, en eğlenceli hesaplardan birine sahip. Hesaplarında Instagram’ın en popüler köpeklerinden bazılarına yer veriyorlar. Bu da onların etkileşimini artırmaya, takipçi sayılarını yükseltmeye ve markalı hashtag’leri tanıtmalarına yardımcı oluyor. BarkBox izlediği bu yöntem sayesinde Instagram’da ortalama 15.000 beğeni ve 1.000 yorum alıyor.

6. Markalar “aşırı” promosyon yapıyor

Instagram Pazarlama Hataları

Markaların sosyal medya hesaplarında promosyon içeriği dışında hiçbir şey yayınlamamasından daha tatsız bir şey var mı? Bu ürünü satın alın, bu üründe indirim var, büyük tasarruflar edin, ücretsiz kargo!

Aşırı tanıtım yapılan gönderiler bencil, özenilmemiş ve zamanlamaya bağlı olarak tatsız görünebilir. Bu yüzden tanıtım yapmanın bir yeri ve zamanı olmalı.

Instagram’da başarılı olan markalar, güçlü ve anlamlı mesajlar veren, kültürlerini görsel olarak sunan, kaliteli fotoğraf ve videolar paylaşan, izleyicileriyle etkileşim kuranlardır.

Örneğin Ben & Jerry’s, lezzetli dondurmaları ve son zamanlarda iştah açan Instagram gönderileri ile tanınan bir süt ürünleri şirketi. Markanın Instagram hesabının 1,5 Milyon takipçisi var.

Ben & Jerry’s, her gün dondurma fotoğrafları paylaşmak yerine (ki bu muhtemelen onlar için işe yarayacaktı), takipçilerinin fotoğraflarını düzenli olarak paylaşıyor. İnsanları ürününüzle fotoğraf çekme konusunda heyecanlandırmanın, onları dünyanın görmesi için herkese açık olarak paylaşmaktan daha iyi bir yolu var mı? PicStats’a göre Ben & Jerry’s, ortalama gönderi başına 20 bin beğeni alıyor. İzledikleri yolun ne kadar da doğru olduğunu kolayca anlayabiliyoruz.

7. Markalar akıllarına gelen tüm hashtagleri kullanıyor

Instagram Pazarlama Hataları

Diğer sosyal ağlara benzer şekilde, hashtag’ler Instagram’daki keşif sürecinde önemli bir rol oynar. Az bilinen veya düşük takipçi sayılarına sahip markalar, gönderilerini optimize etmek için popüler ancak alakalı hashtag’ler kullanabilirken, çok fazla hashtag kullanmak spamlenmenize yol açabilir. Benzer şekilde aşırı hashtag kullanımı marka imajınızı çaresiz veya zayıf gösterebilir.

Yapılan araştırmalar geçmişte markaların her gönderi için minimum 11 adet, hatta Instagram’ın üst limiti olan 30 adet hashtagin tamamının kullanılmasını öneriyordu. Ancak Sprout Social’ın yaptığı araştırmanın sonucunu özetleyecek olursak, “azı karar, çoğu zarar” diyebiliriz. Aynı araştırmanın sonuçları gösteriyor ki; bir gönderide iki ila beş alakalı hashtag kullanmak, 10 veya daha fazlasını kullanmaktan daha fazla etkileşim sağlayabilir.

Instagram Hashtag

Alaka düzeyi açısından markalar, maruz kalma oranını artırmak için hashtagleri kötüye kullanmaktan da kaçınmalıdır. Hashtaglerin kötüye kullanımı güvenilirliğini kaybettirir, özgünlük ve kalite üzerine inşa edilmiş bir platformda sizi başarısız gösterir.

GoPro, dünyanın dört bir yanındaki ekstrem sporcular, amatör fotoğrafçılar ve evcil hayvanların favorisi olan “dünyanın en çok yönlü kamerası”nın yaratıcısı. TOTEM Analytics’e göre GoPro, Instagram’da takipçi sayısını aylık ortalama 221 Bin artırıyor ve bu da GoPro’yu ağdaki en popüler markalardan biri yapıyor.

19 Milyon takipçi ile GoPro, muhtemelen etkileşimden de ödün vermeyerek, hashtag kullanmaktan tamamen vazgeçebilir. Markanın keşif mekanizmasından yararlanmayı seçmesi, bu kadar akılda kalıcı bir Instagram varlığı yaratmalarının nedenlerinden sadece biri.

8. Markalar Instagram’a uyum sağlamaktan korkuyor

Instagram’ın sosyal medya pazarlama stratejinizde yeri olup olmadığını hala sorguluyorsanız, birçok markanın da sizinle birlikte sorguladığından emin olabilirsiniz.

Instagram’ın sunduğu tüm fırsatlara rağmen, deneyimli pazarlamacılar her yeni sosyal medya platformuna dikkatle yaklaşmaya devam edecekler. Kendilerine “Başka bir sosyal ağı yönetmek için yeterli zamanım var mı?”, “İşletmemin veya fırsatlarımın görsel olarak tarifi kolay değilse Instagram’a katılmaya değer mi?” veya ” Kaliteli fotoğraflar ve videolar oluşturmak için doğru kaynaklara sahip miyim?” gibi sorular soracaklar. 

Gerçek şu ki, özellikle markanızın sınırlı bir bütçesi veya pazarlama ekibi varsa yukarıdaki sorular kesinlikle sorulmaya değer. Ancak, bu korkuların sosyal medya stratejinizi çok fazla engellemesine izin vermemelisiniz. Özellikle sosyal medya platformunun geçmişi Instagram kadar uzun ve başarılı olduğunda.

En ilgili kitlelerden birine sahip, en hızlı büyüyen sosyal ağ olarak Instagram’ın değerini gözden ardı etmemek gerekiyor. 

Bir başka örnekten bahsedecek olursak: General Electric enerji, su, petrol, gaz, enerji yönetimi, havacılık, sağlık, ulaşım ve sermaye gibi pek çok dalda faaliyet gösteren bir şirket. Instagram’ı düşündüğünüzde akla gelen ilk marka olmasa da, General Electric, takipçileriyle bağlantı kurmak için sosyal medyayı kullanmasıyla da biliniyor.

Marka, Instagram’da fotoğraf ve video aracılığıyla temel değerlerini kitlesine tanıtarak inanılmaz bir iş çıkarıyor. Ayrıca, ciddi konuları eğitici ve heyecan verici hale getirmenin bir yolunu bulmuş durumda.

Instagram Pazarlama Stratejisi Geliştirmeye Bugün Başlayın

Son yıllarda Instagram, selfieler ve yemek resimleri ile bilinen bir sosyal ağdan, markaların anlamlı mesajlar vermek, hikayeler anlatmak ve insandan-insana düzeyinde etkileşim kurmak için kullandığı bir platforma dönüştü.

Instagram büyümeye devam ederken biz de markalara ve pazarlamacılara sunduğu fırsatları ilk ağızdan okumaya ve deneyimlemeye devam edeceğiz.

Ağdan en iyi şekilde yararlanan markalar, tutarlı bir şekilde kaliteli içerik yayınlayan markalardır ve bunu bir amaç doğrultusunda yapmaktadır. Görsel olarak kullanım kolaylığı olmayan markalar bile ağdan yararlanabiliyorlar ve bunun işe yaradığını görüyor.

Instagram kullanıcı kitlesi gerçekten bu markalarla bağlantı kurmakla ilgileniyor. Öyle ki, yayınladıkları şeyden ilham almakla kalmıyorlar, etkileşime de geçiyorlar. Eğer hala markanızı Instagram’a taşımak konusunda kararsızsanız, hemen bugün bir strateji geliştirmeye başlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:

Konuşmayı Takip Et
Bildir:
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerini merak ediyoruz, lütfen yorum bırak!x
()
x
Scroll to Top