fbpx

Pinterest’te Para Kazanmak İçin 5 Strateji

pinterestten nasıl para kazanılır

İçindekiler:

Gelirlerinizi artırmak ve yeni müşteriler edinmek için Pinterest’in sunduğu güçlü yollar var. Bu makalemizde size Pinterest’te para kazanmak için izleyebileceğiniz 5 farklı stratejiyi anlatacağız.

Pinterest giriş yazısında biraz değinmiştik; bu platform Batman portreleri ve cadılar bayramı kostümlerini bulabileceğiniz bir sosyal medya platformundan çok daha fazlası. Bunlardan hiç şikayetçi değiliz ancak yine de en azından bu yazının konusu için vurgulamanın doğru olmadığı örnekler. Asıl vurgulanması gereken, Pinterest’in gelirlerinizi artırmak için ciddi bir imkana sahip olduğu. Pinterest, potansiyel müşterilerinizin sayısını artırmak için harika bir platform.

Aylık 416 Milyon aktif kullanıcı ve 200 Milyardan fazla pinlemenin harika bir müşteri potansiyeli olduğu inkar edilemez. Pinterest kanallarından para kazanmak isteyen bir işletmeyseniz bu yazıda anlatacağımız stratejileri okumanızı kesinlikle tavsiye ederiz. Tamamının işletmelerin hemen uygulamaya başlayabileceği stratejiler olması, gelirlerinizi hızlıca artırmak için iyi bir fırsat olabilir.

Pinterest’te Para Kazmak: Peki nasıl olacak?

Pinterest kendi içerisinde bir ödeme aracı barındırmaz dolayısıyla doğrudan Pinterest üzerinden bir satış yapamazsınız. Ancak pinlerinizi satış fırsatlarına dönüştürmenin birçok yolu var.

Pinterest’te Para Kazanma Stratejileri

A) E-Ticaret Sitenize Trafik Çekin

E-Ticaret sitesine sahip işletmeler için Pinterest harika bir trafik kaynağı. Ürünleri sergilemek için pinler kullanılabilir ve bu pinler aracılığıyla internet sitelerine yönlendirme yapılabilir. Daha fazla erişim için pinlerinizin ücretli tanıtımlarını yapmayı düşünebilirsiniz. Tanıtımları yapılan pinler trafiği artırmak veya Pinterest takipçileri kazanmak gibi farklı hedeflere göre optimize edilebilir. Açıkçası Pinterest’te para kazanmak için yapabileceğiniz en kolay şeylerden birisi sitenize trafik çekip satış yapmak.

Not: Pinterest reklamları Türkiye’de henüz ne yazık ki kullanılamıyor.

1. İnternet Sitenize Bağlanan Pinler Oluşturun

İnternet üzerinden erişebileceğiniz sayısız grafik tasarım şablonunu kullanarak ürünleriniz için harika fotoğraflar yaratabilirsiniz. Daha sonra yarattığınız bu fotoğrafları pinlerken doğrudan internet sitenizdeki ürün sayfasına bağlayabilirsiniz. Böylece insanların alışverişe devam etmesi oldukça kolay olacaktır. Unutmayın, bir ziyaretçinin ürün satın alması için ne kadar az tıklama yapması gerekiyorsa satın alma ihtimali o kadar artar. Bu sebeple pini ürün kategorisine ya da anasayfaya değil direkt ürüne yönlendirin.

2. SEO’nuza İyi Çalışın

Ürününüzü veya tarzınızı tanımlayan/açıklayan stratejik anahtar kelimeler kullanarak Pinterest ziyaretçilerinin sizi keşfetmesine yardımcı olun. Bu anahtar kelimeleri ürününüzün açıklamasında, profilinizde ve aynı zamanda URL’nizde de kullanmaya özen gösterin. Bu stratejik anahtar kelimeler pinlerinizin Google aramalarında da bulunabilmesine yardımcı olur. Bu yüzden olabildiğince açıklayıcı kelimeler seçmeniz önemli. Pinterest algoritması hakkında daha detaylı bilgi için Pinterest Giriş: Pinterest Algoritması ve Dijital Pazarlama yazısını okuyabilirsiniz.

B) Satış Ortaklığı ile Pazarlama Yapın

Pinterest’te para kazanmak için güzel bir iş modeli de satış ortaklığı. Satış ortaklığı (affiliate marketing) yöntemi ile pazarlamasını yaptığınız ürünler sizin gönderdiğiniz trafik aracılığıyla satın alındığında komisyon kazanmanızı sağlar. Stok yapmanıza veya kendi e-ticaret sitenizi açmanıza gerek yoktur. Yalnızca bir bağlantı paylaşmanız ve paylaştığınız bağlantı kullanılarak alışveriş gerçekleşmesi para kazanmanız için yeterli. 

1. Satış Ortağı Olmak İçin Kayıt Olun

Bir ürünü başarılı şekilde satabilmek için doğru hedef kitlenin karşısınıza çıkarmanız gerekiyor. Bulduğunuz ilk satış ortaklığı programına kayıt olmak yerine takipçilerinizin ilgisini çekebilecek ürünlere yoğunlaşmanız paylaştığınız bağlantıların satın alımlara dönüşmesine yardımcı olur. Genellikle büyük markalar ve yeni başlayan işletmeler satış ortaklığı sunar. Bu yüzden kendi kitleniz için en iyi markayı/ürünü bulmak için biraz araştırma yapmanız gerekebilir.

2. Bir URL Kısaltıcı ile Tıklamaları Daha da Belirgin Şekilde Takip Edin

Sizden gelen bağlantıları izleyebilmeniz için ortaklık yaptığınız servis tarafından size özel bir panel sunulacaktır ancak yine de kendi istatistiklerinizi tutmak için bir link kısaltma servisi kullanmanızda fayda olabilir. Link kısaltıcılar genellikle ücretsizdir ve tıklama oranlarını izlemenizi sağlar. İki farklı panoya aynı ürünü pinlerken farklı farklı kısaltılmış (ancak aynı ürüne giden) linkler kullanırsanız hangi panodan daha çok geri dönüş aldığınızı da daha net takip edebilirsiniz.

3. Ürünleri Panolarınızda Tanıtın ve Satış Ortağı Bağlantılarını Kullanın

Satış ortağı olduğunuz ürünleri panolarınıza pinleyin ve ortaklık yaptığınız platformun size özel verdiği linkleri kullanarak ürünleri tüm dünyaya pazarlayın. Bunun en iyi taraflarından biri ürün pinleriniz başkaları tarafından da pinlendiğinde (repin) URL size özel olduğu için yine size para kazandıracak olması.

4. Pinterest’in Kural ve Yönetmeliklerinin Yakın Takipçisi Olun

Pinterest bazı dönemlerde satış ortaklığı pinlerinin çok fazla olduğuna karar verir ve bu pinleri spam olarak işaretler. Bu yüzden Pinterest’in kurallarında yaptığı değişiklikleri yakından takip etmeniz cezalandırılmamak için oldukça önemli.

Bir örnekle devam edelim: Pinterest kullanıcısı @Krystin_Lee çektiği bu “lifestyle” konseptindeki fotoğraf ile takipçilerinin fotoğrafta gördüğü ürünleri satın alabilmesini sağlıyor. Fotoğrafta bulunan kitabı başka biri satın aldığında bu satıştan Krystin de para kazanacak ve muhtemelen bu tarzda fotoğraflar çekebilmek için dekorlarına harcayacak.

C) İnsanların Görünüşünüzü Satın Almasına Yardımcı Olun

Pinterest kullanan kişilerin %48’i ilk önceliklerini “Alışveriş” olarak tanımlamış. Bu potansiyeli değerlendirebilmek için dijital vitrininizi sergilemekten kaçınmayın. İlham verebilmek adına şık bir kıyafet veya şık bir ortam gösterin. Ardından o fotoğrafta bulunan ürünlerin bazılarını linkleyin. Böylece takipçileriniz o görünümü kendileri de satın alabilir. Buna yine Pinterest üzerinden bir örnek vermek gerekirse aşağıdaki fotoğrafta bir oturma odası fotoğraflanmış ve linklenmiş. Böylece bu görünüme sahip bir oturma odasına sahip olmak isteyen ziyaretçiler hızlıca alışverişine devam edebilir:

Adım 1: Pinterest Business Hesabı Oluşturun 

Yalnızca Business hesaplardan ürün etiketlemeleri ve tanıtımları yapılabildiği için Pinterest Business hesabı kullanmanız gerekiyor. Mevcut hesabınızı Business’a çevirebilir veya yeni bir hesap için tekrar kayıt olabilirsiniz.

Adım 2: Ürün Kataloğunuzu Yükleyin

Birçok e-ticaret sitesi altyapısı için ürün pinleri otomatik olarak ürün kataloğunuz aracılığıyla oluşturulabilir. Bu özel katalog pinleri, ürün fiyatlarını anlık olarak gösterir ve ürün açıklaması, kullanılabilirlik gibi alanlar sunar. Kullanıcılar işlemi bitirmek için tıkladığında doğrudan internet sitenize yönlendirilir. 

Altyapısı uyumlu olmayan e-ticaret siteleri için Zengin Pin (rich pin) adı verilen pinler oluşturabilirsiniz. Bunlar aynı zamanda ürün bilgilerini de gösterir ancak her birini ayrı ayrı oluşturmanız gerekir. Ayrıca bu zengin pinleri alışveriş reklamları kullanarak tanıtmanız ne yazık ki mümkün değil.

Adım 3: Koleksiyonlar Oluşturarak Ürünlerinizi Göz Alıcı Hale Getirin

Pinterest’in “Koleksiyonlar” özelliğini kullanarak bir “lifestyle” fotoğrafı paylaşabilir ve ürünlerinizi bunun içine etiketleyebilirsiniz. Böylece kullanıcılar tarzınızı beğenirse hemen satın alma aşamasına geçebilir.

D) Bir Marka Ortaklığı Yapın

Pinterest üzerinden para kazanmanız için illa bir ürüne veya satış ortaklığı pazarlamasına ihtiyacınız yok. Hedef kitlenize erişim de satabilirsiniz. Belki spor odaklı anneler, belki genç veganlar? Eğer kaliteli bir kitle toplayabilirseniz, markaların talep edeceği değerli bir şeye sahip olabilirsiniz.

Adım 1: İstatistiklerinizi Derleyin

Bir influencer olarak markanın ilgisini çekebilmek için elinizde verilerin ve somut rakamların bulunması gerekiyor. Bu yüzden takipçilerinizle ilgili veriler toplamaya çalışmalısınız: demografileri, etkileşimleri, paylaşımları, görüşleri… Böylece bir marka ile iletişime geçtiğinizde onlara tam olarak neden sizin kitlenizi hedeflemeleri gerektiğini kolayca anlatabilirsiniz.

Adım 2: Uygun Markalara Yanaşın

Markaların Pinterest fenomenlerini desteklemesinin birçok yolu var. Bu bazen paylaşılan bir pinin küratörlüğü olabilir, bazen bazı pinlere sponsorluk olabilir. Yapabileceğiniz şeylerden biri işbirliği teklifi ile markalara ulaşmak. Eğer nerden başlamanız gerektiğini bilmiyorsanız yine interneti kullanın ve yüzlerce “satış konuşması” şablonu arasından birini kendinize uyarlayın. 

Aynı zamanda tüm dünyaya işbirliklerine açık olduğunuzu hatırlatmak için Pinterest profilinizde işbirlikleri için iletişime geçebilecekleri e-posta adresi veya telefon numarası sunmanız da oldukça iyi bir fikir. 

Pinterest fenomenlerinden biri olan Oh Joy, takipçileri için yemek tarifi içeriği üretmek üzere Smuckers Jam ile anlaşma yaptı. Şimdi reçel kadar tatlı bir şekilde para kazanmaya devam ediyor.

Marka ortaklıkları için Shoutcart gibi ajanslarla da çalışabilirsiniz. Onlar sizi markalarla buluşturur, markalar sizi kolayca bulur ve ödeme alma konusunda da bir sorun yaşamazsınız.

E) Sanal Asistan Olun

Pinterest becerilerinizi geliştirdiğinizi mi düşünüyorsunuz? Peki neden profesyonel olmayı denemiyorsunuz?

Şirketlerden bazıları Pinterest üzerindeki potansiyeli mutlaka görmüştür. Ancak söz konusu Pinterest’e pazarlama stratejisi geliştirme ve yönetme olduğunda, yeterince vakitleri olmayabilir. Bilgilerinizi bu şirketler için Pinterest Sanal Asistanlığı yaparak paraya çevirmeniz mümkün.

Sanal asistanlar gönderileri planlamak, pinler oluşturmak ve reklamları yönetmek gibi görevleri üstlenebilir. Bu rol markadan markaya fark etmekle birlikte topluluk yönetimi ve sosyal yardımları da içerebilir.

1. Kendi Hesabınızın İyi Göründüğünden Emin Olun

Kendi Pinterest profilinizdeki panolar yeterince iyi görünmüyorsa Pinterest Sanal Asistanı olarak işe alınmanız oldukça zor. Göz alıcı fotoğraflar paylaşmanız ve tüm pin özelliklerini kullanmanız önemli.

2. Tüm Dünyaya İş Tekliflerine Açık Olduğunuzu Bildirin

Bir bilgiyi yaymanın en iyi yolu hem sosyal hayatta hem de sosyal medyada geçerli olduğu gibi önce kendi ağınıza bu bilgiden bahsetmek. Yardıma ihtiyacı olan şirketlere ulaşmak için iş ilanlarına başvurabilir veya Upwork, Fiverr, Bionluk gibi freelance ağlarına kayıt olabilirsiniz.

Pinterest’te Para Kazanmak İçin Bazı İpuçlar

Topluluğun Bir Parçası Olun

Ne ekerseniz onu biçersiniz Ya da şöyle mi söylemeliydik, ne kadar pinlerseniz o kadar pinlenirsiniz?

Bir sosyal medya olan Pinterest’in “sosyal” kısmını beğenerek, yorum yaparak ve başkalarının pinlerini paylaşarak kullanmanız mümkün. Pinterest’te bulunan, sizinle aynı ilgi alanlarına sahip hesapları ve panoları takip etmek, onların da sizi takip etmeleri için harika birer teşvik olabilir. Burada dikkat etmeniz gereken şey cidden ilgilendiğiniz alanlarla etkileşime geçmeniz. Algoritma alakasız insanların önüne alakasız pinleri çıkarmama eğiliminde çalışıyor. Hedef kitleniz çok dağınıksa hesabınız çok yavaş büyüyecektir.

Aşağıdaki örnekte Pineal Vision Jewelry bir Pinterest fenomeni olan Almost Makes Perfect’in DIY(Kendin Yap) pinine yorum yaparak “sosyal” bir etkileşimde bulunuyor.

Göz Alıcı Gönderiler Oluşturun

Pinterest son derece görsel bir internet sitesi. Kullanıcıların dikkatini çekmek istiyorsanız grafiklerinize önem vermeniz gerekiyor. Fotoğraflar yüksek kaliteli ve dikey olarak konumlandırılmış olmalı. (Pinterest en ideal boyutun 2:3 olduğunu açıklamış) 

Over, Canva gibi grafik tasarım araçları kullanmak Pinterest gönderilerinizde kullanacağınız görsellerin öne çıkmasına yardımcı olabilir. Bu araçları kullanarak grafiklere yazılar ve süsler ekleyebilirsiniz. Tüm bunlar grafiklerin göze çarpması için bazı durumlarda önem kazanan ayrıcalıklar.

Doğru hazırlanmış bir grafiğe örnek vermek gerekirse, abonelik kutusu şirketlerinden biri olan Birch Box’ın Y kuşağı dostu renklerde güzellik ipuçları içeren düzinelerce metin paylaştığı pinleri inceleyebilirsiniz:

Bu arada Airbnb de kendi profilinde seyahat önerileri paylaşmaya devam ediyor:

FastCompany içeriklerini markalamak adına tüm görüntülü pinlerine bir renk skalası uyguluyor:

Anahtar Kelime Analizi Yapın

Anahtar kelimeler hem kullanıcıların doğrudan arama yaparak pinlerinizi bulmasına hem de Pinterest’in algoritmasının pinlerinizi daha iyi konumlandırmasına yardımcı olur. 

Anahtar kelimeleri birer çöpçatan gibi hayal edebilirsiniz: “İçeriği” ve “Kullanıcıları”, “Aşk Bağlantısı” için bir araya getirir. Tahmin edebileceğiniz gibi metin yazılabilen herhangi bir alana anahtar kelimeleri iliştirmek çok önemli. Metin yazılabilen alanlardan bazıları ise pano isimleriniz, pin açıklamalarınız, pano açıklamalarınız ve profilinizde bulunan açıklama kısımları.

En iyi anahtar kelimeyi bulmak için en geniş olandan başlayabilirsiniz. Hedef anahtar kelimenizi doğrudan Pinterest üzerinde aratabilir ve arama çubuğunun altında göreceğiniz renkli kutular aracılığıyla önerilen anahtar kelimelere ulaşabilirsiniz.

Örneğin “Birds” araması yaparsanız Pinterest size hem “angry” hem de “pretty” kelimesini tavsiye edebilir. İnsanlar neden kızgın kuşları arasın değil mi? Neyse ki insanları yargılamak için burada değiliz.

Eğer anahtar kelimeniz güçlüyse, bir düzine (bazı durumlarda daha da fazla) anahtar kelime önerisiyle karşılaşabilirsiniz. Aynı zamanda anlık olarak hangi panoların ve pinlerin ilgili anahtar kelimeyi kullandığını, iyi bir takipçi kitlesi olup olmadığını da görebilirsiniz. Daha spesifik anahtar kelime önerileri için ilgili öneriye tıklayın ve daha niş öneriler için incelemeye devam edin.

İşe yarayacak anahtar kelimeleri bulduktan sonra sıra o anahtar kelimeleri kullanmakta. Ancak dikkat etmeniz gereken şeylerden biri spam yapmamaya özen göstermek. 

İpucu: Anahtar kelimeleri olabildiğince fazla doldurmak yerine tam bir cümle içerisinde kullanmanız daha yararlı. Pinterest gereğinden fazla anahtar kelime doldurmaya büyük bir soğukkanlılıkla “gereksiz” tanımını yapıyor.

Pinlerinizi Planlayın

Zamana yayılmış şekilde yeni pinler yüklemeniz, elinizdeki tüm ürünleri veya grafikleri tek bir seferde yüklemenizden çok daha yararlıdır. Daha geniş bir ziyaretçi kitlesinin sizi keşfetmesini istiyorsanız çeşitli pinterest zamanlama araçlarından yararlanabilirsiniz. Unutmayın ki “yavaş hızda içerik paylaşmanın” da bir dozu vardır. İdeal hızı bulmaya çalışmalısınız.

Pinlerinizi toplu olarak planlamanız hem sizi günde altı kere Pinterest’in başına oturmaktan kurtarır hem de içeriğinizin yaratıcılığına katkı sağlar. Planladıktan sonra elinize kâr olarak kalan vakti değerlendirmek için pastacı kreması öğrenebilirsiniz. Neden olmasın? Pinterest’te para kazanmak için tüm gün onun başında durmanız gerekmiyor.

İşletme Hesabına Kayıt Olun

Pinterest üzerinde bir işletme hesabı açmak reklam ve pazarlama araçlarına erişmenizi sağlar. Yeni kitlelere ulaşabilmek için aklınızda para harcamak gibi bir seçenek varsa Pinterest’in işletme hesaplarını denemeyi kesinlikle düşünebilirsiniz. İşletme hesaplarında video, carousel (yana kaydırmalı), story ve koleksiyonlar gibi birçok ekstra özellik bulunur ve bu özellikler her hesapta olmadığı için kullanıcıların dikkatini çekmekte büyük avantaja sahiptir.

Kendi Medya Kitinizi Oluşturun

Ücretli iş ortaklıkları yapmakla veya panolarınıza reklam ve sponsor almakla ilgileniyorsanız medya kiti hazırlamak faydalı olabilir. Medya kiti, markanızın değerini anlık olarak gösteren, içerisinde takipçilerinizi, katılımlarınızı ve istatistiklerinizi barındıran bir belgedir. Aynı zamanda sunduğunuz bazı reklam fırsatlarının ücretlerini de içerebilir. 

Diğer birçok şeyde olduğu gibi medya kitinde de internet üzerinden hazır PDF şablonlar bulabilir ve kendiniz için düzenleyerek hazır hale getirebilirsiniz. Daha sonra hazırladığınız bu PDF’i internet sitenizde ve blogunuzda öne çıkararak müşteriler aramaya devam edebilirsiniz. Hazırda bir medya kitinizin bulunması potansiyel müşterileri hızlıca ikna etmenin oldukça iyi yollarından biri. Tabii ki, harika içerikler sunmak diğer her sosyal medya platformunda olduğu gibi Pinterest’te de başarılı olmanın altın anahtarı. Bu nedenle “gurur duyacağınız” pinler oluşturduğunuzdan emin olmalısınız. 

Siz de hemen Pinterest’te para kazanmak için çalışmaya başlayabilirsiniz. Bol şans!

İlginizi Çekebilir:

Konuşmayı Takip Et
Bildir:
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerini merak ediyoruz, lütfen yorum bırak!x
()
x
Scroll to Top