fbpx

Güçlü Bir Sosyal Medya İçerik Stratejisinin 9 Temel Özelliği

İçerik stratejisi

İçindekiler:

Her gün 1,7 milyardan fazla insan Facebook kullanıyor. Instagram, TikTok ve diğer sosyal medya platformlarını da eklediğimizde bu sayının ne kadar artacağını hayal etmek zor değil. Bu büyük kitleden yararlanmak için küçük işletme sahiplerinin de tıpkı pazarlamacılar gibi bu platformlara hakim olması gerekli. Peki bir sosyal medya içerik stratejisinin temel özellikleri neler olmalı?

İster kendinizi zirvede tutmak isteyen büyük bir marka, ister yükselmek isteyen daha küçük bir işletme olun, içerik stratejinizin kaliteli olmasına ihtiyaç duymalısınız.

Doğru strateji ile sosyal medyadan büyük oranda yararlanabilir ve etkisini yitirmiş geleneksel pazarlama kanallarına ayırdığınız bütçeyi eritmekten kurtulabilirsiniz. Stratejinizin doğru olup olmadığından şüphe duymamanız için, bu içeriğimizde sizlere birkaç ipucu vermek istiyoruz.

Kitlenizi Tanıyın

İyi Bir Sosyal Medya Stratejisi Nasıl Yapılır

Doğru bir sosyal medya pazarlama stratejisini yanlış bir stratejiden ayıran ilk faktör, hedef kitlenizi ne kadar iyi tanıdığınızdır. Hedef kitle, herhangi bir pazarlama girişiminin anahtarıdır. Hedef kitlenizin kim olduğunu ve neye ihtiyaç duyduğunu bilmiyorsanız, ürünlerinizi muhtemelen kimseye satamazsınız.

Kendinize şu soruları sorabilirsiniz:

  • Hedef kitlem hakkında temel demografik bilgilere sahip miyim?
  • Satın alma işleminin arkasındaki nedenleri biliyor muyum?
  • Çeşitli satın alma modellerinden haberdar mıyım?
  • Müşteri kaybının arkasındaki nedenleri biliyor muyum?
  • Hedef kitlemin yakın ilgi alanlarını biliyor muyum?
  • Müşteri yolculuk haritasına sahip miyim?
  • Müşterileri detaylı olarak tanıyor muyum?

Tüm bu sorulara cevabınız evet ise, çoktan yola çıktığınızı söyleyebiliriz. 

Genel olarak, müşterileriniz hakkında her şeyi bildiğinizden emin olmak için iki temel adım atmanız gerekir: veri toplamak ve analiz etmek.

Bunları yapmak kulağa kolay gelebilir ancak verileri analiz etmeye başladığınızda işler giderek daha karmaşık hale gelecektir. Çünkü en basit haliyle hedef kitleniz hakkında tüm temel bilgileri öğrenmeniz gerekecek.

Neyse ki hem sosyal medya platformlarının hem de Google’ın kendi analitik araçları mevcut. Bu araçlar vasıtasıyla kitleniz hakkında birçok detaya kolayca erişebilirsiniz. Bunun yanı sıra gelişmiş internet sitesi analizleri, müşterilerinizin satın almadan önce izledikleri yolu size gösterebilir. Böylece, hangi içeriğin daha iyi “dönüştüğünü” anlamanız kolaylaşacaktır. 

Kendinizi Tanıyın

Sosyal medya kalabalıklaştıkça akılda kalmak da bir o kadar zorlaşıyor. Yürüttüğünüz içerik pazarlaması kampanyalarının akılda kalmasını istiyorsanız markanızın kolay tanımlanabilir ve kolay hatırlanabilir bir konumda olması gerekiyor. 

Bunu sağlamak için atmanız gereken ilk adım marka kimliğinizi tanınabilir bir logo ile özdeşleştirmek. Benzer şekilde markanızın kendi renkleri ve bir görsel dili olması da gerekiyor. Tüm bunları bir araya getirdiğinizde içerik pazarlaması kampanyaları yürütürken markanızın sesini çok daha etkili şekilde kullanabilirsiniz.

Markanızın görüntüsünü logo ve renkler ile tanımladıktan sonra, bir kişilik kazandırmak için kendisine has bir tavıra ihtiyacınız olacak. Markanız eğlenceli mi yoksa daha seviyeli mi? Daha kolay tanınmak için markanıza sürekli kullandığınız benzersiz bir üslup ve tarz katmanız gerekiyor.

Net ve Ölçülebilir Hedefleriniz Olsun

Sosyal Medya Stratejisi

İçeriklerinizi oluştururken iki amacınız olmalı; birincisi ziyaretçileri markanıza çekmek, ikincisi ise çektiğiniz bu insanları markanızın müşterilerine dönüştürmek. Stratejinizi bu iki adıma göre belirlemezseniz yolculuğunuz belirsizleşecektir. Hedef belirlemeden içerik oluşturmaya başlamak, başarısızlığı getiren en kritik faktörlerden biridir.

Yalnızca hedefinizin olması da ne yazık ki yeterli değil. Ölçülebilir hedefler olmadan, içerik kampanyanız işle hiçbir ilgisi olmayan yaratıcı bir çaba olarak kalacaktır. 

Yani, yürüttüğünüz kampanya bittiğinde ne tür sonuçlar görmek istediğinizi tam olarak biliyorsanız, sosyal medya içerik stratejiniz başarılı olmaya çok daha yakındır. Bilmiyorsanız, hedeflerinizi mutlaka önceden belirlemeniz gerekiyor.

Hedefler temel olarak satışları artırmak veya marka bilincini artırmak olabilir. Tercihinizi hangi yönde kullanırsanız kullanın, hedeflerinizi yalnızca “satışları artırmak” gibi ucu açık şekilde de belirlemediğinizden emin olmalısınız. Bunun yerine “Bir önceki döneme göre minimum %10 artış” gibi hedefler koymak ölçümlerinizi çok daha anlamlı kılacaktır. 

Rekabet Analizi Yapın

Sosyal Medya Stratejisi Nasıl Yapılır

Sosyal medya içeriği oluşturmaya yeni başlayan biriyle profesyonel olarak yapan birinin yeni bir kampanyaya başlarken yapacağı ilk şey aynıdır: Rakiplerin ne yaptığını araştırmak. 

Rakipleri tanımak, bir sosyal medya içeriği pazarlama stratejisi hazırlamada çok önemli bir adımdır. Bunun en önemli nedeni başkalarının başarılarından veya hatalarından ders almanızı sağlayacak olmasıdır. En büyük rakiplerinizi bulun ve içerik pazarlama stratejileri hakkında ilham alabileceğiniz bir sosyal medya rekabet analizi yapın.

İçerik pazarlama stratejilerinin bazı yönlerini değerlendirmek imkansız olabilir, ancak en azından izledikleri yolu genel hatlarıyla anlayabilir ve en yüksek puan alan gönderileri görebilirsiniz.

Bununla birlikte, rakibinizin ne yaptığını bilmek onun stratejilerini körü körüne taklit edebileceğiniz anlamına gelmiyor. Kullandığı en iyi “parçaları” alın ve daha iyi hale getirerek kendi markanız için uygulamaya çalışın.

Platformları Anlayın

Facebook veya Instagram gibi büyük platformlarda içerik pazarlama kampanyaları yürütmek nispeten zahmetsizdir. Bununla birlikte, gerçekten başarılı bir içerik pazarlama stratejisine sahip olmak için zaman ve kaynak harcamak istediğiniz diğer sosyal medya platformlarını bilmeniz ve tanıyarak seçmeniz gerekir.

Öncelikle kendinize, hedef demografiniz bu sosyal medya platformunu kullanıyor mu diye sorun. Instagram çoğunlukla 35 yaşın altındaki insanlarla doludur. Snapchat ise doğrudan Y ve Z kuşağına hitap eden bir platformdur.

LinkedIn’in takipçileri yaşça daha büyük ve daha profesyonel iken, Pinterest kadın takipçiler arasında gerçekten popüler. Bunlara ek olarak, öğrenebileceğiniz pek çok başarılı stratejiyi kullanan ve en hızlı büyüyen sosyal medya platformlarından biri, yani TikTok var. 

En iyi senaryolardan biri ise, imkanınız varsa müşterilerinize bir anket yapmak ve hangi sosyal medya platformlarının daha sık kullandıklarını doğrudan onlardan öğrenmek..

İş Akışını Anlayın

Sosyal medyaya içerik üretmek düşündüğünüzden biraz daha zor olabilir. İçerik pazarlaması yapmak ise, yıllarını vermiş bir “dahi” değilseniz çok daha zor gelecektir. 

Sosyal medyada içerik üzerine çalışmak iyi bir program takibi, sabit bir “teslim tarihi” ve gelecekte iyileşmek adına hatalarınızı sık sık analiz etmeyi gerektirir.

Sosyal medyada çok büyük başarı sağlamak, düzenli olarak iyi içerikler yayınlamak anlamına geldiğinden, iyi bir sosyal medya içerik stratejisi planlı bir iş akışı gerektirir. Bu iş akışını sağlamak için sihirli bir formül yoktur, ancak herhangi bir plan, hiç plan yapmadan ilerlemekten her halükarda daha iyidir.

Siz ve ekibiniz tam olarak neyi ne zaman yapmanız gerektiğini biliyorsanız, içerik stratejinizi oluştururken kendinize güvenmelisiniz. Zira birçok işletme henüz neyi ne zaman yapması gerektiğini maalesef bilmiyor. Eğer bir içerik stratejiniz varsa ve hedef kitlenizden beklediğiniz etkiyi alamadıysanız, tek yapmanız gereken hatalarınızı anlayarak yeni bir strateji hazırlamak.

Ivory Research‘ün İçerik Başkanı Jacob Grant, bir yayın takvimi oluşturarak başlamanızı tavsiye ediyor. Ayda bir kez içeriğe dönüştürebileceğiniz fikirleri tartışacağınız ve gelecek ay oluşturacağınız her gönderiyi planlayacağınız bir toplantı yapmak da verdiği tavsiyeler arasında. 

Benzer şekilde tavsiyelere devam edecek olursak, kendinize bir “kontrol listesi” oluşturabilirsiniz. İyi performans gösteren bir gönderiyi inceleyerek hazırladığınız kontrol listesindeki hangi maddeleri karşıladığını inceleyebilirsiniz. Bu, bilginin teyit edilmesini, redaksiyonunu, gönderiyi düzenleme veya içerik iyileştirmeyi ve bir gönderinin en iyi performans göstereceği zamanı planlamayı içerebilir.

İçeriği Satışla Nasıl Birleştirmelisiniz?

Güçlü Bir Sosyal Medya Stratejisi Nasıl Yapılır

Satış departmanıyla entegrasyon olmadan sosyal medya sayfanızda içerik yayınlamak sizi bir iş sahibi değil, sadece bir blog yazarı yapar. İçerik oluşturmak çoğunlukla yaratıcı bir iş olsa da, bu yaratıcılığı satış sürecinize dahil etmeyi unutmamalısınız. 

Sosyal medyadaki içerik pazarlama çabalarınızın satış ağınızı nasıl iyileştirdiğine dair net bir fikrinizin olması, içerik pazarlama stratejinizin doğru olduğunun başka bir işaretidir. 

Peki ya bunu nasıl yapacağınıza dair hiçbir fikriniz yoksa? Bunun için atılacak en kolay adım, yeni ürünlerinizi veya hizmetlerinizi tanıtan içerikler hazırlamak olabilir. Ancak maalesef her sektör için bu kadar kolay olmayabilir. Örneğin bir moda markanız varsa, ürünlerinizi en iyi şekilde gösteren fotoğraflar çekmekte zorlanmazsınız ancak bunlardan bir içerik oluşturmak o kadar kolay olmayacaktır. Benzer şekilde fiziksel ürünü olmayan bir şirkete sahipseniz, bu daha da zor olabilir, ancak imkansız değildir.

Bir başka iyi fikir de içeriğinize “Harekete Geçirici Mesajlar” (Call To Action – CTA) eklemektir. İnternet sitenize link eklemek de benzer fikirlerden bir diğeri. Facebook bunu herhangi bir gönderide yapmanıza izin verirken, Instagram size biyografide yalnızca bir bağlantı hakkı verir, bu yüzden onu akıllıca kullanmalısınız. Bunu daha iyi değerlendirebilmek için birçok linki girebildiğiniz bir ortak bağlantı sayfası eklemek Instagram açısından daha işlevsel olacaktır.

Doğrudan satışla sonuçlanmayabilecek ancak insanları satın almaya teşvik edecek bir yöntem arıyorsanız, özellikle potansiyel müşterileriniz için içerik oluşturmalısınız. Daha fazla trafik kazanmak için oluşturulan içeriğin aksine, bu içerik türünde genellikle ürünlerinizin nasıl kullanılacağını açıklayabilirsiniz. Bu, bir müşteri adayının müşteri olması için gereken şey olabilir.

İçerik Dağıtım Kanallarını Öğrenin

İçeriğiniz ne kadar iyi olursa olsun, onu tanıtmak için çaba göstermezseniz içeriğiniz kesinlikle fark edilmeyecektir. İnternette yayılma ihtimali elbette, her zaman var. Ancak bir şeyi yaygın hale getirmek sandığınızın aksine oldukça zordur. 

İçeriğinizi hedef kitlenize nasıl duyuracağınızı biliyor olmanız, sosyal medya içerik stratejiniz için vizyon edindiğiniz anlamına gelir.

Eğer bilmiyorsanız, işe temelden başlayabilirsiniz. İnsanları içeriğinize maruz bırakmanın en temel yolu reklam vermek. Potansiyel müşteriler yerine size takipçi getirmeye odaklanan reklamlara bütçe ayırabilirsiniz. Aynı zamanda bunu yaparken en iyi içeriğinizi ücretli tanıtıma çıkararak ayırdığınız bütçe karşılığında elde ettiğiniz faydayı artırmaya çalışmalısınız.

Bir diğer işe yarayabilecek fikir ise, içeriği diğer içerik oluşturucularla işbirliği içinde tanıtmaktır. İçeriğinizin belli bir kitleye sahip sosyal medya hesapları tarafından paylaşılması, takipçi sayınızda büyük bir artış sağlayabilir. Yalnızca genel konularda paylaşım yapan hesaplar yerine sizin içeriğinizle alakalı influencerlar ile çalışmak bu ortaklıktan alacağınız faydayı artırabilir. Daha detaylı incelemek isterseniz Influencer Marketing nedir? Stratejinizi nasıl geliştirirsiniz? içeriğimize göz atmanızı tavsiye ederiz…

Her ne kadar bu stratejiler iyi olsa da, hiçbir şey “fısıltı gazetesi” kadar etkili değildir. Bu yüzden kitlenizin kendi sosyal medya hesaplarında paylaşmaya değer göreceği içerikler yayınlamaya özen göstermeniz fısıltı gazetesinde manşet olmanızı sağlayabilir.

İyileştirme Planın Bir Parçasıdır

Sosyal Medyamı Nasıl Büyütebilirim

Herhangi bir stratejiyi uyguladınız ve onun işe yaramadığını gördünüz. Buradaki en önemli nokta, işe yaramadığını gördüğünüz anda stratejinizi değiştirebilmek.

Stratejinizi uygulamaya başladığınızda, performansınızın her parçasını ölçmeniz ve analiz etmeniz önemli. Bir sosyal medya içerik stratejisi oluşturmak için ne kadar çok çalışmış olsanız da, hedeflediğiniz gibi ilerlemiyorsa, gerekli değişiklikleri yapmaya hazır olmalısınız.

Bu adım, daha önce belirttiğimiz “kontrol listesi” konularından biraz daha karmaşık ve önemli. Ne yazık ki yanına check atıp geçebileceğiniz ve stratejinizin mükemmel olduğundan emin olabileceğiniz bir onay kutusu bu kez yok.

İyileştirmeyi planınızın bir parçası yapmak, sizin açınızdan sürekli özveri ve çalışma gerektirir. Benzer şekilde hatalarınızı kabul etmenize ihtiyaç duyarak mükemmel olduğunu düşündüğünüz planı geliştirmenize de yol açar.

Elbette tüm bu sıkı çalışmanın bir faydası da olacak. Zira analitik ve iyileştirmede uzmanlaşmadan yapılmış herhangi bir sosyal medya pazarlama stratejisi en iyi ihtimalle “kötü” bir stratejidir.

Anafikir

İçerik oluşturmak, sosyal medyada başarılı olmak için ihtiyaç duyacağınız tek şey değildir. Sosyal medya içerik stratejisinin ne olduğunu anlamak, güçlü yönlerinizi kullanarak bir strateji oluşturmak ve düşük performans gösterdiğinizi gördüğünüzde geliştirmek, gerçekten başarılı olmanın en önemli faktörleri.

Listedeki en büyük ipucunu unutmayın. Kampanyanızın performansını inceleyip değerlendirerek her zaman mükemmellik için çabalayın. Bu, ipuçlarının geri kalanından çok daha fazlasını elde etmenizi sağlayacaktır.

Sitemizde tüm sosyal medya platformları için bulabileceğiniz bilgi kaynakları ile dilediğiniz her platforma için strateji geliştirebilirsiniz. Hâlâ başlamadıysanız, bugünün o gün olmasına izin verin! 

İlginizi Çekebilir:

Konuşmayı Takip Et
Bildir:
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerini merak ediyoruz, lütfen yorum bırak!x
()
x
Scroll to Top