fbpx

Etsy Affiliate Marketing Nedir?

Etsy Affiliate Marketing Nedir

İçindekiler:

Etsy’de satış yapmak, mikro ihracata adım atmak için muhteşem bir tercih. Özellikle yurt dışı pazar yerlerine kıyasla ülkemize sunduğu kolaylıklar Etsy’i harika bir tercih sebebi yapıyor. Tabii ki sunduğu en önemli kolaylık ise Etsy’de Ödeme Almak. Etsy Payments’a Türkiye’nin dahil edilmesiyle birlikte yapılan satışların ödemesini almak için aracı kurumlara ihtiyaç kalmadı. Etsy mağazası yöneten pek çok kişi PayPal opsiyonu için yurt dışında şirket açmıştı. Yapılan bu yatırımla birlikte hem mikro ihracat yapmak isteyenler, hem de hali hazırda mikro ihracat yapanlar için işler bir hayli kolaylaştı. 

Etsy’de satış yapmak üzerine pek çok makaleyi geçmişte yayınladık. Bu yazımızda Etsy’den gelir elde edebileceğiniz farklı bir kanal tanıtacağız, üstelik bu gelir yöntemi için ürün üretmenize de gerek yok: Etsy Affiliate Program.

Affiliate Program Nedir?

Etsy Affiliate Program Nedir

Ticari hacmi yüksek olan hemen her platformda “Affiliate” programı mevcut. Bu platformlara Amazon, Walmart, Etsy gibi global şirketler dahil olduğu gibi ülkemizden de Trendyol, Hepsiburada gibi lokal şirketler dahil. Peki tam olarak nedir bu “Affiliate Program” ve nasıl çalışır?

Affiliate kelime anlamı olarak “bağlı kuruluş, bağlı şirket” gibi anlamlara geliyor olsa da daha anlamlı bir çeviri yaptığımızda “Satış Ortaklığı” anlamına yorabiliriz. Yani Affiliate programlarına dahil olan kişi veya kuruluşlar, dahil oldukları platformda bulunan ürünleri sattırmaya, daha gerçekçi bir ifadeyle “pazarlamaya” çalışır. Böylece hiçbir ürün üretmeye gerek kalmadan işin “var olan ürünü pazarlama” kısmına ortak olur. 

Affiliate programlarına katılan kişi veya kuruluşlar temelde bir kitle yaratmayı veya mevcut kitleyi yönlendirmeyi hedefler. İlgili kitle yönlendirildikten sonra satış gerçekleşirse bu kitleyi yöneten kişi veya kuruluşlar bu satıştan pay alır. Bu pay her ürün kategorisine, her Affiliate veren pazar yerine ve hatta bu programa dahil olan her “kişiye” göre değişkenlik gösterebilir. Eğer iştah kabartan bir kitleye sahipseniz, pazar yerleri kitlenizden yararlanmak için size özel komisyon oranları belirleyebilir. 

Etsy’de Affiliate Program Nasıl İşler?

Her pazar yerinde aşağı yukarı benzer süreçler olmakla birlikte bu makalemizde Etsy üzerinden Affiliate programlarının nasıl yürütüldüğünü inceleyeceğiz. 

Öncelikle Etsy’nin Affiliate programına katılmak için başvuru yapmanız gerekiyor. Bu başvuruda sağlamanız gereken şartlar ve belirtmeniz gereken bilgiler ise şöyle:

  • En az 18 yaşında olmak.
  • URL’ye sahip bir internet sitesine sahip olmak.
  • Etsy’nin kendi belirlediği türlerde ve Etsy’e “yeterli” gelecek sayıda içeriğe sahip olmak.
  • Sahibi veya çalışanı olduğunuz Etsy mağazalarını bildirmek.
  • Başvurunuz onaylandıktan sonra da herhangi bir Etsy mağazasıyla ilişiğiniz olursa bunu Etsy’e bildireceğinizi taahhüt etmek.

Başvuru şartlarından da anlayabileceğiniz gibi Affiliate programına dahil olacak kişileri Etsy insiyatif kullanarak kabul ediyor. Hangi içerikleri uygun gördüğünü açıkça belirtmese de ne tür internet sitesine sahip olanları kabul etmeyeceğini açıklıyor. Etsy’nin kabul etmeyeceği başlıca internet siteleri ise şunlar:

  1. “Cash Back” veya kupon siteleri.
  2. Fiyat kıyaslama siteleri.
  3. Kullanıcıların bilgisayarında “pop-up” veya gizli pencere açan internet siteleri.
  4. “Dropshipping” siteleri.
  5. Sosyal paylaşım siteleri, forumlar ve sosyal medya hesapları. (Instagram’da minimum 10.000 takipçiye sahip hesaplar ve YouTube’da Etsy’nin onay verdiği kanallar hariç)

Özetleyecek olursak Etsy, internet sitenizin gerçek bir “içeriğe” sahip olmasını, kullanıcıların vakit geçirmekten hoşlanacağı veya kullanıcıya bir “fayda” sağlayacağı internet sitelerini tercih ediyor. Etsy’nin Affiliate programına kabul etmediği içerik türlerinin tamamına “Etsy Affiliate Program” sayfasından ulaşabilirsiniz.

Etsy’de Affiliate Marketing Nasıl Yapılır?

Etsy'de Affiliate Marketing Nasıl Yapılır

Makalemizin başında da belirttiğimiz gibi Affiliate programları temelde var olan ürünü pazarlamak üzerine kuruludur. Dolayısıyla eğer Etsy’nin Affiliate programına kabul edildiyseniz, Etsy’de satılan ürünleri pazarlama kısmına geçebilirsiniz.

Pazarlama genellikle çok kanallı bir stratejiye ihtiyaç duyar. Bu nedenle tek bir pazarlama kanalına odaklanmanız hem riskli hem de verimsizdir. Çok meşhur bir ifadeyi tam bu noktada alıntılayabiliriz:

“Don’t put all your eggs in one basket”

Pazarlama kanalınızı seçerken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli faktör tabii ki pazarlayacağınız ürün. Etsy’de satılan ürünleri analiz edip pazarlamak istediğiniz ürün kategorisini seçtikten sonra ilgili kategorideki ürünlerle en çok ilgilenen kitle neredeyse, pazarlama çalışmalarına ilk orada başlamalısınız. 

Örneğin hakiki deri cüzdanlar üreten mağazaların ürünlerini pazarlamaya karar verdiyseniz, LinkedIn’i analiz edip iş insanlarının bu cüzdanlara ne kadar ilgi gösterdiğini test edebilir ve pazarlama çalışmalarınızı LinkedIn üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. 

Benzer şekilde eğlenceli ürünler satan mağazaların ürünlerini pazarlarken TikTok gibi pazarlama kanallarında yüksek hit yakalayabilirsiniz.

Instagram, Pinterest gibi pek çok sosyal medya platformu pazarlama çalışmaları için harika platformlar. Eğer bu platformlarda daha detaylı pazarlama stratejilerine ihtiyacınız varsa “Sosyal Medyada Pazarlama” hakkında yazdığımız makalelere göz gezdirmenizi tavsiye ederiz. İster yeni başlıyor olun, ister halihazırda pazarlama çalışmaları yürütüyor olun, her iki durumda da işinize yarayacak pek çok bilgiyi bulabilirsiniz. 

Hem Etsy’de hem de Affiliate programı yürüten diğer pazar yerlerinde pazarlama yaparken dikkat etmeniz gereken bazı katı kurallar mevcut. Örneğin Etsy için konuşacak olursak, “Paid Search” ile satışa yönlendirmek yasak. Bunun gibi pek çok detayı mutlaka Etsy’nin Affiliate programı hakkında detay verdiği sayfasından incelemenizi şiddetle öneriyoruz.

Umuyoruz ki hayalini kurduğunuz gelirlere Etsy’nin Affiliate programı ile katkı sağlayabilirsiniz. Herkese başarılar!

İlginizi Çekebilir:

Konuşmayı Takip Et
Bildir:
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerini merak ediyoruz, lütfen yorum bırak!x
()
x
Scroll to Top