fbpx

Etsy’de Nasıl Ödeme Alınır? Etsy Payments Nedir?

Etsy Ödeme Alma

İçindekiler:

Etsy, el emeği ürünlerin listelendiği dünyanın en büyük pazaryeridir. Türkiye’den de birçok insanın satış yaptığı Etsy’de el yapımı küpeden, yüzüğe, tablodan, ahşap biblolara kadar hemen her şey bulmanız mümkün. Kayıt olmanın ve mağaza açmanın ücretsiz olması ise zanaat sahibi herkesi Etsy’de satış yapmaya teşvik etmekte. Etsy Ödeme Alma için Etsy Payments isimli bir sistem kullanıyor.

PayPal’ın ülkemizde olmaması ve Etsy’nin kendi ödeme sistemi olan Etsy Payments’ın Haziran 2020 tarihinden önce yine ülkemizde kullanılamaması internette güncel olmayan birçok bilginin kaynağı haline gelmiş durumda. Bu yazımızda sizlere en güncel haliyle Etsy’de nasıl ödeme alınacağını aktarmayı hedefliyoruz.

Etsy Payments Nedir?

Etsy’e ait ve kendi bünyesine entegre bir ödeme sistemi olan Etsy Payments, alışveriş yapmak isteyen kişilerin Etsy Credit, Etsy Gift Card, Kredi Kartı, Apple Pay, Google Pay, PayPal, Discover, Ideal, Sofort, Klarna gibi hemen her ödeme altyapısıyla ödeme yapabilecekleri bir sistemdir. 

Etsy Payments ile Nasıl Ödeme Alınır?

Haziran 2020 tarihinden sonra Etsy’de mağaza açan herkes otomatik olarak Etsy Payments ile ödeme alabilir durumdadır. Etsy kullanıcıları desteklenen herhangi bir ödeme altyapısını kullanarak mağazanızdan alışveriş yapar ve alışveriş tutarını Etsy tahsil eder. Ardından hesabınızın durumuna göre değişken bir süre boyunca Etsy parayı sizin için kendi hesaplarında muhafaza eder. Daha sonra tahsil edilen para mağazanızın durumu müsait olduğunda “Available for Deposit” bölümüne taşınır ve ayarladığınız ödeme dilimlerinde (her gün, her hafta, her ay) tanımladığınız banka hesabına doğrudan gönderilir. İşte bu kadar! Etsy’den satış yaparak sattığınız ürünün ücretini bankaların SWIFT süreleri de göz önünde bulundurularak ortalama 72 saat içerisinde banka hesabınızda görmeniz mümkün.

Etsy Ödeme Alma Hesap Durumları

Etsy’de satış yapmaya yeni başlayan mağazalarda ilk 3 ay boyunca yapılan satışların tahsilatı mağazaların “Available for Deposit” bölümüne 7 gün sonra geçer. Bu durumun aksine 90 günü tamamlamış Etsy mağazalarında ise yalnızca bir sonraki iş günü “Available for Deposit” bölümüne geçmiş olur.

Etsy Ödeme Alma Komisyonları

Her ödeme altyapısında olduğu gibi Etsy Payments’da da komisyonlar mevcut ve şu şekilde:

Komisyon Oranı: %6.5 + 3 TL

Kur Çevirme Komisyonu: %2.5

Minimum Çekim Tutarı: 50 TL

Çekim Bedeli: 42 TL

Çekim Bedeli Olmadan Minimum Çekim Tutarı: 600 TL

Etsy Payments’in aktif olduğu diğer ülkeler incelendiğinde en yüksek komisyon oranına Türkiye’de sahip olması dikkat çekse de şu an bir alternatifi olmaması ve geçmişteki alternatifleri ile çok yakın tutarlara işlem yapması hala Etsy’i cazip kılıyor.

Etsy Payments Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Etsy ödeme alma seçenekleri arasında PayPal gördüm. Mağazamda PayPal ile ödeme seçeneği olacak mı?

Maalesef, hayır. Ülkemizde PayPal aktif olmadığı için Etsy Payments ne yazık ki bazı kısıtlamalar ile hizmet vermekte. Türkiye’den açılan mağazaların ödeme sayfalarında PayPal ile ödeme seçeneği aktif değil.

Kur çevirme komisyonu ödememek için USD hesabımı Etsy’e tanımlayabilir miyim?

Hayır, Etsy yalnızca bulunduğunuz ülkenin kendi para birimi ile ödeme yapmakta. USD banka hesabı tanımlamanız durumunda para banka hesabınıza ulaşmayacak, Etsy’e geri dönecektir.

ABD’de şirketim var, o şirketimin üzerine ABD merkezli Etsy Payments açabilir miyim?

Eğer fotoğraflı ve son geçerlilik tarihi olan resmi bir ABD kimliği veya pasaportu ibraz edebiliyorsanız evet açabilirsiniz. Ancak yalnızca TC kimliğiniz mevcutsa ne yazık ki hayır, açamazsınız.

Birkaç satıştan sonra Etsy Payments hesabım kapatıldı, ödeme alamıyorum. Sebebi ne olabilir?

Bu durumda ilk olarak mail hesabınızı kontrol etmelisiniz, yüksek ihtimalle kapatılma nedeni ve açılması için yapmanız gerekenler size mail yoluyla iletilmiş olacak. Ancak bazı durumlarda sistemsel hatalar nedeniyle mail gelmeyebiliyor. 

Bu hata genellikle eski kimlik, bulanık fotoğraf gibi nedenler dolayısıyla yaşanmakta. Eğer ödeme alamadığınızı fark ettiyseniz bu linke tıklayarak kimlik bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Yeni kimlik bilgileriniz Etsy tarafından kontrol edildikten sonra Etsy Payments hesabınız tekrar aktif hale gelecektir.

Not: Etsy yalnızca fotoğraflı ve son geçerlilik tarihi barındıran belgeleri kabul etmektedir. Bu koşullarda yalnızca yeni kimlik, ehliyet veya pasaport kabul ediliyor.

Kendime ait PayPal hesabım var, Etsy’e tanımlayabilir miyim?

Maalesef hayır. Çeşitli yollarla bir PayPal hesabı edinmiş dahi olsanız ödeme almak için Etsy’e tanımlamanız mümkün değil. 

Etsy Payments dışında farklı bir ödeme yöntemi tanımlayabilir miyim?

Hayır, Türkiye’den açılan Etsy mağazalarında ödeme yöntemi olarak yalnızca Etsy Payments kullanılabilir durumda. Haziran 2020 tarihinden önce olduğu gibi “Other” seçeneği artık mevcut değil.

Yurtdışına taşındım, Etsy Payments ülkemi değiştirebilir miyim?

Bu durumda ilk yapmanız gereken şey Etsy ile iletişime geçmek olmalı. Daha önce bu durumu deneyimlemiş kişilerin bildirdiğine göre Etsy genellikle yeni bir mağaza açılmasını öneriyor ve Etsy Payments ülkesini değiştirmiyor. Dolayısıyla komisyon oranları ile mağazanızın satış, yorum ve buna benzer kriterlerini karşılaştırarak kendiniz için en doğru kararı vermeniz gerekebilir.

Etsy hakkında daha fazla bilgi almak için dilerseniz Etsy Eğitim Yazılarımıza göz atabilirsiniz. Herkese bol satışlar!

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

İlginizi Çekebilir:

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. Merhaba. Etsy de dolar para birimi ile satış yapıyorum. Hesabıma ödeme almak istediğimde o an ki dolar kuruna göre mi çeviri yapılıyor yoksa satış yaptığım an olan doalr kuruna göre mi para yatıyor. Cevaplarsanız çok sevinirim.
    Teşekkürler.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll to Top