fbpx

Etsy’de Nasıl Ödeme Alınır? Etsy Payments Nedir?

Etsy Ödeme Alma

İçindekiler:

Etsy, el emeği ürünlerin listelendiği dünyanın en büyük pazaryeridir. Türkiye’den de birçok insanın satış yaptığı Etsy’de el yapımı küpeden, yüzüğe, tablodan, ahşap biblolara kadar hemen her şey bulmanız mümkün. Kayıt olmanın ve mağaza açmanın ücretsiz olması ise zanaat sahibi herkesi Etsy’de satış yapmaya teşvik etmekte. Etsy Ödeme Alma için Etsy Payments isimli bir sistem kullanıyor.

PayPal’ın ülkemizde olmaması ve Etsy’nin kendi ödeme sistemi olan Etsy Payments’ın Haziran 2020 tarihinden önce yine ülkemizde kullanılamaması internette güncel olmayan birçok bilginin kaynağı haline gelmiş durumda. Bu yazımızda sizlere en güncel haliyle Etsy’de nasıl ödeme alınacağını aktarmayı hedefliyoruz.

Etsy Payments Nedir?

Etsy’e ait ve kendi bünyesine entegre bir ödeme sistemi olan Etsy Payments, alışveriş yapmak isteyen kişilerin Etsy Credit, Etsy Gift Card, Kredi Kartı, Apple Pay, Google Pay, PayPal, Discover, Ideal, Sofort, Klarna gibi hemen her ödeme altyapısıyla ödeme yapabilecekleri bir sistemdir. 

Etsy Ödeme alma

Etsy Payments ile Nasıl Ödeme Alınır?

Haziran 2020 tarihinden sonra Etsy’de mağaza açan herkes otomatik olarak Etsy Payments ile ödeme alabilir durumdadır. Etsy kullanıcıları desteklenen herhangi bir ödeme altyapısını kullanarak mağazanızdan alışveriş yapar ve alışveriş tutarını Etsy tahsil eder. Ardından hesabınızın durumuna göre değişken bir süre boyunca Etsy parayı sizin için kendi hesaplarında muhafaza eder. Daha sonra tahsil edilen para mağazanızın durumu müsait olduğunda “Available for Deposit” bölümüne taşınır ve ayarladığınız ödeme dilimlerinde (her gün, her hafta, her ay) tanımladığınız banka hesabına doğrudan gönderilir. İşte bu kadar! Etsy’den satış yaparak sattığınız ürünün ücretini bankaların SWIFT süreleri de göz önünde bulundurularak ortalama 72 saat içerisinde banka hesabınızda görmeniz mümkün.

Etsy Ödeme Alma Hesap Durumları

Etsy’de satış yapmaya yeni başlayan mağazalarda ilk 3 ay boyunca yapılan satışların tahsilatı mağazaların “Available for Deposit” bölümüne 7 gün sonra geçer. Bu durumun aksine 90 günü tamamlamış Etsy mağazalarında ise yalnızca bir sonraki iş günü “Available for Deposit” bölümüne geçmiş olur.

Etsy Payments Kullanmak İçin Gerekenler

Etsy bizden banka adı, banka hesabı kimin adına kayıtlıysa onun ismi, IBAN, SWIFT, adımız-soyadımız ve resimli bir kimlik belgesi gibi bilgileri girmemizi ister ve sonrasında Etsy Payments’ı açmamıza olanak verir.

Etsy Ödeme Alma Komisyonları

Etsy Payments Limt ve Komisyonları

Deposit minimum, fee threshold ve deposit fee denilen üç tane kavram var. Türkiye sekmesine baktığımızda deposit minimum yani çekebileceğimiz minimum para 50 TL olarak gözüküyor. Deposit fee ise bu 50 TL’yi çekmek için bizden aldığı ücret yani 50 TL’liği çekmek istiyorsak 42 TL ücret vermemiz gerekiyor. 50 TL’nin altındaki parayı zaten çekemiyoruz. Fakat 600 TL ve 600 TL’den daha yüksek meblağları bu 42 TL’yi yani deposit fee’yi vermeden çekebiliyoruz. 

Processing fee ise %6.5 bir kesinti yapıyor. Etsy Payments’ın işlem ücretidir bu ve işlem başına da 3 TL alır. İşlem başına derken kastetmek istediğimiz şey şu: Bir tane ürününüz vardır; bir çanta satıyorsunuz diyelim ki. O listing satıldı %6.5 ve 3 TL alıyor. Listing içerisinde üç tane ürün olmuş olsaydı mesela yine 6.5 ve 3 alacaktı. Yani listing başına gibi düşünebiliriz bu 3 TL’yi.

Diğer ülkelerin komisyonlarına baktığımda en yükseğin bizimki olduğunu görüyorum. Bazı ülkelerde domestic ve international yani ülke içi ve ülke dışı uluslararası olarak ayırmış mesela Yeni Zelanda’da var bu. Yeni Zelanda’dakiler, Yeni Zelanda içerisinde sattıklarında %3 bir komisyon verirlerken; uluslararası satış yaptıklarına %4 komisyon veriyorlar. Siz ödeme ekranlarınıza baktığınızda böyle bir şey görüyor olabilirsiniz: ”This payment system isn’t available yet” dediği yani bu sistem sizin ülkenizde yok. Etsy yavaş yavaş bu özelliği herkese getirmeye başlıyor. Umuyorum ki bir gün sıra hepimize gelecek.

Etsy Payments’da da komisyonlar özetle şu şekilde:

Komisyon Oranı: %6.5 + 3 TL

Kur Çevirme Komisyonu: %2.5

Minimum Çekim Tutarı: 50 TL

Çekim Bedeli: 42 TL

Çekim Bedeli Olmadan Minimum Çekim Tutarı: 600 TL

Etsy Payments’in aktif olduğu diğer ülkeler incelendiğinde en yüksek komisyon oranına Türkiye’de sahip olması dikkat çekse de şu an bir alternatifi olmaması ve geçmişteki alternatifleri ile çok yakın tutarlara işlem yapması hala Etsy’i cazip kılıyor.

Etsy Giris Egitimi

Etsy Giriş Eğitimi

Etsy’yi en hızlı şekilde anlamak ve en etkili yoldan başlangıç yapmak isteyen, öğrenmeye ve emek vermeye niyetli herkese hitap eden bir kılavuz ve yol haritası.

Eğitimi İncele

Etsy Payments Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Etsy ödeme alma seçenekleri arasında PayPal gördüm. Mağazamda PayPal ile ödeme seçeneği olacak mı?

Maalesef, hayır. Ülkemizde PayPal aktif olmadığı için Etsy Payments ne yazık ki bazı kısıtlamalar ile hizmet vermekte. Türkiye’den açılan mağazaların ödeme sayfalarında PayPal ile ödeme seçeneği aktif değil.

Etsy-PayPal Karmaşası

Etsy'den PayPal İle Ödeme Almak

“Bu PayPal konusu nedir peki?” diyecek olursanız. Türkiye dışında PayPal’ın hizmet verdiği ülkelerde Etsy kendi PayPal’ınızı kullanmanıza izin vermiyor. Bu Standalone PayPal diye de geçer. Kendi PayPal’ı üzerinden ödemeleri alıyor ve Etsy Payments sistemine aktarıyor fakat PayPal bizim ülkemizde hizmet vermediği için ne yazık ki biz PayPal ile ödeme alamıyoruz. Yardım makalesinde görebileceğiniz gibi açık bir şekilde Türkiye’deki dükkanlar PayPal hizmetin yararlanamazlar diye belirtiyorlar.

Etsy’den Dolar Hesabıma Ödeme Alabilir Miyim? Kur çevirme komisyonu ödememek için USD hesabımı Etsy’e tanımlayabilir miyim?

Konu ile alakalı kafalardaki en büyük sorulardan bir tanesi ”Döviz çevirme işlemlerini kolaylaştırmak ve kur farkı vermemek için acaba dolar hesabımıza alabilir miyiz parayı?”. Hayır ne yazık ki alamıyoruz. Her ülkenin para birimi ne ise ona tanımlı bir banka hesabını kabul ettiğini yazmış. Bu yüzden de %2.5 bir currency conversion fee yani dövize çevirme ücretini de bizden kesiyor. 

Etsy yalnızca bulunduğunuz ülkenin kendi para birimi ile ödeme yapmakta. USD banka hesabı tanımlamanız durumunda para banka hesabınıza ulaşmayacak, Etsy’e geri dönecektir.

ABD’de şirketim var, o şirketimin üzerine ABD merkezli Etsy Payments açabilir miyim?

Eğer fotoğraflı ve son geçerlilik tarihi olan resmi bir ABD kimliği veya pasaportu ibraz edebiliyorsanız evet açabilirsiniz. Ancak yalnızca TC kimliğiniz mevcutsa ne yazık ki hayır, açamazsınız.

Etsy’de Satış Yapmak İçin Şirketimizin Olması Gerekiyor Mu?

Çok sorulan sorulardan bir tanesi ”Şirket kurmak zorunda mıyız Etsy Payments’a geçince?” Hayır, değiliz. Etsy’nin kurallarına göre şirket kurmanız gerekmiyor fakat Etsy şöyle belirtmiş: Vergilendirme ile alakalı kendi ülkenizin kuralları, kanunları neyse ona göre hareket etmelisiniz. Türkiye’de de biz kazandığımız paranın vergisini vermek zorundayız. O yüzden vergi sınırına ulaşmadıysanız henüz ama yakınsanız şirket kurmanızı öneririm. Zaten vergi sınırını geçenlerde başları belaya girmesin diye şirketlerini kuruyorlar.

Birkaç satıştan sonra Etsy Payments hesabım kapatıldı, ödeme alamıyorum. Sebebi ne olabilir?

Bu durumda ilk olarak mail hesabınızı kontrol etmelisiniz, yüksek ihtimalle kapatılma nedeni ve açılması için yapmanız gerekenler size mail yoluyla iletilmiş olacak. Ancak bazı durumlarda sistemsel hatalar nedeniyle mail gelmeyebiliyor. 

Bu hata genellikle eski kimlik, bulanık fotoğraf gibi nedenler dolayısıyla yaşanmakta. Eğer ödeme alamadığınızı fark ettiyseniz bu linke tıklayarak kimlik bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Yeni kimlik bilgileriniz Etsy tarafından kontrol edildikten sonra Etsy Payments hesabınız tekrar aktif hale gelecektir.

Not: Etsy yalnızca fotoğraflı ve son geçerlilik tarihi barındıran belgeleri kabul etmektedir. Bu koşullarda yalnızca yeni kimlik, ehliyet veya pasaport kabul ediliyor.

Kendime ait PayPal hesabım var, Etsy’e tanımlayabilir miyim?

Maalesef hayır. Çeşitli yollarla bir PayPal hesabı edinmiş dahi olsanız ödeme almak için Etsy’e tanımlamanız mümkün değil. 

Etsy Payments dışında farklı bir ödeme yöntemi tanımlayabilir miyim?

Hayır, Türkiye’den açılan Etsy mağazalarında ödeme yöntemi olarak yalnızca Etsy Payments kullanılabilir durumda. Haziran 2020 tarihinden önce olduğu gibi “Other” seçeneği artık mevcut değil.

Başka bir soruda ”Buna geçmek istemezsem ne yapacağım?” yani ben PayPal ile devam etmek istiyorum ne yapacağım sorusu çok geliyor. O konuda da şöyşe bir rivayet var: “Acaba Etsy Payments’a geçmeden, Payoneer kartı girersek ülkenin neresinde olduğunu anlamayacağı için PayPal ile devam edebilir miyiz?”. Bu bir rivayet, deneyen oldu mu bilmiyorum fakat Etsy kartın nereden olduğunu göremese de, dükkanın Türkiye’de olduğunu görüyor. VPN kullansak bile sonuç olarak kargolar Türkiye’den çıkıyor. Diğer Etsy Payments açılan ülkelerde olduğu gibi Türkiye’deki herkes büyük ihtimalle Etsy Payments’i zorlayacaktır.

Yurtdışına taşındım, Etsy Payments ülkemi değiştirebilir miyim?

Bu durumda ilk yapmanız gereken şey Etsy ile iletişime geçmek olmalı. Daha önce bu durumu deneyimlemiş kişilerin bildirdiğine göre Etsy genellikle yeni bir mağaza açılmasını öneriyor ve Etsy Payments ülkesini değiştirmiyor. Dolayısıyla komisyon oranları ile mağazanızın satış, yorum ve buna benzer kriterlerini karşılaştırarak kendiniz için en doğru kararı vermeniz gerekebilir.

Konuyla ilgili daha önce Ceren Güneş‘in yayınladığı video

Etsy hakkında daha fazla bilgi almak için dilerseniz Etsy Eğitim Yazılarımıza göz atabilirsiniz. Herkese bol satışlar!

İlginizi Çekebilir:

Konuşmayı Takip Et
Bildir:
46 Yorum
En Eski
En Yeni En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör

Bu değerli bilgiler için çook teşekkür ediyorum 🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻😊🤗🤗

Yakın zamanda aktif kullanmaya başladım etsy hesabımı. İlk satışımı da gerçekleştirdim. Yüksek fiyatlı bir ürün eklemeyi denedim kabul edilmiyor.(150 bin USD gibi) Bunun çözümü var mıdır?

Merhaba. Etsy de dolar para birimi ile satış yapıyorum. Hesabıma ödeme almak istediğimde o an ki dolar kuruna göre mi çeviri yapılıyor yoksa satış yaptığım an olan doalr kuruna göre mi para yatıyor. Cevaplarsanız çok sevinirim.
Teşekkürler.

“Etsy yalnızca bulunduğunuz ülkenin kendi para birimi ile ödeme yapmakta. USD banka hesabı tanımlamanız durumunda para banka hesabınıza ulaşmayacak, Etsy’e geri dönecektir.” Bu durumda satışlarımızı yaparken USD olarak belirtebiliyoruz ama tanımladığımız hesap TL hesabı olacak ve satışlar geçerken TL komisyonu kesilerek ödenecek doğru mudur?

Etsy de yeni satıcı üyeliğimiz var. etsy de 5. satışımızı yaptık. Para bizim hesabımıza hangi sürelerde aktarılacak. Bu 5 satışın 4 ünü 10 gün içerisinde yaptık. Fakat başta ufak bir ödeme geldi sonrasında ödeme gelmedi bu ödemeler tam olarak neye göre yapılmaktadır. 45 gün ibaresi ile karşılaşıyorum ama dediğim gibi önden bir ödeme geldi etsy yardımda 1 hafta sonunda tekrar ödeme yapılacağını bildirdiler ama tutarı bildirmediler net bir bilgiye ulaşamadım.

Merhaba.,
Etsy ödemeyi ürün alıcıya teslim olduktan sonra’mı yapıyor., cevap verebilirseniz seviniriz.,
Teşekkürler,

Merhaba ben etys den bir tarif satın almak istiyorum ama yapamadım nasıl ödeme yapıcam acaba

PRİNTİFY DAN 2 URUNUM SATILDI BEN DEN PARASINI ALDI KARGOLAYIP BASIMA GÖNDERMEK İÇİN BU ŞEKİLDEMİ ÇALIŞIYOR PRİNTİFY DAHA SONRA ETSY ÖDEME Mİ YAPACAK BANA CEVAPLARSANIZ ÇOK MUTLU OLURUM.

etsy de prıntıfy hesabımızdn para cektıkten kac sonra odeme alıyoruz çünkü suanlık küçük bır sermayemız var yaklasık 13 tshırtlık

merhaba, ben ürünü kargoladım. Kargoya Proforma yı da koydum. Ancak kargo takip numarasını etsy eklemediğim halde eklenmiş gibi gösteriyor. Bu bir sorun yaratır mı? Çünkü alıcının sadece mail adresi mevcut, telefon numarası yok. İlettiğim maillere de geri dönüş alamadım. Süreci nasıl takip edeceğim ve paranın hesabıma yatmasını nasıl sağlayacağım?

Etsy de ödeme aldığım banka hesabını değiştireceğim başkasının ibanını girsem bir problem olur mu isim yine kendi ismim onu değiştirmem gerekiyor mu

Merhaba, Etsy de bireysel hesabım var ve gayet iyi gidiyoruz. Fakat Etsy den gelen paranın yattığı hesabı,Şirket hesabı olarak değiştirmek istiyorum. Ortağı olduğum Şirketin banka ismi ile Etsy deki isim birbirini tutmuyor Etsy mağazamı kapatır mı? Şirket hesabını kabul eder mi? Şimdiden teşekkürler.

Merhaba, Etsy de bireysel hesabım var ve gayet iyi gidiyoruz. Fakat Etsy den gelen paranın yattığı hesabı,Şirket hesabı olarak değiştirmek istiyorum. Ortağı olduğum Şirketin banka hesaptaki isim ile Etsy deki isim birbirini tutmuyor Etsy mağazamı kapatır mı? Şirket hesabını kabul eder mi? Şimdiden teşekkürler.

Merhaba paylaşımlarınız için teşekkür ederim bir çok soruma cevap bulabildim , region durumu ile ilgili bir sorum olacak türkiye yi seçtikten sonra currency tl yapıyprum fakat china usd olarak değişiyor bir çok defa düzeltmeme rağmen aynı sorunu yaşıyorum bu konu ile ilgili bilginiz var mı acaba ? Şimdiden teşekkür ederim ..

Merhaba ETSY üzerinden ilk satışımı yaptım ama banka hesabımı Dolar hesabım olarak vermiştim ve ETSY tarafından ödemeyi alamadım. Yukarıda da belirttiğiniz üzere ETSY’e tekrar dönüyormuş. Şimdi banka Hesabımı güncelledim ve Tekrar atılmasını talep etmek istiyorum acaba ETSY’e hangi mail adresinden yazmam gerekiyor ETSY’nin müşteri hizmetleri var mı? bulamadım Bilgilendirirseniz sevinirim. Bu durumda başka yapmam gereken bir şey varsa Yardımcı olabilir misiniz? Şimdiden teşekkür ederim.

Etsy Seller Help olarak aratırsanız, bu adresten ilgili sorununuzu seçerek ilerlediğinizde en son aşamada iletişime geçin diye bir seçenek çıkar. Etsy’ye bu şekilde ulaşabilrisiniz.

Banka ödeme alma hesabı olarak TransferWise USD (kendi adıma) hesabımızı bağlasak bile yine de çekerken sıkıntı çıkarır mı? İkamet adresim, fatura adresim Türkiye. Shop country ABD, Shop currency $. Sıkıntı çıkarırsa bile bunun bir şekilde yolu yok mu çünkü insanlar yapıyorlar. VPS ile mi kayıt olmak gerekiyor? Bu konu hakkında yardımcı olabilir misiniz?

Kimlik hangi isimdeyse Etsy hesabı ve banka hesapları da onun adına olması lazım değil mi peki? Başka bir isim adına olabiliyor mu?

Wise banka bilgileri benim adıma ama ABD pasaportu dostumun adınaysa bir sıkıntı oluyor mu. Cevap verebilirseniz sevinirm. Teşekkür ederim

[…] Bu video Etsy Payments Türkiye’de yokken bir çözüm olarak çekilmişti. Fakat Etsy ödeme alma yöntemleri artık ülkemizi de kapsadığı için Etsy satıcılarının ödeme almak için Paypal […]

Bireysel hesabımı şirket hesabına döndürebilme şansım var mı? Varsa nasıl yapabilirim?

Merhaba,

Mağazada hala owner olarak gözüküp, banka ve vergi bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Bunun için Etsy->Shop Manager->Finances->Legal and Tax information->Edt diyorsunuz. Sonrasında ilgili bilgileri girip, sizden istenen belgeleri yüklüyorsunuz.

Daha sonra da banka bilgilerinizi şirket banka bilgilerinizle değiştiriyorsunuz. Etsy banka sahibi ve vergi bilgilerinin aynı olmasını istiyor.

Merhabalar,

100 TL gibi küçük bir rakamlar ile satış yapmayı düşünüyorum. Bu durumda yaklaşık olarak ne kadar bir tutar elime geçmiş olacak? (Sistem swift kodu falan istiyor, bu durumda bir de yazılan oranlar dışında bankamın belirlediği transfer ücretini de mi ödemek durumunda kalacağım?

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Sevgiler.

Banka bilgileri benim adıma olması şart mı?

Etsy banka ve vergi bilgilerinin aynı olmasını istiyor. Yani eğer vergi bilgileri olarak kendi bilgilerinizi girdiyseniz banka bilgileri de sizin bilgileriniz olmalı.

Merhaba etsy satış için banka ismi, iban bilgisi, swıft bilgilerini doğru girmeme rağmen ‘etsy payments a kaydolmak için uygun değilsiniz’ şeklinde uyarı çıkıyor. Ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim

Değerli bilgiler için çok teşekkürler.

Etsy shop payments sayfamızda “Since you list in a currency other than your bank account currency, we will do a currency conversion with a 2.5% fee added to the current market rate.” yazmakta. Conversion fee ile ilgili iki nokayı aydınlatabilirseniz çok sevinirim:

1) Shop’u ilk açtığımızda listing’lerimizi potansiyel müşterilerimizin çoğunun ABD, Kanada gibi ülkelerden olacağını düşünerek USD yapmıştık. Conversion fee ödememek için TRY listelememizin dezavantajı olabilir mi sizce? Örneğin fiyatın kullanıcalara anlaşılmaz görünmesi ve hızlı geçmeleri gibi. Ya da kullanıcılar her halükarda bağlandıkları ülkenin para biriminden mi görmektedirler ve herhangi bir dezavantaj yaratmaz mı?

2) Yukarıda belirttiğiniz  “Her ülkenin para birimi ne ise ona tanımlı bir banka hesabını kabul ettiğini yazmış. Bu yüzden de %2.5 bir currency conversion fee yani dövize çevirme ücretini de bizden kesiyor” daki conversion fee ve ilk maddede danıştığım fee aynı mıdır? Etsy notunda başka bir sebebe dayandırdığı ve currency değiştirerek muaf olunabilecek bir fee gibi bahsettiği için farklı fee’ler mi diye danışmak istedim.

Çok teşekkürler

Selamlar. Sizinle Azerbaycan’dan iletişime geçiyorum. Maalesef ETSY hesap açma Azerbaycan için kapalı ve bu durumda bir şirket hesabı ile satıcı hesabı oluşturmam gerekiyor. Şirketim İngiltere merkezli, ETSY üzerinden nasıl satıcı hesabı oluşturabilirim ve nasıl ödeme alabilirim. Bana yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum. E-postalarıma sık sık erişemiyorum ama whatsapp üzerinden benimle iletişime geçebilirseniz çok sevinirim.

merhaba etsy yeniyim gelato da tasırm yapıp satmak istiyorum 1 siparişimi aldım sayılır müşteri aracılıyla e postaya mesaj geldi

Ürününüz güvenli bir şekilde satışa rezerve edilmiş olup, sistemimiz tarafından satın alma siparişi alınmış ve alıcıya kargolanmıştır.

Sipariş onayınızı tamamlamak için aşağıdaki butona tıklayın, anında sipariş onay sayfamıza yönlendirileceksiniz.

yukarıdaki gibi mesaj geldi alttaki son aşama linkine tıkladığımda benim sipraişi almak için card bilgilerimi girmem isteniyor etsy de ilk satışta böyle bir durum varmı yani bizim ödeme yapmamız gerekiyormu

46
0
Düşüncelerini merak ediyoruz, lütfen yorum bırak!x
()
x
Scroll to Top