fbpx

Etsy Like ve Follow Oyunları Üzerine İnceleme

etsy like ve follow oyunları

İçindekiler:

Etsy içerisindeki forumlarda çok sayıda like ve follow oyunları oynanıyor. Öyle ki satıcılar pazarlamaya ve ürün yapmaya harcadıkları vakit kadar bu oyunları oynayarak da zaman geçiriyorlar. Peki bu oyunlar bir işe yarıyor mu? İşe yaramak dışında Etsy’de satış yaptığımız dükkanlara zarar verirler mi? Bu yazımızda Etsy forumlarındaki like ve follow oyunlarını inceledik.

21 Eylül 2016’da Etsy’nin yaptığı açıklama Etsy forumlarında şok etkisi yarattı. Açıklamaya göre Etsy’nin 2006 yılından beri aktif olarak kullanılmasını sağladığı Treasury özelliği ve Trending Items sayfası kullanıma kapatılıyordu. Treasury özelliğinde kullanıcılar bir tema belirleyip o temaya uygun Etsy ürünlerinden bir koleksiyon hazırlıyorlardı. Bu koleksiyonların amacı müşterilerin koleksiyon içerisine girip birbiriyle uyumlu olan ürünleri görüp satın alma yapmasıydı. Facebook ve Pinterest’te bu Treasury koleksiyonlarının reklamları yapılıyor, çok sayıda like alarak Treasury listesinin yukarılarına çıkmak amaçlanıyordu. Aynı şekilde Etsy içerisinde de birbirinin koleksiyonları likelamak ve yorum yapmak üzerine sayfalar vardı; “Linkini Bırak, Kendinden Sonraki 5 Linke Yorum Yap” benzeri organizasyonlar çok revaçtaydı. Fakat Etsy ekibi, Treasury özelliğinin kullanımına dair verileri incelediğinde çok az sayıda alıcının bu özelliği kullandığını ve hazırlanan koleksiyonlardan referans ile satışın yok denecek kadar az olduğunu gördü. Bu sebeple de özelliği kaldırma yoluna gittiler. Etsy forumlarına yeni giren kişiler “Treasury” özelliği ile konular ve like oyunları göreceklerdir. Fakat bu konuların hiçbiri aktif değil ve içerisindeki linkler özelliğin kaldırılması sebebiyle çalışmıyor.

Etsy Like ve Follow Oyunları

Aynı Treasury özelliği gibi Trending Items sayfası da manipülasyona açık, organik değil zorlama trafik çeken bir sayfaydı. 24 saat içerisinde en çok like alan ürünler bu sayfada yer alıyordu. Bu sebeple kişiler like zincirleri kuruyor, birkaç tane “like oyunu” içerisine girip şanslarını yükseltmeye çalışıyorlardı. Yapı itibariyle çok sayıda alakasız ürünün bir arada durması sebebiyle bu sayfa alıcılar tarafından çok kullanılmadı. Etsy yaptığı açıklamada “Araştırmalarımız gösteriyor ki Trending Items sayfası dikkate değer bir trafik almıyor ve alıcılar bu özelliğin amacını tam olarak anlamıyorlar, bu sebeple de sayfa onların alışveriş deneyiminde önemli bir yer tutmuyor.” dedi.

Etsy’nin Trending Items sayfasını kaldırmasıyla birlikte “like” özelliği organik bir hal aldı ve gerçek alıcılar gerçekten beğendikleri ürünleri sonradan satın almak ya da başka geçerli sebeplerle likelamaya başladılar. Fakat Etsy’nin yaptığı yenilikleri takip etmeyen kişiler hala like oyunları oynamakta ve gerçekten beğenmedikleri, almayacakları ürünleri likelamaya zaman ayırmaktalar. Etsy’nin yayınladığı şu yazıya bakıldığında şirketin favorilerle ilgili satıcılara ve onların ürünlerini pazarlamasına yönelik bir şey yazmadığını, tamamen alıcılara yönelik bir kaydetme özelliği olarak sunduklarını da birinci elden görmüş oluyoruz. 

Like oyunları Etsy satıcıları için çok büyük bir zaman kaybı olmakla beraber; satıcının Etsy istatistiklerini okumasını zorlaştırıyor. Belki de hiç beğenilmeyen bir ürününü zorla beğendirerek gerçek alıcıların eğilimlerini ölçebilmesini engelliyor. Buna ek olarak dönüşüm oranının düşmesine ve Etsy SEO’nun kötü etkilenmesine sebep oluyor. Dönüşüm oranı; bir ürüne ne kadar bakıldığının satışa olan oranıdır. Bir ürünün görüntülenmesini satış sayısına bölerek listelerinizin dönüşüm oranını hesaplayabilirsiniz. Etsy açısından bakarsak; 1000 kişinin bakıp 1 kişinin aldığı ürüne kıyasla 100 kişinin bakıp 1 kişinin aldığı ürünü öne çıkarmak daha mantıklı gözüküyor. Yaptığımız SEO çalışmalarında like oyunları oynanmış ürünlerin SEO’larını düzelttiğimizde SEO ne kadar iyi olursa olsun dönüşüm oranının düşüklüğü sebebiyle ürünleri aramalarda hedeflenen yere getiremediğimizi gördük.

İpucu: Eğer üzerinde like oyunu oynanmış bir listeniz varsa ve SEO çalışması yapacaksanız listeyi kopyalayarak yeniden yayınlayın, like oyunu oynanmış listeyi de silerek yeni bir başlangıç yapın.

Follow oyunlarının like oyunlarından daha farklı bir durumu var. Etsy içerisinde bir dükkan “favorilenerek” (likelanarak) takip edildiğinde (follow), takip eden kişiler Etsy sayfalarını açtıklarında takip ettikleri dükkanlara ait yeni ürünleri, yenilenen ürünleri ve Shop Update özelliği kullanılarak yapılan paylaşımları görebiliyorlar. Fakat bu özellik anasayfada Etsy editörlerinin öne çıkarmak istediği ürünlerin, Etsy’nin sizin müşteri deneyiminize göre önerdiği ürünlerin, son baktığınız listelerin, en son favorilediğiniz ürünlerin ve Etsy editörlerinin hazırladığı koleksiyonların altında yer alıyor. Kişilerin favorilediği dükkanlardaki güncellemelere ulaşması için sayfanın en altına kadar inmeleri gerekiyor. Buna ek olarak da “Takip Ettiğiniz Dükkanlar” bölümü eğer “tümünü gör” tuşuna basılmazsa (kullanılan cihaza göre) 6-8 arasında sonuç gösteriyor. Follow oyunu oynandığında bundan dönüşüm sağlamak oldukça zor. Nitekim Etsy de bu özelliği satıcılara bir pazarlama aracı olmaktan ziyade alıcılara sonradan dönüp bakabilecekleri bir kaydetme özelliği olarak sunuyor. Follow oyunları, like oyunları gibi listelerinize zarar vermese de bir vakit kaybı olmaktan öteye gitmiyor.

Like ve follow oyunları ürünlerin pazarlanmasına hiçbir katkıda bulunmadığı ve Etsy de bu özelliklerin pazarlama aracı olarak kullanılmasını desteklemediğinden dolayı bu oyunlara ayrılan zamanı sosyal medyada gerçekten satın alma potansiyeli olan insanlara yönelik paylaşımlar yapmak için kullanabiliriz.

İlginizi Çekebilir:

Konuşmayı Takip Et
Bildir:
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerini merak ediyoruz, lütfen yorum bırak!x
()
x
Scroll to Top