fbpx

Etsy’de Satış İçin Shop Update Kullanımı

etsy shop update nedir

İçindekiler:

Etsy’de dükkanları güncel tutmanın ucuz, kolay ve keyifli bir yolu var: Shop Update özelliği, yani Dükkan Güncellemeleri. Fakat vakit ayırmaya değer mi? Uygulamak ne kadar kolay? Etsy’de satışlarımızı artırır mı? Nelere dikkat etmek gerekir?

Etsy Shop Updates Özelliği Ne İşe Yarıyor?

Etsy için dükkanların ve listelerin güncelliğini koruması çok önemli. Hatta o kadar önemli ki arama motorunun çalışma prensiplerinde güncellik de bir etken olarak yer alıyor. Önceki yıllarda ürün listelerinin (listing) yenilenmesi (renew) ürünlerin ana sayfada gözükmesini sağlıyordu ve hatta bu sebeple çoğu kişi liste yenilemek için bir bütçe ayırıyordu. Fakat en yeni ürünlerin gösterildiği sayfa Etsy tarafından kaldırılınca liste yenilemenin hiçbir anlamı kalmadı. Zaten satış yapıldığında ve yeni ürün listelendiğinde dükkan güncellenmiş oluyor. Etsy’de satış yapanların iyi bildiği gibi sürekli ürün yapıp liste girmek, dükkanı güncel tutmak çok zorlu bir iş. İşte shop updates, dükkan güncellemeleri, birkaç dakikalık emekle halihazırda listelenmiş olan ürünlerinizin güncellenmesini sağlıyor, hem de ücret ödemeden.

Etsy’de Nasıl Shop Update Yaparım?

Dakikalarca Etsy dükkanınızda bu özelliği aramayın. Bazı sosyal medya platformları gibi Etsy Shop Updates de sadece cep telefonundan paylaşım yapılmasına izin veriyor. Eğer hala “Sell On Etsy” uygulamasını indirmediyseniz, artık indirmek ve kullanmak için bir sebebiniz daha var. Her ne kadar bilgisayarlardan shop update yapılamasa da hem kendinizinkileri hem de Etsy’de takip ettiğiniz dükkanların shop update paylaşımlarını görebilirsiniz.

Dükkan Güncellemesi, Shop Update yapmak için Sell on Etsy uygulamasında “Social Media” bölümüne basın. Açılan ekranda en alta kadar inin, orada shop updates yazdığını göreceksiniz. O bölüme tıkladığınızda karşınıza çıkan ekranda artı (+) işaretine basarsanız uygulama size yeni bir fotoğraf mı çekmek istediğinizi yoksa telefonda var olan fotoğraflardan mı seçmek istediğinizi soracak. Bu seçeneklerden biriyle devam ettikten sonra uygulama size fotoğrafı yakınlaştırıp uzaklaştırmanız ve konumlandırmanız için fırsat verecek. Memnunsanız sağ üst köşedeki “Next” tuşuna basabilirsiniz.

Bir sonraki aşamada Etsy fotoğrafı etiketlemenizi isteyecek. Etiketten kasıt “#” hashtag değil, Etsy’nin hiçbir yerinde hashtagler çalışmıyor. Fotoğrafın herhangi bir yerine dokunursanız ürünlerinizin sıralandığı bir listeye gideceksiniz. Buradan dükkan güncellemesini, shop update’inizi bağlamak istediğiniz ürünü seçin. Böylece alıcılar da fotoğrafa tıkladığında o ürüne gidebilecek. Ürün ile fotoğrafı bağladıktan sonra göreceksiniz ki fotoğrafın dokunduğunuz yerinde üzerinde E harfi olan turuncu bir Etsy etiketi var. Eğer etiketin yerini beğenmezseniz yine parmağınızla dokunarak konumlandırabilirsiniz. 

Yine sağ üstte yer alan “Next” butonuna basarak güncellememiz hakkında yazı yazacağımız yere geliyoruz. Bu bölümde kelimeler arasındaki boşluklar dahil 255 karakterlik bir yerimiz var. Fotoğrafın içeriğine dair söyleyeceklerinizi yazdıktan sonra “Next” diyerek güncellemenin son halini görebilirsiniz. Altta turuncuyla yazılmış olan “Share on Etsy” butonuna bastığınızda paylaşımınızı yapmış olacaksınız.

Shop Update’lerimi Kim Görür?

Dükkanınızla etkileşime geçmiş kişilerin hepsi Etsy web sitesi ve uygulamaları üzerinden shop update paylaşımlarınızı görür. Etkileşimden kasıt herhangi bir ürünü beğenen, dükkanı favorileyen ya da Etsy dükkanınızdan alışveriş yapan kişiler. Alıcılar ana sayfalarını açtıklarında etkileşime girdikleri tüm dükkanların shop update paylaşımlarını görürler, cep telefonundan giriş yapıyorlarsa da “Öneriler” kısmında dükkan güncellemeleri karşılarına çıkacaktır. Aynı zamanda sizin dükkanınızın ana sayfasına bakan herhangi bir kişi de henüz etkileşime geçmemiş olsa bile dükkan güncellemelerinizi yani shop update olarak paylaşımlarınızı görür.

Etsy’de Neler Paylaşmalıyım?

Etsy’de satış yaparken her ürün için on adet fotoğraf paylaşma hakkımız var. On fotoğraf ürünü göstermek için yeterli olsa da ürünü yaparken nelerden ilham aldığımız, yapım aşaması fotoğrafları için yer kalmıyor ya da alıcının aklını karıştırmamak için bu tip fotoğrafları paylaşmamayı tercih ediyoruz. Shop Update özelliği bu açıdan da çok yararlı. Etsy’de satış yaptığınız ürünler için ilham aldığınız şeylerin fotoğraflarını, yapım aşamalarını, indirim ya da kupon görsellerini, ürünün çeşitli kullanım alanlarını göstermek için harika bir fırsat.

Bu Özellik Etsy Dükkanıma Nasıl Daha Çok Alıcı Getirecek?

Etsy dükkanınızla etkileşimde olan insanlara Etsy içinde kendinizi hatırlatmanın başka bir yolu yok. Sizi aylarca önce favorilere almış ama unutmuş bir alıcı siteyi açtığında, başka bir alışveriş için giriş yapmış bile olsa karşısında dükkan güncellemenizi görecek. Buna ek olarak güncellemelerinizi Pinterest’e pinleyip Pinterest aramalarında da çıkarak shop update ile bağlantılı ürüne alıcıları getirebilirsiniz.

Etsy’de Hangi Sıklıkla ve Ne zaman Shop Update Yapmalıyım?

Etsy dükkanınızın istatistiklerini inceleyerek hangi saatlerde daha çok favori aldığına ve satış yaptığınıza bakın. Böylece müşteri kitlenizin alışveriş yaptığı saatleri görme şansınız olur. Saat farkından dolayı müşterilerinizin alım yaptığı vakitler sizin için paylaşım yapmaya uygun olmayabilir ama uyanık olduğunuz saatlerle çakışan aktif vakitler mutlaka olacaktır. O saatler, sizin Shop Update yapmanız için uygun zamanlar. Yine istatistiklere bakarak az satış yaptığınız günlerde paylaşım yapmamayı seçebilirsiniz. Yeni ürün koyduğunuzda zaten etkileşimde olduğunuz kişilerin ana sayfasında çıkacağı için güncellemeler için hazırladığınız içerikleri paylaşmayın, zaten yeni ürün listelediğiniz için dükkan güncellenmiş oluyor. Üretimin ve satışların yavaşladığı haftalar güncelleme yapmak dükkana gelen trafikte artış sağlayacaktır.

Etsy’de Paylaşım Yaparken Dikkat Etmem Gereken Bir Şey Var Mı?

Shop Update özelliği de dükkanınızın içerisinde yer aldığı için paylaşım yaparken arama motoru optimizasyonu (SEO) yapmak size avantaj sağlayacaktır. Örneğin güncellemenin altına yazdığınız yazıda ürün başlığında kullandığınız kelimelerden kullanmanız ürünün aramalarda yukarılarda çıkmasına yardımcı olabilir.

Etsy’de Shop Update Yapmak Etsy Dükkanıma Trafik Getirmiyorsa Ne Yapayım?

Dükkan güncellemesi uygulaması ürünlerle ve Etsy dükkanınızla etkileşime geçen kişilere gösterildiği için trafik gelmediği durumda sorgulamanız gereken şey öncelikle etkileşim olmalıdır. Eğer etkileşimde kimse yoksa günde yüz tane de shop update yapsanız satış olmayacaktır. Eğer sorun buysa Instragram Satış ya da Etsy SEO üzerinde çalışmayı düşünebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:

Konuşmayı Takip Et
Bildir:
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerini merak ediyoruz, lütfen yorum bırak!x
()
x
Scroll to Top