fbpx

Etsy’de Nasıl Mağaza Açılır?

Etsy'de Nasıl Mağaza Açılır

İçindekiler:

Etsy'de mağaza açmak

Evinizde ürettiğiniz el yapımı ürünlerinizi tüm dünyaya satmak ister misiniz? Etsy el yapımı ürünlerin satışını merkeze alan dünyanın en büyük pazar yeridir. Siz de diğer binlerce Etsy mağazası gibi el emeği ürünlerinizi burada satarak mikro ihracat yapabilirsiniz. Etsy’de mağaza açmak konulu bu yazımızda size mağazanızı kurmak için gerekecek aşamaları anlatmaya çalıştık.

Eğer Etsy ile ilgili bilginiz yoksa Etsy Nedir? yazımızı okuyabilirsiniz

Etsy’de mağaza açmak için öncelikle Etsy’ye kayıt olmanız gerekiyor. 

Bir Etsy mağazası açmak için:

 1. Etsy.com’a girin,
 2. “Sell on Etsy” butonuna tıklayın,
 3. Mağaza dilinizi, ülkenizi, para biriminizi seçin ve “Save and continue” butonuna tıklayın,
 4. Mağaza adınız seçin ve “Save and continue” butonuna tıklayın.

Etsy Mağaza Tercihlerini Ayarlamak

Etsy’de mağaza açarken mağazanızın dilini, ülkesini, para birimini ve Etsy mağazanıza ayıracağınız zamanı (part time/full time) seçmeniz gerekiyor. Peki bu tercihler ne anlama geliyor?

 • Mağazanın dili (Shop language):  Tercih ettiğiniz mağaza dili ürünlerinizi tanımlamak için kullanacağınız dil, yani mağazanızın “anadilidir”. Bu tercihi daha sonra değiştirmeniz mümkün değil ancak buraya sonradan çeviriler eklemeniz mümkün. 
 • Mağazanın ülkesi (Shop country): Mağazanızın ülkesini doğru seçtiğinizden emin olmanız gerekiyor. Örneğin; Türkiye’den bir mağaza açıyorsanız, mağazanın ülkesi bölümünü Türkiye olarak seçmelisiniz.
 • Mağazanın para birimi (Shop currency): Ürünlerinizi satarken kullanacağınız para birimini seçmelisiniz. Ürünlerinize kurdaki değişime bağlı olarak bazı kur çevirme komisyonları eklenebilir.
 • Etsy mağazanıza ayıracağınız zaman (Time commitment): Etsy mağazanızda satacağınız ürünleri tam zamanlı mı yoksa yarı zamanlı mı ürettiğinizi seçebilirsiniz. Bu seçenek mağazanızın durumunu olumlu ya da olumsuz etkilemez.

Etsy Mağaza Adı Seçmek

Satacağınız ürünleri ve markanızın kimliğini yansıtacak akılda kalıcı bir Etsy mağazası adı seçmeye özen göstermelisiniz. Etsy mağazanız için isim seçerken aşağıdakileri kriterleri göz önünde bulundurabilirsiniz. Mağaza isminiz:

 • Minimum 4 maksimum 20 karakter uzunluğunda olmalı.
 • Boşluk veya özel karakter içermemeli.
 • Hakaret içermemeli.
 • Başka bir Etsy üyesi tarafından kullanılmıyor olmalı.
 • Başkasının ticari markasını ihlal etmemeli.

Bir mağaza adı başkası tarafından kullanılıyorsa alternatif mağaza adı önerileri karşınıza çıkacaktır. Dilerseniz aralarından tercih yapabilirsiniz.

Mağazanıza Ürün Girin

Mağazanızı oluşturduktan sonra hemen ürün girmeye başlayabilirsiniz. 

Mağazanıza ürün girerken Etsy Ürün Tanıtımı Yazmak ve Etsy Ürün Etiketleri yazılarımızdan yararlanabilrisiniz.

Etsy’de Ödeme Almak

Etsy'de mağaza açmak ve Etsy'de Ödeme Almak

Etsy mağazanızda müşterilerinize çeşitli ödeme yöntemleri sunabilirsiniz. Ayrıca Etsy kendi içerisinde de “Etsy Payments” adında bir ödeme kanalı sunuyor. Bu ödeme yöntemi ile alıcılar hemen her şekilde ödeme yapabiliyor. Ülkemizde de Haziran 2020 tarihinden itibaren Etsy Payments desteklenmektedir.

Eğer Etsy Payments desteklenmeyen bir ülkeden satış yapıyorsanız Paypal gibi alternatif kanallar aracılığıyla Etsy mağazanızdan ödeme kabul edebilirsiniz.

Etsy’de ödeme alma konulu detaylı yazımız ilginizi çekebilir.

Etsy’de Faturalandırma

Mağazanızı açtığınız ülkeye bağlı olarak çeşitli ücretlerin tarafınıza faturalandırılabilmesi için kredi kartı veya banka kartı tanımlamanız gerekiyor. Bu kartlar aşağıdaki altyapılardan birine sahip olabilir:

 • Visa
 • MasterCard
 • American Express
 • Discover
 • Carte Bleue (Fransa)

Ülkeden ülkeye değişmekle birlikte, bazı ülkelerden alınmış kredi kartları Etsy’e tanımlandığında çeşitli onaylardan geçmesi gerekebilir. Bu onay sürecinde girmiş olduğunuz karta belirli bir tutara kadar bloke konulabilir ancak kart onaylanır onaylanmaz bu bloke kaldırılır. 

Etsy kart bilgilerinizi üst düzey güvenlik önlemleriyle koruyor, bu anlamda bir endişe duymanıza hiç gerek yok.

Etsy mağazanıza bir kredi kartı veya banka kartı tanımladıktan sonra buraya sanal kart gibi çeşitli ön ödemeli kartları da ekleyebilirsiniz. Eklediğiniz bu ön ödemeli kartlar mağazanızın birincil ödeme aracı olarak ayarlanamaz ancak tarafınıza faturalandırılacak her türlü tutarı bu kartlar aracılığıyla manuel olarak ödeyebilirsiniz.

Etsy mağazanızı Avusturya, Almanya veya Hollanda merkezli oluşturuyorsanız herhangi bir kredi kartı kaydetmenize gerek yok.

Etsy’de Mağazanızı Hemen Açın

Gerekli tüm adımları tamamladıktan sonra “Open Your Shop” butonuna tıklayarak Etsy mağazanızı açabilirsiniz. Birçok detayı Etsy mağazanızı açtıktan sonra da düzenleyebilirsiniz. Bir Etsy mağazası açtığınızda url adresi aşağıdaki gibi olacaktır:

 • “https://www.etsy.com/shop/magazaAdi”

ya da

 • “magazaAdi.etsy.com”

Gördüğünüz gibi ücretsiz bir şekilde hızlıca Etsy mağazası oluşturmanız mümkün. Aklınıza takılan her türlü soruyu internet sitemizdeki Etsy makalelerinden öğrenebilir, Facebook grubumuza danışabilirsiniz.

Herkese bol satışlar dileriz!

İlginizi Çekebilir:

Konuşmayı Takip Et
Bildir:
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerini merak ediyoruz, lütfen yorum bırak!x
()
x
Scroll to Top