fbpx

Türkiye’den Paypal Hesabı Nasıl Açılır?

Türkiye'den PayPal Hesabı Nasıl Açılır

İçindekiler:

Türkiye’de yaşayan biri tarafından Paypal hesabı nasıl açılır konulu videomuz ve videoya ait transkripte bu sayfada ulaşabilirsiniz. Bu video Etsy Payments Türkiye’de yokken bir çözüm olarak çekilmişti. Fakat Etsy ödeme alma yöntemleri artık ülkemizi de kapsadığı için Etsy satıcılarının ödeme almak için Paypal hesabı nasıl açılır diye endişe etmesine artık gerek kalmadı. İyi Seyirler!

Türkiye’den Paypal Hesabı Nasıl Açılır? Video

Türkiye’den Paypal Hesabı Nasıl Açılır? Video Transkript

Herkese Merhaba, Ben Çağrı bugün Türkiye’de yaşayan bir Türk vatandaşı olarak Paypal hesabı nasıl açılır ondan bahsedeceğiz. Aslında Paypal kurallarına ve Türkiye yasalarına göre bizim Türkiye’de yaşarken Paypal sahibi olmamamız gerekiyor. Bu nedenle bahsedeceğimiz yöntemler en son anlatacağımız yöntem dışında çok riskli.

1. Yöntem: Aracı Kullanmak

2021 Paypal Hesabı Nasıl Açılır

Paypal kullanabilmek için ilk yöntem aracılar yoluyla. İnternette biraz araştırma yaparsanız siz de komisyon karşılığı Paypal kullandıran aracı firma veya kişileri görmüşsünüzdür. Bu kişilere belli bir komisyon veriyorsunuz bu kişiler size Paypal’larını kullandırıyorlar. Ben kendi adıma ne bu firmaları tanıyamıyorum ne bu kişileri tanıyorum. Yalnız ben bu yöntemlere karşıyım. Karşı olmamın asıl sebebi başkasının Paypal’ını kullanmak aslında bu cüzdanınızı başkasına emanet etmek demek. Ben de kendi işimi veya kendi cüzdanımı başkasına emanet etmek istemiyorum. Daha doğrusu emanet edebilecek kadar güvenebileceğim bir firma veya kuruma rastlamadım veya bir kişiye rastlamadım. Eğer siz böyle bir kişi tanıyorsanız  bu kurumlara güveniyorsanız bu yöntemi kullanabilirsiniz. Yalnız aklınızdan çıkartmamanız gereken şey eğer firma ile sizin aranızda veya kişi ile sizin aranızda bir anlaşmazlık olursa sizi ne Paypal koruyabiliyor ne de Türk yasaları koruyabiliyor. Bütün paranız veya bütün şeyleriniz, satışlarınız bu kişinin elinde olmuş oluyor. Kullanmadan önce bunu göz önünde bulundurmanızda fayda var.

2. Yöntem: Yurt Dışında Yaşayan Eş, Dost, Akraba Aracılığıyla Paypal Kullanmak

Türkiye'den Paypal Hesabı Nasıl Açılır

İkinci yöntem ise yurtdışında yaşayan arkadaşlarımızın ve akrabalarınızın Paypal’ını kullanmak. Bu ilk yönteme göre daha güvenli. Sonuçta tanıdığımız kişilerin Paypal’ını kullanıyoruz. Yalnız buradaki problem Paypal’ını kullandığımız kişi tarafından yaşanıyor. Bütün para bütün finansal şeyler bu kişinin Paypal’ına ve banka hesabına gireceği için bu kişinin kendi ülkesinde vergiler doğuyor ; vergi olmasa bile beyanname vermesi gerekiyor. Eğer bu kişi işsizlik maaşı gibi bir takım şeyler alıyorsa devletten Elde ettiği gelir işsizlik maaşının kesilmesine neden olabiliyor. Bu  nedenle arkadaşınızın Paypal’ını kullanmadan önce arkadaşınızın bir muhasebeci ile veya vergi dairesi ile görüşmesine fayda var ülkesinde. Ayrıca Etsy dükkanına arkadaşınızın Paypal’ını ekleyeceğiniz zaman arkadaşınızı dükkanınıza ortak olarak eklemeniz gerekiyor. Çünkü dükkan sahibi ve parayı alan kişi ayrı gözüktüğü zaman Etsy burada dolandırıcılıktan  şüpheleniyor ve dükkanı kapatabiliyor.

3. Yöntem: Limitli, Kişisel Paypal Hesabı Açmak

Paypal Hesabı Nasıl Açılır 2021

Bir diğer yöntem 2500 Euro limitli Paypal açmanız. Bu kendi adınıza olan bir Paypal. Yalnız başlamadan önce çok riskli ve Paypal kurallarına aykırı. Yani Paypal eğer bunu fark ederse hesabınızı kapatır ve içindeki bütün paralara el koyar. Bu konu ile ilgili hak iddia etme şahsınızda yok çünkü Paypal bunu açıkça belli ediyor yaşamadığınız bir ülkede Paypal sahibi olamazsınız diyor. O zaman bu tip Paypal hesabı nasıl açılır?

Sistem birazcık da karmaşık aslında. Birazcık farklı yerlerden farklı belge ve adresler gibi şeyler elde etmeyi gerektiriyor. Şöyle yapılıyor; öncelikle yurt dışında bir posta kutusu kiralanıyor. İnternette bakarsanız Paypal açacağınız ülkedeki posta kutusu kiralama servisleri bulabiliyorsunuz. Bu kiraladığınız posta kutusuyla yurt dışında bir banka hesabı açıyorsunuz. Bazı ülkeler özellikle İngiltere, Doğu Avrupa Baltık ülkeleri gibi ülkeler adres ispatı istemeden direkt şubede pasaportunuzla size banka hesabı açabiliyor. TSB, LLoyds gibi bankalar özellikle İngiltere’deki bankalar bu konuda özellikle teşvikte bulunuyor hatta.

Bunun dışında bazı Doğu Avrupa bankaları, yatırım bankaları belli mevduatlar bin Euro ikibin Euro gibi mevduatlar yatırırsanız size yine aynı şekilde banka hesapları kolaylıkla açıyorlar. Onun dışında Transferwise, Monzo, Revolut gibi fintech firmaları da hiç banka şubesine gitmeden internet üzerinden pasaportunuz yardımıyla size bir Avrupa Birliği içinde genelde Almanya’da bir IBAN numarası veriyor. Buradan bir banka hesabı ve doğal olarak IBAN numarası ve mümkünse bir debit kartı elde ediyorsunuz. Bu sayede elinizde 1 adet yurtdışında posta kutunuz olmuş oluyor, 1 adet banka hesabınız olmuş oluyor.

Ondan sonra da yine bakarsanız eBay’den veya Amazon’dan yurtdışındaki posta kutunuzun olduğu ve banka hesabınızın olduğu ülkeye ait bir cep telefonu numarası SIM kartı alabiliyorsunuz. Eğer buradan SIM kart alamıyorsanız da telefon forwarding VOIP olarak aramaları yönlendiren SMSleri yönlendiren internette hizmetler mevcut. Bu hizmetleri kullanarak da bir adet telefon numarası alıyorsunuz. Böylece elinizde aslında Paypal’ın istediği üç bilgi de olmuş oluyor.

Bunlarla bir VPN kullanarak. VPN ile sanki banka hesabınızın, posta kutunuzun ve telefon numaranızın olduğu ülke üzerinden bağlanıyormuş gibi gözükerek Paypal’ın web sitesine giriyorsunuz ve bu bilgilerle bir adet Paypal hesabı sahibi olabiliyorsunuz. Bu Paypal hesabının limiti 2500 Euro veya açtığınız ülkede 2500 Euro’ya denk gelecek miktar.

Bu rakama yaklaştığı zaman hesap 12 ay içerisinde Paypal size yazı gönderiyor ve diyor ki ”Limitlere yaklaştınız hesabınız kilitlenecektir. Bu blokeyi kaldırmak için adres ispatı belgeleri gönderin. ”Bu adres ispatı belgeleri genelde elektrik su faturası olabiliyor veya işte ülkeden alınmış vergi dairesinden alınmış gibi bir takım adres beyanları olabiliyor. Bunları alamıyoruz tabii ki biz, orada yaşamadığımız için. Bu nedenle 2500 Euro’ya yaklaşmadan önce bu Paypal’ı kullanmayı bırakıyoruz ki kitlenmesin. Bu ülkelerden birden fazla banka hesabı, birden fazla telefon numarası, birden fazla posta kutusu kullanarak da birden fazla Paypal hesabı açabiliyorsunuz.

Yani böylece 4 tane Paypal hesabı açtıysanız 10.000 euro’ya kadar değiştirerek Paypal kullanabiliyorsunuz. Daha önce dediğim gibi bu Paypal kurallarına tamamen aykırı ve gerçekten riskli bir yöntem. Başlangıç için değerlendirilebilir bir yöntem fakat iş kurduğunuz zaman; iş sürdürülebilir veya uzun süreli kullanılabilir bir yöntem değil. Bu nedenle belki ilk fikrinizi denetlemek için, ilk fikrinizi denemek için böyle bir yola girebilirsiniz ama en kısa süre içerisinde aslında bir iş Paypal’ı açmanızda fayda var. Şimdi Paypal hesabı nasıl açılır bahsedeceğiz. Dediğim gibi bu yöntem birazcık zor olmakla beraber yapılabiliyor, kullanılabiliyor. Özellikle burada şey belirtmiyorum hani şu bankadan böyle açılır bu internetten böyle açılır diye çünkü Paypal her fark ettiğinde o fintech firmalarının IBAN numaralarını kapatıyor; bu bankaları kabul etmeyi bırakıyor. Bu ülkelerdeki bankalarda özellikle çok yüklenme olduğu zaman ya yasalarını değiştiriyorlar ya bankalar kurallarını değiştiriyor ve adres ispatı istemeye başlıyorlar. Dediğim gibi deneyin şansınızı buradakilerden  yola çıkarak başlayıp deneyebilirsiniz. Buradakiler olmuyorsa da her gün yeni bir tane banka ve her gün yeni bir tane fintech firması çıkıyor Paypal ile kullanılabilecek. Bunun karşılığında ise Paypal her gün başka bir tanesini yasaklıyor.

4. Yöntem: Yurt Dışında Şirket Açarak Paypal Kullanmak

Paypal Hesabı Nasıl Açılır

Bahsettiğimiz yöntemlerin arasında tek Paypal kurallarına uygun olanı aslında şirket hesabı açmak. Bu yöntemle Paypal hesabı nasıl açılır?

Bu yöntemde Amerika, Estonya veya komşumuz Bulgaristan, Gürcistan gibi ülkelerde gidip bir adet şirket açıyorsunuz. Bu açtığınız şirketin, şirket adresi olmuş oluyor.

İlginizi Çekebililir:

Genelde Amerika ve Estonya yasaları gereğince bir de orada şey olmuş oluyor yetkili kişisi olmuş oluyor. Bu bilgilerle banka hesabına başvurabiliyorsunuz; banka hesabı açabiliyorsunuz. Bu açtınız banka hesabı şirket bilgilerinizle beraber Paypal Business Paypal iş hesabına başvurduğunuz zaman Paypal sizden bir takım belgeler daha istiyor. Şirket kuruluşu ile ilgili şirketle ilgili bir takım belgeler istiyor. Bunları da veriyorsunuz. Bu belgelerin hepsi yasal olduğu için ve Paypal’ın aslında şirketiniz Paypal’ın hizmet verdiği ülkede olduğu için Paypal  kuralları dahilinde Paypal açabiliyorsunuz. Bu yöntemin dezavantajı kuruluş maliyetinin fazla olması. Her ülke için farklı olmakla beraber Amerika’da  500- 600 Dolarlardan başlıyor. Yine Estonya’da 300-400 Eurolardan başlıyor. Bunun dışında vergi vermeniz gerekiyor, muhasebecinizin olması gerekiyor, beyannameler vermeniz gerekiyor. Ama iş yaptığınız için ve bu sizin aslında mesleğiniz olduğu için kurallara uygun tek açma yöntemi bu ve eğer gerçekten Paypal kullanmak istiyorsanız kullanabileceğiniz tek güvenli yöntem de bu.

Bugün Türkiye’de yaşayan bir Türk vatandaşı olarak Paypal hesabı nasıl açılır ile ilgili 4 yöntemden bahsettik. Umarım işinize yaramıştır. Eğer konu ile ilgili sorularınız varsa görüşleriniz varsa yorum bırakmayı lütfen unutmayın. Eğer benzer içeriklere devam etmemizi istiyorsanız lütfen videoyu beğenin. Ve eğer daha sonra yayınlayacağımız videolardan haberdar olmak istiyorsanız lütfen kanala abone olun. Görüşmek üzere. Hoşça kalın!

İlginizi Çekebilir:

Scroll to Top