fbpx

Etsy Purchase Protection Program – Etsy Sipariş Koruma Programı Nedir?

Etsy Purchase Protection Program

İçindekiler:

Etsy 6 Haziran 2022 tarihinde bir duyuru yaparak yeni bir program başlatacağını bildirdi: Etsy Sipariş Koruması (Etsy Purchase Protection Program). Program 1 Ağustos 2022 tarihi itibariyle uygulamaya konulacak. Etsy SEO güncellemesinden sonra gelen bu güncelleme Etsy Satış yapanlara daha özenli davranacağı anlamına mı geliyor ne dersiniz?

Eğer Etsy’ye yeni başlıyorsanız Etsy Nedir? makalemiz ilginizi çekebilir.

Etsy Purchase Protection – Etsy Sipariş Koruması Nedir?

Etsy Sipariş Koruması

Etsy Purchase Protection Program özet olarak; Etsy artık kargo ve vergiler dâhil $250’a kadar olan siparişlerde, aşağıdaki durumların gerçekleşmesi halinde satıcıya parasını yatırırken, alıcıya da sipariş tutarını iade edecek:

 1. Alıcı “siparişi teslim almadım” diyorsa (örneğin kargo yolda kaybolduysa)
 2. Ürün hasarlı ulaştıysa (1 takvim yılı içindeki sadece ilk olay için geçerli. Sonraki hasar bildirimleri için geçerli değil.)

Tüm satıcılar otomatik ve ücretsiz olarak bu programa dâhil olacaklar. ANCAK bu korumadan faydalanabilmek için satıcının aşağıdaki şartları karşılaması gerekiyor:

 • Sipariş taahhüt edilen kargoya verme süresi (processing time) içinde kargolanmalı,
 • Kargo ayarlarında tahmini teslimat tarihi (estimated delivery date) girilmiş olmalı,
 • Geçerli bir kargo takip numarası girilmiş olmalı ya da gönderim Etsy kargo etiketi (shipping label) ile yapılmış olmalı (Türkiye’de kargo etiketi uygulaması olmadığı için bizler için sadece takip numarası şartı geçerli)
 • Paketleme sağlam yapılmalı,
 • Sipariş, sipariş bilgilerindeki adrese kargolanmış olmalı,
 • Ürün bilgisi ve fotoğraflar gerçeği yansıtmalı,
 • Satıcı Etsy Payments ile ödeme alıyor olmalı,
 • Dükkân Politikaları (Shop Policy) bölümü doldurulmuş olmalı,
 • Satıcı Etsy’nin kurallarını ihlal etmiyor olmalı.

İpucu 1: Özellikle yeni başlamışsanız, henüz günde onlarca sipariş çıkartmıyorsanız, gönderimden önce paketin son halini fotoğraflayıp bir kenara koyun. Bu sizi daha da garantiye alacaktır.

İpucu 2: Etsy’nin belirttiğine göre, müşteri siparişi verdikten sonra size mesaj atıp başka bir adrese göndermenizi isterse korumadan çıkıyorsunuz. O sebeple böyle bir istekte bulunan olursa kendisinden yeniden doğru adrese sipariş vermesini rica ederek siparişi iptal ve para iadesi yapın.

Etsy ayrıca diyor ki “Eğer programı suistimal etmeye kalkan bir alıcı olursa, korumadan faydalanma hakkını yitirecek.”

Sonuç: Etsy, “Bu programla alıcıların gönül rahatlığıyla alışveriş yapmasını ve sorun yaşamış bile olsalar böylece geri gelmelerini amaçlıyoruz” diyor. Bu sene başında satış komisyonunu arttıracaklarını bildirdiklerinde, “büyümek ve marka güvenilirliğini arttırmak için yatırımlar yapıyoruz” demişlerdi. Bu çerçevede başlatılan programın satıcıları da koruma amaçlı olması sevindirici bir gelişme.

Etsy’nin duyurusuna buradan ulaşabilirsiniz.

Etsy Giris Egitimi

Etsy Giriş Eğitimi

Etsy’yi en hızlı şekilde anlamak ve en etkili yoldan başlangıç yapmak isteyen, öğrenmeye ve emek vermeye niyetli herkese hitap eden bir kılavuz ve yol haritası.

Eğitimi İncele

İlginizi Çekebilir:

Konuşmayı Takip Et
Bildir:
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerini merak ediyoruz, lütfen yorum bırak!x
()
x
Scroll to Top