fbpx

Etsy Satış Rehberi: Yeni Başlayanlar İçin Etsy

Etsy ve Etsy'de Satış Yapma Rehberi

İçindekiler:

El emeği ürünlerinizi tüm dünyaya satmakla mı ilgileniyorsunuz? Hoşgeldiniz. Sizler için hazırladığımız Etsy satış rehberinde satış yapmanıza yardımcı olacak, güçlü adımlarla ilerlemenizi sağlayacak ipuçlarını paylaşacağız.

Etsy Nedir?

Etsy Nedir

Etsy dünyanın el yapımı ürünlere odaklanmış en büyük global pazaryeri. El yapımı ürünleri, vintage ürünleri ve el yapımı ürünleri yapmak için gereken malzemeleri satmak için en doğru pazaryeri. Etsy’yi birçok küçük işletme sahibinin kendi ürünlerini sergilediği, hemen her ürünün özgün ve benzersiz olduğu bir topluluk olarak adlandırabiliriz.

Etsy’i ilk kez duyuyorsanız daha fazla bilgiye Etsy makalelerimizden ulaşabilirsiniz. Etsy’de satış yapmak her ürün, her kategori veya her işletme için doğru bir tercih olmayabilir. Ürünlerinizin Etsy satış politikalarına uygun olup olmadığını mutlaka kontrol etmenizi ve Etsy’de satış yapmanın maliyetleri hakkında detaylı bilgi edinmenizi tavsiye ederiz.

Etsy Satış için Mağaza Açmak

Etsy’de bir mağaza açmadan önce oturum açmanız veya Etsy’e üye olmanız gerekiyor. Bu üyelik ile hem diğer mağazalardan alışveriş yapabilir hem de kendi mağazanızı oluşturabilirsiniz. Bir üyelik oluşturduktan sonra Etsy’deki diğer insanların görüntüleyebilmesi için bir profil fotoğrafı ekleyebilir, hakkınızda çeşitli bilgiler vermek adına profilinizi kullanabilirsiniz.

Etsy Mağazası Nasıl Açılır?

 1. Etsy.com’da üyeliğinize giriş yapın.
 2. Sağ üstte bulunan “Sell on Etsy” butonuna tıklayın.
 3. “Open your Etsy shop” butonuna tıklayın.
 4. Mağazanızın dilini, ülkesini, para birimini seçin ve “Save and continue” butonuna tıklayın.
 5. Mağaza adınızı belirleyin ve “Save and continue” butonuna tıklayın.

Not: Mağazanızın ilk açılışını bir bilgisayar aracılığıyla yapmanız gerekiyor. Daha sonra “Sell on Etsy” uygulaması ile mağazanızı telefonunuzdan yönetebilirsiniz. Hem Etsy.com’u hem de “Sell On Etsy” uygulamasını İngilizce kullanmanızı tavsiye ederiz. Etsy’de Mağaza Açmak konulu makalemiz ilginizi çekebilir.

Etsy Mağaza Açma: Başarılı bir dükkan nasıl açılır?

Etsy Satış İçin Şirket Kurmaya Gerek Var Mı?

Etsy’de satış yapmak için şirket kurma zorunluluğu yok.

Daha açıklayıcı bir şekilde anlatmak gerekirse, Etsy hiçbir satıcıdan şirket olmasını talep etmiyor. Ancak yasal olarak gelirinizi beyan etmeniz ve verginizi vermeniz gerekiyor. Etsy’de satılabilecek ürünlerin birçoğu çeşitli vergi muafiyetleri kapsamında. Bu muafiyetleri araştırarak şirket kurmadan satış yapmaya başlayabilirsiniz. 

Konuyla ilgili daha detaylı bilgileri SMMM Buket Böce ile Youtube kanalımızda yayınladığımız söyleşiyi izleyerek edinebilirsiniz.

Etsy Mağaza Kurulumunu Tamamlamak

Etsy’e kayıt olup mağazanızı oluşturduktan sonra satış yapmaya başlamak için kurulumu tamamlamanız gerekiyor. Kurulumun tamamlanması için izlemeniz gereken birkaç adım daha var. Bu adımlar genel anlamda üretim süresi, mağaza satış/iade/değişim politikaları, kargo stratejisi gibi temel faktörleri belirlemek. 

Temel mağaza öğeleri:

 • Banner ve Mağaza Logosu: Hem markanızın tarzını yansıtabilecek hem de potansiyel müşterilerinize iyi bir ilk izlenim bırakacak başarılı görseller ile mağazanızı süsleyin. Etsy Banner Nasıl Hazırlanır konusunda da size yardımcı olacak bir videomuz var.
 • Shop Announcement: Mağazanızı ziyaret eden müşterileri “Shop Announcement” bölümünü kullanarak kısa bir mesaj ile karşılayın.
 • “About” Bölümü: Markanızın ve ürünlerinizin hikayesini, nasıl ortaya çıktığını ve vizyonunuzu “About” bölümünü kullanarak, video ve fotoğraflar ile destekleyerek ziyaretçilerinize sunun. Etsy’de about shop bölümü nasıl yazılır konulu makale size yardımcı olacaktır.
 • Mağaza Çalışanları: Varsa ekibinizin diğer üyelerini “Shop Members” bölümünde tanıtın. Etsy’de dükkan üyesi ve üretim ortağı nedir sorusunun cevabı ise linkte sizi bekliyor.
 • Mağaza Politikaları: Mağazanızın “Shop Policy” bölümünde ödeme, satış, iade, değişim, gümrük, kargo gibi önemli konular hakkında politikalarınızı belirleyin ve mağazanızdan alışveriş yapanların soru işaretlerini giderin.

Etsy Mağazasına Ürün Eklemek

Mağazanızın kurulumunu tamamladığınızda artık ürün yüklemeye hazır hale gelir. Etsy’de ürünler “Listing” olarak adlandırılır. Menüde bulunan Listing başlığına tıklayarak hemen ilk ürününüzü Etsy mağazanıza ekleyebilirsiniz.

Markalaşma, Pazarlama ve Reklam

Etsy'de Satış Yapma Rehberi

Pazarlama stratejiniz, Etsy mağazanızın başarılı olmasının belki de en önemli kriteridir. Pazarlama, yeni insanların ürünlerinizle karşılaşabilmesi ve potansiyel olarak satın alması ile birlikte aynı zamanda mevcut müşterilerinizin mağazanızdaki güncellemelerden haberdar olmasını da sağlar. Bu aynı zamanda daha çok satış yapmak anlamına da gelebilir.

Pazarlama çalışmalarınız için başlıca ipuçları ise şunlar:

 • Etsy mağazanızı ve ürünlerinizi aramalarda ilgili kişilerin önüne çıkabilmesi için optimize ettiğinize yani SEO çalışması yaptığınıza emin olun. Aynı zamanda mağazanızın konumunu eklemek yerel aramalarda öne çıkmanızı sağlayabilir. Etsy SEO Nasıl Yapılır?
 • Sosyal medya hesaplarınız ile Etsy’i entegre ederek sosyal medyadan mağazanıza trafik çekmek satışlarınızın artmasını sağlayabilir. Etsy’de satış yapanlar için sosyal medya seçimi.
 • Mağazanızı ve ürünlerinizi ücretli reklamlar vererek pazarlamak daha kısa zamanda satış yapmanızı sağlayabilir. Etsy’de reklam vermek.
 • Potansiyel müşterilerinize ve ziyaretçilerinize indirim ve kuponlar sunmak alışveriş yapmalarına teşvik edebilir.
 • İçerisinde potansiyel müşteri de bulabileceğiniz çeşitli topluluklara katılmak mağazanızın bilinirliğini artırabilir.
Küçük-İşletmeler-İçin-Markalaşma

Ücretsiz e-Kitap

Küçük İşletmeler İçin Markalaşma

Hemen İndir

Etsy Mağaza Yönetimi

Etsy Rehberi

Mağazanızın kurulumunu tamamladınız, ürünlerinizi eklediniz ve belki de satış yapıyorsunuz. Etsy mağazanız büyüdükçe ve satışlarınız arttıkça yönetmeniz gereken başka faktörler de devreye girer.

Etsy mağazanızı yönetmek için başlıca ipuçları ise şunlar:

 • Oluşabilecek problemlerde Etsy’nin “Satıcı Koruma Politikası” ile mağazanızı garanti altına almak için gereken müşteri hizmetleri deneyimini sunduğunuzdan emin olun.
 • İlk satışınızı yaptığınızda takip etmeniz gereken adımları önceden öğrenmeye çalışın.
 • Etsy’nin “Review” sistemini inceleyerek mağazanızın puanlamalarına ve değerlendirmelerine hakim olun.
 • “Sell on Etsy” uygulamasını akıllı telefonunuza kurarak mağazanıza her an erişim sağlayın.
 • Gerektiğinde mağazanızı tatil moduna alın ve ara verin.

Sorularınız Mı Var?

Etsy’de mağaza kurulumu yapmaktan, ilk ürününüzü nasıl kargolayacağınıza kadar tüm endişeleriniz için sitemizdeki Etsy Satış konulu içeriklerden yararlanabilir, aklınıza takılan soruları Etsy Türkiye Facebook grubumuzda sorabilirsiniz. Profesyonel destek almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.

Herkese bol satışlar!

Küçük-İşletmeler-İçin-Markalaşma

Ücretsiz e-Kitap

Küçük İşletmeler İçin Markalaşma

Hemen İndir

İlginizi Çekebilir:

Konuşmayı Takip Et
Bildir:
3 Yorum
En Eski
En Yeni En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör

40 ücretsiz listeleme hakkı için:
https://etsy.me/2ZafoSV

[…] bir muhasebeci ile veya vergi dairesi ile görüşmesine fayda var ülkesinde. Ayrıca Etsy dükkanına arkadaşınızın Paypal’ını ekleyeceğiniz zaman arkadaşınızı dükkanınıza ortak […]

40 ücretsiz listeleme için linkim
https://etsy.me/3Hhlwet

3
0
Düşüncelerini merak ediyoruz, lütfen yorum bırak!x
()
x
Scroll to Top