fbpx

Etsy’de Satışı Engelleyen 5 Hata

etsy'de satışı engelleyen hatalar

İçindekiler:

El emeği ürününüzü Dünya’ya satmak kolay bir iş değil. Hele ki Etsy dükkanınızı tek başınıza idare ediyorsanız, üretimden pazarlamaya hatta ürün yollamaya kadar geçen süreçte hiçbir destek almıyorsanız işiniz daha da zor. Elinizden geleni yapıyorsunuz ama olmuyor; acaba stratejilerinizde Etsy’de satışı engelleyen bir hata olabilir mi?

Etsy’de satışları etkileyen pek çok faktör var. Fotoğraf kalitesi, kargo ücreti, ürün fiyatı, gönderim süreci, geçmişte aldığınız müşteri yorumları… Hepsi birbiriyle bağlantılı ama ayrı ana konular gibi gözükse de aslında hepsi marka stratejinizin alt dalları. Bu yazımızda bu alt dallardan ziyade satışı engelleyen marka stratejisi hataları üzerinde duracağız. 9-6 çalışan, geriye kalan zamanlarda Etsy dükkanı ile ilgilenebilen birisi misiniz? Belki de tüm gün “ev hanımı” olup akşam iş kadınına dönüşmek zorundasınız. Ya da Etsy’e sadece ek gelir olarak bakan bir emeklisiniz? Hiç farketmez. Satış yapmak istiyorsanız aşağıdaki hatalardan kaçınmalısınız.

Hata 1: Sadece Ürünlerinize Güveniyorsunuz

Ürünlerinize güvenmeniz, yaptığınız işin arkasında durmanız kadar harika bir şey daha yok. Aslında başarılı olmanın anahtarlarından biri de bu. Fakat ürünleri yapıp dükkana koymak bir strateji değil, yolun başındaki ilk adımlardan biri. Elbette ürünlerinizin fotoğraflarını müşteri kitlenize yönelik çektiniz fakat aramalarda çıkmak için SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) da yapmanız gerek. Diktiğiniz elbise için başlığa “kırmızı elbise” yazmanız yeterli mi? Hayır. Onu “balo elbisesi” arayan da bulsun, “nedime kıyafeti” isteyen de alsın istiyorsanız SEO öğrenmeniz ve yapmanız şart. Etsy’de satışları ve görüntülenmesi düşük kişilerin en büyük sorunu SEO’dur, ikinci en büyük sorun ise sosyal medya pazarlamasındaki eksik ve yanlışlardır. Ürünleriniz ne kadar harika olursa olsun sosyal medya kullanmıyorsanız ve aramalarda çıkmıyorsanız satış yapamazsınız. Ürün yapıp dükkana koyduktan sonra oturup müşteri beklemek satışlarınızı engelleyen bir strateji. 

Etsy'de satış

Hata 2: Satış İçin Sadece Etsy’e Güveniyorsunuz

Evet, Etsy’de 33.4 Milyon aktif alıcı var. Almaya hazırlar, arama yapıyorlar ve sizi buluyorlar. SEO bu anlamda muhteşem bir plan aslında. Bir kere çok iyi yapıp sadece sezonlara göre birkaç kelime ya da ayar değiştirerek yedi gün yirmi dört saat dükkanınıza trafik çekebilirsiniz. Fakat yeterli mi? Hayır. Sizin kadar iyi SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) yapan başkaları da var ve 2018’de gelen güncellemeyle beraber aslında her alıcı sizi farklı sayfada görüyor. Jane bilgisayarından girip arama yaptığında ikinci sayfada sizin ürününüzü görürken tabletinden arama yapan Mary’e göre beşinci sayfadasınız. İkisi de görür görmez ürününüzü alacak olsa bile satışın kaderi arama yapıp kaç sayfa ilerleyeceklerine bağlı. Kötü bir SEO ile hiç şansınız yoktu fakat iyi bir SEO da yeterli değil. Pazarlama da yapmanız gerek. Hatta ürün yapmaya ayırdığınız kadar vakti sosyal medya pazarlamasına da ayırmalısınız.

Sadece Etsy’e güvenmekle ilgili bir başka stratejik hata da kendi web sitenizin olmaması. Mutlaka ama mutlaka markanız adına bir web sitesi adı alın. Amerika Birleşik Devletleri şu ya da bu sebeple Türkiye’ye ambargo uygulamaya karar verirse Etsy’de satış yapamazsınız. Eğer bir web siteniz olursa sosyal medyadan gelen trafiğin tamamını sitenize yönlendirip olaydan daha az yara alarak kurtulabilirsiniz. Böyle bir durumda sitesi olmayanlar alan adı alıp bir süre site kurmakla uğraşacakları için sosyal medyadaki trafiklerinde de azalma yaşamaları kaçınılmaz olacaktır.

Etsy'de satış

Hata 3: Bütün Sosyal Medya Platformlarında Varsınız

Kulağa bir hata gibi gelmese de bildiğiniz bütün platformları kullanmaya çalışmak aslında ciddi bir stratejik hata. Birincisi; aynı anda Instagram, Facebook, Pinterest, Linkedin, Wanelo, We Heart It, Twitter, Snapchat, TikTok ve Tumblr’da başarılı olmanız mümkün değil. Otomasyon ve sosyal medya optimizasyonu (SMO) yapsanız bile hepsine uygun görseli ve içeriği hazırlamak başlı başına çok büyük bir iş olacaktır. Her sosyal medya platformunun kitlesi farklı olduğundan ya da müşterileriniz hepsini farklı amaçla kullandığından hepsine birden emek vermek çok büyük bir vakit kaybı olabilir.

Müşteriniz hangi platformu fikir almak için kullanıyor? Örneğin deri cüzdan ve kadın çantası yapıyorsanız sizin kitleniz Pinterest ve Insagram’dan hediye fikirleri alıyor. Deri evrak çantası yapıyorsanız potansiyel alıcılarınızın hepsi Linkedin kullanıyor. Gençlere yönelik bir ürün satıyorsanız Snapchat ve TikTok sosyal medyanızın bel kemiği olmalıyken otuz yaş üstü kadınları hedefliyorsanız Tumblr’da olmanızın hiçbir anlamı yok. Kullanmayı bilmediğiniz bir platformu çözmeye çalışırken diğer tarafta müşterinizin her gün kullandığı bir uygulamada başarılı olma şansınızı azaltıyor olabilirsiniz.

Markanızı korumak ve yönlendirme yapmak adına bildiğiniz bütün sosyal medya platformlarında dükkan adınızla hesap açın. Fakat müşteri kitlenizin kullandığı ve sevdiğiniz iki ya da üç platforma emek verin. Aktif olarak vakit geçirmeyeceğiniz hesaplardan dükkanınıza ya da diğer hesaplarınıza link vermeniz iyi bir strateji olacaktır.

Sosyal medya

Hata 4: Pazarlama Stratejiniz Reklam Vermekten İbaret

Eğer sosyal medyada reklam veriyorsanız ve buradaki pazarlama stratejiniz sadece reklamdan ibaretse yine büyük bir hata yapıyorsunuz. Adı üstünde “sosyal” medya. Sosyalleşin. Takipçilerinize soru sorun, onlara cevap verin, bedava ürün dağıtmak dışında kampanyalar yaparak fark yaratın, markanız etrafında bir topluluk oluşturun. Eğer samimiyetle paylaşım yaparak birbiriyle ve sizinle etkileşim halinde bir topluluk yaratabilirseniz bu topluluktaki herkes birer takipçiden öte marka yüzünüz ve ücretsiz reklamcılarınız olacaktır.

Etsy'de satış

Hata 5: Planlamadan Paylaşım Yapıyorsunuz

Çoğu sosyal medya platformu düzenli paylaşıma önem veriyor. Özellikle Pinterest ve Instagram için kullanıcıların sık ve düzenli paylaşım yapması önemli. Eğer bir ürün yapıp bütün yapım aşaması fotoğraflarını bir haftada paylaşıyorsanız sonraki hafta paylaşacak içerik sıkıntısı çekersiniz. Hem de takipçileriniz arka arkaya aynı ürünün fotoğraflarını görmekten sıkılıp takibi bırakabilir. Paylaşımlarınızı önceden planlarsanız kendinizi tekrar etme ve uzun aralıklarla düzensiz paylaşım yapma risklerini ortadan kaldırmış olursunuz. Stratejik, planlanmış ve üzerinde düşünülmüş paylaşımlar yaptığınızda takipçilerinizin de satışlarınızın da arttığını göreceksiniz.

İlginizi Çekebilir:

Konuşmayı Takip Et
Bildir:
1 Yorum
En Eski
En Yeni En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör

[…] bir web siteniz yoksa  markanızın adıyla web sitesi alan adınızı alın. Etsy’de Satışı Engelleyen 5 Hata konulu makalede belirtildiği gibi bütün markanızın geleceğini Etsy’nin ya da başka […]

1
0
Düşüncelerini merak ediyoruz, lütfen yorum bırak!x
()
x
Scroll to Top