fbpx

Walmart İade Politikası ve Yöntemleri ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Walmart iade politikası

İçindekiler:

Walmart iade politikası ve yöntemleri, pazar yerindeki dönüşümü arttırmanıza yardımcı olur. Bununla beraber daha sadık müşteriler kazanmanızı sağlar. Walmart, tonlarca farklı ürün satmanıza izin verir. Bazı zamanlar müşterilerin memnun kalmadığı ürünler olabilir. Bu sebeple iade politikanda ve yöntemlerinde hoşgörülü davranmanız sizi bir adım öne çıkarır.

Walmart’tan alışveriş yapan müşterilere sorunsuz bir iade deneyimi sunmak, birçok avantajı da beraberinde getirir. Biliyorsunuz ki Walmart pazar yeri iade politikalarında müşteri memnuniyetini odağında tutar. Dolayısıyla ürünlerinizi Walmart’ın iade politikasına ve yöntemlerine göre düzenlemek istiyorsanız, bu içerik tam size göre. İşte, Walmart iade politikası ve yöntemleri ile ilgili ayrıntılar.

Walmart İade Politikası Nedir?

Walmart’ın esnek iade politikası var. İnternetten alışveriş yapan müşteri iade konusunda bazı sıkıntılar yaşayabiliyor. İşte böyle durumlarda Walmart müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutarak müşterinin güvenini kazanıyor.

Walmart müşteri ürünü satın aldıktan sonra 90 gün içerisinde iade ederse, değişim ve para iadesi kabul ediyor. Fakat müşteriler ürünü orijinal faturası ve sağlam hali ile teslim etmeli. Dolayısıyla çevrimiçi alışveriş yapılmışsa, alıcının evinden ürün teslim alınır ve iadesi gerçekleştirilir. İadeler için Walmart alıcılardan ücret talep etmez. Ancak iade nedeni aşağıdakilerden biriyse, maliyeti satıcı üstlenir:

 • Yanlış boyutta ürün
 • Hasarlı ürün
 • Eksik parça
 • Hasarlı kutu
 • Düşük kaliteli ürün

Walmart İade Politikası Gereklilikleri Nelerdir?

1. Dönüş Penceresi

İade süresi ürünün kargoya verilmesinden 7 gün sonra başlar. Bazı ürünler dışında 30 günlük iade sürecine sahip olmalısınız. Aşağıdaki ürünler için ise 14 günlük iade sürecine sahip olmanız yeterli:

Elektronik

 • Bilgisayarlar / Video oyun donanımı
 • Yazıcılar (3D yazıcılar hariç)
 • Kameralar / Dijital kameralar
 • GPS birimleri
 • Dijital müzik çalarlar
 • Tabletler
 • E-okuyucular
 • Taşınabilir video oynatıcılar
 • Faturalı cep telefonları
 • Ön ödemeli cep telefonları
 • Dronlar

Lüks ürünler

 • Değerli taşlar
 • 300 dolar üzerindeki mücevher ve saatler
 • Koleksiyon ürünleri (madeni para vb.)
 • Değerli metaller

Not: Kıymetli metal satıcılarının iade süresi 14 günden azdır.

2. İade Uygunluğu

Walmart pazar yeri iadesinde çevrimiçi alışveriş yapıldığı için makbuz gereksiz. Ancak büyük, maliyetli ve teknik ürünlerde müşteriden fatura talep edilmeli. Ayrıca bunlar için müşteri geçerli bir kanıt sunmalı. Bu ürünler ise şöyle:

 • Klima
 • Motorlu testere
 • Jeneratör
 • Çim biçme makinaları
 • Çit düzeltici
 • Kompresörler

3. İade Merkezi

İadeler için birçok iade merkezi yapılandırmanız lazım. Çünkü müşterilere kolaylık sunarsanız, Walmart sizi öne çıkarır. Yani müşteri Walmart’ta iade başlattığında ona en yakın iade merkezlerini seçebilmeli. Bununla birlikte en az bir adet iade merkezi belirttiğinizden emin olmalısınız.

4. İade Etiketi

İade gönderi etiketleri oluşturmak için Walmart İade Gönderim Hizmetleri (RSS) seçmelisiniz. Öte yandan, nakliye şirketini sağlayamazsanız, RSS otomatik olarak iadelere uygulanır.

Çevrimiçi İade Yöntemleri Nelerdir?

Müşterilere çeşitli iade yöntemleri sunmanız gerekir. Yani müşteriler iade yöntemlerinden hangisi kendisine uygunsa, onu seçebilmeli. Çevrimiçi iade yöntemleri aşağıdaki gibidir:

1. Teslim Alma Programı

Bu yöntem sayesinde müşteriler bir teslim alma programı planlayabilir. Ayrıca iadeyi teslim alacakları saati ve yeri FedEx hesabına bildirmeleri gerekir. Bununla birlikte müşteriler kendilerine verilen iade etiketini yazdırmalı.

2. Posta ile İade

Müşteriler ürünlerini posta yolu ile de iade edebilir. İlk olarak müşteri Walmart’ın sayfasına giderek iade edeceği ürünü seçmeli. Ardından posta ile iade yöntemine tıklamalı. Bunun sonucunda iade etmek istediği ürünü belirtilen konuma bırakmalı.

Müşteriye İade Ettiği Ürünün Geri Ödemesi Nasıl Yapılır?

Müşterilere tüm geri ödemeler, ürün iade merkezine ulaştıktan sonra 48 saat içerisinde yapılmalı. Bu süre içerisinde yapılmazsa Walmart, müşteriye otomatik geri ödeme yapar. Satıcının iki adet geri ödeme seçeneği var:

 1. İade işlemi başlar başlamaz ödeme: Bu ödeme türünde satıcı, iade işlemi başlar başlamaz müşteriye geri ödeme yapar. Yani ürünü almasa bile müşterinin parasını ödemiş olur. Dolayısıyla hasarlı ve yetersiz bir üründen müşteri memnun değilse, bu ödeme seçeneği ile müşterinin güveni kazanılabilir.
 2. İade işlemi tamamlanınca ödeme: İade edilecek ürün satıcıya ulaşır. Daha sonra satıcı, 48 saat içerisinde müşteriye ödeme yapar.

İadeleri Azaltmanın Yolları Nelerdir?

Walmart online satışta birçok ürünü satmanıza olanak tanır. Fakat ürünleriniz sürekli iade ediliyorsa, Walmart satıcı hesabınızı askıya alır. Bu sebeple iadeleri sınırlandırmak için stratejiler geliştirmeniz gerekir. İşte, iadeleri azaltmanızın yolları.

Ayrıntılı ürün açıklamaları ve nitelikler sağlamalısınız

Ürün açıklamalarının eksiksiz ve ayrıntılı olmasına dikkat etmelisiniz. Örnek olarak, bir giysi satıyorsunuz diyelim. Ürünün ölçüsünü, bakım talimatlarını, malzemesini belirtmelisiniz. Ayrıca diğer ürünler için de bu gibi gerekli bilgileri eklemelisiniz. Detaylı bir açıklama her zaman öne çıkmanızı sağlar. Anahtar kelimeleri de açıklamalarda geçirdiğinizden emin olmalısınız.

İade politikalarında hoşgörülü olmalısınız

Alıcılar ürünü satın almadan önce iade politikalarına da göz atar. Politikanızda ne kadar esnek ve hoşgörülü olursanız, tüketiciler o kadar size güvenecek. Ayrıca alıcı, Walmart’ta birçok satıcının iade politikası ile sizinkini karşılaştırabilir. Hatta Amazon ve eBay gibi pazar yerlerindeki iade politikaları ile de karşılaştırır. Bu sebeple iade politikanızı oluşturmadan önce diğer satıcıların politikalarına bir göz atmanızda yarar var.

Hızlı nakliye seçenekleri sunmalısınız

Hızlı ve kaliteli nakliye seçenekleri sunmalısınız. Yani müşteriye mümkün olan en kısa sürede ürünleri ulaştırmalısınız. Ayrıca tüketici, ürünü en hızlı ulaştıran satıcıyı tercih eder. Bu sebeple Navlungo gibi kaliteli nakliye şirketleri ile çalışmanızda fayda var.

Profesyonel ürün fotoğrafları kullanmalısınız

Ürünlerin birden fazla profesyonel resmini eklemelisiniz. Böylece alıcılar satın aldıkları ürünün kalitesini anlar. Dolayısıyla ürünü net olarak gören müşterilerin iade etme şansı azalır. Öte yandan, ürünün en az 3 adet farklı açılardan çekilmiş görselini eklemeniz tavsiye edilir. Hatta ürünün dikkat çeken yönlerini resimlerde vurgulayabilirsiniz.

Müşteri yorumlarını teşvik etmelisiniz

Ürün ve satıcı yorumlarınız çoksa, markanıza olan güven artar. Bu sayede müşteriler ürünlerinize karşı daha az tedirgin olur. Yani yorumlar ile müşteri ürünü daha çok tanır. Dolayısıyla ürün hakkında bilgili ve olumlu bakış açısına sahip olan müşteri, kusur bulmaya daha az meyilli olur.

İlginizi Çekebilir:

Konuşmayı Takip Et
Bildir:
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerini merak ediyoruz, lütfen yorum bırak!x
()
x
Scroll to Top
Scroll to Top