fbpx

Walmart İade Politikası ve Yöntemleri ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Walmart iade politikası

İçindekiler:

Walmart iade politikası ve yöntemleri, pazar yerindeki dönüşümü arttırmanıza yardımcı oluyor. Bununla beraber daha sadık müşteriler kazanmanızı sağlıyor. Walmart, tonlarca farklı ürün satmanıza izin veriyor. Bazı zamanlar müşterilerinizin memnun kalmadığı ürünler olabiliyor. Bu sebeple iade politikanda ve yöntemlerinde hoşgörülü davranmanız bir adım öne çıkmanızı sağlıyor.

Walmart’tan alışveriş yapan müşterilere sorunsuz bir iade deneyimi sunmak birçok avantajı da beraberinde getiriyor. Ayrıca Walmart pazar yeri iade politikalarında müşteri memnuniyetini odağında tutuyor. Dolayısıyla ürünlerinizi Walmart’ın iade politikasına ve yöntemlerine göre düzenlemek istiyorsanız bu içerik tam size göre. İşte, Walmart iade politikası ve yöntemleri ile ilgili bilmeniz gereken detaylar.

Walmart İade Politikası Nedir?

Walmart’ın esnek iade politikası var. İnternetten alışveriş yapan müşteri iade konusunda bazı sıkıntılar yaşayabiliyor. İşte böyle durumlarda Walmart müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutarak müşterinin güvenini kazanıyor.

Walmart müşteri ürünü satın aldıktan sonra 90 gün içerisinde iade ederse değişim ve para iadesi kabul ediyor. Fakat müşteriler ürünü orijinal faturası ve sağlam hali ile teslim etmeli. Dolayısıyla çevrimiçi alışveriş yapılmışsa alıcının evinden ürün teslim alınıyor ve iadesi gerçekleştiriliyor. İadeler için Walmart alıcılardan ücret talep etmiyor. Ancak iade nedeni aşağıdakilerden biriyse maliyeti satıcı üstleniyor:

 • Yanlış boyutta ürün
 • Hasarlı ürün
 • Eksik parça
 • Hasarlı kutu
 • Düşük kaliteli ürün

Walmart İade Politikası Gereklilikleri Nelerdir?

1. Dönüş Penceresi

İade süresi ürünün kargoya verilmesinden 7 gün sonra başlıyor. Bazı ürünler dışında 30 günlük iade sürecine sahip olmalısınız. Aşağıdaki ürünler için ise 14 günlük iade sürecine sahip olmanız yeterli:

Elektronik

 • Bilgisayarlar / Video oyun donanımı
 • Yazıcılar (3D yazıcılar hariç)
 • Kameralar / Dijital kameralar
 • GPS birimleri
 • Dijital müzik çalarlar
 • Tabletler
 • E-okuyucular
 • Taşınabilir video oynatıcılar
 • Faturalı cep telefonları
 • Ön ödemeli cep telefonları
 • Dronlar

Lüks ürünler

 • Değerli taşlar
 • 300 dolar üzerindeki mücevher ve saatler
 • Koleksiyon ürünleri (madeni para vb.)
 • Değerli metaller

Not: Kıymetli metal satıcılarının iade süresi 14 günden azdır.

2. İade Uygunluğu

Walmart pazar yeri iadesinde çevrimiçi alışveriş yapıldığı için makbuz gereksiz. Ancak büyük, maliyetli ve teknik ürünlerde müşteriden fatura talep edilmeli. Ayrıca bunlar için müşteri geçerli bir kanıt sunmalı. Bu ürünler ise şöyle:

 • Klima
 • Motorlu testere
 • Jeneratör
 • Çim biçme makinaları
 • Çit düzeltici
 • Kompresörler

3. İade Merkezi

İadeler için birçok iade merkezi yapılandırmanız lazım. Çünkü müşterilere kolaylık sunarsanız Walmart pazar yerinde öne çıkarsınız. Yani müşteri Walmart’ta iade başlattığında ona en yakın iade merkezlerini seçebilmeli. Bununla birlikte en az bir adet iade merkezi belirttiğinizden emin olmalısınız.

4. İade Etiketi

İade gönderi etiketleri oluşturmak için Walmart İade Gönderim Hizmetleri (RSS) seçmelisiniz. Öte yandan, nakliye şirketini sağlayamazsanız RSS otomatik olarak iadelere uygulanır.

Çevrimiçi İade Yöntemleri Nelerdir?

Müşterilere çeşitli iade yöntemleri sunmanız gerekiyor. Yani müşteriler istediği iade yöntemini seçebilmeli. Çevrimiçi iade yöntemleri şu şekilde:

1. Teslim Alma Programı

Bu yöntem sayesinde müşteriler bir teslim alma programı planlayabiliyor. Ayrıca iadeyi teslim alacakları saati ve yeri FedEx hesabına bildirmeleri gerekiyor. Bununla birlikte müşteriler verilen iade etiketini yazdırmalı.

2. Posta ile İade

Müşteriler ürünlerini posta yolu ile de iade edebiliyor. İlk olarak müşteri, Walmart’ın sayfasına giderek iade edeceği ürünü seçmeli. Ardından posta ile iade yöntemine tıklamalı. Bunun sonucunda iade etmek istediği ürünü belirtilen konuma bırakmalı.

Müşteriye İade Ettiği Ürünün Geri Ödemesi Nasıl Yapılır?

Müşterilere tüm geri ödemeler, ürün iade merkezine ulaştıktan sonra 48 saat içerisinde yapılmalı. Bu süre içerisinde yapılmazsa Walmart, müşteriye otomatik olarak geri ödeme yapar. Satıcının iki adet geri ödeme seçeneği var:

 1. İade işlemi başlar başlamaz ödeme: Bu seçenekte satıcı, iade işlemi başlar başlamaz müşteriye geri ödeme yapıyor. Yani ürünü almasa bile müşterinin parasını ödemiş oluyor. Dolayısıyla hasarlı ve yetersiz bir üründen müşteri memnun değilse bu ödeme seçeneği ile müşterinin güveni kazanılabiliyor.
 2. İade işlemi tamamlanınca ödeme: İade edilecek ürün satıcıya ulaşır. Daha sonra satıcı, 48 saat içerisinde müşteriye ödeme yapar.

İadeleri Azaltmanın Yolları Nelerdir?

Walmart online satışta birçok ürünü satmanıza olanak tanıyor. Fakat ürünleriniz sürekli iade ediliyorsa Walmart satıcı hesabınızı askıya alır. Bu sebeple iadeleri sınırlandırmak için stratejiler geliştirmeniz gerekiyor. İşte, iadeleri azaltmanızın yolları.

Ayrıntılı ürün açıklamaları ve nitelikler sağlamalısınız

Ürün açıklamalarının eksiksiz ve ayrıntılı olmasına dikkat etmelisiniz. Örnek olarak bir giysi satıyorsunuz diyelim. Ürünün ölçüsünü, bakım talimatlarını, malzemesini belirtmelisiniz. Ayrıca diğer ürünler için de bu gibi gerekli bilgileri eklemelisiniz. Detaylı bir açıklama her zaman öne çıkmanızı sağlayabiliyor. Anahtar kelimeleri de açıklamalarda geçirdiğinizden emin olmalısınız.

İade politikalarında hoşgörülü olmalısınız

Alıcılar ürünü satın almadan önce iade politikalarına da göz atabiliyor. Politikanızda ne kadar esnek ve hoşgörülü olursanız tüketiciler o kadar işletmenize güveniyor. Ayrıca alıcı, Walmart’ta birçok satıcının iade politikasını görebiliyor. Hatta Amazon ve eBay gibi pazar yerlerindeki satıcıların iade politikalarını okuyabiliyor. Bu sebeple iade politikanızı oluşturmadan önce diğer satıcıların politikalarına göz atmanızda yarar var.

Hızlı nakliye seçenekleri sunmalısınız

Hızlı ve kaliteli nakliye seçenekleri sunmalısınız. Yani müşteriye mümkün olan en kısa sürede ürünleri ulaştırmalısınız. Ayrıca tüketici, ürünü en hızlı ulaştıran satıcıyı tercih eder. Bu sebeple Navlungo gibi kaliteli nakliye şirketleri ile çalışmanızda fayda var.

Profesyonel ürün fotoğrafları kullanmalısınız

Ürünlerin birden fazla profesyonel fotoğrafını eklemelisiniz. Böylece alıcılar satın aldıkları ürünün kalitesini anlayabiliyor. Dolayısıyla ürünü net olarak gören müşterilerin iade etme olasılığı azalıyor. Öte yandan, ürünün en az 3 adet farklı açılardan çekilmiş görselini eklemeniz tavsiye ediliyor. Hatta ürünün dikkat çeken yönlerini görsellerde vurgulayabiliyorsunuz.

Müşteri yorumlarını teşvik etmelisiniz

Ürün ve satıcı yorumlarınız çoksa markanıza olan güven artar. Bu sayede müşteriler ürünlerinize karşı daha az tedirgin olur. Yani yorumlar ile müşteri ürünü daha çok tanır. Ayrıca müşteri ürün hakkında olumlu bakış açısına sahip oluyor. Bu da ürün hakkında kusur bulmasını engelleyebiliyor.

Bol Satışlar Diliyoruz!

İlginizi Çekebilir:

Konuşmayı Takip Et
Bildir:
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerini merak ediyoruz, lütfen yorum bırak!x
()
x
Scroll to Top