fbpx

Walmart Satıcı Performans Standartları Nedir? Nasıl İyileştirilir?

walmart satıcı

İçindekiler:

Walmart pazar yeri birçok ziyaretçiyi kendisine çeker ve sırf bu potansiyeli bile Walmart’ta satış yapmak için yeterli bir sebep. Walmart’ta Satıcı Olmak İçin Nasıl Onay Alırsınız başlıklı yazımızda adım adım Walmart satıcısı olmayı anlatmıştık. Fakat Walmart satıcı hesabı açmak sadece bir başlangıç. Buradaki satışlarınızı arttırmak, büyümek ve rekabette öne çıkmak için satıcı hesabınızı Walmart standartlarına göre yönetmeniz lazım. Bu sebeple Walmart satıcı performans standartlarını iyi bilmeniz gerekiyor. Biz de bilmeniz gereken Walmart satıcı performans standartlarını buraya derledik. İşte, Walmart’ta başarılı bir satış yapmak için dikkat etmeniz gereken satıcı performans standartları ile ilgili detaylar.

Walmart Satıcı Performans Standartları Nedir?

Walmart; diğer online pazar yerleri gibi müşterilerine birinci sınıf müşteri deneyimi sunmayı amaçlar. Buradaki satıcıların da bazı standartlara uyarak bu amaca hizmet etmesi gerekir. Walmart satıcı performans standartları satıcıların bu amaca hizmet edip etmediğini değerlendirir. Bu sayede satıcılar nerede hata yaptığını anlayabilir.

Satıcı performans standartları sayesinde Walmart e-ticaret gelirini artırmanız mümkün. Aynı zamanda mükemmel bir müşteri hizmeti deneyimi sunmanıza yardımcı olur. Dolayısıyla müşteri çekmek ve müşterileri elde tutmak için de gerekli bir durum.

Satıcı performans metrikleri operasyonları optimize etmeyi de sağlıyor. Walmart’ta satıcı performansını bilmek, satıcıyı sıralamalarda üste çıkarıyor. Bu sebeple satıcı performansının nasıl ölçüldüğünü bilmek gerekiyor. Şimdi gelin, bu ölçütlere yakından bakalım:

 • 90 günlük kusurlu sipariş oranı <%2
 • Zamanında gönderi oranı >%99
 • Geçerli izleme oranı >%99
Walmart satıcı

Kusurlu Sipariş Oranı

Kusurlu sipariş oranı, toplam sipariş sayısına bölünerek elde edilir. Dolayısıyla Walmart’ta iyi bir satıcı olmak için kusurlu sipariş oranı %2 veya daha düşük olmalı. Böylece satıcılar minimum satıcı performans standardını korumuş sayılır. Ayrıca birden fazla sorunu olan siparişin de kusurlu sipariş sayıldığını unutmamak gerek. Sipariş kusuru olarak sayılan sorunlar ise şöyle:

 • Sipariş iptalleri: Satıcı tarafından iptal edilen bir sipariş kusurlu olarak ifade edilir. Satıcılar siparişleri fiyatlandırma ve listeleme hatasından dolayı iptal eder. Bununla beraber stokta olmayan ürünler de satıcıların ürünü iptal etmesine neden olur. Dolayısıyla siparişleri iptal etmekten ve alıcıları hayal kırıklığına uğratmaktan kaçınmak için doğru ürün listelemeleri yapmak zorunlu. Öte yandan, fiyatlandırma hatası yapmamak için tüm satış kanallarındaki fiyatları kontrol etmek şart. Bir de “envanter tükendi” hatası ile karşılaşmamak için tüm satış kanallarındaki ürünleri güncellemek gerek.
 • Ürün iadeleri: Çevrimiçi ürün satın alan alıcılar bazen siparişlerini iade eder. Dolayısıyla satıcılar da ürün iadelerini minimuma indirmek için ayrıntılı açıklamalar yapmalı, birden fazla profesyonel resim eklemeli ve kaliteliden ödün vermemeli.
 • Geç teslimat: Walmart her siparişte beklenen teslimat tarihini hesaplar. Gecikme genellikle nakliye şirketlerinin ürünü geç teslim etmesinden kaynaklanır. Bu sebeple doğru ve kaliteli nakliye şirketi ile çalışmak şart. Yani satıcıların nakliye şirketi seçimi yaparken bu durumu göz önünde bulundurması lazım. Ayrıca geç teslimat kusur oranını sık sık kontrol etmekte yarar var.
 • Müşteri şikayetleri: Bir müşteri, satıcı veya Walmart’la iletişime geçerek memnuniyetsizliğini dile getirirse bu da kusur sayılır. Dolayısıyla bu durumdan kaçınmak için birinci sınıf müşteri deneyimi sunmak gerek. Kapsamlı ve kaliteli ürün listelemeleri sayesinde de şikayetleri azaltmak mümkün. Kısacası müşterilerin mutsuz olmasını önlemek için elinizden geleni yapmalısınız.

Zamanında Gönderi Oranı

Zamanında gönderi oranı, beklenen sevkiyat tarihini içerir. Dolayısıyla bu tarih, gönderiyi onaylamayı ve tarih bilgilerini girmeyi gerektirir. Ardından Walmart bu bilgileri müşteriye bildirir. Zamanında gönderi oranını kötü etkilememek için satıcılar, nakliyede üstün hizmet kalitesi sunmalı ve Walmart’ın kurallarına uymalı. Bu sebeple biz eihracat konusunda alanının en deneyimlisi olan Navlungo’yu öneriyoruz.

Geçerli Takip Oranı

Takip numaralarının sağlanması müşteri ve satıcı için önemli. Walmart pazar yeri sipariş onayını ve izleme verilerini kullanır. Satıcı takip bilgilerini girmezse, Walmart birkaç gün geçince alıcıya para iadesi yapar. Ayrıca Walmart böyle bir durumda, satıcı hesabını askıya alma ve hesabı bloke etme hakkına sahip. Bu sebeple takip bilgilerinin girildiğinden emin olunmalıdır.

Walmart Satıcı Performansını Nereden Görüntülersiniz?

Walmart Seller Center, satıcı ölçümlerini izlemek ve genel performansı değerlendirmek için araçlar sunar. Performansınızı görüntülemek için şu adımları izlemelisiniz:

İlk olarak, Seller Center kısmından oturum açmalısınız.

Analytics > Performans bölümüne gitmelisiniz.

Aradığınız ayrıntıları sunan sekmeye tıklamalısınız.

Not: Walmart düzenli performans incelemeleri yürütür. Bu sebeple satıcıların da sürekli performanslarını incelemesi gerekir.

Walmart Satıcı Performansını Nasıl İyileştirirsiniz?

Walmart’ta performansınız pek iyi gitmiyorsa, bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. İşte performansınızı, satışınızı ve gelirinizi artırmanıza yardımcı olacak ipuçları.

 • Tüm Walmart pazar yeri siparişleri için doğru takip ve taşıyıcı bilgileri sağlamalısınız.
 • Ürün açıklamalarının doğru, anlaşılır olduğundan ve anahtar kelimeleri içerdiğinden emin olmalısınız.
 • Geçerli müşteri hizmetleri telefon numarası, e-mail adresi ve çalışma saatleri eklemelisiniz.
 • Müşteri ürün sipariş ettiğinde, özenli paketleme yaparak teslim etmelisiniz.
 • Siparişleri zamanında kargoya vererek teslimat tarihini geçirmemelisiniz.
 • Satıcı Puan Kartını düzenli olarak kontrol etmelisiniz.
 • Müşteri sorularını 24 saat içerisinde yanıtlamalısınız.
 • Şirketinizi 7 gün 24 saat boyunca kaliteli hizmet vermesi için hazırlamalısınız.
 • İade ve iptallerde müşteriyi ön planda tutmalısınız.
 • Müşterilerle konuşurken nasıl konuşmanız gerektiğini iyi bilmelisiniz.

İlginizi Çekebilir:

Konuşmayı Takip Et
Bildir:
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerini merak ediyoruz, lütfen yorum bırak!x
()
x
Scroll to Top