fbpx

Walmart Satıcı Performans Standartları Nedir? Nasıl İyileştirilir?

walmart satıcı

İçindekiler:

Walmart pazar yeri birçok ziyaretçiyi kendisine çeker. Walmart’ta Satıcı Olmak İçin Nasıl Onay Alırsınız başlıklı yazımızda adım adım Walmart satıcısı olmayı anlatmıştık. Fakat Walmart satıcı hesabı açmak ile iş bitmiyor. Buradaki satışlarınızı arttırmak, büyümek ve rekabette öne çıkmak için satıcı hesabınızı Walmart standartlarına göre yönetmeniz lazım. Dolayısıyla Walmart satıcı performans standartlarını iyi bilmeniz gerekiyor. Biz bilmeniz gereken Walmart satıcı performans standartlarını buraya derledik. İşte, Walmart’ta başarılı bir satış yapmak için dikkat etmeniz gereken satıcı performans standartları ile ilgili detaylar.

Walmart Satıcı Performans Standartları Nedir?

Walmart; diğer online pazar yerleri gibi müşterilerine birinci sınıf deneyim sunmayı amaçlıyor. Yani satıcıların bazı standartlara uyarak bu amaca hizmet etmesi gerekiyor. Walmart satıcı performans standartları, satıcıların bu amaca hizmet edip etmediğini değerlendiriyor. Bu sayede satıcılar nerede hata yaptığını anlama şansı elde ediyor.

Satıcı performans standartları Walmart e-ticaret gelirinizi artırmanızı sağlıyor. Aynı zamanda mükemmel bir müşteri hizmeti deneyimi sunmanıza yardımcı oluyor. Dolayısıyla işletmenize müşteri çekmek ve müşterilerinizi elde tutmak için gerekli bir durum.

Satıcı performans metrikleri operasyonları optimize etmeyi de sağlıyor. Walmart’ta satıcı performansını bilmek satıcıyı sıralamalarda öne çıkarıyor. Bu sebeple satıcı performansının nasıl ölçüldüğünü bilmek gerekiyor. Şimdi gelin, bu ölçütlere yakından bakalım:

 • 90 günlük kusurlu sipariş oranı <%2
 • Zamanında gönderi oranı >%99
 • Geçerli izleme oranı >%99
Walmart satıcı

Kusurlu Sipariş Oranı

Kusurlu sipariş oranı, toplam sipariş sayısına bölünerek elde edilir. Dolayısıyla Walmart’ta iyi bir satıcı olmak için kusurlu sipariş oranı %2 veya daha düşük olmalı. Böylece satıcılar minimum satıcı performans standardını korumuş sayılıyor. Ayrıca birden fazla sorunu olan siparişin de kusurlu sipariş sayıldığını unutmamak gerek. Sipariş kusuru olarak sayılan sorunlar ise şöyle:

 • Sipariş iptalleri: Satıcı tarafından iptal edilen bir sipariş kusurlu olarak ifade edilir. Satıcılar siparişleri fiyatlandırma ve listeleme hatasından dolayı iptal eder. Bununla beraber stokta olmayan ürünler de satıcıların ürünü iptal etmesine neden olur. Dolayısıyla siparişleri iptal etmekten ve alıcıları hayal kırıklığına uğratmaktan kaçınmak için doğru ürün listelemeleri yapmanız gerekir. Öte yandan, fiyatlandırma hatası yapmamak için tüm satış kanallarındaki fiyatları kontrol etmek şart. Bir de “envanter tükendi” hatası ile karşılaşmamak için tüm satış kanallarındaki ürünleri güncellemek gerekiyor.
 • Ürün iadeleri: Çevrimiçi ürün satın alan alıcılar bazen siparişlerini iade eder. Dolayısıyla ürün iadelerini minimuma indirmek için çaba harcamalısınız. Yani ayrıntılı ürün açıklamaları yapmalısınız, profesyonel fotoğraflar eklemelisiniz ve kalitenizden ödün vermemelisiniz.
 • Geç teslimat: Walmart her siparişte beklenen teslimat tarihini hesaplar. Gecikme genellikle nakliye şirketlerinin ürünü geç teslim etmesinden kaynaklanır. Bu sebeple doğru ve kaliteli nakliye şirketi ile çalışmalısınız. Ayrıca geç teslimat kusur oranını sık sık kontrol etmenizde yarar var.
 • Müşteri şikayetleri: Bir müşteri, satıcı veya Walmart ile iletişime geçerek memnuniyetsizliğini dile getirirse bu da kusur sayılıyor. Dolayısıyla bu durumdan kaçınmak için birinci sınıf müşteri deneyimi sunmalısınız. Kapsamlı ve kaliteli ürün listelemeleri sayesinde de şikayetleri azaltmak mümkün. Kısacası müşterilerin mutsuz olmasını önlemek için elinizden geleni yapmalısınız.

Zamanında Gönderi Oranı

Zamanında gönderi oranı, beklenen sevkiyat tarihini içerir. Dolayısıyla bu tarih, gönderiyi onaylamayı ve tarih bilgilerini girmeyi gerektirir. Ardından Walmart bu bilgileri müşteriye bildirir. Zamanında gönderi oranını kötü etkilememek için satıcılar, nakliyede üstün hizmet kalitesi sunmalı ve Walmart’ın kurallarına uymalı. Bu sebeple biz eihracat konusunda alanının en deneyimlisi olan Navlungo’yu öneriyoruz.

Geçerli Takip Oranı

Takip numaralarının sağlanması müşteri ve satıcı için önemli. Walmart pazar yeri sipariş onayını ve izleme verilerini kullanır. Satıcı takip bilgilerini girmezse Walmart birkaç gün geçince alıcıya para iadesi yapar. Yani takip bilgilerini girmediğinizde Walmart, satıcı hesabınızı askıya alır veya bloke eder. Bu sebeple takip bilgilerini girdiğinizden emin olmalısınız.

Walmart Satıcı Performansını Nereden Görüntülersiniz?

Walmart Seller Center, satıcı ölçümlerini izlemek ve genel performansı değerlendirmek için araçlar sunar. Performansınızı görüntülemek için şu adımları izlemelisiniz:

İlk olarak, Seller Center kısmından oturum açmalısınız.

Analytics > Performans bölümüne gitmelisiniz.

Aradığınız ayrıntıları sunan sekmeye tıklamalısınız.

Not: Walmart düzenli performans incelemeleri yürütür. Bu sebeple satıcıların da sürekli performanslarını incelemesi gerekir.

Walmart Satıcı Performansını Nasıl İyileştirirsiniz?

Walmart’ta performansınız pek iyi gitmiyorsa bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. İşte performansınızı, satışınızı ve gelirinizi iyileştirmenize yardımcı olacak ipuçları.

 • Tüm Walmart pazar yeri siparişleri için doğru takip ve taşıyıcı bilgileri sağlamalısınız.
 • Ürün açıklamalarının doğru, anlaşılır olduğundan ve anahtar kelimeleri içerdiğinden emin olmalısınız.
 • Geçerli müşteri hizmetleri telefon numarası, e-mail adresi ve çalışma saatleri eklemelisiniz.
 • Müşteri ürün sipariş ettiğinde özenli paketleme yaparak teslim etmelisiniz.
 • Siparişleri zamanında kargoya vererek teslimat tarihini geçirmemelisiniz.
 • Satıcı Puan Kartını düzenli olarak kontrol etmelisiniz.
 • Müşteri sorularını 24 saat içerisinde yanıtlamalısınız.
 • Şirketinizi 7 gün 24 saat boyunca kaliteli hizmet vermesi için hazırlamalısınız.
 • İade ve iptallerde müşteriyi ön planda tutmalısınız.
 • Müşterilerle konuşurken nasıl konuşmanız gerektiğini iyi bilmelisiniz.

Bol Satışlar Diliyoruz!

İlginizi Çekebilir:

Konuşmayı Takip Et
Bildir:
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerini merak ediyoruz, lütfen yorum bırak!x
()
x
Scroll to Top