fbpx

Etsy’de Rekabetçi Bir Kargo Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

etsy'de kargo

İçindekiler:

Etsy’de satış yaparken en önemli gider kalemlerinden birisi şüphesiz ki kargo. Gider kalemi olmasının yanı sıra, rakiplerinizle rekabetinizi etkileyen önemli faktörlerden birisi aynı zamanda. Peki Etsy arama sonuçlarında sizi avantajlı konuma getirecek başarılı bir kargo stratejisi nasıl oluşturulur?

Bir Etsy mağazası olan herkesin gözbebeği tabii ki sattığı ürünleri. Hepsi el emeği ile hazırlanmış olan bu ürünlerin alışveriş yapan kişilerin dikkatini çekmesi için tanıtımına, pazarlamasına ve markalaşmasına gösterdiğiniz dikkati ve özeni mutlaka kargolama da dahil olacak şekilde maliyet hesabınıza da göstermeniz gerekir. Ürünlerinizi nasıl maliyetlendireceğinizi bilmiyorsanız El Yapımı Ürünler İçin Satış Fiyatı Belirlemek yazımıza göz atarak daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kargo fiyatı, müşterinin incelediği üründe dikkatini çeken ilk şeylerden biri olması hiç de sürpriz değil. Bu yüzden son derece önemli ve belki de potansiyel müşteriyi gerçek bir müşteriye dönüştürmenin altın anahtarlarından birisi. Ürünlerinizi inceleyen bir ziyaretçiyi müşterilerinizin arasına katmak için onlara olabilecek en kusursuz deneyimi yaşatmanız gerekir.

İpucu: Tüm ülkelere aynı kargo fiyatı yazmak gibi özensiz şekilde yapılan bir maliyet hesabı ziyaretçilerinizin müşteriye dönüşme potansiyelini azaltabilir. Benzer şekilde kargo ücretini ürün fiyatına yedirerek “ücretsiz kargo” seçeneği sunmayı planlıyorsanız zarar etmeniz oldukça kolay. Ancak ücretsiz kargo seçeneği iyi hesaplanırsa, başarılı bir avantaj yaratabilir. İstatistiklere göre Etsy’den alışveriş yapan müşterilerin ücretsiz kargo seçeneği olan ürünleri satın alma olasılığı %20 daha fazla.

Bir kargo fiyatı yazsanız da, ücretsiz kargo olarak satsanız da tıpkı ürettiğiniz ürünün ham malzemeleri gibi her şekilde size bir maliyeti olacaktır. Bu maliyeti satış fiyatınıza yedirme kısmı ise sizin Etsy kargo stratejinizi oluşturacak kısımdır. Bu stratejiyi başarılı şekilde oluşturmanız için Etsy aramalarında size ekstra avantaj sağlayacak olan “ABD ziyaretçileri için ücretsiz kargo garantisi” gibi bazı Etsy opsiyonlarını da kullanabilirsiniz, yazının devamında bu opsiyona geri döneceğiz.

Ücretsiz e-Kitap

Etsy’de Kargolama Süreçleri

Hemen İndir

Etsy Kargo Stratejiniz için Pazarınızı Analiz Edin

etsy kargo stratejisi

Günümüzde online alışveriş son derece popüler durumda. Birçok insan online alışverişi yeni deneyimlemiyor, zaten hayatının bir parçası online alışveriş. Haliyle herkesin bir kullanım alışkanlığı var. Tabii ki Etsy’i ziyaret edenler de buna dahil. Birçok insanın başka platformlardan da alıştığı üzere ücretsiz kargo seçeneğini Etsy’de de görmek istemesi son derece olası bir durum. Bu yüzden Etsy kargo stratejiniz Etsy’nin meşhur sipariş sesi olan “cha-ching” sesini duymak için önemli bir kilit nokta olabilir. Bir örnekle devam edelim;

İstanbul’da kurduğu OrnekDukkan adlı mağazasıyla el yapımı yastıkların satışını yapan Ayşe, kargo maliyetini çıkartmak için bir pazar araştırmasına girişiyor. Etsy’den çok sayıda takip ve favorilere eklenme bildirimi alıyor ama çok fazla satış yapamıyor. Ürünlerine ilgi gösteren kişilerin neden satın almadığı ise Ayşe için büyük bir soru işaretine dönüşüyor.

“Büyük markaların ne yaptığını incelemeyi seviyorum, çünkü araştırma yapmak için yeterli pazarlama bütçeleri ve alanında uzman ekipleri var.” diyerek kendi sektöründeki büyük oyuncuları incelemeye başlıyor. Bununla yetinmiyor ve hem müşterilerine hem de Etsy forumlarında tartışan kişilere ürünleri için ne kadar kargo ücreti ödemenin makul olabileceğini danışıyor. Yaptığı araştırmalarda kendi pazarında satış yapan kişilerin genellikle çok düşük kargo ücreti veya ücretsiz kargo seçeneği ile satış yaptığını görüyor ve danıştığı kişilerden aldığı cevaplarla da bu sonucu pekiştiriyor.

Bunun üzerine ücretsiz kargo seçeneği ile satış yapmayı denemeye karar veriyor. Ürünlerini ziyaret eden kişileri ücretsiz Etsy kargo stratejisi ile müşteriye dönüştürebilecek mi görmek istiyor ve kısa süre içinde de pozitif bir etki görmeye başlıyor. Bu örnekte Ayşe kendisini müşterilerin yerine koymuş ve pazar analizi yaparak dezavantajlı olduğu noktaları belirlemiş. Benzer şekilde siz de kendi pazarınıza mutlaka hakim olmalı, müşteriler açısından dezavantajlı olabileceğiniz noktaları tespit etmelisiniz. 

Peki tam tersi mümkün mü? Evet! Eğer Etsy’de rekabet analizi yaptığınızda sektördeki çoğu dükkanın kargo ücretini ayrı aldığını görürseniz nasıl değerlendirmeniz gerekir? Diğer tüm dükkanlar ücretsiz kargo yapmazken sizin yapmanız fiyatınızın sektörün çok üzerine çıkacağına işaret edebilir. Bu durumda da “yüksek fiyat” sebebiyle satışlar olumsuz etkilenebilir. Ücretsiz kargo seçeneği sunup sunmama kararını verirken mutlaka sektörünüzü incelemeniz gerekli.

Kargo Yüzünden Zarar Etmeyin

etsy kargo stratejisi
  1. Shop Manager’a tıklayın,
  2. Settings’e Tıklayın,
  3. Shipping Settings’e Tıklayın
  4. US free shipping guarantee sekmesinden garantiyi aktifleştirin.

Bu işlemi yaparken aynı zamanda Etsy’nin akıllı fiyatlandırma aracını da kullanarak kargo ücretlerinizi otomatik bir şekilde ürün fiyatınızın içine yedirebilirsiniz. 

Minimum Sipariş Tutarı Belirleyin

Mağazanızda belirleyeceğiniz minimum sipariş tutarı, alışveriş yapmak isteyen ziyaretçilerinizi daha fazla ürün almaya teşvik edebilir. Örneğin biraz önce bahsettiğimiz $35 üzerine ücretsiz kargo garantisi, ABD’li ziyaretçilerinizin ekstra kargo ücreti ödememek için yakalamak isteyeceği bir sepet tutarı olacaktır. Siparişlerinizin ortalama sipariş tutarını inceleyerek ücretsiz kargo garantinizin etkisini ölçebilirsiniz. Ortalama sipariş tutarını incelemek için ise Etsy’nin sunduğu CSV dosyasından yararlanabilirsiniz. CSV dosyasına ulaşmak için:

  1. Finances’e tıklayın
  2. Payment Account’a tıklayın
  3. En alttan “See all monthly statements”’a tıklayın
  4. İncelemek istediğiniz ayı seçin
  5. Generate CSV butonuna tıklayın

İndirmiş olduğunuz CSV dosyasında Order Value sütununu kullanarak ilgili hesaplamalarınızı yapabilirsiniz. Hedefiniz bu ortalamayı artırmak olmalı. Örnek olarak bu ortalama $25 ise ve siz $35 üzerine ücretsiz kargo garantisi sunduysanız bunun ortalama sipariş tutarına olumlu/olumsuz etkisini ilerleyen aylarda tekrar aynı hesaplamaları yaparak inceleyebilirsiniz.

Ücretsiz e-Kitap

Etsy’de Kargolama Süreçleri

Hemen İndir

İlginizi Çekebilir:

Konuşmayı Takip Et
Bildir:
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerini merak ediyoruz, lütfen yorum bırak!x
()
x
Scroll to Top