fbpx

Holiday Season Kargolarınız İçin 5 İpucu

etsy holiday season

İçindekiler:

Holiday Season (Kasım-Ocak ayları arası), Etsy ve diğer pazar yerleri için yılın en hareketli dönemlerinden biri. Hediyeleşmenin gelenek olduğu bu sezonda hediye arayan kişiler mutlaka sizi de ziyaret edecektir. Bu ziyaretler umuyoruz ki sizler için daha çok kargo yollamak anlamına da gelir. Ancak genelde hediye almak için mağazanıza gelecek olan bu ziyaretçiler; ürünü hazırlama süreniz (processing time), kargolama süreniz, kargonuzun tahmini varış süresi gibi bilgilere her zamankinden daha çok dikkat edecektir. Bu yüzden Etsy’de Noel sezonu dönemine mağazanızı hazırlayabilmeniz için bu yazımızda sizlere beş ipucu vereceğiz. 

Holiday Season Nedir?

Çoğu batı ülkesinde tanınan, bayram mevsimi olarak da bilinen Kasım ayının sonundan Ocak ayının başına kadar süren, yılın en çok alışveriş yapılan dönemidir. Her yıl tekrar edilir. Bayram mevsimi veya Noel sezonu olarak da bilinir.

1. Kargo Şirketinizin Verdiği Son Teslim Tarihlerini Gözden Geçirin

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere, Kasım ve Ocak ayları yılın en yoğun alışveriş dönemi. Bu yüzden kargo şirketleri sıradan dönemlerde çalıştığı gibi çalışamayabilir ve ekstra yoğunluktan dolayı teslim tarihlerini güncelleyebilir. Eğer Navlungo kullanıcısı iseniz panellerinizden bu tip durumları görüntüleyebilirsiniz. Aynı zamanda Kuzey Yarımküre’de yer alan birçok ülke için en kötü hava şartlarının yaşandığı dönem yine Kasım-Aralık dönemi. Bu şartların, kargo firmasından bağımsız olarak paketlerin ulaşmasını geciktirme ihtimali olabilir. Sürpriz yaşamamak için mutlaka önceden son teslim tarihlerini öğrenip mağazanızı ve üretim hızınızı optimize etmeye çalışın.

2. Kargo Fiyatlarınızı Rekabetçi Hale Getirin

etsy noel sezonu

Ürünlerinizi ziyaret eden her kişi, ürününüzü satın almak için yalnızca bir tık uzakta. Potansiyel müşterilerin aklında ne kadar az soru işareti yaratırsanız, o kadar hızlı alışveriş yapabilirler. Oluşabilecek en büyük soru işaretlerinden biri de talep ettiğiniz kargo ücreti olacaktır. Etsy müşterileri arasında yapılan araştırmalara göre kargo ücretini “pahalı” bulan ziyaretçilerin %50 oranında satın almaktan vazgeçtiği gözlemlenmiş. Bu yüzden sizinle aynı veya benzer ürünleri satan kişileri inceleyip rekabetçi bir kargo stratejisi oluşturmalısınız. Sattığınız ürüne bağlı olarak ücretsiz kargo seçeneği sunabilir veya kargo ücretinizin bir kısmını ürün fiyatınıza ekleyerek daha düşük kargo ücreti yazmayı düşünebilirsiniz. Kargo stratejinizi belirlerken Etsy’de Rekabetçi Bir Kargo Stratejisi Nasıl Oluşturulur? adlı makalemizde bahsettiğimiz tüm noktalara da dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Ücretsiz e-Kitap

Etsy’de Kargolama Süreçleri

Hemen İndir

3. Ürünlerinizi Hazırlama ve Gönderme Sürelerinizi Ayarlayın

Yukarıda bahsettiğimiz gibi kargoya son veriliş tarihlerini inceledikten sonra ürünlerinizi ve mağazanızı bu tarihlere göre optimize etmelisiniz. Aynı zamanda üretiminizi de bu tarihlere göre hızlandırmanız gerekebilir. Bu optimizasyonu yaparken ürün ham malzemelerini temin etme, hazırlama, paketleme ve etiketleme gibi her adımını hesabınıza katmalısınız. Bu süreleri hesaplayıp Etsy’e girerken hem Etsy hem de müşterileriniz sizden dürüst olmanızı bekler. Çünkü sizden alışveriş yapan müşteriler bu süreleri göz önünde bulundurarak alışveriş yapacaktır. Hesaplarınızda yanlışlık yapmanız veya dürüst şekilde yazmamanız kötü bir müşteri deneyimine ve maalesef kötü bir review almanıza neden olabilir.

Buna ek olarak, alışveriş yapanların birçoğu “son dakika” hediyeleri almaya eğilimlidir. Eğer ürünlerinizin arasında hemen gönderebilecekleriniz varsa bu ürünlerin hazırlanma süresini “1 gün” olarak güncelleyip, ürün açıklamanızda da “Ready to Ship” şeklinde gönderime hazır olduğunu belirtebilirsiniz. Aynı zamanda mağazanızı ziyaret eden kişilerin tüm “Ready to Ship” ürünleri bir arada görebilmesi için “Son Dakika Hediyeleri” veya “Gönderime Hazır Hediyeler” isimli özel bir dükkan bölümü açabilirsiniz.

Bonus İpucu: Eğer ürünlerinizi normalde eko servislerle gönderiyorsanız, Etsy’de bulunan Shipping Upgrade özelliğini kullanarak ürünlerinize daha hızlı ulaşmak için ekstra kargo ücreti ödemeye hazır müşterilerinizi mutlu edebilirsiniz.

4. Verimliliğinizi En Üst Seviyeye Çıkarın

noel sezonu hazırlanma

Son teslim tarihi yaklaşan siparişleriniz için endişelenmek; isteyeceğiniz son şey, ürünlerinizi üretirken kullandığınız ham malzemelerin bitmesi, uzun kargo kuyrukları ve günlük kargo alma kotası gibi sıkıntılar olabilir. Eğer imkanınız varsa ürünlerinizin ham malzemelerini Holiday Season öncesinde toplu olarak temin etmenizi tavsiye ederiz. Ek olarak ürünü gönderdiğiniz ambalaj ve eğer varsa kullandığınız ürün etiketi gibi şeyleri de öncesinden toplu olarak temin etmeniz işinizi pratikleştirebilir.

Özellikle Holiday Season’da ürünleriniz doğrudan hediye alınan kişiye gidebilir. Bu yüzden ürününüz ve mağazanız hakkında olabildiğince detay vermeye özen gösterin. Müşterileriniz sipariş verirken “Mark as Gift” seçeneğini seçerek size bu ürünün bir hediye olduğunu belirtebilir. Ürününüzü paketlerken bunu göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin ürün paketinizin içine ürün fiyatının belli olduğu bir irsaliye koyarsanız müşterinizi mahçup edebilirsiniz. 

Düzenli olarak sipariş alan bazı Etsy satıcıları, zaman kazanmak adına kendilerine paketleme ve kargolama günleri belirlemiş olabilir. Siz de kendinize 2-3 günde bir paketleme veya kargoya teslim etme gibi bir düzen kurduysanız Holiday Season gibi yoğun dönemlerde istemeden siparişlerinizi aksatabilirsiniz. Böyle zamanlarda ailenizden, arkadaşlarınızdan müsait olan birileri varsa yardım isteyebilirsiniz.

Bonus İpucu: Eğer kargo ücreti aynı veya birbirine çok yakın birden fazla ürününüz mevcutsa Etsy’de bulunan Shipping Profile (kargo profili) özelliğini kullanarak birden fazla ürünün kargo ayarını tek seferde yapabilir veya güncelleyebilirsiniz. Shipping Profile’da yapılan her değişiklik o profilin içinde bulunan tüm ürünlere etki edecektir.

5. Müşterilerinizle İletişimi Koparmayın

Holiday Season’da sipariş veren kişiler yukarıda da belirttiğimiz gibi son dakika siparişlerine oldukça yatkındır. Bu yüzden müşterilerinizi direkt veya dolaylı yoldan sık sık bilgilendirmeniz faydalı olacaktır.

Ürünlerinizi hazırlama ve kargolama sürelerinizi analiz edip güncelledikten sonra, Shop Announcement kısmından duyuru yaparak da ilgili tatil hediyesi için sipariş vermenin son tarihlerini duyurabilirsiniz ki müşteriniz tatil için aldığı hediyenin tatilde yetişip yetişmeyeceğini teyit edebilsin. 

Çıkabilecek her türlü probleme karşı mağazanız hazır olmalı. Bunun için Shop Policies kısmını tekrar gözden geçirebilir ve hazır hale getirebilirsiniz. Mutlaka İade ve Değişim politikanızı Shop Policies kısmında açıkça ve detaylı olarak belirtmelisiniz. Eğer iade veya değişim kabul ediyorsanız gidiş/geliş kargo ücretini kimin karşılaması gerektiğini de belirtmelisiniz. Sizin mağazanızdan sipariş vermek isteyen müşteriler hem Shop Policies hem de About Shop kısmını detaylı şekilde inceleyebilir. O yüzden mağazanızın bu kısımlarına gerekli özeni göstermelisiniz.

İpucu: About Shop açıklamanızı yazarken Etsy’de About Shop Bölümü Nasıl Yazılır? makalemizden faydalanabilirsiniz.

Sipariş veren müşterilerinize ilgili sipariş üzerinden “Message to Buyer” butonunu kullanarak ne zaman kargoya vereceğinizi önceden haber verebilir veya müşterinizin aklına takılan soruları sorabilmesi için onu teşvik edebilirsiniz. 

Bir siparişi tamamladıktan sonra eğer takipli gönderdiyseniz “Mark as Complete” butonuyla siparişi tamamlarken ilgili takip numarasını da ekleyebilirsiniz. Müşterileriniz bu takip numarasını doğrudan görüntüleyebilir. Ancak dilerseniz bir mesaj atarak kargoya verdiğinizi ve nakliye kısmında yaşanabilecek tüm problemleri ilgili kargo şirketi ile çözebileceğini belirtebilirsiniz. Ürünlerinizi gönderirken takip numarası da sağlayacağınızı Shop Policies kısmında ve ürün açıklamalarınızda da yazabilirsiniz. Böylece alışveriş yapan müşterilerinizin güvenini kazanmak biraz daha kolay olabilir.

Bonus İpucu: Sipariş aldığınızda sipariş veren kişinin bilgilerini, varsa yazdığı notu ve verdiği siparişin detaylarını en az iki kere gözden geçirin. Bazı müşteriler aldığı ürünü direkt olarak hediye etmek istediği kişiye göndermenizi isteyebilir. Oluşabilecek adres karışıklığı veya ürün üzerinde istenen herhangi bir özelleştirmeyi gözden kaçırmanız kötü bir müşteri deneyimine sebebiyet verebilir ve mağazanızı kötü etkileyebilir.

Bonus: Fullfillment Servislerinden Yararlanın

Park Palet gibi fullfillment servisleri mevsimsel yoğunluklar için tam bir kurtarıcı. Eğer sezon öncesi stok tutmak istiyor fakat çalışma alanınızdaki düzen ya da yer kaybı sebebiyle tutamıyorsanız fullfillment depolarına stoklarınızı yollayabiliyorsunuz. Park Palet sabit kira almadığı, sadece ürün ölçeği ve paketlerin orada bulunma zamanı üzerinden ücretlendirme yaptığı için de çok uyguna geliyor.

Eğer uzun süredir Etsy’de satış yapıyorsanız bu dönemde en çok hangi ülkeye satış yaptığınızı da tahmin edebilirsiniz; Park Palet’in yurtdışı depolarını kullanmanız ürünlerin çok kısa bir sürede müşterilere ulaşması açısından da avantaj sağlayacaktır.

Önemli: Eğer fullfillment yapacaksanız Etsy’de o ürünlere “production partner” olarak depoyu eklemeniz gerekli.

Umuyoruz ki yeterince kötü geçen bu Covid yıllarında, Holiday Season biraz olsun yüzümüzü güldürmeyi başarır. Herkese bol satışlar dileriz!

Ücretsiz e-Kitap

Etsy’de Kargolama Süreçleri

Hemen İndir

İlginizi Çekebilir:

Konuşmayı Takip Et
Bildir:
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerini merak ediyoruz, lütfen yorum bırak!x
()
x
Scroll to Top