fbpx

Yeni Başlayanlar İçin Etsy’de Kargo Gönderme Kılavuzu

Etsy Kargo Gönderme Kılavuzu

İçindekiler:

Etsy’de başarılı bir mağaza yönetmenin ve iyi bir müşteri deneyimi sunmanın kritik noktalarından biri mağazanız için iyi düşünülmüş bir Etsy kargo stratejisi belirlemek. Etkili ve rekabetçi bir kargo stratejisi belirlemek Etsy’deki mağazanız için yapacağınız en önemli işlerden birisi.

Etsy Kargo Temel Bilgiler

Bir Etsy kargo stratejisi oluşturmak düşündüğünüzden biraz daha karmaşık olabilir. Taşıyıcı şirketler, fiyatlandırmalar ve ürünü sizden teslim alıp müşteriye teslim edilmesine kadar düşünülmesi gereken birçok detay mevcut. Seçeneklerinizi iyi bilmeniz ve doğru tercihler yapmanız gerekiyor.

Bir Etsy mağazası sahibiyseniz ister ürünlerinizi kargolamak için bireysel anlaşmalar yapın, ister üçüncü taraf şirketler aracılığıyla gönderim yapın her iki seçenek için de sattığınız ürünü müşterinize ulaştırmaktan sorumlusunuz.

Bir kargo stratejisi belirliyorken aşağıdakileri göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz:

 • Mağazanız, ürünleriniz ve müşterileriniz açısından ne tür bir kargo teslimat yönteminin (Eko/Ekspress) işe yarayacağını iyi planlayın.
 • Ürünlerinizin kargoya verilme sürelerini dönemsel yığılmaları göz önünde bulundurarak plan yapın. Etsy mağaza sağlığı açısından oldukça önemli bir kriter.
 • Ürünlerinizi kargolayacağınız ambalajları veya paketleri hazır bulundurun.
 • Etsy mağazanız için bir kargo politikası belirlediğinizden emin olun.
 • Etsy mağazanız için bir kargo profili oluşturun.
 • Siparişleri hazırlamak, yönetmek ve müşterilerinizi bilgilendirmek için gereken vakti mutlaka ayırın.

Kargo firmları Facebook grubumuz için özel fiyatlar vermekte. En güncel anlaşmalı kargo fiyatları için grubumuza üye olabilirsiniz.

.

Etsy’de Ürün Nasıl Kargolanır

etsy kargo

Siparişleri hazırlamak, paketlemek ve göndermek son derece vakit alan bir iş haline gelebilir. Bunun üzerine müşterilerin sorularını cevaplamak, kafası karışan müşterilere yardımcı olmak ve sipariş vermek için sorular soran müşterileri satın almaya teşvik etmek de eklendiğinde yoğun bir mesaiye dönüşebilir. Bu yoğunluğa önlem almak bir Etsy mağazası sahibiyseniz çok da zor olmaz. Etsy’nin içerisinde bulunan çeşitli araçları kullandığınızda birçok müşteri kargoyla alakalı endişelerini size mesaj atmadan da öğrenebilir.

Etsy Kargo Profili Oluşturma

Bir kargo profili oluşturduğunuzda dilediğiniz her ürün için bu kargo profilini tanımlayarak zamandan tasarruf edebilirsiniz. Oluşturduğunuz kargo profiline 1 kere gereken bilgileri girdiğinizde bir daha dilediğiniz her ürünün kargo detayları için bu bilgileri kullanabilirsiniz.

Etsy’de bir kargo profili oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 1. Etsy’e giriş yapın ve “Shop Manager” butonuna tıklayın.
 2. Soldaki menüden “Settings” seçeneğine tıklayın.
 3. Açılan menüden “Shipping Settings” seçeneğine tıklayın.
 4. Açılan sayfadan “Shipping Profiles” sekmesine tıklayın.
 5. Ardından “Add a shipping profile” butonuna tıklayarak bir kargo profili oluşturabilirsiniz.

Not: Eğer ABD veya Kanada merkezli bir Etsy mağazası sahibiyseniz aynı zamanda Etsy’nin otomatik kargo hesaplama araçlarından da yararlanabilirsiniz. Sizin konumunuzu, müşterinin konumunu ve ürünün ölçü/ağırlık bilgilerini kullanarak otomatik bir ücret çıkartır. Böylece daha entegre bir sistemle kargo göndermeniz mümkün. Ancak ne yazık ki ülkemizde bu özellik kullanılamıyor.

Rekabetçi Kargo Fiyatı Belirleme

Ürünlerinize bir kargo fiyatı belirlerken bu fiyat ile nasıl rekabet edeceğinizi göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Etsy’nin yapmış olduğu açıklamaya göre müşteriler ücretsiz kargo seçeneği sunan mağazalardan %20 oranında daha fazla alışveriş yapıyorken, yüksek kargo fiyatı talep eden mağazalardan alışveriş yapmayı büyük oranda tercih etmiyorlar.

Etsy’de yapılan aramalarda öne çıkmanızı sağlayan bir özellik mevcut: $35 Üzeri ABD siparişlerinde ücretsiz kargo garantisi. Bu garantiyi sunmak bir Etsy özelliği, dolayısıyla mağazanızın ayarlarından açabilir veya kapatabilirsiniz. Açtığınızda bu garantiyi sunmayan mağazalara kıyasla diğer kriterler de göz önünde bulundurularak ürünlerinizin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesini sağlayabilir.

Ücretsiz kargo sunmaya karar verdiğinizde zarar etmemek için ürün fiyatlarınızı düzenlemeniz gerekebilir. Bunu yapmak için de Etsy’nin akıllı fiyatlandırma aracını kullanabilirsiniz. Böylece fiyatları tek tek tekrar düzenleme zahmetine girmeden zaman kazanabilirsiniz.

Etsy Shipping Labels Nedir?

Etsy Shipping Labels ile doğrudan Etsy üzerinden bir kargo etiketi satın alabilir ve yazdırıp ürünleriniz için kullanabilirsiniz. Böylece adres, takip numarası gibi tüm detaylar otomatik olarak doldurulur. Bu özelliği kullanabilmek için ABD, Kanada, İngiltere veya Avustralya’da yasal olarak Etsy mağazası sahibi olmanız gerekiyor. Ne yazık ki ülkemizde bu özellik kullanılamıyor.

Etsy Kargo Politikası Nasıl Belirlenir?

Etsy Kargo Politikası Nasıl Belirlenir

Rekabetçi bir kargo stratejisi oluşturduysanız sıra bu stratejiden müşterilerinizi veya ziyaretçilerinizi haberdar etmenizde. Mağaza politikalarınızda kargo politikanızı da belirterek mağazanızı ve ürünlerinizi çeşitli problemlere karşı koruyabilirsiniz. 

Kargo politikalarınızı belirlerken aşağıdaki ipuçlarından yararlanabilirsiniz:

 • Anlaşmalı olduğunuz kargo şirketlerini belirtebilirsiniz.
 • Teslimat seçenekleriniz konusunda müşterilere karşı açık olabilirsiniz.
 • İade kargoları konusunda olabildiğince şeffaf olabilirsiniz. Örneğin bir iade durumunda kargo ücretini hangi tarafın ödeyeceğini açıkça belirtebilirsiniz.

Etsy mağazanızın politikalarını düzenlemek isterseniz aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 1. Etsy’e girin ve “Shop Manager” butonuna tıklayın.
 2. Soldaki menüden Sales Channel başlığı altında gördüğünüz kalem ikonuna tıklayın.
 3. Açılan sayfayı aşağıya doğru kaydırın ve “Shop policies” bölümünü bularak düzenleyin.

Bu bölümü aynı zamanda mağazanızın diğer, iade süreleri ve şartları, oluşabilecek gümrük sorunları gibi, politikalarını düzenlemek için de kullanabilirsiniz.

Kargo stratejisi de Etsy’de satış yapmanın bir parçası. Üstelik son derece önemli bir parçası. Etsy’de başarılı olmanın doğru bir pazarlama, iyi bir müşteri hizmetleri sunma gibi kriterleri olsa da müşterilerinizin markanızı en somut deneyimleyeceği nokta ürününüz ile karşılaşması diyebiliriz. Gereken vakti ayırmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Herkese bol satışlar!

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

İlginizi Çekebilir:

Yazıya Yapılan Yorumlar

 1. Merhabalar. Tüm yazılarınız ve değerli bilgiler için çok teşekkür ederim. Yukarıda “$35 Üzeri ABD siparişlerinde ücretsiz kargo garantisi. Bu garantiyi sunmak bir Etsy özelliği, dolayısıyla mağazanızın ayarlarından açabilir veya kapatabilirsiniz.” şeklinde bir değerlendirme var. ETSY nasıl bir garanti veriyor? ayrıca bu özelliği neden kapatmak istesin dükkan sahipleri? faydalı olmayan başka bir unsur mu var?

  teşekkürler.

  1. Merhaba; ücretsiz kargo garantisini siz müşteriye veriyorsunuz. Dolayısı ile kargo ücretini ürün fiyatına eklemeniz gerekiyor. Kargo ücreti çok yüksek olduğunda ürün fiyatına eklenmesi piyasa ortalamasının üzerinde bir fiyat sunmanıza sebep olabilir. Bundan dolayı kapatmak isteyebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll to Top