fbpx

İçerik Üretmek İçin Kullanabileceğiniz 4 İnternet Sitesi

içerik üretme kaynakları

İçindekiler:

El emeği satan kişilerin birincil önceliği yeni ürünler yapmak fakat bu ürünleri Etsy dükkanına girmek, sosyal medyada pazarlamak da bir o kadar önemli. Sosyal medya pazarlaması yaparken karşılaştığımız en büyük sorun ise içerik üretmek. Etsy’de sattığımız ürünlerin fotoğraflarını hiç değiştirmeden Instagram, Facebook ve benzeri mecralarda paylaştığımızda sosyal medya hesabımız Etsy dükkanımızdan farklı gözükmüyor. Bu da takipçi kaybına yol açıyor.

Etsy’de satış için shop update ile ilgili makalede ürünleri yaparken nelerden ilham aldığımızı paylaşabileceğimizden bahsetmiştik. Fakat Etsy kurallarına göre Etsy’de paylaştığımız her içerik bize ait olmalı ya da kişisel kullanıma açık olmalı. Peki kişisel kullanıma açık ve ücretsiz olarak kullanıp içerik üretebileceğimiz fotoğrafları nereden bulacağız? Stok fotoğraf sitelerinden.

Stok Fotoğraf Ne Demek?

Stok Fotoğraf Nedir

Bir hastaneye gittiğinizde broşürün üzerinde ya da billboardlarda gördüğünüz görseller stok fotoğraflara örnek olabilir. Biz nasıl el emeği ürünlerimizi Etsy’de satıyorsak fotoğrafçıların da eserlerini sattıkları internet siteleri var. Bazı fotoğrafçılar fotoğrafları kişisel kullanıma açık olarak yayınlıyor, eğer ticari bir amaç için kullanacaksanız, örneğin poster olarak basıp satmak gibi, ücret ödüyorsunuz. Biz ticari bir amaç için kullanmayacağımız, sadece içerik üreteceğimiz için ücretsiz olarak telifsiz fotoğraflar kullanmamızda bir sakınca yok.

Stok Fotoğraflarla İlgili Dört Sorun

1-Klişe Olmaları

Ağzı kulaklarında iki iş adamının el sıkışma fotoğrafını, önündeki salataya gülümseyen kadını ya da call center görevlisinin mutlulukla telefonda konuşma fotoğrafını herkes görmüştür. Kimse samimi bulmasa da bu tarz stok fotoğraflar broşürlerde içerik olması için defalarca kullanılır ve büyük ihtimalle modaları geçmeyecektir. Fakat siz el emeği satışı yapan bir markanın sahibi olduğunuz için klişe fotoğraflardan çok ama çok uzak durmalısınız. Özellikle Etsy’de alıcıların, dükkan hikayelerine ve markanın samimi gözükmesine çok önem verdiği göz önünde bulundurulursa içerik üretmek için kullandığınız stok fotoğraflar ne kadar klişe değilse markanız için o kadar iyi.

içerik

2-Çok Kullanılmış Olmaları

El emeği sektörü küçük bir sektör. Büyük ihtimalle Amerikalı rakibiniz de aşağıda önerilen sitelerden içerik üretiyor. Takipçilerinizin “Ben bu postu şu kullanıcıda da görmüştüm!” demesi en son istediğimiz şey. O nedenle telifsiz bir görüntü bulduğunuzda ve kullanmaya karar verdiğinizde fotoğrafı Google’ın arama kutusuna sürükleyip bırakın. Google size o görüntünün nerelerde kullanıldığını gösterecek. Hem rakibinizin hem de binlerce kişinin kullandığı stok fotoğraflardan uzak durmakta fayda var.

3-Markanıza Özel Olmamaları

Paylaşacağınız içeriği kendiniz ürettiğinizde markanıza özel oluyor. O fotoğraf sadece sizde oluyor, belki üzerine logonuzu koyuyorsunuz ya da fotoğrafa gözüken her objenin yerinin bir anlamı ve işlevi var. Stok fotoğraf kullandığınızda ürettiğiniz içerik markanıza özel olmuyor. Hiç tanımadığınız birinin sizi düşünmeden çektiği bir görseli kullanmış oluyorsunuz. Bu sebeple stok fotoğraflardan içerik üretirken markanıza özel olmasa da uyumlu olmasına dikkat etmek gerek.

4-Kalite

Aşağıda önerilen sitelerde binlerce stok fotoğraf bulacaksınız. Bunların bazıları “eh, idare eder”, bazıları “çok iyi” kalitede. Her ne kadar paylaşacağınız yüzlerce posttan biri olacaksa da markanız için her zaman en iyisini hedefleyin. “Bu markama uygun, kaliteli bir fotoğraf. Bundan içerik üretebilirim.” diyene kadar aramaya devam edin.

Stok Fotoğrafların Avantajları Neler? Ücret ve Anında Erişim

Yarın yeni ürününüzün yapım aşamasını paylaşacaksınız fakat bugün paylaşmak için bir içerik lazım. Bir yandan da siparişleri kargoya vermeniz gerekiyor, evde çekim için ortam hazırlayacak durumunuz da yok. Bir tane post için para da harcamak istemiyorsunuz. İşte bu noktada stok fotoğraflar imdada yetişiyor. Size uygun fotoğrafı bulmak için harcadığınız zamanı saymazsak anında ücretsiz olarak indirip yayınlayabiliyorsunuz.

İçerik Üretmek İçin Kullanabileceğiniz 4 İnternet Sitesi

İlginizi Çekebilir:

Konuşmayı Takip Et
Bildir:
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerini merak ediyoruz, lütfen yorum bırak!x
()
x
Scroll to Top