fbpx

Etsy Yıldız Satıcı (Star Seller) Nedir?

etsy yıldız satıcı

İçindekiler:

Etsy her yıl büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Haliyle bu büyüme ve gelişim beraberinde pek çok yenilik ihtiyacı doğuruyor. Geçtiğimiz yıl satıcılardan hiçbir ön ödeme almadan sosyal medya platformlarında reklamlarını yapmaya başladığı Etsy Offsite Ads’i duyurmuştu. Bu duyuruyla birlikte pandemide hızla artan internet alışverişleri sonucunda Etsy’nin 2020 yılında cirosu tam 1.7 Milyar Dolar’a yükseldi. Şimdi ise karşımızda Etsy Yıldız Satıcı rozeti var.

Bildiğiniz gibi Etsy, müşteri hizmetlerine ve memnuniyetine son derece önem veren bir platform. Hatta öyle önem veriyor ki, alıcıyla satıcının anlaşamadığı bazı durumlarda alıcıya kendi bütçesinden (satıcıya hiçbir ücret yansıtmadan) iade yaptığı pek çok örneği Facebook grubumuzda ve global forumlarda görebiliyoruz. Yeni duyurduğu Yıldız Satıcı (Star Seller) özelliğiyle Etsy, müşteri memnuniyetini Eylül ayından itibaren yeni bir boyuta taşıyor. 

Etsy; satıcıları Yıldız Satıcı rozeti kazanmak için 4 ayrı kriterde değerlendiriliyor:

 • Mesajları yanıtlama oranı,
 • 5 Yıldızlı değerlendirme oranı,
 • Kargolama,
 • Satış ve Sipariş sayısı ve tutarı.

Gelin hep birlikte Etsy Yıldız Satıcı kriterlerini detaylarıyla inceleyelim.

Mesajları Yanıtlama Oranı

Etsy, alışveriş yapmak isteyen kullanıcıların aklına takılan soruları satıcılara sorabilmesi için pratik bir mesajlaşma arayüzüne sahip ve bünyesindeki satıcıların müşterilerine yardımcı olmasını son derece önemsiyor. 

Hali hazırda ürün görüntüleme sayfasında ilgili ürünü satan satıcının mesajları ortalama yanıtlama süresi yer alıyor. Bu sürenin yanı sıra, Yıldız Satıcı özelliği için yeni bir kriter getirilmiş durumda.

Etsy, Yıldız Satıcı rozeti vermek için dükkan sahiplerinin gelen mesajlara 24 saat içinde cevap vermesini istiyor. Son 3 ay içinde gelen mesajların %95’ine 24 saat içinde cevap veren dükkan sahipleri, Yıldız Satıcı rozeti kazanmak için ilk kriteri yerine getirmiş oluyor. 

Eğer siz de Facebook grubumuzdaki pek çok Etsy satıcısı gibi gece gündüz demeden müşterilerinizin sorularını yanıtlıyorsanız, bu kriteri rahatlıkla karşılayabileceğinizi tahmin ediyoruz. 

İpucu: Her zaman en son mesajı siz atın. Örneğin müşterinize ürünle ilgili bir soru sordunuz, o da cevapladı. Sistem sizden bu mesajı da yanıtlamanızı bekliyor. Kısa bir teşekkür de olsa mutlaka yazın.

5 Yıldızlı Değerlendirme Oranı

Etsy’de ve internetin her köşesinde satış yapan herkesin ortak amacı, ürünlerine iyi yorumlar toplamak. Tabii ki hem motivasyon açısından hem de Etsy mağazanızın sağlığı açısından 5 yıldızlı yorumlar son derece önemli.

Etsy Yıldız Satıcı rozeti kazanmak isteyen Etsy satıcıları için 5 yıldızlı yorumların önemi daha da artıyor. Etsy bu rozeti vermek için mağaza sahiplerinin son 3 ay içinde aldığı yorumların %95’inin 5 yıldız olma şartını koyuyor. 

5 yıldızlı değerlendirmeler Yıldız Satıcı rozetine sahip olmasanız da mağazanızla karşılaşan ziyaretçilerin güvenini kazanmak için oldukça önemli. Dolayısıyla Etsy’den Yıldız Satıcı rozeti almak için çabalarken bu kriteri tutturmanızın bir taşla iki kuş vurmak olacağını söyleyebiliriz. Müşteriyi elde tutmak konulu makalemiz de ilginizi çekebilir.

Kargolama

Etsy’nin uzun yıllardan beri en çok önem verdiği bir diğer özellik, mağaza sahiplerinin söz verdiği tarihlerde ürünleri kargolaması. Kargo bilgisi veya kargo profili girilmiş olan ürünlerin görüntülendiği tüm sayfalarda bu tarihler ziyaretçilere gösteriliyor. Dolayısıyla Etsy’den alışveriş yapan hemen herkes, satın aldığı ürünün ne zaman kargolanacağına dair bir bilgi edinmiş oluyor ve alışverişini bu tarihlere göre yapıyor. 

Bu nedenle Etsy, arama sonuçları için de bir kriter olarak belirlediği kargolama taahhütlerinin yerine getirilmesini Yıldız Satıcı programı için de kriter olarak belirlemiş. Son 3 ay içinde gönderdiği kargoların %95’ini söz verdiği tarihte kargolayan mağaza sahipleri, Yıldız Satıcı rozetinin bir kriterini daha yerine getirmiş oluyor.

Yıldız Satıcı kriterleri arasında kargolama taahhüdünün kendi içerisinde bazı detayları mevcut. Bu detaylara mutlaka dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz:

 1. Etsy siparişlerinizde kargo takip numarası girmek zorunda değilsiniz. Ancak Yıldız Satıcı rozeti kazanmak için yalnızca takip numarası girilen siparişleriniz değerlendirmeye alınıyor. Yani henüz kargonuzu göndermeden gönderildi olarak işaretlemeniz, Yıldız Satıcı rozeti kazanmanızda etkili olmayacaktır. 
 2. Dijital ürünler zamanında kargolama oranınıza olumlu ya da olumsuz bir etkide bulunmuyor.
 3. İptal edilen siparişlerinizin de zamanında kargolama oranınıza olumlu veya olumsuz bir etkisi bulunmuyor.
 4. Taşıyıcı şirketinizden kaynaklanan (Örneğin: UPS) gecikmeler zamanında kargolama oranınıza olumsuz etki etmiyor. Sizin söz verdiğiniz tarihte kargonuzu göndermeniz ve Etsy’e bildirmeniz yeterli. 

Satış & Sipariş Sayısı ve Tutarı

Etsy Yıldız Satıcı rozeti almak için son kriter ise son 3 aydaki sipariş sayınız ve bu siparişlerin toplam tutarı.

Son 3 ayda en az 10 sipariş almış olan ve bu 10 siparişin toplam tutarı $300’ı geçen mağaza sahipleri, diğer kriterleri yerine getirmesiyle birlikte Yıldız Satıcı rozeti almaya hak kazanıyor. 

Bu kriterde dikkat edilmesi gereken nokta ise $300 barajına kargo ve vergi ücretleri dahil değil. Yani tüm bu kalemler düştükten sonra minimum 10 adet siparişiniz $300 barajını aşıyorsa, Etsy’nin Yıldız Satıcı rozetine merhaba diyebilirsiniz!

Not: Etsy’nin rekabeti dengede tutmak için yalnızca 90 günden daha eski mağazaları Yıldız Satıcı programına dahil ettiğini de atlamayalım. Eğer henüz 3 ayını doldurmamış çiçeği burnunda bir mağazanız varsa maalesef Yıldız Satıcı programına dahil olamıyor. 

Mağazanızın “Yıldız Satıcı” programındaki performansını görmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • Shop Manager’a tıklayın,
 • Solda bulunan menüden “Star Seller” seçeneğine tıklayın.
 • İlgili sayfadan tüm kriterlerinizi takip edebilirsiniz.

Etsy’nin duyurduğu her yeniliği yakından takip ediyor ve tüm detaylarıyla Küçük İşletme Hareketi’nde yer veriyoruz. Eğer siz de mikro ihracata gönül vermiş bir küçük işletme sahibiyseniz, Etsy hakkındaki diğer yazılarımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Tüm küçük işletmelere bol satışlar dileriz! 

İlginizi Çekebilir:

Konuşmayı Takip Et
Bildir:
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerini merak ediyoruz, lütfen yorum bırak!x
()
x
Scroll to Top