fbpx

Etsy’de Başarılı Bir Kargo Stratejisi İçin 4 Adım

etsy'de kargo

İçindekiler:

İnternette ürün satmanın en can alıcı noktalarından biri; kargo. Özellikle de ilk siparişiniz ise bu süreç sizler için tam bir tahmin etme oyununa dönüşebilir. Ne kadar tutar? Kırılmadan dökülmeden gider mi? Müşterinizi ne sıklıkla bilgilendirmeniz gerekir? Kargo stratejisi konusunda sonu olmayan bir soru dizisi ile karşı karşıya kalabilirsiniz ve bu soruların cevaplarını ararken biraz endişe etmeniz gayet normal. Herkesin en az bir defa yaşadığı bir endişe olduğunu unutmayın ve zamanla deneyim ve pratik kazanacağınızı bilerek hareket edin.

Kargo ücretlerini tahmin etme, ürünlerinizi güvenli bir şekilde paketleme, müşterilerinizi kargosu yoldayken mutlu etme gibi birçok konuya değineceğimiz yazımızı okumaya devam ederek bu konular hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

1. Temel Bilgiler

İpucu: Yeni Başlayanlar Etsy Kargo Gönderme Kılavuzu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Paketleme: Mağazanızda sattığınız ürünlere göre paketleme şekliniz farklılık gösterebilir. Ancak başlangıç olarak gönderilerinizi tartmak için küçük bir el kantarı, paketinizin boyutlarını ölçmek için metre veya mezura, proforma fatura veya kargo barkodu gibi şeyleri yazdırabilmeniz için basit bir yazıcı edinebilirsiniz. Paketlemenizi ürünlerinizin boyutlarına göre zarf, baloncuklu poşet veya koliler yardımıyla yapabilirsiniz. Bunları toplu şekilde temin etmeniz paketleme başına maliyetinizi düşürebilir. Çevre dostu, geri dönüştürülebilir ambalajlar araştırarak ve kullanarak müşterilerinize duyarlı bir marka olduğunuzu da yansıtabilirsiniz.

Küçük Reklamlar: Paketlerinizin içine veya dışına üzerinizde sizin markanızın baskısı olan sticker, teşekkür notları ve buna benzer eşantiyon hediyeler koyarak marka bilinirliğinizi daha akılda kalıcı şekilde oluşturabilirsiniz. Örnek olarak kendi markanız adına bastırdığınız bir teşekkür notu ile müşterinizin alışverişi tekrar etmesi için makul bir indirim kuponu da tanımlayıp gönderebilirsiniz.

Ücretsiz Kargo: Ücretsiz kargo alışveriş yapan birçok kişi için önemli bir kriter. Eğer ürün ve rekabet analiziniz sonucunda ücretsiz kargo seçeneğini sunabiliyorsanız satışlarınıza olumlu etkisini görebilirsiniz. Ücretsiz kargo garantisi sunmak Etsy aramalarında sizi öne çıkaran kriterlerden biri. Aynı zamanda Etsy’nin yaptığı e-mail marketing ve diğer pazarlama çalışmalarına mağazanızı da dahil etme ihtimali yükseliyor. Ancak ücretsiz kargo seçeneği sunarken aynı zamanda zarar etmemeniz de gerekli. Bu yüzden ücretsiz kargo garantisi sunduğunuzda kargo ücretini ürün fiyatınızın içine eklemeyi düşünebilirsiniz. Ücretsiz kargo garantisi hakkında daha detaylı bilgiyi ve nasıl ücretsiz kargo garantisi sunabileceğinizi Etsy’de Rekabetçi Bir Kargo Stratejisi Nasıl Oluşturulur? yazımızda detaylı şekilde anlatmıştık.

2. Kargo Ücretinizi Belirleyin

etsy kargo

Eğer ABD, Avustralya, Kanada veya İngiltere’den satış yapan bir Etsy mağazası sahibiyseniz Etsy’nin otomatik kargolama hizmeti olan Shipping Label’ını kullanabilirsiniz. Böylece Etsy üzerinden kargo ücretini otomatik ödeyebilir ve geri kalan tüm işlemi Etsy’e bırakabilirsiniz. Detaylı bilgi için Etsy’nin açıklamasını incelemenizi tavsiye ederiz.

Eğer Navlungo kullanıyorsanız tüm hesaplamaları otomatik olarak yapıp farklı eko, express seçenekleri üzerinden de ülkelere farklı firmaların ne kadar maliyetle gönderim yaptığını tek tuşla hesaplayabilirsiniz. Ürün ağırlığınızı ve paket ölçülerinizi girerek her ülke için gönderim fiyatlarını görüntüleyebilirsiniz.

Ücretsiz e-Kitap

Etsy’de Kargolama Süreçleri

Hemen İndir

Etsy Shipping Profile Oluşturmak 

Etsy’nin ölçüleri ve ağırlığı aynı veya çok yakın olan ürünlerinizin tamamının kargo ayarlarını tek seferde yapabilmeniz için sunduğu Shipping Profile adında bir özelliği var. Ürünleriniz için bir “Kargo Profili” oluşturmak hem ürün girerken hem de daha sonra güncellerken size büyük kolaylık sağlayacaktır. 

Etsy’de Kargo Profili Nasıl Oluşturulur?

 1. Shop Manager’a Tıklayın
 2. Settings’e Tıklayın
 3. Shipping Settings’e Tıklayın
 4. Açılan sayfadan Shipping Profiles sekmesine tıklayın
 5. Add a shipping profile’a tıklayın

Buradan sonra açılan sayfada ürün girerken yaptığınız ayarların aynısını sadece bir defa yaparak tüm ürünleriniz için bu “kargo profilini“ tanımlayabilirsiniz. 

Tahmini Varış Zamanı: Shipping Profile oluştururken dikkat etmeniz gereken detaylardan ilki “Estimated delivery date” olarak görünen ürününüzün tahmini varış zamanıdır. Hangi şirket ile göndereceğinizi belirleyebilir ve daha önce görüşmüş olduğunuz bu şirketin tahmini olarak kaç günde teslimat yapacağını yazabilirsiniz. Böylece Etsy ürünlerinizi görüntüleyen kişilere ürünü satın almaları durumunda tahmini olarak ne zaman teslim alacaklarını gösterebilir. Eğer bu kısmı doldurmazsanız Etsy bu bilgiyi ziyaretçilere gösteremez ve maalesef kafalarındaki soru işareti sayısının artmasına sebep olabilirsiniz.

Not: PTT de dahil olmak üzere Etsy birçok kargo şirketini bu kısımda tanımlamanıza yardımcı oluyor. Ancak Etsy’nin tanımlamanıza imkan verdiği şirketlerden biriyle gönderim yapmıyorsanız veya varış sürelerini değiştirmek isterseniz “Other” seçeneğini seçip tamamen kendi kontrolünüz altına alabilirsiniz.

Ürünün Hazırlanma Süresi: Etsy çok büyük oranda el yapımı ürünlerin satıldığı bir platform. Bu yüzden direkt stoktan gönderim birçok üründe mümkün olmayabiliyor. Ürününüzü üretip kargoya vermeye hazır hale getirmek için ihtiyacınız olan süreyi “Processing time” bölümünden ayarlayabilirsiniz. Unutmayın, buraya gireceğiniz süre ile ürünlerinizi ziyaret eden kişilerin beklentilerini belirleyeceksiniz. Bu yüzden doğru şekilde girmeniz mağazanız için önemli. Ürünün hazırlanma süresiyle tahmini varış zamanını karıştırmamalısınız. Eğer “Processing time” belirlerken kargoda geçecek süreyi de hesaba katıyorsanız müşterilerinizi yanlış bir beklentiye sokabilir ve süre daha uzun görüneceği için sipariş vermekten vazgeçirebilirsiniz.

Shipping Upgrade Ayarlamak

Eğer ürünlerinizi normalde standart sürelerde müşterilere ulaştırıyorsanız, Etsy mağazanızda Shipping Upgrade seçeneğini aktif ederek aciliyeti olan paketler için ekspres kargo hizmeti de sunabilirsiniz. Böylece ihtiyacı olan ürünü daha çabuk temin etmek isteyen ziyaretçileri de müşterileriniz arasına katabilirsiniz. Shipping Upgrade’i aktifleştirdiğinizde müşterileriniz ekspres kargo için ekstra kargo ücretlerini görüntüleyebilecek ve tercih etmesi durumunda ödeme yapabilecektir. Aynı zamanda oluşturduğunuz “kargo profillerinin” içine de entegre ederek tüm ürünlerinizde hızlı kargo hizmetini sunmaya başlayabilirsiniz.

Etsy’de Shipping Upgrade Nasıl Aktifleştirilir?

 1. Shop Manager’a tıklayın,
 2. Settings’e tıklayın,
 3. Shipping Settings’e tıklayın
 4. Açılan sayfadan Upgrade sekmesine tıklayın
 5. Enabled seçeneğini seçerek kaydedin

Uluslararası Kargo

Etsy’den satacağınız ürünleriniz çok büyük oranda uluslararası olarak taşınacağı için kargo şirketleriyle anlaşırken ve kargo sürelerinizi ayarlarken ekstra dikkat etmeniz gerekli. Ürünlerinizi ziyaret eden kişiler bu ürünlerin hangi ülkeden geleceğini görüntüleyebiliyor ancak yine de gümrük işlemleri gibi ekstra durumları mağazanızın Shop Policies kısmında açıkça belirtmeniz faydalı olacaktır. 

İpucu: Eğer Park Palet gibi fullfillment servisleri kullanıyorsanız ve onların farklı ülkelerdeki depolarını kullanıyorsanız o ülkelerde “local” yani yerleri olarak gözükürsünüz, ürünler aramalarda daha öne çıkar.

Kargo Sigortası

Ürünlerinizi göndermek için kargo şirketi seçerken göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer detay ise kargonuzun yolda kaybolması veya kırılması/zarar görmesi. Bu yüzden anlaştığınız kargo şirketiyle olası durumları görüşebilir veya kargolarınız için sigorta yaptırmayı düşünebilirsiniz. Böylece müşterinize para iadesi yapmak da sizin için finansal açıdan daha rahat olabilir.

İadeler

İade kabul etmek, müşteri açısından olumlu bir izlenim bırakmanıza ve daha hızlı güven kazanmanıza oldukça etkili bir kriter. Mağazanızın Shop Policies sayfasında iade konusu olabildiğince net kurallarla belirlenmiş olmalı. Eğer bir müşteri sizinle iade veya değişim için iletişim kurarsa ilk olarak şunlar belirlenmeli:

 • Müşteriniz ürünü nereye göndermeli? 
 • İadeyi almak istediğiniz zaman aralığı ne?
 • Eğer Shop Policies sayfanızda belirtmediyseniz iade ürünün gidiş/geliş masrafı kim tarafından karşılanacak?

Ardindan müşterinizin iade ürünü size nasıl göndereceğini belirlemelisiniz. Örneğin doğrudan adres verip karşı ödemeli göndermesini söylerseniz çok yüksek kargo ücretleri ödemeniz olasıdır. Bu yüzden gönderdiğiniz kargo şirketi aracılığıyla bir iade politikası belirleyebilir ve anlaşma yaparken iadeler için de fiyat belirleyebilirsiniz.

Not: Avrupa Birliğinde yaşayan bir müşterinizden iade alacaksanız EU Directive on Consumer Rights sayfasında yazan direktiflere uymanız gerekir.

3. Müşterilerinizle İletişim Halinde Kalın

etsy kargo stratejisi

İyi bir iletişim, sadık bir müşteri kazanmanın altın anahtarıdır. Eğer tamamlayamayacağınız bir sipariş alırsanız veya tamamlamakta geç kalacaksanız müşterinizi olabildiğince erken bilgilendirmeniz gerekir. Aynı zamanda kargoya verdiğiniz bir ürünün çıkışı yapılmadan önce bekletileceğini veya erteleneceğini öğrenirseniz müşterinizi hızlı bir şekilde haberdar etmeniz mağazanız hakkında oluşabilecek birçok olumsuz algının önceden kırılmasına neden olabilir. 

İpucu: Etsy Yıldız Satıcı rozeti konusunda kargolar büyük önem taşıyor.

Müşterilerinizi gecikmeler veya satın aldığı ürünü ne zaman kargolayabileceğiniz konusunda bilgilendirmek için mesaj atabilir veya “Shop announcement” özelliğini kullanarak duyuru yapabilirsiniz. Eğer bir ürününüzün beklediğinizden daha geç ulaşacağını düşünüyorsanız aşağıda örneğini verdiğimiz türden bir taslak kullanabilirsiniz:

“Sizi siparişinizle alakalı olarak bilgilendirmek istedim, küresel olarak içinde bulunduğumuz Covid-19 salgını sebebiyle birçok sektörde yoğunluk yaşanmakta ve ne yazık ki kargo şirketinden öğrendiğim kadarıyla gönderiniz size tahmin ettiğimden biraz daha geç ulaşabilir. Eğer gönderiniz hakkında yeni bir güncelleme öğrenirsem hemen size ileteceğim. Bu durum elimde olmasa da size özürlerimi iletiyorum. Sevgiler.”

Gönderdiğiniz mesajların otomatik mesaj olmadığını hissettirmek de çok önemli. Olabildiğince kişiselleştirerek yazarsanız daha faydalı olur. Ancak yine de Etsy elinizin altında bulunması için “Mesajlar” bölümünde “Kayıtlı Yanıtlar” özelliği sunuyor. Buradaki yanıtları kullanarak da müşterilerinizle iletişimde kalabilirsiniz.

Müşterilerinizle iletişim kurmaktan çekinmeyin. Eğer verilen bir sipariş sizde soru işaretleri yaratıyorsa, örneğin istenen özelleştirme veya yazılan adres, müşterinize bunu mutlaka sorun. 

4. Sakinliğinizi Koruyun

etsy kargo stratejisi

Bazen kargo göndermek sizin kontrolünüzden çıkabilir. Bu durumlarda sakin olun ve çözüm üretmek için çabalayın. Umuyoruz ki hiçbir zaman ihtiyacınız olmaz ama olursa diye birkaç ipucu paylaşmak isteriz:

Sorunlu alanları belirleyin. Eğer ürün göndermenin normalden daha çok prosedürü olan bölgeleri biliyorsanız bu prosedürleri önceden tamamlayabilir veya bu bölgelere ürün göndermemeyi tercih edebilirsiniz.

Dikkatli olun. Gönderdiğiniz ürünün olabildiğince takibini yapın ve müşterinizi bilgilendirin. Böylece karşılıklı bilgi alışverişini canlı tutarsınız ve beklenmedik durumları çözmeye daha  hazır olursunuz.

Söz uçar yazı kalır. Bu yüzden kargonuzu gönderdiğinize dair mutlaka makbuz alın ve saklayın. Ürününüzün/Kargo paketinizin fotoğrafı, kargo sigortanız, kargo takip numaranız ve kargo gönderdiğinize dair makbuzunuz beklenmedik bir problem çıktığında problemin neyden kaynaklı çıktığını anlamanız için size çok yardımcı olabilir. Problemin kaynağı belliyse çözmek de bir o kadar kolay olacaktır. Aynı zamanda her şeyin kayıtlı durması müşterinizin size Etsy üzerinden case açması durumunda kullanmak için de faydalıdır.

Satıcı Koruma Politikası: Tabii ki kötü niyetle alışveriş yapan kişilere de denk gelebilirsiniz. Etsy hem alıcıyı hem satıcıyı korumak için olabildiğince çalışıyor. Kuralları iyi bilin ve ihlal etmeyin yeterli.

Yalnız Değilsiniz. Etrafınızda yaşadığınız problemi daha önce yaşamamış kişiler, belki Etsy’i hiç duymamış kişiler olabilir. Ancak oldukça kalabalık Facebook sayfamıza soru sormaktan çekinmeyin. Daha önce aynı problemi yaşamış birçok kişinin direkt olarak tecrübesinden faydalanabilirsiniz. Eğer sorununuz daha büyükse veya çözemediyseniz Etsy Support’a yazmayı da deneyebilirsiniz. Kargoyla alakalı problemleriniz için de gönderim yaptığınız şirketle iletişimde kalmayı unutmayın.

Başarıya en hızlı şekilde ulaşmak için bu adımların tamamını uygulamanızı içtenlikle tavsiye ederiz. Herkese bol satışlar!

Ücretsiz e-Kitap

Etsy’de Kargolama Süreçleri

Hemen İndir

İlginizi Çekebilir:

Konuşmayı Takip Et
Bildir:
1 Yorum
En Eski
En Yeni En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör

[…] kargo stratejisi belirlerken aşağıdakileri göz önünde bulundurmanızı tavsiye […]

1
0
Düşüncelerini merak ediyoruz, lütfen yorum bırak!x
()
x
Scroll to Top