fbpx

Pinterest Nedir?

pinterest nedir

İçindekiler:

Pinterest; Ben Silbermann, Paul Sciarra ve Evan Sharp tarafından 2010 yılında kurulmuş, görsel arama motoru tabanlı, görsellerin kaydedilmesini, keşfedilmesini ve paylaşılmasını sağlayan bir sosyal medya platformudur. Bu yazımızda Pinterest Nedir? sorusunu çok detalı olarak cevapladık, iyi okumalar!

Pinterest giriş yazısında 450 Milyondan fazla aktif kullanıcısı olan ve özellikle küçük işletmelerin birçoğu için en etkili sosyal medya platformu ve daha da önemlisi büyük bir görsel arama motoru olan Pinterest’ten bahsedeceğiz.

Neden Pinterest?

Pinterest, kullanıcılarının çok büyük bir çoğunluğunun aynı zamanda Etsy müşterisi ve satıcısı olması açısından diğer sosyal medya platformlarından ayrılan bir mecra. Bir sosyal medya platformu olmanın ötesinde aslında bir arama motoru olarak çalışması nedeniyle de kendine has ve özel. Her platform ve arama motoru gibi Pinterest de yıllar içerisinde değişiyor, gelişiyor. Zaman zaman bu değişikliklerden dolayı önceden öne çıkmak için yaptığımız bir şey artık tam tersi bir etki yapabiliyor. 

Pinterest Nedir?

Pinterest kullanıcılara kendi panolarını oluşturma, takip etme ve edilme, ortak panolar oluşturup ortak “pinleme” gibi etkileşim olanakları sunan bir uygulama olarak 2010 yılında duyuruldu ve bu özelliklerini hala koruyor. Fakat yola bir sosyal medya platformu olarak başlamış olsa da zaman içerisinde yaptığı değişiklikler ve Pinterest hesabı olan kişilerin onu arama yapmak için kullanmasından dolayı Pinterest; her ay 2 Milyardan fazla aramanın yapıldığı bir arama motoru haline geldi. Google ile karşılaştırıldığında kulağa az gelse de 2 Milyar arama demek; bütün internetin arama trafiğinin %5’i anlamına geliyor. Bu özelliğinden dolayı Pinterest üzerine dijital pazarlama stratejimizi oluştururken diğer platformların aksine Pinterest’i bir arama motoru olarak ele almamız daha başarılı olmamızı sağlayacaktır.

pinterest giriş

İpucu: Pinterest içerisine yüklenen her içeriğe pin deniyor. Pinterest içerisinde başkalarının pinini panolarınıza kaydetmekle (pinlemek), internette bir şeyi pinlemek arasında teknik açıdan bir fark yok. Hepsi “pin” olarak geçiyor.

Pinterest Kullanıcıları Kimlerdir?

Pinterest kullanıcılarının %40’ı Amerikalı, bu da platformun Etsy satıcılarının hedeflediği en büyük pazara açılan bir kapı olduğu anlamına geliyor. Son açıklanan verilere göre kullanıcılarının %81 kadın ve ortalama kullanıcı yaşı 40. Ortalama kullanıcı yaşı 40 olmasına rağmen pinlerin büyük bölümü 40 yaşın altındaki kişiler tarafından oluşturuluyor, yani 40 yaş altı kişiler pinliyor, 40 yaş üstü kişiler bu pinleri takip ediyorlar yorumunu yapabiliriz.

İpucu: Son açıklanan istatistiklere göre erkek kullanıcıların sayısının arttığı görülüyor. Geçmiş yıllarda sadece erkeklere yönelik ve “eşe/sevgiliye hediye” olarak pazarlanamayacak ürünler yapanlar bu mecrada pazarlama yapmıyordu. Erkek kullanıcıların artmasıyla birlikte bu tarz ürünler yapanlara rakiplerinin önüne geçmek için bir fırsat da doğmuş oldu.

Pinterest kullanıcılarının yarısından çoğunun ortalama geliri 50,000 Dolar’ın üzerinde. Kullanıcıların %10’dan fazlasının ise 100,000 Doların üzerinde geliri var. Yani Amerika standartlarına göre “varlıklı” olarak düşünülüyorlar. Bu açıdan da Etsy gibi el yapımı ve “lüks” ürünler satılan bir pazarda satış yapanların Pinterest’i pazarlama stratejisinin bir parçası yapmaması büyük bir hata olacaktır. Bu istatistiklere ek olarak Pinterest kullanıcılarının %87’si Pinterest sayesinde bir ürün satın aldığını belirtiyor.

Önemli: Kullanıcıların %85’i Pinterest’e mobil cihazlardan erişiyorlar. Bu da içerik oluştururken bu bilgiyi aklımızda tutmamız gerektiği anlamına geliyor. Yazımızın devamında Pinterest için içerik oluşturmakla mobil cihazlardan giriş yapılması arasındaki bağı ve önemini de anlatacağız.

Pinterest Nasıl Kullanılır?

Öncelikle Pinterest web sitesine girmeniz veya kullandığınız mobil cihazın uygulama mağazasından uygulamayı indirmeniz gerekiyor. Sonra yönlendirmeleri takip ederek kayıt oluyorsunuz ve kendi profilinizi yaratıyorsunuz. Temel kullanıcı olmak bu kadar basit. Temel kullanıcı olduktan sonra hesabınızı “Business” olarak değiştirebilir, istatistik ve Pinterest tarafından kullanıcılara “Önerilme” gibi Pinterest’in işletmelere sağladığı bir takım avantajlardan faydalanabilirsiniz. Aynı şekilde Pinterest giriş için daha en başından business (iş hesabı) açabilirsiniz.

Önemli: Pinterest kullanıcı sözleşmesinde eğer platformu ticari amaçla kullanacaksak mutlaka “Business Account” olarak kullanmamız ve platformun işletmelere yönelik kullanıcı sözleşmesini kabul etmemiz şart koşulmuş. Her ne kadar böyle bir kural olsa da özellikle küçük işletmeler için bu kuralın bir yaptırımı şimdilik yok. Yalnız her zaman kurallara uygun olarak hareket etmenin uzun vadede bize fayda sağlayacağı da bir gerçek. Olası bir güncellemede “Business Account” olmayan ama platformu ticari amaçla kullanan hesapların kapatılması da söz konusu olabilir. Bizim önerimiz özellikle Etsy’de satış yapıyorsanız hesabınızı “Business Account” olarak kullanmanız.

Kişisel hesabınızı “Business Account”a çevirmek için Pinterest’e giriş yaptıktan sonra bu linkteki yönergelerle devam edebilirsiniz.

Pin nedir?

Pinler kullanıcıların internette bulup kaydettiği görsellerdir ve hemen hemen her pin kaydedildiği siteye bağlantı verir. Kaydedilmiş pin’e tıklarsanız, kaydedilmiş olduğu web sitesi sayfasına girebilirsiniz. Kaydet düğmesi internetten bulmuş olduğunuz bu görselleri Pinterest’te sizin oluşturmuş olduğunuz panoya kaydeder. Kaydetmek istediğiniz görseli Pinterest logolu kırmızı kaydet düğmesine tıklayarak panolarınıza ekleyebilirsiniz.

pinterest giriş

Pinterest’e Etsy üzerinden içerik pinlemek isterseniz, pinlemek istediğiniz ürüne gidip sağ tarafta yer alan save/kaydet butonuna tıklayıp, pinlemek istediğiniz panoyu seçip bu panoya kaydedebilirsiniz. Bu buton mağazayı düzenlediğiniz menüde çıkmaz, ürününüzü pinlemek için “edit shop” seçeneğine basmadığınızdan emin olun. Aynı şekilde ürün sayfasının linkini kopyalayıp Pinterest’e yapıştırarak da gerekli bağlantı kurulabiliyor. Eğer bu konuda daha detaylı bilgi almak isterseniz Pinterest Yardım Merkezini ziyaret edebilirsiniz.

İpucu: Sadece görselden oluşan ve internette bir yere bağlanmayan, linksiz pinler de oluşturabilirsiniz fakat bu pinler aramalarda öncelikli olarak gösterilmiyorlar, platform bağlantısız içerikleri kimseye önermiyor ve “kaliteli” olarak kabul etmiyor.

Pinterest’in sosyal medya olarak konumlandırılmasının en önemli nedenlerinden biri olan takip etme mantığından basitçe bahsedelim. Pinterest kullanıcıları ilgilendikleri kişileri, panoları veya konuları takip edebilir. Bu sayede de kendi ana sayfalarında takip ettikleri kişi, pano ve konularla ilgili “en ilgili” pinleri görebilirler. Burada “en ilgili” kelimesi çok önemli. Platformda milyonlarca kullanıcı olduğu ve her kullanıcının onlarca panosu, yüzlerce pini olduğunu düşünülünce Pinterest’te bir kullanıcının ana sayfasındaki ya da arama yaptığı sonuçlardaki “en ilgili” görseller arasında yer almak o kadar da kolay değil.

Pinterest kullanıcılara göstermek için “en ilgilendikleri” pinleri belirlerken kendi algoritmasını kullanır. Bu algoritma ticari sır olması sebebiyle tam olarak açıklanmasa da “kullanıcının aktivitelerini; yani daha önce beğendiği, pinlediği içeriği göz önüne alarak bu görsellere benzer veya tamamlayıcı pinler göstermektedir” şeklinde açıklanmıştır. Kaynak: Pinterest Kullanıcı Sözleşmesi. 

Bu algoritma içerisinde güncellik ve sıklık kavramları da öne çıkmaktadır. Yani kullanıcının etkileşimde bulunduğu pinler daha çok yemek tarifleriyse, fakat son zamanlarda dekorasyon ile ilgili pinlerle etkileşimde bulunmaya başladıysa, kullanıcının ana sayfasında artık dekorasyon ile ilgili pinler de gösterilmeye başlanacaktır. Eğer kullanıcı belirli bir süre boyunca yemek tarifi pinleriyle ilgilenmezse Pinterest yemek tarifi pinlerini artık göstermemeye başlar.

Pinterest’te Following Feed Nedir?

“Following Feed” sayfası kullanıma açılmadan önce ana sayfamızda ilgilendiğimiz pinlerin arasına serpiştirilmiş bir şekilde takip ettiğimiz kişilerin pinlediklerini de görüyorduk. Takip edilen kişilerin pinleri kullanıcının çok da ilgilenmediği konularda olduğunda takibi bırakıyordu. Pinterest etkileşimin devamını sağlamak amacıyla bu sayfayı açtı; following feed sadece takip ettiğimiz hesapların pinlerini gösteriyor. Böylece ilgilendiğimiz pinler arasında alakasız içeriklerle karşılaşmıyoruz ve etkileşime geçmemizin de önünde bir engel kalmamış oluyor.

Peki bu ne anlama geliyor? “Following Feed” butonuna basıldığı zaman kullanıcılar takip ettikleri hesapların pinlediği her şeyi kronolojik (tarih sırasıyla) olarak görüyorlar. Takipçileriniz bir anlamda sizin için jüri görevi yapacaklar. Çünkü takipçileriniz pinlerinizle etkileşime geçerse pinleriniz sizi takip etmeyen kullanıcının ana sayfasında ve arama sonuçlarında daha çok gösteriliyor. Başka bir deyişle bir pinin takipçiler tarafından repin yapılması (kaydedilmesi) o pinin kalitesine katkıda bulunuyor ve aramalarda yukarıda çıkmasını sağlıyor. Bir pinin aramada bulunup pinlenmesindense takipçi tarafından ilgili bir panoya pinlenmesi yeni algoritma için çok daha kıymetli bir etkileşim. Fakat şunu da eklemek lazım; following feed yüzlerce alakasız şey gösterdiği için aslında kullanıcılar tarafından genel akışa oranla çok az bakılan bir yer.

Pinterest SEO Değişti Mi?

SEO; search engine optimization, yani arama motoru optimizasyonudur. Her arama motorunun kendi belirlediği optimizasyon ilkeleri vardır ve içerikler bu ilkelere göre değerlendirilerek arama yapanların karşısına çıkarlar. Pinterest’in pinleri “ilgili” olmasına göre gösterdiğini açıklamıştık. Kastedilen ilgi aslında SEO’dur ve bu platformun SEO’suna hesap biyografisi, pano isimleri, pano tanımları, pin tanımları ve pin tanımlarındaki hashtagler dahildir.

Pinterest’te Takipçiler Ne Kadar Önemli?

Her ne kadar takipçileriniz Pinterest’te ulaştığınız kişilerin çok küçük bir kısmı da olsa, following feed ile beraber takipçiler aslında Pinterest için “değerlendirici” görevi yapıyorlar. Platform takipçilerinizin etkileşime geçtiği (ilgili panolara kaydettiği) pinlerin “kaliteli” olduğuna karar veriyor. Bu durum da bizim için takipçi sayısından ziyade takipçi kalitesinin daha önemli olduğu anlamına geliyor. Binlerce sayıda ama pinlerinizle etkileşime girmeyen takipçi yerine, içeriğinize ilgi gösteren az takipçinizin olması Pinterest için çok daha değerli. Takipçileriniz pinlerinizle etkileşime geçtiğinde Pinterest bu pinin önemli olduğunu düşünüp sizi takip etmeyen ama pinle ilgili kişilerin sayfalarında da göstermeye başlıyor.

Smart Feed

Daha önce bahsettiğimiz gibi Pinterest’te bulunan içerik sayı olarak inanılmaz boyutlara ulaştığı için uzun süredir her kullanıcının bir “akıllı ana sayfası” var. Farklı kaynaklardan pinler artık farklı oranlarda ana sayfanızda görünüyor. Ana sayfanızda artık takip ettiğiniz kişi veya panonun son pinleri yerine bütün kaynaklardan daha dağınık bir sayfa görüyorsunuz. Algoritma artık “kalitesiz” pinleri ya göstermiyor ya da çok gerilerde gösteriyor. Artık sizin için “en iyi” olan pinleri ilk sıralarda görüyorsunuz.

Takip ettiğiniz konular, kişiler ve panoların yanı sıra artık ilgili pinler de ana sayfanızda yer alıyor. Yani eğer pinlediğiniz içerik yüksek kalitedeyse ve diğer kullanıcılar etkileşimde bulunuyorsa, sizinle daha önce hiç etkileşimde bulunmamış kişilere de arama yapmasa bile gösteriliyor.

Hangi pinin Pinterest tarafından öne çıkarılacağı konusunda Pinterest; kaynak kalitesi, pin kalitesi, pinleyici kalitesi, trend konular ve konuyla ilgisi gibi faktörleri değerlendiriyor. Yani yeni algoritmanın sunduğu bu büyük avantajdan yararlanmak istiyorsanız artık bu kavramlara göre içeriğinizi düzenlemeniz gerekiyor.

Kaynak Kalitesi:

Pinterest diğer bütün arama motorlarının da yaptığı gibi kaliteli ve güvenilir sitelerden içeriğe daha çok önem veriyor. Eğer ürünlerinizi Etsy’de satıyorsanız ve görsellerinizi Etsy üzerinden pinliyorsanız bu konuda endişe etmenize gerek yok çünkü Etsy zaten Pinterest tarafından kaliteli ve güvenilir bir site olarak görülüyor. İki platform arasındaki anlaşma gereği Etsy’den pinlenen her pinde Etsy logosu ya da pin tipine göre adı da yer alıyor ve bu pinler aramalarda avantaj sahibi oluyor. Etsy bizim kendi web sitemiz olmadığından ve Pinterest içinde bu siteyi doğrulayamadığınızdan Pinterest algoritmasının bu içeriğin bize ait olduğunu anlayabilmesi için Pinterest profilinizde URL’niz olarak Etsy sayfanızı belirtmeniz ve Etsy hesabınızı doğrulamanız size avantaj sağlıyor. Bu sayede Pinterest algoritması bu içeriğin size ait yeni bir içerik olduğunu anlıyor.

Eğer Etsy yerine kendi siteniz üzerinden pinleme yapıyorsanız;
– Mutlaka “Business Account” a geçiş yapın
– Web sitenizi “claim” edin, yani doğrulayın.

pinterest algoritması

Pinterest’i Instagram hesabınızı büyütmek için de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayarlar kısmından Instagram’da satış hesabınızı da doğruladığınızda pinlerinizde hesap adınız ve profil fotoğrafınız gözükür, pine tıklandığında kullanıcılar Instagram hesabınıza yönlenirler.

İpucu: Etsy, Instagram, Youtube, Shopify gibi siteler zaten doğrulama yapmış durumda. Hesaplarınızı entegre etmeseniz bile oradan aldığınız pinler avantaj sahibi. Entegrasyonu pinlerde profilinize dai bilgiler ya da dükkan adınız öne çıksın diye yapıyorsunuz.

Web Sitesi Doğrulamak Ne Demek?

Pinterest, eğer bir web siteniz varsa size daha fazla istatistik ve özellik sunmak için sizden sitenizi belirtmenizi istiyor. Bu sayede belli bir ücret karşılığı web sitenizden pinlenen görsellerin “rich pin” olarak yer almasını da sağlayabiliyorsunuz. “Rich pin”ler aramalarda normal pinlere göre büyük avantaj sahibi. Bir siteyi doğrulamak için alan adının (domain name) size ait olması gerekli.

Pin Kalitesi:

Belirli tip görseller sosyal medyada daha çok beğeni alıyor. Pinterest kullanıcıları da farklı değil ve bir tarzı olan görsellere daha çok ilgi gösteriyorlar. Pinlerinizi görsel olarak daha beğenilir hale getirmek için;

  • Uzun dikey görseller kullanın.
  • Ürün başlığınızı, açıklamaları ve hashtagleri mutlaka pin açıklama kısmına yazın. Bu kısmın neden bu kadar önemli olduğunu yazının devamında daha detaylı olarak görebilirsiniz.
  • Çözünürlüğe ve görsellerin bulanık olmamasına dikkat edin.
  • Hedef kitlenize hitap edecek görseller kullanın, Eğer Amerika’ya satış yapıyorsanız onların sezonlarına, zevklerine ve tercihlerine dikkat ederek pinleme yapın.

İpucu: Pinterest yıllardır dikey görsel kullanılmasını öneriyordu hatta “infografik” olarak adlandırılan uzun ve açıklayıcı pinlerin çok daha iyi performans gösterdiği gözleniyordu. Fakat Mart 2018’de Pinterest’ten yapılan açıklamaya göre artık 1:2.1 oranından daha büyük pinlerin görselleri kırpılarak gösterilecek. Bu bilgilerden yola çıkarak Pinterest için hazırlayacağınız görsellerin oranlarının en az 1:1, en çok 1:2.1 olması gerekiyor. Kendi ürün görsellerinizi de bu aralığa göre ayarlayabilirsiniz. Yazının başında platformu kullananların büyük bir çoğunluğunun mobil cihazlardan giriş yaptığı bilgisini paylaşmıştık. Pinterest’in ideal pin boyuyla ilgili önerisini değiştirmesinin sebebi de bu istatistik. Pinterest resmi olarak en uygun oranın artık 2:3 (1:1.5) olduğunu söylüyor. Eğer bu orandan daha uzun pinleriniz varsa, kullanıcıların sayfalarında ve özellikle mobil uygulamada estetik durmadığından dolayı gösterimi kısıtlanacak.

İpucu: Eğer Etsy’de satış yapıyorsanız bildiğiniz gibi Etsy yatay ve kare görsellere yönelik optimize edilmiş bir site. Yani Etsy 1:1 veya 5:4 oranında görseller kullanılmasını öneriyor. Etsy’den direkt pinlemenin avantajlarından yukarıda bahsettik. O zaman ürün fotoğraflarımızdan bir tanesini Pinterest’e pinlemeye yönelik olarak 2:3 oranında kesip bu fotoğrafı ürünün son fotoğrafı olarak kullanarak hem optimum Etsy oranlarına uymuş, hem de Pinterest için en az 1 adet ideal boyda pinlenebilir görsel bulundurmuş oluruz. Bu sayede direkt Etsy’den pinlemenin avantajlarından yararlanarak Pinterest tarafından da tercih edilen görselleri kullanmış oluruz.

2021 Algoritmasına Göre Pinterest’te Pin Kalitesi Nedir?

Nasıl ki Instagram ya da online dükkanlarımız için görsel hazırlıyoruz; Pinterest de artık bizden bunu bekliyor. 2020 ve öncesinde verdiğim eğitimlerde eğer kendi pinimizi yeniden pinlersek “yeni” olmadığını, geri dönüp kaynaktan tekrar pinlememiz gerektiğini anlatıyordum. Pinterest artık kaynaktan aynı görseli pinlemeyi de “yeni içerik” olarak saymıyor. Hatta “Aynı pini bir sürü panoya da aynen ekleme!” diyor. 

Yani aynı ürünün 10 farklı görselini 10 farklı panoya pinlemek yeni içerik oluşturmak anlamına geliyor. Eğer 10 farklı fotoğrafınız yoksa aynı fotoğrafın üzerine bir şey yazarak, da pini düzenleyebilir, görseli değiştirebilirsiniz; Pinterest bundan memnun oluyor.

Örneğin görseldeki 6 pin aslında aynı yere gidiyor; hepsi aynı fotoğrafı kullanmış olsa da görseller farklı yazılar ile değiştirildiğinden algoritma bu görselleri 6 farklı yeni içerik olarak kabul ediyor. 

Yine eski eğitimlerde “Pinterest sayfadaki görseli görmezse kalitesiz kabul ediyor” demiştim; bu artık geçerli değil. Görsel okuma özelliğini o kadar geliştirmişler ki anlıyor; emin olamadığında da kullanıcının gittiği sayfada geçirdiği vakitten doğru yere gönderdiğini anlayarak kaliteyi ölçebiliyor. Fakat sayfada Pinterest’te bulunan görsellerin bulunması sizden bağımsız olarak görsellerinizin pinlenmesini ve sizin pininizin repininin artmasını sağlıyor. Kısaca Pinterest’te bulunan görsel artık sayfada bulunmasa da olur ama bulunursa bu sizin avantajınıza oluyor.

Peki bir başkası benim görselimi alıp pini kendine yönlendirirse ne olur?

Bu görsel hırsızlığı Pinterest kurallarına aykırı. Pini şikayet edebilirsiniz.

Pinleyici Kalitesi:

Pinterest artık pinleyen kişinin ne kadar aktif olduğuna ve platforma ne kadar katkı sağladığına bakıyor. Platformda ne kadar aktifseniz ve ne kadar kaliteli içerik üretiyorsanız Pinterest sizi o kadar önlere taşıyor. Pinterest’te haftada en az 7-8 kere aralıklarla aktif olmak gerekli. Bunu yapmak hem zaman alıyor hem de müşterileriniz farklı saat dilimlerinde yaşıyorsa işlem neredeyse imkansız hale geliyor. Bu nedenle Pinterest tarafından onaylanmış Tailwindapp gibi uygulamaları kullanmanızı öneririz. Bu tip otomasyon uygulamalarını kullanmak; Pinterest’ten yapılan açıklamaya göre, son derece normal ve sizin için hiç bir dezavantaja yol açmıyor.

Pinterest’in açıklamasına göre her hafta yeni pin (yani cidden yeni ya da görseli yeni pin) Pinterest için gayet makul. Pinterest; algoritma kötüye kullanılmasın diye özellikle bir rakam açıklamayacaklarını söylüyor; buradan da ne kadar çok görsel o kadar iyi gibi bir algı çıkmakla birlikte Pinterest çözüm ortakları (Tailwindapp, Hootsuite vb) her link için 5 – 6 farklı görselin makul olduğu yönünde fikir birliğine varmış gözüküyorlar. 

Bu da eğer Etsy mağazanızdan pinliyorsanız her listinginizin 5-6 farklı görselini aynı ürün linkini kullanarak pinleyebilirsiniz anlamına geliyor. Etsy mağazaları için dikkat edilmesi gereken önemli durum ise eğer aynı görselleri kullanarak farklı başlık, tag ve tanımlar ile farklı listingler oluşturduysanız (Etsy SEO eğitimlerine katılanlar bilirler; bu Etsy için aslında önerdiğimiz bir yöntem), Pinterest linkleri ve açıklamaları farklı olmasına rağmen aynı görsel kullanıldığı için bu listinglerin hepsini aynı içerik olarak değerlendirip kullanıcılara gösterimini kısıtlıyor. Bu nedenle aynı görseli kullanan bu tip listingleri Pinterest’e pinlerken, Pinterest’te görsellerini değiştirmeniz gerekiyor. Bunu da yukarıda yazdığımız şekilde görsele yazı, logo, animasyon vs ekleyerek yapabilirsiniz.

pinterest 2012 algoritması

Görselde gördüklerinizden bir tanesi eski görselle dağıtımda olan bir pin, diğeri ise yeni görsel konmuş bir pin. SEO aynı, aynı linke bağlılar; linke tıklanma oranlarına bakın. Çok ciddi bir fark var. Yani aslında aynı link için farklı görseller oluşturmak bize görsel testi yapma ve erişimi artırma konusunda da avantaj sağlıyor.

Artık aynı pini hiç yeniden pinlemeyecek miyiz?

Pinterest’in yaptığı resmi açıklamada “Tabii ki aynı pini birkaç panoya pinleyebilirsiniz ama organik ve panoyla ilgili olmasına dikkat edin” deniyor. Pinterest yine kötüye kullanılmaması için rakam vermiyor. Pinterest çözüm ortakları ise bir pinin en fazla 10 panoya pinlenmesini, daha fazla olursa hesabın tehlikeye gireceğini söylüyorlar. Eğer her ürün/link için 5-6 görsel hazırlarsak bunu da 5-6 panoya pinlersek bu bizim aynı ürünü 25 – 36 kere pinlememiz anlamına geliyor. Bu da oldukça makul bir sayı.

Başka panoya pinlerken dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur pinleme sıklığı. Eğer aynı pini farklı panolara pinleyecekseniz, pinlemeleriniz arasında en az 48 saat olması öneriliyor. Daha kısa süreler bırakarak pinlemek spam olarak algılanıyor ve hesabın banlenmesi, pinin silinmesi veya hesabın kapatılmasına neden olabiliyor. 

“Peki hiçbir şey değiştirmeden aynı pini farklı panolara pinlersem ne olur?”

Yukarıda yazdığımız gibi arada en az 48 saat bırakarak, ilgili panolara en fazla 10 kere olacak şekilde pinlerseniz şimdilik bir şey olmaz ama bunu çok yaparsanız önce daha az kişiye gösterilir, bu sayı çok arttığında spam kabul edilir ve cezalandırılırsınız.

“Başlık ve açıklama değiştirsek olur mu?” 

Pinterest eğer pano SEO’suna göre başlık ve açıklama değiştirirseniz daha da işinize yarayacağını söylüyor. Fakat aynı görseli kullanarak sadece başlık ve açıklama değiştirmek pinin yeni olmasını sağlamıyor. Yeni bir görselin başlık ve açıklamalarını SEO’ya uygun düzenlemek veya başlık ve açıklamaları iyi olan bir pine yeni görsel ekleyerek yenilemek en çok verim sağlanacak yöntem. 

“Günde kaç pin pinlenmeli?”

Tailwindapp günde 40 pini geçmeye çalıştığınıza uyarı veriyor. Benzer Pinterest ortakları da 50 pinden fazlasının spam olabileceğini söylüyor. Hatırlarsanız eskiden 500 bile pinlenebiliyordu. Artık sayı değil kalite (şu an için yeni görsel olması mesela) daha önemli. Tailwind kendi en başarılı kullanıcılarının hesaplarından günlük ideal pin sayısının 15-25 arasında olduğunu bulmuş. Günde 15-25 kaliteli pin üretmek artık en verimli yöntem.

“Sezonsal pinleri yine 1-2 ay önceden mi pinleyelim? Yakın zamanda ve yeni olması önemli dedin, kafam karıştı!” 

Evet yeni ve yakın zamanda pinlemiş olmak önemli ama Noel alışverişi de Noel günü yapılmıyor zaten 🙂 İnsanlar 1-2 ay önceden aramaya ve etkileşime geçmeye başlıyorlar. Bu sebeple sezonsal pinleri hala 1-2 ay önce pinliyoruz ya da güncelliyoruz. 

Yukarıda da yazdığım gibi her ürün için 5 görsel hazırlar ve bu görselleri 5’er kere pinlersek her ürün için 25 pinleme hakkımız oluyor. Bu haklarımızı da repinler arası zaman bırakarak kullanıp (repinler arası en az 48 saat bırakarak) haftalara yaymamız bizim için en verimli kullanım şekli oluyor. 

Amerika için Christmas alışverişinden örnek vermek gerekirse; araştırmalara göre Amerikalıların %80’i alışverişlerini Christmas haftasına gelmeden önce yapıyor. Yani tüketicilerin %80’i Ekim, Kasım ve Aralık ayının ilk yarısında alışverişini tamamlamış oluyor. Bu araştırmalardan bizim yılbaşı ürünümüzü Ekim ortasında pinlemeye başlayıp her hafta 3 kere pinleyerek Aralık ortasına kadar devam etmemizin Amerikalı tüketicilere erişmek için verimli olabileceği anlamı çıkıyor. 

“Video pinler öncelikli mi?” 

Aslında algoritma elbette yeni özellik kullanılsın istiyor ama video pinler çok etkileşim aldığı için statik olanlardan çok daha iyi performans gösteriyorlar. Özellikle Pinterest’in yazılımında yaptığı son değişiklik olan “kontrol edilebilir dağıtım” yeni içerik formatlarının Pinterest tarafından öne çıkarılacağına işaret ediyor. 

“Kontrollü Dağıtım” algoritmasından önce kullanıcıların ana sayfa akışının neredeyse tamamı beğendikleri içeriklere benzer içeriklerden oluşuyordu. Pinterest yazılımcılarının yaptığı açıklamada artık sistem kullanıcının eski beğenilerine ek olarak, beğenmemiş bile olsa belirli bir yüzde ile video, gif gibi yeni tip içeriklerin ve trend konuların kullanıcı ana akışına dahil edileceğini söylüyor. 

Bu da bizim için yeni formatlarla deneme yapmamızın önemli olduğu anlamına geliyor. Pinterest video konusunda özellikle dikey format video çekmemiz konusunda uyarıyor.

İçeriğinizi ve Panolarınızı 2021 Algoritmasına Göre Düzenlemek

Algoritma pinlediğiniz görsele ve/veya altına yazdığınız açıklamalara, başka bir deyişle SEO’ya göre pinlerinizin ne ile ilgili olduğunu belirliyor. Bu nedenle bir şey pinlemeden önce aşağıdakileri göz önünde bulundurmanızda fayda var;

  • Anahtar kelimelerinizi belirleyin: Pinterest’te düşündüğünüz anahtar kelimeyi arama kutusuna yazdığınızda platform size otomatik anahtar kelimemeler öneriyor. Bu kelimelere tıklayın ve inceleyin. Sizin için uygun olan anahtar kelimeleri seçin. Diğer yazılarımızda bahsettiğimiz gibi long tail (uzun kuyruklu) anahtar kelimeler seçmek istediğiniz seviyeye daha kısa sürede ulaşmanızı sağlar. Yalnız sistemi aldatmaya yönelik popüler ama görselle alakasız anahtar kelimeler seçerseniz o anahtar kelimede etkileşim az olacağından pinleriniz uzun vadede algoritma tarafından “kalitesiz” olarak değerlendirilecektir ve kullanıcılara gösterilmeyecektir.
  • Pin tanımlarınız üzerinde düşünün. 500 karakter sınırınız var. Bu 500 karakteri SEO dostu olarak yazmaya özen gösterin ve en fazla 20 adet olacak şekilde hashtag kullanın.
    Bu mantığı profiliniz ve panolarınızın tanımına da uygulayın.

İpucu: Pinterest’te düzenli ve tutarlı olmak önemli fakat pinlerinizin algoritma tarafından ilgili yerlere yerleştirilmesi ve başkalarına önerilmesi zaman alıyor. Bu nedenle sabırlı olmalısınız. Bir pinin istenilen yere gelmesi veya yaptığınız değişikliğin etkilerini görmeniz ortalama 4 hafta alacaktır.

2021 Pinterest Algoritma Güncellemesi için SEO, İpuçları ve Sıkça Sorulan Sorular

Pinterest İlk Beş Pinin Önemi:

Bu özellik yazımızın başında bahsettiğimiz “following feed” sayfası ile ilgili. Bu sayfaya tıkladığınızda algoritma size takip ettiğiniz kişilerin o gün (Pinterest için “bir gün” UTC baz alınarak hesaplanıyor) pinlediği ilk 5 pini gösteriyor. Daha sonra ise takip ettiğiniz kişilerin en yeni pinlerini gösteriliyor. Sayfada yeterince vakit geçirirseniz takip ettiğiniz kişilerin daha önceden (örneğin önceki gün) pinlediği pinleri de görebilirsiniz.

Not: UTC; uluslararası koordine saat dilimi demek, UTC bazında saati hesaplamak için buraya tıklayabilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse; siz UTC gece yarısı 15 ürün pinlediniz. Sizi takip eden kişi ise gece yarısından 5 dakika sonra Pinterest’e girdi. Bu sayfaya girdiğinde takip ettiklerinin UTC gece yarısından sonra pinlediği ilk 5 pininden derlenen sayfayı görecek. Sizin gece yarısı pinlediğiniz 15 ürünün sadece ilk 5’i önceliklendirilerek ilk sıralarda gösterilecek, sonra diğer takip ettiği hesapların ilk 5 pinleri gösterilecek ve bütün “ilk 5 pinler” bittikten sonra sizin kalan 10 pininiz bu sefer sondan başa doğru olarak yine diğer kişilerin pinleriyle harmanlanarak gösterilecek. Peki Pinterest kimin “ilk 5 pinini” ilk sırada gösterecek? Pinterest bu konuda kim ilk pinlediyse onun pini önce görünür diye bir açıklama yaptı.

İpucu: Burada yapılması gereken; her şeyi gece yarısı pinlemeye çalışmak yerine aslında hedef kitlenizin aktif olduğu saate göre pinlerinizi gün içine ve gece yarısına dağıtmak. UTC gece yarısını göz önüne bulundurarak önemli gördüğünüz içeriği ilk 5 pin olarak pinlemek. Bu nedenle ilk beş pininizin başkalarının repini olması yerine kendi mağazanızdan içerik olmasında fayda var. Aynı şekilde; bir görseli 5 kere farklı panoya pinlemek yerine 5 farklı görseli ilgili ve önemli panolara pinlemeniz takipçilerinizin sayfalarında 5 adet aynı görseli görmelerini engeller. Yani; aynı pini farklı panolara birden çok kere kaydedecekseniz, ilk beş pin içerisinde sadece bir kere ve öncelikle en ilgili panoya kaydedin, ilk 5 pin bittikten sonra başka panolara pinleyin.

İlk beş pin gerçekten önemli, çünkü following feedde takipçileriniz bir anlamda Pinterest için pin kalitesi belirleme görevi görüyor. Pinlerinizi ilgili sayfalarda önce takipçileriniz görecek onların vereceği tepkiye göre algoritma pinlerinizi başka kullanıcılara önerecek. Ama ilk 5 pini hemen gece yarısı pinlemek yerine gece yarısından sonra kullanıcılarınızın en aktif olduğu zaman göre pinlemek daha verimli. Yani sizin hedef kitleniz UTC saat 03:00’da daha aktifse ilk 5 pininizi UTC gece yarısı ve 03:00 arasına bölmeniz daha etkili olacaktır.

Hedef kitlenizin aktif olduğu saati veya en uygun pinleme saatini kendiniz deneme yanılma yaparak bulabileceğiniz gibi, Tailwindapp gibi Pinterest tarafından onaylanmış uygulamalar kullanarak da yapabilirsiniz.

Neden Eski Pinlerinizi Silmemelisiniz?

Eğer pinleriniz size telif, spam ve benzeri sebeplerle zarar getirmiyorsa geçmiş pinlerinizi silmemelisiniz. Daha önce bahsettiğimiz gibi zaten bir pinin platform tarafından dikkate alınması haftalar alıyor. Etkileşime geçilmiş pinleri silmeniz bütün hesabınızın kalitesini olumsuz yönde etkiler.

Eğer bir ürününüz artık aktif değilse ve o pin artık atıl hale geldiyse, pini silmek yerine bu pinin bağlı olduğu sayfayı benzer ürünler içeren başka bir sayfaya yönlendirebilirsiniz. Nasıl ki arama motorları tekrarlanan içeriği teke indirmeye çalışıyorsa, Pinterest de aynı şeyi yapmaya çalışıyor ve tamamen aynı olan pinlerden sadece bir tanesini gösterip diğerini dağıtıma çıkarmıyor. Pinterest aynı linke bağlansa bile farklı görselli ve SEO’lu pinleri farklı içerik olarak düşünüyor ve tanıma göre farklı tip ilgili kullanıcılara gösteriyor. Bu özelliği aynı ürünü farklı hedef kitlelere yönelik pazarlamak için kullanabiliriz.

Örnek vermek gerekirse; tasarladığımız bir ürünü hem sevgililer günü hediyesi hem de anneler günü hediyesi olarak iki kere pinleyebilir, bu sayede Pinterest’in anneler günü hediyesi arayanlara ve sevgililer günü hediyesi arayanlara ayrı aramalarda göstermesini sağlayabiliriz.

Grup Panoları Hala İşe Yarıyor Mu?

Grup panoları adından tahmin edildiği üzere birden çok kullanıcının grup olarak pinlediği panolar anlamına geliyor. Eğer grup panosu içeriği kaliteliyse hala işe yarıyor ve kişinin daha çok kullanıcıya ulaşmasına yardımcı oluyor. Grup panosunun kalitesi takipçilerin ve pano üyelerinin pano ile ne kadar etkileşime geçtiğine göre belirleniyor. 20 kişilik bir grup panosunda kimse birbirinin piniyle etkileşime geçmiyorsa, sadece kendi içeriğini pinleyip bir daha bakmıyorsa bu pano kalitesiz olarak değerlendiriyor. Aynı şekilde sadece 2 kişilik bir grup panosunda üyeler birbirlerinin pinlerini başka ilgili yerlere pinliyorsa, pine basıp kaynağa gidiyor; yani etkileşime geçiyorsa bu pano 20 kişilik olandan çok daha kaliteli sayılıyor. Elbette pano içerisindeki pinler de bu değerlendirmeden büyük oranda etkileniyorlar.

Pinterest Aramalarında Pinlerinizin Ön Sıralarda Görünmesini Nasıl Sağlarsınız?

Daha önce bahsettiğimiz gibi, Pinterest’e bir görsel pinlediğinizde bu görseller öncelikle konuyla ilgili takipçilerinize gösteriliyor. Takipçilerinizin pinlerinize verdiği tepkilere göre bu pinler ilgili aramalarda sizi takip etmeyen diğer kullanıcılara öneri olarak gösterilmeye başlanıyor, bu kullanıcılar da etkileşimde bulunurlarsa zamanla aramada ilk sıralarda gösterilmeye başlanıyor.

Algoritmanın yapısı göz önüne alınırsa artık Pinterest için yapılması gereken;

  • Pinlerinizin takipçileriniz için ilgili olmasına özen göstermek ve onların etkileşime girecekleri içerikleri pinlemek.
  • Pinlerinizi ve pin açıklamalarını SEO (arama motoru optimizasyonu) dostu olacak şekilde düzenlemek ve bu sayede gerçekten ilgilenecek kişilere ulaşmasını sağlamak.

Eğer içerik gerçekten takipçilerinizin ilgisini çekiyorsa, fakat SEO dostu değilse algoritma pinlerinizi istediğiniz kadar öne çıkarmayacaktır.

Hesabınızın ve İçeriğinizin Odağını Değiştirdiyseniz Ne Olacak?

Uzun sürede geliştirdiğiniz bir hesabınız var fakat bu hesabınız ve takipçileriniz sizin yeni ilgi alanınızla uyumsuz, yani içeriğiniz artık takipçilerinizin ilgisini çekmiyor, bu durumda ne olacak? Örneğin örgülerinizi sattığınız dükkanınız için kullandığınız ve belli bir kitle yakaladığınız bir hesabınız var fakat dekorasyon ürünleri sattığınız ikinci bir dükkan da açacaksınız, tek hesaptan yönetebilir misiniz? Yeni hesap mı açmanız gerekli?

Pinterest bu konuyla ilgili olarak yeni pinleriniz ve panolarınızdan en çok etkileşim alanlara doğru yönelmenizi ve değişimi yavaşça gerçekleştirmenizi öneriyor. Bu sayede bir süre sonra “yavaş yavaş yeni içeriğinizle daha ilgili kişiler sizi takip etmeye başlayacak ve algoritma sizi olmanız gereken yere taşıyacaktır” diye açıklıyor. Yalnız bu geçişi yaparken yanıltıcı olmamanınız konusunda da uyarıyor. Eğer pinleriniz yeni odağınız doğrultusunda “ilgiliyse”, Pinterest, algoritmanın sizi ilgili kullanıcılara yönlendirmede ve ilgili takipçi kazanmanız konusunda destekleyeceğini söylüyor. Her ne kadar takipçilerinizin büyük çoğunluğu yeni odak noktanızla ilgili olmasa da ilgili olan küçük gruba odaklanarak yavaş yavaş ilgili takipçi sayınızı büyütebileceğinizi belirtiyor. Yani sıfırdan başlamak yerine, mevcut hesabınızın yönünü değiştirmenin daha verimli olacağını söylüyor. Tabii bu süreçte “ilgisiz” takipçilerinizde bir kayıp yaşanacağı bir gerçek. Fakat Pinterest için takipçi sayısı değil takipçilerin ilgili olması önemli.

Çoğunlukla takı pinliyorsunuz fakat ürettiğiniz takılara yönelik kombin kıyafetler gibi artık moda ürünleri de pinlemeye başladınız veya yılbaşı hediyeleri diye bir pano oluşturup bu panoya takılarınızla birlikte beğendiğiniz farklı şeyleri de pinlemeye başladınız. Pinterest’in açıklamasına göre bu durumda da endişe etmenize gerek yok çünkü uzaktan da olsa bu iki pano ve pinler arasında bir bağlantı kurulabileceğinden, takipçileriniz rahatsız olmayacaktır. Fakat sürekli takı pinlerken spor egzersizleri pinlemeye başlarsanız bu kullanıcılarınız için kafa karışıklığına ve sizin için de etkileşim düşüklüğüne neden olacaktır. Pinterest konuyla ilgili “Bu yeni etkileşim düşüklüğü nedeniyle de algoritma pinlerinizi düşük kaliteli algılayacaktır.” şeklinde bir açıklama yapıyor.

Pinterest’te Anahtar Kelimeler Nasıl Kullanılmalı?

Pinterest’te SEO ve anahtar kelimeler çok önemli. Yani pin açıklamalarınızda mutlaka ilgili anahtar kelimelerin kullanılması gerekiyor. Anahtar kelimeleri seçerken hedeflediğiniz kişilerin bu görsele ulaşmak için hangi kelimeleri kullanabileceğini düşünmeniz gerekiyor. Açıklamalarda görseli tanımlamanın yanında görselin temasından da bahsetmek gerekli. Örnek vermek gerekirse; bir kapı süsü için hem ürünün tanımlanması hem de kullanacağı temanın; cadılar bayramı, mevsimin; bahar, yaz, kış gibi kelimelerin geçmesi önemli.

Örnek pin tanımı: Turuncu kurdeleler kullanılarak yapılmış olan bu yuvarlak kapı süsü cadılar bayramı dekorasyonunuzun kusursuz bir tamamlayıcısı olacak.

Bu örnektekiyle aynı görseli kullanarak açıklama kısmına sonbahar teması eklerseniz Pinterest algoritması bu içeriği hem cadılar bayramı için kapı süsü arayanlara hem de sonbahar teması için kapı süsü arayanlara ulaştırıyor.

Örnek pin tanımı: Sonbaharın turuncu renklerinden esinlenerek seçtiğim kurdelelerle yaptığım bu kapı süsü misafirlerinize sıcak bir karşılama sunacak.

Pinterest’te anahtar kelimeler kullanırken hedef kitlenizden ortalama bir kişinin anlayabileceği veya arama yapacağı kelimeleri kullanmanız arama dostu olmanıza yardımcı olacaktır. Bu anahtar kelimeleri kullanırken de ürüne özel ve temayla ilgili şeylerin hepsini olabildiğince kapsamanız gerekiyor. Bu ürün ne ile ilgili, bu ürünü arayan kişiler hangi kelimeleri arayıp bu pine ulaşabilirler, bu ürün ne zaman, hangi temalarda kullanılır gibi bilgilerin yer alması pine olumlu yönde etki ediyor.

Aynı açıklamalar panolarınız için de geçerli. Bu panonun hedef kitlesi için panoya nasıl bir açıklama yazmalıyız? Eğer pano tanımlarınız düzgün yapılmışsa bu algoritma tarafından panodaki pinler için de bir tamamlayıcı açıklama olarak algılanıyor. Örneğin cadılar bayramı panonuza pinlediğiniz bir içerik Pinterest tarafından cadılar bayramıyla ilgili olarak algılanıyor.

Pinterest algoritması pin ve panoların ilgili olmasını anlamak için birkaç gösterge kullanıyor. Panolara SEO dostu tanımlama yazmak her zaman en iyi bir uygulama. Bazen arama sonuçlarında SEO dostu olmasa bile ilk sıralarda görünen panolar da olabiliyor. Bunun nedeni ise panolarda yer alan pinlerin kalitesi ve etkileşim oranlarının yüksek olması. Yani pinleriniz panolarınızı, panolarınız pinlerinizi destekliyor. Kısacası Pinterest’e panolarınız ve pinleriniz hakkında ne kadar SEO dostu ve ilgili açıklama yazarsanız, algoritma sizin için o kadar verimli çalışıyor.

Pinterest; aynı pini birkaç panoya pinleyecekseniz ilk önce en ilgili panoya pinlemenizi öneriyor. Örneğin yılbaşı temalı bir masa süsünüz var. Bunu önce masa süsü panonuza pinlediniz, daha sonra da yılbaşı için öneriler panonuza pinlediniz. Algoritma bu pini değerlendirirken hem pinin açıklamalarını hem de ilk pinlediğiniz panonun açıklamalarını dikkate alarak pini masa süsü olarak değerlendiriyor. Eğer amacınız yılbaşı aramalarında çıkmak ise önce yılbaşı panosuna pinlemediğiniz için pin açıklamalarını pano açıklamasıyla pekiştirme şansınızı kaçırmış oluyorsunuz. Fakat amacınız masa süsüne öncelik vermekse başarılı bir uygulama yaptınız ve masa süsü aramalarında çıkma şansını pekiştirdiniz.

Bir pini tek panoya birden çok kere pinlemek de, eğer açıklamaları farklıysa, algoritma açısından bir sakınca yaratmıyor. Yalnız buradaki problem şu ki; kullanıcılar panonuzu gezerken farklı içerik yerine sürekli aynı içeriği görüyor ve kullanıcı deneyimi açısından olumsuz bir durum oluşuyor. Bu işlemi gerçekleştirecekseniz pano içeriğinizin çok olmasına (kullanıcının aynı pini görmeden önce farklı pinleri göreceğinden emin olduğunuz durumlar) ve iki pinleme arasında makul bir süre vermeye dikkat etmeniz gerekiyor.

Pin açıklamalarınız ile ürün açıklamalarınızın birbiriyle uyuşması da önemli. Sonuçta amacımız pinlerimize ilgi gösteren birinin ürünümüzü satın almasını sağlamak, ilgisiz binlerce insan yerine gerçekten satın alacak kişilere ulaşmak. Özellikle ürünlerinizi pinlerken ürün tanıtımınızı, ürün boyutlarını pin açıklamanıza girmeniz size büyük fayda sağlıyor. Pinterest’te istatistiklere göre “lifestyle” fotoğraflar daha çok etkileşime neden oluyor. Yani sadece ürünün olduğu fotoğraf yerine ürünün kullanımıyla ilgili gerçek hayattan fotoğraflar paylaşmak Pinterest içinde etkileşimi yükseltiyor.

Pinterest’te Hashtagler Nasıl Çalışıyor?

Pinterest’te arama yapıldığında Pinterest algoritmasına göre derlenmiş bir arama sonucu sayfası karşımıza çıkıyor. Pinterest algoritmasının pinlerimizi değerlendirmesi zaman alıyor bu da içeriğimizin aramalarda kısa zaman içerisinde görünemeyeceği anlamına geliyor.
Yazımızın başında Pinterest’in de artık hashtag kullanmaya başladığından bahsetmiştik. Hashtagler; kullanıcı Pinterest arama alanında hashtag kullanarak arama yaptığında veya bir pinin açıklama kısmında bir hashtage tıkladığında işe yarıyor. Bu arama yapıldığında ise Pinterest bu hashtage ait en yeni pinleri kullanıcının karşısına çıkarıyor. Yani hashtag kullanarak arama yapıldığında kullanıcı en yeni içeriğe ulaşıyor. Pin tanımlarımıza hashtag eklersek en yeni içeriğe ulaşmaya çalışan kullanıcılara kolayca ve hızlıca ulaşabiliriz. Fakat burada da saat konusu devreye giriyor. Eğer hedef kitlenizin Pinterest’te vakit geçirmediği bir saatte pinleme yapıyorsanız hashtagleriniz boşa gitmiş oluyor.

Pinterest bu konuyla ilgili olarak; açıklama kısmında hashtag kullanılan pinlerin kullanıcılara ciddi ölçüde hızlı ulaştığını belirtiyor. Pinin kalitesini yani etkileşimi yükseltmek ve aramalarda öne çıkmak için hashtag kullanılan pinlerin hedef kitlenin aktif olduğu saatlerde pinlenmesi çok önemli.

Pinterest’te Hashtagler Nasıl Kullanılır?

Pinterest pin tanımlarında 20’den fazla hashtag kullanılmamasını öneriyor. Hashtaglerin ilgili olmasına özen gösterilmesini ve yanlış yönlendirici olmamasını söylüyor. Ayrıca hashtagler sadece pin tanıtımında yer aldığında işe yarıyor, başka yerde kullanılan hashtagler bir işe yaramıyor, tıklanamıyor ve algoritma tarafından okunmuyor.

Özellikle sezonluk pinlerde hashtagler çok işe yarayabiliyor. Daha önce bahsettiğimiz gibi Pinterest algoritmasının bir pinimizi belirli bir yere getirmesi zaman alıyor. Aramalarda çıkabilmesi için, örneğin yılbaşı temalı pinlerimizi yılbaşından bir kaç ay önce pinlememiz gerekiyor. Fakat hashtagler, anlık değerlendirildiğinden dolayı, yılbaşı temalı ürünlerimizin direkt olarak hashtag araması kullanan kullanıcılara hemen ulaştırılmasını sağlıyor. Pinterest’teki her şeyde olduğu gibi burada da ilgililik çok önemli olduğundan; pin tanıtımında 20 hashtag kullanırken ilgisiz hashtagler kullanmaktan kaçınmamız gerekiyor. Her zamanki gibi hashtagler ile bağlantılı olarak da Pinterest kaliteye miktardan çok daha fazla önem veriyor.

Pinterest İçin Doğru Hashtag Nasıl Seçilir?

Hashtag seçimi her sosyal medya platformu için önemli. Bu konuda Pinterest bize çok yardımcı oluyor. Pininizin tanım kısmına pininizle ilgili bir hashtag girdiğinizde Pinterest size konuyla ilgili olabilecek hashtagleri ve bu hastaglere sahip kaç pin olduğunu gösteriyor. Bu da size o hashtagin popülerliğiyle ilgili bir fikir vermiş oluyor.

Diğer sosyal medya hesaplarında olduğu gibi Pinterest’te de popüler ve popüler olmayan ilgili hashtaglerden seçip karma olarak kullanmakta fayda var. Sadece popüler hashtagler kullanırsak pinimiz kısa süre içerisinde arama sayfalarında geriye düşüyor, sadece az popüler hashtagler kullanırsak ürünümüz az sayıda kullanıcıya ulaşmış oluyor. Yapılması gereken; “ilgili popüler” ve “ilgili ama çok popüler olmayan” hashtaglerin bir arada kullanılması.

Pinterest için hashtag seçerken kendinizi arayacak kişinin yerine koyup bu pinin hangi hashtag aramasında çıkması hoşuma giderdi veya bu pine benzer şeyler bulmak istersem hangi hashtagleri kullanırdım diye düşünebilirsiniz.

Hashtaglerin sadece pin tanımında işe yaradığından bahsettik, peki pin tanımında nerede kullanılması gerekiyor? Aslında hashtagleri nerede kullandığınızın Pinterest algoritması açısından bir önemi yok. İsterseniz tanımın en başına yazın, isterseniz tanımın içine yedirerek kullanın (Örnek: Bu #elbise #yazpartisi için muhteşem bir seçim olacaktır), isterseniz tanımın en sonuna ekleyin.

Kullanıcı deneyimi açısından; kişilerin tanımı okurken dikkatinin başka yere dağılıp farklı yere tıklayıp gitmesini istemeyeceğinizden dolayı hashtaglerin en sonda kullanılması daha başarılı bir strateji olacaktır. Böylece kullanıcı tanımda yer alan hashtaglere tıklayıp başka bir yere gitmek istese bile en azından pin tanıtımınızın sonuna kadar göz gezdirmiş oluyor.

İpucu: Eski pinlerinize geri dönüp hashtag eklemeye çalışmayın, eğer istersenizdaha önce bahsettiğimiz gibi eski pinlerinizin tanımlarını değiştirerek ve hashtag ekleyerek yeniden pinleyebilirsiniz.

2021’deki güncellemeyi özetlemek gerekirse; yeni içerik Pinterest tarafından her zamankinden daha önemli hale geldi. Etsy gibi Pinterest için de açıklamalar, hashtagler ve SEO dostu olmak çok önemli. Hedef kitlenizin beğeneceğini düşündüğünüz görselleri SEO dostu açıklamalarla birlikte, ilk 5 pin uygulamasını dikkate alarak tutarlı bir şekilde pinlemeniz gerekiyor. Amacınız ürünlerinizi satın alacak kişilere ulaşmak, bu nedenle sadece çok kişiye ulaşmaya çalışmak için popüler ve ürünle ilgisiz uygulamalar yapmak yerine, gerçekten alıcıya ulaşabilecek odaklı uygulamalar sizi amacınıza ulaştıracaktır.

 

İlginizi Çekebilir:

Konuşmayı Takip Et
Bildir:
2 Yorum
En Eski
En Yeni En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör

[…] Pinterest giriş yazısında biraz değinmiştik; bu platform Batman portreleri ve cadılar bayramı kostümlerini bulabileceğiniz bir sosyal medya platformundan çok daha fazlası. Bunlardan hiç şikayetçi değiliz ancak yine de en azından bu yazının konusu için vurgulamanın doğru olmadığı örnekler. Asıl vurgulanması gereken, Pinterest’in gelirlerinizi artırmak için ciddi bir imkana sahip olduğu. Pinterest, potansiyel müşterilerinizin sayısını artırmak için harika bir platform. […]

Merhabalar

2
0
Düşüncelerini merak ediyoruz, lütfen yorum bırak!x
()
x
Scroll to Top