fbpx

Walmart’ta Satış Gücünü Artırmaya Yardımcı 8 İpucu

walnart'ta satış

İçindekiler:

Walmart pazar yerinde yaklaşık 18 bin satıcı ürünlerini satıyor. Hatta bugün Walmart, en iyi çevrimiçi pazar yerleri arasında bulunuyor. Diğer online pazar yerleri ile rekabetine rağmen uluslararası pazarda adını duyurmayı başardı. Walmart 11 milyon farklı ürünün satışına izin veriyor. 130 milyon benzersiz ziyaretçi sayısına sahip Walmart’ta satış yapmak ise oldukça avantajlı.

Muazzam kitleye sahip olan şirketin pazar yerinde ürün satmak marka bilinirliğini artırmanıza yardımcı oluyor. Ancak Walmart’ta satış yapmaya başlamadan önce doğru stratejilerle ilerlemeniz gerekiyor. Başarılı bir satıcı nasıl olunur diyorsanız satış gücünü arttırmakla işe başlamalısınız. Satış gücünü artırmanızı sağlayacak ipuçlarının derlemesini ise bu içeriğimizde bulabilirsiniz.

1. Birinci Sınıf Müşteri Deneyimi Sunmalısınız

Walmart’tan alışveriş yapan kişiler genellikle benzersiz müşteri deneyimi sunan satıcıları tercih ediyor. Walmart’ta hızlı satış yapmanın anahtarı budur. Walmart zaten müşterilerine mümkün olan en iyi deneyimi sunuyor. İşletmenizin de müşterilere kaliteli bir deneyim sunmasını istiyor. Örneğin, 7/24 canlı müşteri desteği sağlamanız piyasada öne çıkmanıza yardımcı oluyor. Ancak müşteri desteği sunarken otomatik yanıt kullanmaktan kaçınmalısınız.

Walmart online satış stratejinizde kaliteli müşteri deneyimini önceliğiniz haline getirmelisiniz. Samimi ve bilgili destek ekibinin olması da burada oldukça önemli. Dolayısıyla ekibinizi düzgün seçerseniz ve bu noktalara dikkat ederseniz müşterilerinizin olumlu deneyimler yaşamasını sağlarsınız. Bu da iyi yorumlar almanıza yardımcı oluyor.

Walmart müşteri deneyiminde nasıl başarılı olursunuz?

  • Müşterilerin hızdan, zamandan ve paradan tasarruf etmesini sağlamalısınız. Bir ürünün müşteriye ulaşma hızı ile memnuniyet derecesi doğru orantılı. Bu sebeple verilen siparişleri doğru ve eksiksiz göndermelisiniz.
  • Kusurlu olan malları asla müşteriye satmamalısınız. Gözünüzden kaçmışsa iptal ve iade koşullarını kolaylaştırmalısınız.
  • Ürünleri müşteriye ulaştırırken kaliteli şirketlerle çalışmalısınız. Kargo, gümrük ve lojistik alanlarında profesyonel çözümler sunan şirketleri tercih etmelisiniz. Bu konuda Navlungo’ya güvenebilirsiniz.
  • Öngörülemeyen senaryolar için planlar yapmalısınız. Yani siparişi müşterinize sorunsuzca ulaştırmak için her zaman gerekli desteği sağlamalısınız.
  • Ürünlerinizin sevk oranı genellikle %99,5’ten aşağıya düşmemeli. Ürün iptal oranlarınız ise %1,5’ten az olmalı. Kusurdan ve hasardan iptal edilen ürünlerin oranı %3’ü geçmemeli. İade taleplerini bir gün içerisinde işleme koymalısınız.
  • 90 günlük satıcı puanı metriğiniz %90 oranlarında olmalı. Ayrıca müşteri e-maillerinin %90’ını 1 gün içinde yanıtlamanız gerekiyor. Standart gönderim oranı %99 veya daha yüksek olmalı.
  • Ürün bilgileri hakkında anında güncelleme sağladığınızdan emin olmalısınız. Gönderileri 4 saat içerisinde onaylamak için elektronik bildirimde bulunmalısınız.
  • Müşteri aramalarının en az %60’ını cevaplamanız gerekiyor. Tüm siparişlerde müşteri hizmetleri yükseltme oranı %0,5’e eşit olmalı. Walmart tarafından alınan her sipariş dosyası 1 saat içerisinde onaylanmalı.
walmartta satış

2. Walmart Buy Box Kazanmaya Çalışmalısınız

Buy Box; “Satın Alma Kutusu”, alıcının ürünü hemen satın almasını sağlayan listelenen ürünün yanındaki düğmeyi ifade ediyor. Walmart satın alma kutusunu yalnızca bir satıcı kazanabiliyor. Müşterilerin buy box kazanan satıcılardan alışveriş yapma olasılığı her zaman daha yüksek. Walmart satış stratejilerine uyum sağlayarak satın alma kutusunu kazanma şansınız var.

Satın alma kutusunu kazanmak için ücretsiz gönderim sunmaya çalışmalısınız. Gönderimi ücretsiz sunma imkânınız yoksa gönderim ücretini düşük tutabilirsiniz. Ayrıca ürünlerin stokta olduğundan emin olmalısınız. Yani her ürün için uygun stok miktarları sağlamalısınız. Müşteriniz ürün sipariş ettiğinde ona bu ürünü hızlı bir şekilde ulaştırmalısınız. Fiyat aralıklarınız Walmart standartlarına uygun olmalı. Çünkü Walmart, uygun fiyatlarla ürünleri müşteriye ulaştırmayı hedefliyor. Bu nedenle uygun fiyatlı ürünler sunmaya çalışmalısınız.

Ürünleriniz için müşterilerden olumlu yorumlar almaya çalışmalısınız. Walmart kötü yorumlar aldığınızı görürse satın alma kutusunu markanıza kazandırtmaz. Potansiyel müşteriler de zaten olumlu yorumlara bakarak ürünleri satın almak istiyor. Bu nedenle sadece düşük fiyat sağlamakla satın alma kutusunu kazanamayacağınızı bilmelisiniz. Ayrıca ürün başlıkları, açıklamaları ve görselleri de Walmart standartlarına uymalı. Tüm bunları sağladığınızda satın alma kutusunu kazanabiliyorsunuz.

3. Ürün Fiyatlarını Rekabetçi Bir Şekilde Ayarlamalısınız

Ürünleri kalitenizden ödün vermeden uygun fiyatlarla müşterilerinize sunmaya çalışmalısınız. Walmart uygun fiyatlarla ürün satmayı hedeflediğinden fiyatlandırmalarınızı çok dikkatli bir şekilde inceliyor. Walmart satış standartlarına uymayan fiyatlandırmalar sunarsanız satıcı hesabınız askıya alınabiliyor.

Walmart’ın kurallarına göre müşteriniz işletmenizle aynı ürünleri satan başka bir satıcıdan alışveriş yaptı diyelim. Müşteriniz bu ürünü alırken önemli ölçüde tasarruf ederse ürününüz yayından kaldırılıyor. Bir başka Walmart kuralına göre ürününüzü Amazon veya Etsy sitesinde sattığınızı varsayalım. Buradaki fiyatlandırmalarınız daha uygunsa ürününüz yayından kaldırılıyor.

Walmart satış yapmak için en uygun şartları sunuyor. Ancak fiyatlandırma kurallarına uymanız gerekiyor. Fiyatlandırma kurallarına uymayan satıcıların başarılı bir satıcı olabilmesi mümkün değil. Fiyatlandırmanız aynı zamanda işiniz için de mantıklı olmalı. En iyi fiyatı belirlemenin yolu ürünün gerçek maliyetini hesaplamaktan geçiyor.

4. Ürün Listelerini Geliştirmelisiniz

Google algoritmalarında görünür olmak için ürün listelerini geliştirmelisiniz. Ancak Walmart arama algoritması için de çaba harcamalısınız. Satıcılar arasında öne çıkmak ve dönüşüm oranlarını artırmak için bazı kurallara uymalısınız. Örneğin, ürün başlığınız ürününüzü net olarak tanımlamalı. Ayrıca başlığınız anahtar kelime içermeli. Öte yandan, müşteriye umut aşılayan kelimelerden kaçınmalısınız.

Ürün açıklamalarını prosedürlere uygun biçimde yazmalısınız. Yani müşteriniz ürün hakkında net bir bilgi elde edebilmeli. Ürünün önemli avantajlarından bahsedebilirsiniz. Ayrıca ürün açıklama kısmında gereksiz ayrıntılara yer vermemelisiniz. Kişisel tavsiyelerle müşterilerinizi bunaltmamalısınız. Ayrıca profesyonel fotoğraflar kullanmalısınız. Her ürün için farklı açılardan çekilmiş en az 3 adet görsel yeterli oluyor.

Bir diğer önemli husus, ürün kategorilerinin doğru eşleştirilmesi. Ürün kategorisini doğru ayarladığınızda müşterileriniz ürününüzü kolayca buluyor. Her kategori için bir alt kategori var. Ürününüz için en doğru kategoriyi seçmelisiniz. Bunun için Walmart Satıcı Yardımı sayfasını ziyaret etmeniz gerekiyor.

5. Müşteri Sadakati Kazanmalısınız

Walmart’ta satış yaparken hizmetlerinizi müşteri beklentilerine göre geliştirmeye çalışmalısınız. Walmart web sitesini kullanan müşteri profillerini düşünmelisiniz. Bu sayede hizmetlerinizi müşteriye göre şekillendirmeniz kolaylaşıyor. Müşterileriniz hakkında spesifik bilgiler toplamaya çalışarak işe başlamalısınız.

Alıcılar için e-mail kampanyaları oluşturabilirsiniz. Bu kampanyaları da müşterileriniz için kişisel tutmaya çalışabilirsiniz. Böylece alıcı kendisini özel hissediyor. Örneğin, bazı ürünleriniz için ücretsiz teslimat seçeneği sağlayabiliyorsunuz. Bununla birlikte indirim kampanyaları sunabiliyorsunuz.

Promosyonların da müşterileri çekme olasılığı oldukça yüksek. Aynı zamanda promosyonlar satışlarınızı arttırmaya yardımcı olur. Ürünlerinizi tanıtmak için Walmart, ücretsiz reklam olanakları sunuyor. Bu reklamlar ile görünürlüğünüzü artırarak alıcıların markanızı hatırlamasını sağlayabiliyorsunuz. Tüm bunlar neticesinde müşteri sadakatini arttırabiliyorsunuz.

6. Faydalı Entegrasyonlardan Yararlanmalısınız

Satış kanallarını birbirine entegre etmeniz yararınıza oluyor. WooCommerce ve Shopify gibi platformları sitenize entegre ederek çevrimiçi pazarda daha hızlı satış yapmaya başlayabiliyorsunuz. Ayrıca bu tür entegrasyonlar siparişlerinizi işlemek için kolay bir arayüz sunuyor.

walmart satış

Satış platformlarını birbirine bağlamak faydalı sonuçları beraberinde getiriyor. Bu sayede müşterilerinize tüm sayfalarda tutarlı ve düzenli bir deneyim sunuyorsunuz. Ürünlerinizi, fiyatlarınızı ve envanterinizi verimli bir şekilde yönetebiliyorsunuz. Bununla birlikte sorunsuzca ürünleri listeleyebiliyorsunuz ve yeniden fiyatlandırma araçlarından yararlanabiliyorsunuz.

Amazon, eBay, Etsy, Facebook, Shopify, WooCommerce, Instagram, Pinterest ve Walmart birbiriyle bütünleşiyor. Bunlardan herhangi birinde mağazanızın olduğunu düşünelim. Ürünlerinizi dilediğiniz platforma ve pazar yerine aktarmanız mümkün.

7. Walmart’ın Yenilikçi Araçlarını Kullanmalısınız

Walmart pazar yeri son birkaç yılda satıcıların gelişmesini sağlayacak araçlar sundu. Ürünleriniz Walmart’ta paylaşıldı ve alıcılar ürünlerinizi satın almaya başladı diyelim. Bu süreçte de kataloğunuzu ve performansınızı geliştirmeye devam edebiliyorsunuz.

“Yayınlanmış Öğeler Panosu” Satıcı Merkezi’nde bulunan faydalı bir araç. Buradan yayından kaldırılmış öğelerinize gidebiliyorsunuz ve bunlarla ilgili işlemler yapabiliyorsunuz. Ürünlerinizin yayından kaldırılması genel olarak “Birincil Resim Eksik” sorunundan kaynaklanıyor. Bu araç sorunlarınızı kolayca düzeltmenizi sağlıyor.

Walmart’ta satış hacminizi geliştirmek için profesyonel satıcı rozeti kazanma olasılığınız var. “Pro Satıcı Rozeti”, Walmart tarafından kapsamlı bir inceleme sonucunda veriliyor. Profesyonel Satıcı Rozeti alan ürünler; kaliteli müşteri hizmeti, zamanında teslimat, çevrimiçi veya mağaza içi iade sunmanıza olanak tanıyor. Bunlar gibi birçok yenilikçi araç mevcut. Yenilikçi araçların hepsinden yararlanmanız tavsiye ediliyor.

8. SEO Araçlarına Yatırım Yapmalısınız

SEO araçlarını kullanarak kapsamlı bir anahtar kelime araştırması yapabiliyorsunuz. Anahtar kelime, ürünlerinizin satışının artmasında itici bir güç. Çevrimiçi alışveriş yapanların çoğu ürünleri internette aynı şekilde aratıyor. Walmart’ta satış yaparken bu anahtar kelimeleri kullanmalısınız. Böylece sıralamalarda öne çıkma şansınız artıyor.

Anahtar kelime bulgularını not etmekle işe başlamalısınız. Ardından ürün listelerinin başlıklarında, özelliklerinde ve açıklamalarında anahtar kelimeleri kullanmalısınız. Ancak aşırıya kaçmamalısınız. Ayrıca anahtar kelime tek başına yeterli olmuyor. Örneğin, metinleriniz her zaman orijinal olmalısınız. Başka bir markanın metinlerini kopyalayıp yapıştırmanız marka itibarınızı zedeler.

Walmart’ta markanızı öne çıkarmak için mevcut kaynaklardan yararlanma şansınız var. Walmart “Satıcı Merkezi” kontrol paneline giriş yapıp, “Büyüme Fırsatları” seçeneğine tıklayarak listelerinizi optimize edebiliyorsunuz. Bu sayede markanızı geliştirebiliyorsunuz. Umarız bu önerilerin hepsi Walmart satışlarınızın artmasını sağlar.

Bol Satışlar Dileriz!

İlginizi Çekebilir:

Konuşmayı Takip Et
Bildir:
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerini merak ediyoruz, lütfen yorum bırak!x
()
x
Scroll to Top