fbpx

Walmart’ta Satış Gücünü Artırmaya Yardımcı 8 İpucu

walnart'ta satış

İçindekiler:

Walmart pazar yerinde yaklaşık 18 bin satıcı ürünlerini satar. Hatta bugün Walmart, en iyi çevrimiçi pazar yerleri arasında bulunuyor. Diğer online pazar yerleri ile rekabetine rağmen, uluslararası pazarda adını duyurmayı başardı. Walmart 11 milyon farklı ürünün satışına izin veriyor. 130 milyon benzersiz ziyaretçi sayısına sahip Walmart’ta satış yapmak ise oldukça avantajlı.

Muazzam kitleye sahip olan şirketin pazar yerinde ürün satmak, marka bilinirliğini artırmanıza yardımcı olur. Ancak Walmart’ta satış yapmaya başlamadan önce doğru stratejilerle ilerlemeniz gerekiyor. Başarılı bir satıcı nasıl olunur diyorsanız, satış gücünü artırmakla işe başlayabilirsiniz. Satış gücünü artırmanızı sağlayacak ipuçlarının derlemesini ise burada bulabilirsiniz.

1. Birinci Sınıf Müşteri Deneyimi Sunmalısınız

Walmart’tan alışveriş yapan kişiler genellikle benzersiz müşteri deneyimi sunan satıcıları tercih eder. Walmart’ta hızlı satış yapmanın anahtarı budur. Walmart zaten müşterilerine mümkün olan en iyi deneyimi sunar. İşletmenizin de bunu sunmasını ister. Örneğin, 7/24 canlı müşteri desteği sağlamanız sizi diğer satıcılardan bir adım öne çıkarır. Ancak müşteri desteği sunarken otomatik yanıt kullanmamalısınız.

Walmart online satış stratejinizde kaliteli müşteri deneyimini önceliğiniz haline getirmelisiniz. Samimi ve bilgili destek ekibinin olması da burada oldukça önemli. Zaten ekibinizi güzel seçerseniz ve bu noktalara dikkat ederseniz, alışveriş yapanların şirketinizle ilgili olumlu deneyimler yaşamasını sağlarsınız. Bu da iyi yorumlar almanıza yardımcı olur.

Walmart Müşteri Deneyiminde Nasıl Başarılı Olursunuz?

  • Müşterilerin hız, zaman ve paradan tasarruf etmelerini sağlamalısınız. Bir ürünün müşteriye ulaşma hızı ile memnuniyet derecesi doğru orantılı. Bu sebeple verilen siparişleri doğru ve eksiksiz göndermelisiniz.
  • Kusurlu olan malları asla müşteriye satmamalısınız. Gözünüzden kaçmışsa iptal ve iade koşullarını kolay hale getirmelisiniz.
  • Ürünleri müşteriye ulaştırırken kaliteli şirketlerle çalışmalısınız. Kargo, gümrük ve lojistik alanlarında profesyonel çözümler sunan şirketleri tercih etmelisiniz. Bu konuda Navlungo‘ya güvenebilirsiniz.
  • Öngörülemeyen senaryolar olması durumunda kullanabileceğiniz planlarınız olmalı. Yani siparişi yerine getirmek için her zaman gerekli desteği sağlamalısınız.
  • Ürünlerinizin sevk oranı genellikle %99,5’ten aşağıya düşmemeli. Ürün iptal oranlarınız ise %1,5’ten az olmalı. Kusur ve hasardan iptal edilen ürünlerin oranı %3’ü geçmemeli. İade taleplerini bir gün içerisinde işleme koymalısınız.
  • 90 günlük satıcı puanı metriğiniz %90 oranlarında olmalı. Ayrıca müşteri e-maillerinin %90’ını 1 gün içinde yanıtlamanız gerekir. Standart gönderim oranı %99 veya daha yüksek olmalı.
  • Ürün bilgileri hakkında anında güncelleme sağladığınızdan emin olmalısınız. Gönderileri 4 saat içerisinde onaylamak için elektronik bildirimde bulunmalısınız.
  • Müşteri aramalarının en az %60’ını cevaplamanız gerek. Tüm siparişlerde müşteri hizmetleri yükseltme oranı %0,5’e eşit olmalı. Walmart tarafından alınan her sipariş dosyası, 1 saat içerisinde onaylanmalı.
walmartta satış

2. Walmart Buy Box Kazanmaya Çalışmalısınız

Buy Box; “Satın Alma Kutusu”, alıcının ürünü hemen satın almasını sağlayan listelenen ürünün yanındaki düğmeyi ifade eder. Walmart satın alma kutusunu yalnızca bir satıcı kazanabilir. Müşterilerin satın alma kutusunu kazanan satıcılardan alışveriş yapma olasılığı her zaman daha yüksek. Walmart satış stratejilerine uyum sağlayarak satın alma kutusunu kazanma şansınız var.

Satın alma kutusunu kazanmak için ücretsiz gönderim sunmaya çalışmalısınız. Gönderimi ücretsiz sunma imkânınız yoksa, gönderim ücretini düşük tutabilirsiniz. Ayrıca ürünlerin stokta olduğundan emin olmalısınız. Yani her ürün için uygun stok miktarları sağlamalısınız. Müşteriniz ürün sipariş ettiğinde, ona bu ürünü hızlı bir şekilde ulaştırmalısınız. Fiyat aralıklarınız Walmart standartlarına uygun olmalı. Çünkü biliyorsunuz ki Walmart, uygun fiyatlarla ürünleri müşteriye ulaştırmayı hedefler. Bu nedenle satıcılar arasında en düşük fiyatı sunmanız yararınıza olur.

Ürünler için iyi yorumlar almaya çalışmalısınız. Walmart ürünleriniz hakkında kötü yorumlarla karşılaşırsa, size asla satın alma kutusunu vermez. Potansiyel müşteriler de zaten olumlu yorumlara bakarak ürünleri satın almak isteyecek. Bu nedenle sadece düşük fiyat sağlamakla satın alma kutusunu kazanamayacağınızı bilmelisiniz. Ayrıca ürün başlıkları, açıklamaları ve görselleri de Walmart standartlarına uymalı. Tüm bunları sağladığınızda satın alma kutusunu kazanabilirsiniz.

3. Ürün Fiyatlarını Rekabetçi Bir Şekilde Ayarlamalısınız

Ürünleri kaliteden ödün vermeden en düşük fiyatlarla müşterilerinize sunmaya çalışmalısınız. Walmart uygun fiyatlarla ürün satmayı hedeflediğinden fiyatlandırmalarınızı çok dikkatli bir şekilde izler. Walmart satış standartlarına uymayan fiyatlandırmalar sunarsanız, satıcı hesabınız askıya alınabilir.

Walmart’ın kurallarına göre, müşteriler sizdeki bir ürünü başka bir satıcıdan satın aldı diyelim. Ardından müşteri bu ürünü alırken önemli ölçüde tasarruf ederse, ürününüz yayından kaldırılır. Bir başka Walmart kuralına göre, ürününüzü Amazon veya Etsy sitesinde sattığınızı varsayalım. Buradaki fiyatlandırmalarınız daha uygunsa, ürününüz yayından kaldırılır.

Walmart satış yapmak için en uygun şartları sunar. Ancak fiyatlandırma kurallarına uymanız gerekir. Fiyatlandırma kurallarına uymayan satıcıların başarılı bir satıcı olabilmesi mümkün değil. Fiyatlandırmanız aynı zamanda işiniz için de mantıklı olmalı. En iyi fiyatı belirlemenin yolu, ürünün gerçek maliyetini hesaplamaktan geçer.

4. Ürün Listelerini Geliştirmelisiniz

Google algoritmalarında görünür olmak için ürün listelerini geliştirmelisiniz. Buna ek olarak, Walmart arama algoritması da var. Satıcılar arasında öne çıkmak ve dönüşüm oranlarını artırmak için bazı kurallara uymalısınız. Örneğin, ürün başlığınız ürününüzü net olarak tanımlamalı. Ayrıca başlık anahtar kelime içermeli. Müşteriye umut aşılayan kelimelerden kaçınmalısınız. Marka adı dışında kişisel bilgiler vermemelisiniz.

Ürün açıklamalarını prosedürlere uygun biçimde vermelisiniz. Burada müşteriniz ürün hakkında net bir bilgi elde edebilmeli. Ürünün önemli 3 avantajından bahsedebilirsiniz. Öte yandan, ürün açıklama kısmında gereksiz ayrıntı vermekten kaçınmalısınız. Kişisel tavsiyeler vermemelisiniz. Bu sizi oldukça gerçek dışı gösterir. Ürünlerinizin diğerlerinden ayıran özelliklerini verebilirsiniz. Ayrıca profesyonel fotoğraflar kullanmalısınız. Her ürün için farklı açılardan çekilmiş en az 3 adet görsel yeterli olur.

Bir diğer önemli husus, ürün kategorilerinin doğru eşleştirilmesi. Ürün kategorisini doğru ayarlamak müşterilerin ürünü kolayca bulmasını sağlar. Her kategori için bir alt kategori bulunur. Ürününüz için en doğru kategoriyi seçmek için Walmart Satıcı Yardımı sayfasını ziyaret etmenizde yarar var.

5. Müşteri Sadakati Kazanmalısınız

Walmart’ta satış yaparken hizmetlerinizi müşteri beklentilerine göre geliştirmeye çalışmalısınız. Walmart web sitesini kullanan müşteri profillerini düşünmelisiniz. Bu sayede hizmetlerinizi müşteriye göre şekillendirmeniz kolaylaşır. Müşterileriniz hakkında spesifik bilgiler toplamaya çalışarak işe başlayabilirsiniz.

Alıcılar için e-mail kampanyaları oluşturabilirsiniz. Bu kampanyaları da müşterileriniz için kişisel tutmaya çalışabilirsiniz. Böylece alıcı kendisini özel hisseder. Örneğin, bazı ürünleriniz için ücretsiz gönderim seçeneği sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte indirim kampanyaları sunabilirsiniz.

Promosyonların da müşterileri çekme olasılığı oldukça yüksek. Aynı zamanda promosyonlar satışlarınızı arttırmaya yardımcı olur. Ürünlerinizi tanıtmak için Walmart size ücretsiz reklam olanakları sunar. Bu reklamlar ile görünürlüğünüzü artırarak, alıcıların markanızı hatırlamasını sağlayabilirsiniz. Tüm bunlar neticesinde müşteri sadakatini kazanabilirsiniz.

6. Faydalı Entegrasyonlardan Yararlanmalısınız

Satış kanallarını birbirine entegre etmeniz yararınıza olacak. WooCommerce, Shopify gibi platformları sitenizle entegre ederek, çevrimiçi pazarda daha hızlı satış yapmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca bu tür entegrasyonlar siparişlerinizi işlemek için kolay bir arayüz sunar.

walmart satış

Satış platformlarını birbirine bağlamak faydalı sonuçları beraberinde getirir. Bu sayede müşterilerinize tüm sayfalarda tutarlı ve düzenli bir deneyim sunarsınız. Ürün, fiyat ve envanterinizi verimli bir şekilde yönetebilirsiniz. Bununla birlikte sorunsuzca ürünleri listeler ve yeniden fiyatlandırma araçlarından yararlanırsınız.

Amazon, eBay, Etsy, Facebook, Shopify, WooCommerce, Instagram, Pinterest ve Walmart birbiriyle bütünleşir. Bunlardan herhangi birinde mağazanız varsa, ürünlerinizi başka bir pazar yerine aktarmanız mümkün.

7. Walmart’ın Yenilikçi Araçlarını Kullanmalısınız

Walmart pazar yeri son birkaç yılda, satıcıların gelişmesini sağlayacak araçlar sundu. Ürünleriniz Walmart’ta yayınlandı ve alıcılar ürünlerinizi satın almaya başladı diyelim. Bu süreçte de kataloğunuzu ve performansınızı geliştirmeye devam edebilirsiniz.

“Yayınlanmış Öğeler Panosu” Satıcı Merkezi’nde bulunan faydalı bir araç. Buradan yayından kaldırılmış öğelerinize gidebilir ve bunlarla ilgili işlemler yapabilirsiniz. Ürünlerinizin yayından kaldırılması genel olarak “Birincil Resim Eksik” sorunundan kaynaklanır. Bu araç sorunlarınızı kolayca düzeltmenizi sağlar.

Walmart’ta satış hacminizi geliştirmek için profesyonel satıcı rozeti kazanabilirsiniz. “Pro Satıcı Rozeti”, Walmart tarafından kapsamlı inceleme sonucunda verilir. Profesyonel Satıcı Rozeti alan ürünler; kaliteli müşteri hizmeti, zamanında teslimat, ücretsiz çevrimiçi ve mağaza içi iade sunmana olanak tanır. Bunlar gibi birçok yenilikçi araç mevcut. Yenilikçi araçların hepsinden yararlanmanız tavsiye edilir.

8. SEO Araçlarına Yatırım Yapmalısınız

SEO araçlarını kullanarak kapsamlı bir anahtar kelime araştırması yapabilirsiniz. Anahtar kelime, ürünlerinizin satışının artmasında itici bir güç. Çevrimiçi alışveriş yapanların çoğu, ürünleri internette aynı şekilde aratır. Walmart’ta satış yaparken bu anahtar kelimeleri kullanarak, sıralamalarda en üste çıkmanız mümkün.

Anahtar kelime bulgularını not ettikten sonra bunu ürün listelerinin başlıklarında, özelliklerinde ve açıklamalarında kullanabilirsiniz. Ancak çok fazla anahtar kelime ile doldurmamaya özen göstermelisiniz. Anahtar kelime tek başına yeterli olmaz. Örneğin, metinlerinizde her zaman orijinal olmalısınız. Başka bir markanın yaptıklarını kopyalayıp yapıştırmanız itibarınızı zedeler.

Walmart’ta markanı öne çıkarmak için mevcut kaynaklardan yararlanma şansınız da var. Walmart “Satıcı Merkezi” kontrol paneline giriş yapıp, “Büyüme Fırsatları” seçeneğine tıklayarak listeleri optimize edebilirsiniz. Bu sayede markanızı geliştirebilirsiniz. İşte bu önerilerin hepsi satışlarınızın artmasını sağlar.

Bol Satışlar Dileriz!

İlginizi Çekebilir:

Konuşmayı Takip Et
Bildir:
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerini merak ediyoruz, lütfen yorum bırak!x
()
x
Scroll to Top