fbpx
Etsy Ödeme Alma

Etsy’de Nasıl Ödeme Alınır? Etsy Payments Nedir?

Etsy, el emeği ürünlerin listelendiği dünyanın en büyük pazaryeridir. Türkiye’den de birçok insanın satış yaptığı Etsy’de el yapımı küpeden, yüzüğe, tablodan, ahşap biblolara kadar hemen her şey bulmanız mümkün. Kayıt olmanın ve mağaza açmanın ücretsiz olması ise zanaat sahibi herkesi Etsy’de satış yapmaya teşvik etmekte. Etsy Ödeme Alma için Etsy Payments isimli bir sistem kullanıyor.

Devamını Oku
el yapımı ürünler için satış fiyatı nasıl belirlenir

El Yapımı Ürünler İçin Satış Fiyatı Belirlemek

Tasarımınızı yaptınız, ürününüzü tamamladınız ve artık Etsy ve benzeri el emeği ürünlerin satıldığı uluslararası pazarlarda satmaya hazırsınız. Peki ürününüzün fiyatı ne olmalı? Fiyatı düşürseniz daha çok satar mısınız? Yoksa rakiplerin fiyatına satarsanız zarar mı edersiniz? Rakiplerden daha yüksek fiyata satma şansınzı var mı? Bu sorulara geçmeden ve satış fiyatı belirlemeden önce aslında üretimin ve ürün fiyatının en önemli bileşeni olan ürün maliyet hesabının doğru olarak yapılması gerekiyor.

Devamını Oku
etsy seo

Etsy SEO Nasıl Yapılır? Soru – Cevap Video

Etsy’nin kendini sürekli yenilemesi ve iyileştirmesi sebebiyle birkaç sene önce Etsy SEO için gerekli ve yararlı olan bir eylem bir güncelleme sonra tam tersi şekilde Etsy aramalarındaki yerinizi kötüleştirecek bir konuma gelebilir. Videomuzda ve devamında yer alan yazımızda eğitimlerde ve özel danışmanlık seanslarında çok sorulan soruları ve cevaplarını 2021’deki güncellemeler ışığında inceleyeceğiz.

Devamını Oku
etsy dropshipping

Etsy Nedir? Etsy’de Dropshipping Yapılır mı?

Etsy; el yapımı, vintage – antika, dijital ürünler (PDF, Jpeg dosyalar gibi) ve el yapımı ürünlerin yapımında kullanılan malzemelerin (craft supply) alım satımının yapılması için müşteri ve satıcıları bir araya getiren bir alışveriş platformudur. 36 Milyon alıcıyı 2 Milyon satıcıyla buluşturur ve müşterilerinin %85’ini kadınlar oluşturur. Çalışma mantığı Ebay ve Amazon ile benzerlik taşımakla birlikte, satılmasına izin verilen ürünler bakımından diğer platformlardan çok daha farklıdır.

Devamını Oku
etsy about shop

Etsy’de About Shop Bölümü Nasıl Yazılır?

About Shop; dükkan hakkında anlamına geliyor. Neden bu işi yaptığınız, ne zamandır yaptığınız gibi konular müşteri açısından ilgi çekici fakat bu kısmı müşteri için olduğu kadar Etsy ve arama motorları için de yazıyorsunuz çünkü Etsy About Shop sayfası doldurulmamış dükkanların ürünlerini aramalarda geriye attığını açıkladı ve bu sayfa arama motorları tarafından da okunduğu için yazı içerisinde dükkan içerisinde kullandığınız anahtar kelimeleri kullanmanız dükkan genelinin aramalarda öne çıkmasına katkıda bulunuyor.

Devamını Oku
etsy istatistikleri

Etsy İstatistikleri Nasıl Okunur?

Bir Etsy mağazasını başarıyla açtınız. Belki hiç satış yapmadınız, belki de düzenli olarak satış yapıyorsunuz. Her iki durumda da mağazanızın bel kemiği olan istatistikleri okuyabilmeli ve analiz edebilmelisiniz. Etsy istatistiklerini anlamak mevcut stratejideki hataları görmenin ve yeni düzenlemeler yapılması gerekiyorsa bunları tespit etmenin yol haritası aslında.

Devamını Oku
etsyde ürün

Etsy’de Ürün Fotoğrafı Nasıl Olmalı?

İnternette, özellikle de Etsy’de satış yaparken ürün fotoğrafları çok büyük bir öneme sahip. Müşterilerinizin satın alma kararında hatta ürüne girip bakma tercihinde ürün görsellerinizin renginden ışığına kadar pek çok şey etkili oluyor. Bu yazımızda profesyonel ürün ve yemek fotoğrafçısı Haluk Köhserli; Etsy’de ürün fotoğrafı nasıl olmalı sorusunu cevaplıyor.

Devamını Oku
etsy like ve follow oyunları

Etsy Like ve Follow Oyunları Üzerine İnceleme

Etsy içerisindeki forumlarda çok sayıda like ve follow oyunları oynanıyor. Öyle ki satıcılar pazarlamaya ve ürün yapmaya harcadıkları vakit kadar bu oyunları oynayarak da zaman geçiriyorlar. Peki bu oyunlar bir işe yarıyor mu? İşe yaramak dışında Etsy’de satış yaptığımız dükkanlara zarar verirler mi? Bu yazımızda Etsy forumlarındaki like ve follow oyunlarını inceledik.

Devamını Oku
etsy satış behance

Etsy Satıcıları İçin Behance Kullanımı

El emeği üreten yaratıcı kişiler olarak pek çok sosyal medya platformunda ürünlerimizi ücretsiz olarak pazarlayabilir, bizi takip eden ilgili ve etkileşime giren bir topluluk oluşturabiliriz. Sosyal medya kullanırken en önemli unsur doğru kitleye, doğru platformda ulaşmaktır. Behance; kendine has bir kitlesi olan, başka sosyal medya platformlarında bulamayacağız özelliklere sahip özgün bir uygulama. Bu yazımızda özellikle sanatla uğraşan Etsy satıcıları için Behance kullanımından bahsedeceğiz.

Devamını Oku
etsy'de satışı engelleyen hatalar

Etsy’de Satışı Engelleyen 5 Hata

El emeği ürününüzü Dünya’ya satmak kolay bir iş değil. Hele ki Etsy dükkanınızı tek başınıza idare ediyorsanız, üretimden pazarlamaya hatta ürün yollamaya kadar geçen süreçte hiçbir destek almıyorsanız işiniz daha da zor. Elinizden geleni yapıyorsunuz ama olmuyor; acaba stratejilerinizde satışlarınızı engelleyen bir hata olabilir mi?

Devamını Oku
etsy'de müşteri hizmetleri

Etsy’de İşinize Yarayacak 10 Müşteri Hizmetleri Stratejisi

Sizler için Etsy’de müşteri hizmetleri stratejisi belirlerken işinize yarayabilecek 10 maddelik tavsiye dizisi hazırladık. Etsy’de müşteri hizmetleri, birçok açıdan önemli olmasının yanında özellikle online satış yapan bir mağaza için kusursuz olmalı. Fiziksel bir mağazanın rakibi caddenin karşısında olabilir, online bir mağazanın rakibi ise yalnızca bir tık uzakta. Bu yüzden çok daha özen gösterilmesi gereken komplike bir iş.

Devamını Oku
Instagram'da Satış

Instagram’da Satış

Instagram’da yeniyseniz veya kişisel hesabınızı bir işletme hesabına çevirip Instagram’da satış yapmak istiyorsanız, Instagram etiketleri kullamını doğru bir şekilde öğrenmek istiyorsanız bu yazımızı size rehber olması için hazırladık.

Devamını Oku
pinterestten nasıl para kazanılır

Pinterest’te Para Kazanmak İçin 5 Strateji

Aylık 416 Milyon aktif kullanıcı ve 200 Milyardan fazla pinlemenin harika bir müşteri potansiyeli olduğu inkar edilemez. Pinterest kanallarından para kazanmak isteyen bir işletmeyseniz bu yazıda anlatacağımız stratejileri okumanızı kesinlikle tavsiye ederiz. Tamamının işletmelerin hemen uygulamaya başlayabileceği stratejiler olması, gelirlerinizi hızlıca artırmak için iyi bir fırsat olabilir.

Devamını Oku
Etsy'de İndirim

Etsy’de İndirim Nasıl Verilir?

ürünlerin/markaların indirimlerini yakından takip ediyor. Bu furyaya tabii ki Etsy gibi e-ticaret platformları da destek oluyor. Özellikle son yıllarda lokal pazar yerlerimiz hemen her ay “büyük” indirim reklamları yapıyor. Bunun tüketici davranışına etkisi ise yadsınamaz seviyede. Böylelikle Etsy’de indirim yapmak da satıcılar için önemli hale gelmiş oluyor.

Devamını Oku
etsy ürün açıklaması nasıl yazılır

Etsy’de Ürün Tanıtımı Nasıl Yazılır?

Etsy’de satış yaparken alıcıların ürünü eline alıp bakma şansı olmadığından dolayı ürün fotoğrafları ve ürün tanıtımları çok büyük önem taşıyor. Olası bir sorunda alıcıya referans göstermek açısından da kararsız bir alıcıyı ikna etmek açısından da ürün tanıtımları Etsy’de kritik bir yere sahip. Peki Etsy ürün tanıtımına neler yazmalıyız? Ne yazmamalıyız? Alıcıyı ikna etmek için nasıl bir dil kullanmamız lazım?

Devamını Oku
etsy yıldız satıcı

Etsy Yıldız Satıcı (Star Seller) Nedir?

Bildiğiniz gibi Etsy, müşteri memnuniyetine son derece önem veren bir platform. Hatta öyle önem veriyor ki, alıcıyla satıcının anlaşamadığı bazı durumlarda alıcıya kendi bütçesinden (satıcıya hiçbir ücret yansıtmadan) iade yaptığı pek çok örneği Facebook grubumuzda ve global forumlarda görebiliyoruz. Yeni duyurduğu Yıldız Satıcı (Star Seller) özelliğiyle Etsy, müşteri memnuniyetini Eylül ayından itibaren yeni bir boyuta taşıyor. 

Devamını Oku
etsy'de rekabet analizi

Etsy’de Rekabet Analizi Nasıl Yapılır?

Etsy satıcılarının kendi konumlarını ölçmelerinin en iyi yollarından biri rekabet analizi yapmak; rakip dükkanları incelemek. Fakat bu işlem doğru bir şekilde yapılmadığında gerçek sonuçlardan uzak veriler elde edilebiliyor. Bu yazımızda Etsy’deki rakiplerinizi nasıl değerlendirebileceğinizi anlattık.

Devamını Oku
Çevrimiçi Yiyecek Satmak İçin İpuçları

Etsy’de Gıda Satışı İçin 7 İpucu

e satış üzerine çok kaynak olsa da Etsy’de gıda satışı üzerinde pek konuşulmayan bir konu. Peki siz en sevdiğiniz tarifi mutfağınızdan raflara taşımayı hayal ediyor musunuz? Etsy gibi bir platformda “Yenilebilir sevginizi” paylaşmak söz konusu olduğunda, araştırma ve planlama çok önemli. Her türden yeni yetişen şefler için bu yazıda bazı ipuçları hazırladık.

Devamını Oku
Scroll to Top